Quote Originally Posted by onnut View Post
Da i naše slovenske duše (bila je ranije i Rusija) nađu mesto u toj postavci muzeja u dalekom Japanu.

Ali u ovo vreme korone malo će slovena(izuzev tebe i retkih) a i uopšte drugih turista, videti tu postavku do rušenja 03.01.2021.

Bohemiju (stari naziv za veći deo teritorije današnje Češke) nikad nisam posetio,nažalost.To i uopšte Evropu, planirao sam za neke naredne godine ako uopšte bude turizma kakvog smo ga poznavali.

Sećam se tamo nekih 80-ih radno/turističke posete radnika BIP-a (i mog rođaka među njima) kolevki pivarstva, Češkoj, i ushićenih priča o zlatnom Pragu i njenim pivnicama.
I embrion BIP-a,na Mostaru, malu pivaru, otvorio je baš čeh.Vajfert je to kasnije kupio od njega pa proširio, modernizovao,a onda napravio i onu vilu (koja je i danas tamo) i u kojoj je prespavao i Tesla kod svoje jedine posete BG iz USA.

Stranih piva tada skoro da i nije bilo u Srbiji osim tog Tuborga kojeg se sećam iz onih bife vagona voza kada sam putovao kao student.

Danas su češka piva u rafovima i najmanje samoposluge u Srbiji.

Name:  20200807_142004.jpg
Views: 310
Size:  50.7 KB

Zaokruženo Budweiser i Staropramen u lokalnoj samoposluzi.

Budweiser,Pilsner,Staropramen,Krušovice...nije ni skupo 70-80 din za 0,33 l staklenku.
Proizvode se po licenci u domaćim pivarama.Uvek friško jer ga ne rade za duži put.
Samo ne znam ima li razlike od originala.Valjda ću jednom moći da uporedim.
To je dobro, bolje nego u moje vreme, da ima tih piva. Kada je do piva stiglo, verovatno svega drugog ima.

Vajfortova vila, tu je bila moja kancelarija, nas 8 programera, u prostoriji koja je verovatno bila primajuća soba u svojim boljim danima. Bio je i kamin.

Sećam se da sam od BIP konobara koji je radio reprezentaciju u toj vili , krišom, kupovao mala piva i đuseve upola cene i nosio kući ne baš u gajbicama ali onako, nedeljna pošiljka, jedna kutija pola kao kao gajbica, za domaćinstvo i ličnu upotrebu.

Šta reče, i Tesla prespavao u toj vili? Sad mi se čini da si mi to rekao pre neku godinu, do tada pojma nisam imao, mislim da bi trebalo istražiti ko uopšte zna za to. Ako si to našao, to niko pre tebe nije rekao. Pa verujem da je tako bilo, samo tadašnji kadar BIP to ili nije znao, možda nikada ni čuo. Bio je socijalizam.