Thailand, Pattaya. Dolazeci sa azijske strane (ovo je prilaz iz Singapura), tu pocinje spustanje za Bangkok.

Spic kopna koji se vidi je Pattaya Hill:





Stojeci na tom samom spicu, vide se dva dela Pattaye, oba imaju po 6km plaze. Desno je je sam grad Pattaya, tu je "akcija":




Na levo je Jomtien (slikano sa Pattaya Park Tower, na istom tom brdu), tu je daleko manje ako i uopste "akcije".
Jomtien su porodice, package turisti iz Kine i Koreje (na 1 dan), skandinavski penzionerski parovi i ruska (ili iz bivse sovjetske imperije) srednja klasa sa decom.




A na samom spicu, najbolji hotel u Pataji (koji nije Sheraton ili Hilton ili Dushit) je Pattaya Royal Cliff Resort. Vencanja poznatih, kraljevske porodice, Dzimi Karter je odsedao tu.
Onaj nesrecni APEC kongres 2009. koji je prekinut protestima a ucesnici evakuisani helikopterima, bio je upravo tu.

Stalno kongresi i uopste nije jeftin.
(Edit: sad sam proverio. Holly shit, to je minimum 500 EUR dnevno pa navise. Meni nije bilo toliko skupo, uzeo sam preko agencije, sve zajedno je bilo za 5 dana 500EUR (bez prevoza).




Bio sam jednom u julu mesecu, to je mrtva sezona u Thai, 70% ovog hotela je bilo zatvoreno ili pod renoviranjem. Tada su i cene najnize, moze da bude 30% cene iz decembra, januara i februara.



Hotel je u slepom crevu, na vrhu rta, to je dobro za odmor. Za preko dana, nema potrebe da se negde ide, steta bi i bilo. Hotel ima sve sto treba, bolje i kvalitetnije nego na plazama. Ima svoju privatnu plazu, nema prodavaca suvenira i kojecega od kojih ne moze da se zivi, nema pasa lutalica.
Kada dodje do vecere, ima 20 restorana a cene su evropske (i kvalitet je). Tu se onda vidi da bez svojih kola malo sta moze da se uradi. Mada ima hotelski shuttle koji stalno ide. Tacno samo za razliku u ceni vecere (hotel i grad) moze da se iznajmi manji auto za svaki dan (jos na aerodromu) i da se bude nezavistan.