Results 1 to 20 of 218

Thread: Japan, prvi put

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,548
    Ovo je slika od nedelje 8. jula 2018. Reka nije nadošla, nije ni mutna, ljudi u koritu nasipa igraju tenis. Nekih 80km zapadno od Tokija (Shizuoka)



    Teške kiše, poplave, klizišta, su bili jul 4-5. 2018, skoro 200 žrtava.

    Ovo jeste kišna sezona a ovako strašno se desi jednom u nekoliko decenija. Poslednj put je bilo 1982.



    Najgore je bilo u Okayami i Hirošimi.

    Turistima nije dlaka sa glave falila, oni i ne idu tamo gde su bila klizišta. Oni su loše prošli na drugi način. Ako su (kao što je često) nameravali da provedu po nekoliko dana u raznim većim turističkim centrima, šinkansen je bio suspendovan skoro dva dana, išao je kako se obezbedi prohodnost. To je napravilo velike gužve na stanicama (dnevno šinkansen preveze milion putnika) a turiste je pogodilo da su izašli iz smeštaja koji su imali a do sledećeg ne mogu da dođu. Ne mogu ni da se vrate, prethodni smeštaj je gotov, novi gosti u njemu.

    Ovo može da se desi i dešava se bilo koje godine, i kada nema ljudskih žrtava. Nema tu pomoći, jedino da se, ako je moguće, za put u Japan odabere neki drugi deo godine.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Ćao svima!

    Pre svega, uživam već nekoliko dana (od kako sam otkrila da postoji) u sadržajima ovog foruma i verujem da ću do svog puta u Japan da ga prođem uzduž i popreko nekoliko puta.

    Elem, 27.03. u 17.55 sam na Nariti. Po nečijoj preporuci odavde, rešila sam da bukiram hotel u blizini aerodroma za taj prvi dan... i narednih 10 dana sam u Japanu. Pored Tokija, plan mi je da provedem 3-4 dana u Kjotu, iz Kjota bih na jedan dan u Hirošimu, eventualno na neki jedno/polu dnevni izlet u Kamakuru ili neki onsen.

    Pitanje je: da li mi je najpametnije uzeti JR Pass za 7 dana za ova putovanja van Tokija? Da li JR ima smisla za Tokio uopšte?
    1. Da li uz pomoć JR mogu doći aerodroma do Shinjuku/Shibuya, tu negde planiram da odsednem?
    2. I aktiviram taj 7-dnevni pass od aerodroma i narednih 7 dana obiđem sve što želim van tokija? Kako se čini taj plan?
    3. Što se Tokija tiče, šta mi preporučujete, koje karte koristiti, jel postoje neke dnevne ili trodnevne koje se mogu koristiti u metrou i busevima?
    4. I koliko je realno da ću u Tokiju koristiti JR Pass dok mi važi?

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,548
    Da se prvi dan odsedne na aerodromu, to ja uvek savetujem. Tamo su dobri hoteli mnogo jeftiniji nego obični u gradu.

    JR Pass za 7 dana ti je nekih 30,000 dinara. On važi i za gradske i lokalne vozove, ne znam za koje sve, mislim za mnoge, trebao bih da googlam da to nađem.
    Taj pass ne važi za Nozomi shinkansen, važi za Hikari i Kodama koji su isti vagoni samo staju na više mesta, nekad stanu pa stoje po pola sata dok Nozomi projure.

    Karta Nozomi shinkansen, Tokyo - Hiroshima, povratna, je 38,000 dinara.

    Ako odsedaš u Shinjuku, to to je kao da si na Terazijama. Sve što vredi može peške, ne treba ti prevoz. Ako i bude, karte su 120-160 dinara za te relacije.

    Jedino ako hoćeš da ideš u ekvivalente Vidikovca, Zemun Polja, Konjarnika, onda bi ti prevoz bio neka stavka. Ja sam 3 godine živeo u Shinjuku i nisam znao kako se kupuje karta za voz. Sve peške.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Hvala najlepše! @yoyogi
    Da, gledam sada pojedinačne karte tokyo-kyoto (u jednom smeru oko 13.000 jena) i kyoto-hiroshima (u jednom smeru oko 11.000 jena) i čini mi se da JR Pass zaista isplati za ovo što sam ja isplanirala. Samo treba voditi računa šta je u JR mreži, a šta nije.

    Ahhh, kompeksan sistem javnog prevoza, ali savladaću uskoro, nadam se. Fascinantan mi je i sistem adresiranja. Značilo bi mi da imam pristup google map, tj. netu. Da ne znaš možda kakve su cene? I koliko je rasprostranjen free wi-fi?

    I koja je situacija sa sim karticama? Da li funkcionišu naši telefoni, vidim da se pominju neke kartice za turiste?

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,548
    Mnogo toga jeste u toj JR mreži. Ako nešto i nije, to bi ti bio gradski prevoz, 120-160 dinara karta.

    Opet ti kažem, ako odsedneš u Tokiju u Shinjuku, skoro sve može peške. Bio sam u Tokiju sa ćerkom poslednje nedelje juna i prve jula 2018. Shinjuku, dete je samo (14 godina) sve sama išla ili peške (Shibuya, Harajuku, Yoyogi park) ili ako naiđe kiša na gradsku železnicu.

    Imam dva saveta: ubaci Himeji, najlepši i najveći zamak u Japanu u itinerer. Ima stanicu shinkansena, treba ti pola dana. To je od Kyoto sat vremena, prema Hirošimi. Ima moj post na sajtu, lako se uoči.
    Drugi savet, sa malo sreće, ako se ponovi 2018. na kraju tvog boravka će sakura da procveta, sa Shinjuku možeš da odeš peške u Yoyogi park, ima na hiljade stabala i masovni piknik.

    Za WiFi, ima ga besplatnog skoro svugde, svaki Starbucks (ima ih na stotine), svaki MacDonalds, svi hoteli (bez obzira kako jeftini bili). Za tako kratko vreme (razumeo sam, 10 dana) ne isplati se uzimati svoj router. To se unapredilo i pojeftinilo, ako baš hoćeš.
    Tvoj telefon neće raditi u Japanu, možda samo na WiFi.

    Od smeštaja, ne postoje rupe i buvare, ako je i jeftino, biće pristojno.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Himeji zaista deluje impresivno. Probaću da ga ubacim u raspored

    Što se sakure tiče, baš sam pratila prognoze i nadam se da će se desiti za vreme mog boravka, po tome sam i izabrala datum za putovanje https://n-kishou.com/corp/news-contents/sakura/?lang=en

    Pored hramova i "starog Japana" volela bih da vidim i neki poslednji high tech u Japanu, pa planiram da obiđem Miraikan i Borderless galeriju/muzej. Kakva su iskustva i da li imate još neki predlog? Bilo bi baš sjajno da se sretnem sa nekim humanoidom

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,548
    Vidiš Himeji, ne treba ti ni jedan drugi zamak. Nema ni veće ni lepše od njega. On je na listi UNESCO.

    Da, sa malo sreće (da ne naiđu neki hladni vetrovi iz Kine i Rusije) sakura bi bila baš tu na kraju tvog boravka. Ostavi za Tokyo zadnja dva dana. Yoyogi park, spektakularno.

    High tech je svugde, po shopping malls imaju čovekolike robote, deca ih pitaju, zbunjuju, uveseljavaju se, atrakcija.

    Šta videti u Tokiju - svima preporučujem da uzmu City tour. Jeste 8,000 Yen. Zadnja 4 dana, uzmi jedan dan City tour, sledeći dan se vrati na mesta od interesa, onda dolazi (po prognozi sakura) i 4. dan na aerodrom.

    Za ostale atrakcije i ja bih trebao da googlam.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Tajland, prvi put
    By arrgh in forum Thailand
    Replies: 80
    Last Post: 03-01-20, 12:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •