Results 1 to 20 of 78

Thread: MEXT Stipendije

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Quote Originally Posted by Sreto View Post
    Ponovo ja...

    Sutra se zatvara konkurs za prijave, da li će na sajtu ambasade objaviti datum testiranja ili moramo da ih pozovemo i pitamo?
    Послаће вам мејл и тражити да потврдите долазак, тако је мени било три пута. Замисли да их 100 људи зове да пита кад и где је тест, па тако по неколико пута док они не одреде...

    Сад сам мало погледао у архиву и испада да су јављали недељу дана пред тест, а било је једном и само два дана пред тест. А видим да ми је први пут пошта отишла у спам, тако да проверавај и то.

    Тестирање иде брзо, интервју можда две недеље касније, али коначна одлука се чека, до децембра, јануара, чак фебруара. А зашто се чека? Па зато што фасцикла са твојом пријавом обиђе цело министарство иностраних послова, министарство просвете да је размотре и излупају печате, врати се у амбасаду и онда иде на изабрани универзитет. Не копија, него тај један једини оригинал. Не бих веровао да је нисам видео код мог профе у рукама. Сад кад сам завршио, он ју је вероватно послао назад да обиђе почасни круг по нареченим министарствима.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  2. #2
    Junior Member Sreto's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Čačak
    Posts
    8
    Hvala vam na odgovoru!
    Znaci na svaka dva do tri dana da proveravam email i spam odeljak...
    Vrh ako je intervju par dana posle testa, mogu i tad da se dodatno spremim za razgovor... Ja sam otprilike zadao sebi neka pitanja:

    Zasto zelim da studiram u Japanu?
    Zasto zelim da studiram odredjene oblasti koje sam izabrao?
    Na kojim univerzitetima zelim da studiram i zasto bas oni?
    Sta zelim da postignem na tim studijama?
    Sta cu nakon zavrsetka studija?
    Sta znam o Japanu i
    Kako bih povezao Japan sa mojom zemljom (kultura npr.)?
    Da li bih imao jos nesto da dodam? Planiram lepo da ispisem sve na engleskom i da imam u glavi.
    Oslanjam se na test engleskog lepo da naucim, a ovo ostalo nemam vremena... Skinuo sam testove iz 2014. i 2015. godine za undergraduate, izgleda da ima najvise zadataka gde se trazi razumevanje i poznavanje vokabulara... Jedini problemcic mi je zadatak gde treba da nadjem gramaticki pogresne delove teksta, ima deset primera i u svakom primeru paragraf je podeljen na A, B, C, i D... Meni su iskreno vecina onih recenica normalno napisane kada bih prevodio... Jedino da se gleda mozda smisao teksta pa je tu neka smicalica, ali opet "grammatically incorrect"... E i da, steta sto nemaju neka resenja..

    Steta sto nema ovih ljudi koji su postavljali pitanja pre mene da kazu kako su prosli :/

  3. #3
    Malo ti kasno odgovaram, ali eto, da ostane ako iko bude pitao ubuduce.
    Intervju u CG, ne znam za Srbiju, se radi na srpskom, doduse test iz engleskog je imao vrlo visoke kriterijume (90%) kad sam ja pokusavao, vjerovatno je i dalje tako. Sto se tice pitanja, manje vise to sto si nabrojao je ono sto svakog pitaju, sad, koliko u detalje pricaju sa tobom o necemu je individualno. Sa mnom su pricali o nekim japanskim firmama sto posluju kod nas, a sa mojom prijateljicom o poeziji, tako da ima dosta razlike.
    U svakom slucaju, samo opusteno, ne brini previse oko toga, u najgorem slucaju, posle osnovnih studija se mozes prijaviti.

  4. #4
    Junior Member Sreto's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Čačak
    Posts
    8
    Evo odgovaram posle duzeg vremena... Nisam prosao prosle godine ispit, matematiku bukvalno nisam nista znao da uradim... Upisao sam Visoku skolu, pa sad ne znam da li vazi 3+1, tj. da li prihvataju... Ako nista, prebacicu se u cetvrtu godinu na fakultet kad dodje vreme, a do tad da spremam japanski...
    “There is nothing outside of yourself that can ever enable you to get better , stronger , richer , quicker , or smarter . Everything is within . Everything exists . Seek nothing outside of yourself .”
    Miyamoto Musashi



  5. #5
    Zdravo ljudi.
    Puno tugo sam pročitala na ovu temu, i išla na sajt ambasade ali ne mogu pronaći nigde da li mi prosek iz škole nešto znači tj. da li se uzima u obzir ili pak mi umanjuje šanse za stipendiju?
    Nisam odlikaš ali nisam ni preterano loša, granica mi je 4,30 - 4,40 pa me interesuje da li ima neke veze ako nisam 5,00 i to?

    I s obzirom da se školska godina završava u junu, ja bih morala čekati sledeću godinu da se konkurišem?
    I neki mali savet za matu - kako se najbolje pripremiti za njihov prijemni?
    Svaki odgovor bi mi značio, hvala unapred

  6. #6
    Junior Member Sreto's Avatar
    Join Date
    Apr 2017
    Location
    Čačak
    Posts
    8
    Pozdrav!

    Neće prosek da ti umanjuje šanse, najvaznije je kako uradiš matematiku, engleski i/ili test iz japanskog... Koliko sam procitao, ti možes da konkurišeš, ali treba da predaš valjda papire iz srednje da ćeš da završiti srednju školu u tom roku...
    Matematika i engleski se najviše gledaju, znanje japanskog za test samo povećava tvoje šanse da te pozovu, ali i ne mora da znači ako uradiš lošije ostala dva testa. Engleski nije toliko težak, daju test sličan onim od prošlih godina... Takodje tako i važi za matematiku... Na sajtu MEXT-a imaju primeri za vežbanje. Prošle godine kad sam radio test na matematici je bila geometrija, funkcije, integrali i čini mi se izvodi... Najbolje da uzmeš i iskopiraš primere testova iz matematike i odneseš kod profesora kod koga ideš na časove da pogleda sve to lepo i da zna šta da te spremi...
    “There is nothing outside of yourself that can ever enable you to get better , stronger , richer , quicker , or smarter . Everything is within . Everything exists . Seek nothing outside of yourself .”
    Miyamoto Musashi



  7. #7
    Joj malo si me umirio, baš sam se opteretila i zapela. Hvala ti puno na odgovoru!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •