Page 1 of 44 12311 ... LastLast
Results 1 to 20 of 874

Thread: Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

    6. avgust 2011, otvaranje Foruma, prvi post.

    6. avgust je i dan kada je 1945. godine bacena prva atomska bomba. Na Hiroshimu.

    (Hiro = veliko, shima = ostrvo).

    Jedna od najpoznatijih ikona iz Japana je Miyajima , shinto hram na ostrvu Itsukushima.
    Od 806. godine ove ere.

    Hiroshima se vidi u pozadini i ferry kako prilazi, to je jedini prevoz do ostrva.





    To je to: Torii (kao precka na koju ptica sedne), koja stoje u vodi. Po drvetu oko nivoa vode pogadja se da su vrata podlozna plimi i oseci.







    Po oseci, moze da se pridje peske, mnogi to rade, nije blato i mulj nego cvrst pesak:






    Ne pise svugde ali se u lokalu zna, da u kucnom redu hrama stoji da tu nije dozvoljeno slaviti rodjendane, vencavati se i umirati (niti pokusavati i ili izvrsti samoubistvo).
    Nijedna od tih ceremonija nece biti blagoslovena.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Matsumoto zamak.

    Jedan od malobrojnih "lowland", nije na brdu.

    I jedini koji je crn (vrana zamak) jer je boja Ishikawa klana (koji ga je sagradio 1504.) bila crna.

    Wikipedia to ne zna, kao sto ne zna da iako ima 5 krovova zamak ima 6 spratova (jedan u sredini je sakriven).



    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jucerasnja slika, upravo otvorena obnovljena benzinska stanica u Minamisanriku, jednom od mesta najteze pogodjenih tsunamijem 11. marta.





    Vidi se u pozadini skelet zgrade i sa desna zgrada bolnice.

    Oko 15:30 tog 11. marta, to je bilo popriste teske nesrece i drame.

    Dvojica sto su se popela i drze se za vrh antene, su upravo na anteni tog skeleta zgrade, bivse zgrade Opstine. Jedan je gradonacelnik, on je preziveo.




    Taj tsunami je bio 15m, sada se zemlje vidi kolika je to voda bila.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovu planinu, Ontake, 3067m,, nekad po cistom zimskom danu vidim iz Toyota ofisa, oduvek sam hteo tamo da odem.

    Prosli vikend odem na hiking, sa kisnim ogrtacem. U gondoli ropeway koja ide od 1520 do 2200m , cvece ne samo da je sveze nego je i zivo, u saksiji:




    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Regular member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bangkok, Tajland
    Posts
    1
    Strašno ovo izgleda. Šteta što nakon ove tragedije do nas ne dopiru skoro nikakve informacije o tome šta se tamo zaista dešava i kolika je razmera ove katastrofe. Na sreću, tu su Internet i nezavisni sajtovi. Ja inače trenutno živim u Bangkoku i pozdravljam ideju foruma, nadam se da će da zaživi! Pozdrav, Srđan

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Narita aerodrom, Tokyo. Efikasan i dobar aerodrom, a zloglasan po nepovoljnom polozaju, 65km od grada i cestim ruzama vetrova.
    Nema odlazecih letova pre 10am jer nema nacina da putnici i posade dodju do aerodroma. Taxi je 300$ a gradski prevoz pocinje u 6am.

    U zadnjih godinu dana je pusten u promet brzi voz koji tu relaciju prelazi za 36 minuta i srusene su kuce koje su bile u centru aerodroma (postojale i pre izgradnje i nisu hteli da se isele. Posle 30 godina po sudovima, Sud je naredio da se isele.
    Prekjuce je srusen i poslednji ostatak.

    Ovako je to izgledalo, zesci prkos. Moje slike iz 2004. iz samog aviona na pisti:








    Isto moja slika sa kruga napravljenog u zaokretu nad aerodromom. Vidi se gde su kuce u sredini:





    Ovo su strucnjaci napravili, vidi se (crvenim) nepostojanje putanja za avione i kako moraju da vrdaju i obilaze kuce:





    Samo ispravljanje ovi krivih drina je donelo dobitak u vremenu koji je omogucio povecanje prometa za 20,000 "aircraft movements" godisnje. Jos jedna izgradjena pista i od 2003. do danas, promet je povecan sa 220,000 na 300,000 aircraft movements. Sa starim aerodromom, Haneda, 15km od grada, zajedno imaju 600 hiljada aircraft movements godisnje i nema slobodnih slotova, sve zauzeto.

    (Beogradski Nikola Tesla ima ~40,000 aircraft movements godisnje).
    Last edited by yoyogi; 04-06-14 at 20:23.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Mothers Day in Thai

    Danas, 12. avgust, je nacionalni praznik u Thai. Rodjendan Kraljice Sirikit i Mothers Day.

    Instinktivno, na pojavu Kraljicinog portreta ili slike na TV, detetu se ruke sklope u "wai", znak poshtovanja.





    (slika je danasnji dan prosle godine)
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Kourankei klisura

    Mesto je uvek lepo a u jesen slike prelepih jesenjih boja odavde obilaze svet.







    Ime Kourankei, prevedeno, znaci otprilike "miris svezine iz dubine klisure". Sa slike se vidi i zasto.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Shirakawa-go

    UNESCO World Heritage.

    Bio sam 5 puta, u svim godisnjim dobima. Kuce su stare po 300 godina, u njima se i danas zivi. Ova kuca, Wada, ima i svoj web sajt.






    Gashou-zukuri se zovu, bice o njima poseban post na Putovanjima.

    Gledane odozgo, sa vidikovca:




    Wada je ova kao centralna.

    Zimi je tu tezak sneg, to je Takayama, planinski kraj. 6 puta za vikend u januaru i februaru upale posebna svetla i izgledaju kao iz bajke. Ima u zaglavlju Foruma zimska slicica odatle.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Retko ko bi pogodio iz prve gde je ovo (~20 slika):
























































    To je Centrair, aerodrom u Nagoji, sagradjen za WorldExpo 2005. Reclaimed land, kao Kansai u Osaki ili Chek Lap Kok u Hong Kongu.



    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chubu International Airport?


    Malo pretpostavka, pa provera na Google.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nastavak. Bio sam tamo 100 puta, neke slike su od danas neke od pre.

    Ima ovaj "spit" 200 m koji ide do sredine piste. Slobodno za setnju a uvece ima lampione pa kao da je Bozic.





    Ima i onsen, jedini na svetu na aerodromu. Sedis u toploj vodi i mozes da gledas poletanja, sletanja i muvanja po pisti:
    U jednom trenutku sam bio sam pa sam uzeo kameru iz lokera i slikao.








    Volonteri objasnjavaju publici gde koji avion ide, koliko je tezak, poletno sletne potrebe...







    Za pare, ima i guided tour na personal moverima:


    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jos 2 posta pa da zavrsimo sa Chubu airport.


    Boeing 777 ima obim motora (kada se uzme u obzir i nosac) kao ceo B-737 (vidi se u pozadini):



    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Za kola, automobil, kaze se "kuruma" ili "jidosha" (vise formalno, kao "motorno vozilo).

    Kola mogu da budu riksa, zaprezna, lamborgini ili ferrari, kanji je isti i napismeno ovako izgleda u tekstu:






    Evo zasto. Tako je 15 vekova, kanji je prakticno crtez ovih kolica naslonjenih uz restoran. Na ultramodernom Chubu aerodromu:









    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Laguna Gamagori water park.

    Replika mediteranskog mesta,







    a ovi Turci prave doner kebab bolji nego sto na ulicama Istanbula ima. Red, ima da se ceka.




    Edit: cena je 600Y, sada je to 7.5US$. Ako je US$ merodavan.

    Jos nesto, Thai klopa je bolja u Japanu nego u Thai.

    Razlog: rigorozna, drzavna, kontrola kvaliteta sastojaka.

    Tako, ako je zvucalo prepotentno da je doner kebab bolji u Japanu nego u Istanbulu, to je zbog toga.

    (ziveo i radio u Istanbulu godinu dana, nikad nista lose mislio o Turskoj)
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Koji je ovo skup bio...napravio sam vise od jedne slike.


    Mislim da su ove zenske odgovorile na neki "promotion" regrutaciiju i dosle da zaduze materijal pa da posle dele. Outfit je valjda bio naznacen - bela majica, mini teksas suknja i patike.

    Bangkok, Thai:


    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sarma u Japanu. Opstepoznato jelo mada nije svakodnevno. Tvrde da su to dobili od Rusa, Vladivostok je sat vremena leta do Tokija.





    Zovu je (tako i pise na panou u gornjoj slici) "rolu kabidzi = rolled cabbage", zavijen kupus.


    Imaju interesantne ideje sa sarmom. Prvo, dolazi u ukusnoj supi pa onda "works":





    Prodaje se ovako, svaka sarma uvijena zilom iz kupusa, vezanom u masnicu:





    Tako spremljena, ide kao dodatno, egzoticno jelo:


    Last edited by yoyogi; 05-06-14 at 10:29.
    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Verovatno svako zna, wasabi je ona zelena pasta (ren) koja se stavlja na sushi. Ja ga jedem i na hleb, zdravo je i dobro.


    To je strasno tesko uzgajati, trazi dosta rada i dosta sveze protocne vode. Kosta 200$ za kilo.

    Wikipedijin link kaze da je jedno od svega nekoliko mesta gde se uzgaja pravi wasabi u Nagano prefecture. Ja sam ovde preciziniji, to je bas Matsumoto, bio sam nedavno na Daio farmi wasabija.




    Veliko je, po mojo proceni, nekih 20 fudbalskih igralista. Nagano (zimska Olimpijada 1998.) je sav u planinama i ciste vode ne nedostaje.




    Evo kako izgleda ispod zaklona:




    Atrakcija je sladoled od wasabija. Nezamislio da tako nesto postoji ali je u stvari kao vanila i pistaccio sladoled. Naravno, nije ljut.




    Farma ima direktnu prodaju:





    Cena: 3 korencica su 12$, popust (15$ bi bilo na pijaci u Tokiju).
    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Letnje slike, Mt Fuji. Sneg nikada ne nestane potpuno.

    Ovo je tudja, preko jezera Yamanaka.




    Sa 3883m je najvisa planina u Japanu i jedna od najpoznatijih ikona.

    Moje slike iz shinkansena:




    U podnozju planine je industrija, malo ko zivi. Previse je opasno, stalni zemljotresi. Vecina konusa planine je vojni poligon.
    Najblize mesto, njemu i pripada, je Shizuoka.





    Nekih 40-ak dana godisnje, Mt Fuji se vidi i sa mog stola u tokijskom ofisu. Nekih 55 km daljine.




    Sto je paradox: u Sidneju, imati pogled na Opera House je premija koja moze da doda stotine hiljada $ na vrednost nekretnine. Ovde nije. Visoka zgrada koja zaklanja Mt Fuji je upravo Tokyo Opera City Concert Hall.
    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Wakayama Adventure World

    Glavna atrakcija su 2 baby pande rodjene tu, u zoovrtu, blizanci Kaihin & Yuihin.

    Ludi su nacisto i slatki da mozes satima da ih posmatras. Bice ovo posebno na Putovanjima kasnije kao poseban topik.


    Dok majka ne prestaje sa brscenjem bambusa, mali se popeo gore.





    Kako se jedan montirao na vrh stuba.
    Cuvar mu stavila sargarepe niz tobogan, on se zavije u klupko i skotrlja i pokupi ih.






    Posle popodnevne dremke, mogu da se vide unutra:







    Kuriozitet: Kina ne poklanja pande stranim drzavama. Samo ih iznajmljuje. Ovaj par (odraslih, muzjak nije tu) je rentovan za 1.5 miliona dolara godisnje.

    Kada je Kina poslala pande u zooloski vrt u Taipei (Taiwan) i rekla da ne treba renta, to je poklon, digla se velika frka.
    "Sta, Tajvan kao Kini nije strana drzava nego njen posed? " Povreda suvereniteta!
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Foto za danas (2015).
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 222
    Last Post: 31-12-15, 22:05
  2. Foto za danas (2014). Novo svaki dan.
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 304
    Last Post: 31-12-14, 23:05
  3. Postavljanje fotografija u postove
    By yoyogi in forum Forum Support Desk
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-13, 22:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •