Results 1 to 20 of 874

Thread: Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

    6. avgust 2011, otvaranje Foruma, prvi post.

    6. avgust je i dan kada je 1945. godine bacena prva atomska bomba. Na Hiroshimu.

    (Hiro = veliko, shima = ostrvo).

    Jedna od najpoznatijih ikona iz Japana je Miyajima , shinto hram na ostrvu Itsukushima.
    Od 806. godine ove ere.

    Hiroshima se vidi u pozadini i ferry kako prilazi, to je jedini prevoz do ostrva.





    To je to: Torii (kao precka na koju ptica sedne), koja stoje u vodi. Po drvetu oko nivoa vode pogadja se da su vrata podlozna plimi i oseci.







    Po oseci, moze da se pridje peske, mnogi to rade, nije blato i mulj nego cvrst pesak:






    Ne pise svugde ali se u lokalu zna, da u kucnom redu hrama stoji da tu nije dozvoljeno slaviti rodjendane, vencavati se i umirati (niti pokusavati i ili izvrsti samoubistvo).
    Nijedna od tih ceremonija nece biti blagoslovena.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Matsumoto zamak.

    Jedan od malobrojnih "lowland", nije na brdu.

    I jedini koji je crn (vrana zamak) jer je boja Ishikawa klana (koji ga je sagradio 1504.) bila crna.

    Wikipedia to ne zna, kao sto ne zna da iako ima 5 krovova zamak ima 6 spratova (jedan u sredini je sakriven).



    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jucerasnja slika, upravo otvorena obnovljena benzinska stanica u Minamisanriku, jednom od mesta najteze pogodjenih tsunamijem 11. marta.





    Vidi se u pozadini skelet zgrade i sa desna zgrada bolnice.

    Oko 15:30 tog 11. marta, to je bilo popriste teske nesrece i drame.

    Dvojica sto su se popela i drze se za vrh antene, su upravo na anteni tog skeleta zgrade, bivse zgrade Opstine. Jedan je gradonacelnik, on je preziveo.




    Taj tsunami je bio 15m, sada se zemlje vidi kolika je to voda bila.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Regular member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bangkok, Tajland
    Posts
    1
    Strašno ovo izgleda. Šteta što nakon ove tragedije do nas ne dopiru skoro nikakve informacije o tome šta se tamo zaista dešava i kolika je razmera ove katastrofe. Na sreću, tu su Internet i nezavisni sajtovi. Ja inače trenutno živim u Bangkoku i pozdravljam ideju foruma, nadam se da će da zaživi! Pozdrav, Srđan

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Narita aerodrom, Tokyo. Efikasan i dobar aerodrom, a zloglasan po nepovoljnom polozaju, 65km od grada i cestim ruzama vetrova.
    Nema odlazecih letova pre 10am jer nema nacina da putnici i posade dodju do aerodroma. Taxi je 300$ a gradski prevoz pocinje u 6am.

    U zadnjih godinu dana je pusten u promet brzi voz koji tu relaciju prelazi za 36 minuta i srusene su kuce koje su bile u centru aerodroma (postojale i pre izgradnje i nisu hteli da se isele. Posle 30 godina po sudovima, Sud je naredio da se isele.
    Prekjuce je srusen i poslednji ostatak.

    Ovako je to izgledalo, zesci prkos. Moje slike iz 2004. iz samog aviona na pisti:








    Isto moja slika sa kruga napravljenog u zaokretu nad aerodromom. Vidi se gde su kuce u sredini:





    Ovo su strucnjaci napravili, vidi se (crvenim) nepostojanje putanja za avione i kako moraju da vrdaju i obilaze kuce:





    Samo ispravljanje ovi krivih drina je donelo dobitak u vremenu koji je omogucio povecanje prometa za 20,000 "aircraft movements" godisnje. Jos jedna izgradjena pista i od 2003. do danas, promet je povecan sa 220,000 na 300,000 aircraft movements. Sa starim aerodromom, Haneda, 15km od grada, zajedno imaju 600 hiljada aircraft movements godisnje i nema slobodnih slotova, sve zauzeto.

    (Beogradski Nikola Tesla ima ~40,000 aircraft movements godisnje).
    Last edited by yoyogi; 04-06-14 at 20:23.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Mothers Day in Thai

    Danas, 12. avgust, je nacionalni praznik u Thai. Rodjendan Kraljice Sirikit i Mothers Day.

    Instinktivno, na pojavu Kraljicinog portreta ili slike na TV, detetu se ruke sklope u "wai", znak poshtovanja.





    (slika je danasnji dan prosle godine)
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovu planinu, Ontake, 3067m,, nekad po cistom zimskom danu vidim iz Toyota ofisa, oduvek sam hteo tamo da odem.

    Prosli vikend odem na hiking, sa kisnim ogrtacem. U gondoli ropeway koja ide od 1520 do 2200m , cvece ne samo da je sveze nego je i zivo, u saksiji:




    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Nije bilo nove slike dva dana, evo sada jedna masna (13MB).

    Cak i mali Luksemburg je skoro 4 puta veci po povrsini od Singapura (5 miliona ljudi, 750 kvadratnih km) .
    Da se celo covecanstvo (7 milijardi ljudi) preseli u USA, naseljenost po kvadratnom km bi bila 10% od onoga sto je Singapur danas.

    Hong Kong je jos gori, tamo je 70% ionako male povrsine (7 miliona ljudi, 1200 kvadratnih km) prema nekadasnjem ugovoru sa Englezima moralo da bude non-residental pa je park.


    Cela city-state Singapur u jednoj fotografiji:




    Ne znam kako se vidi na kojem browseru, ko hoce da je gleda celu na tenane, right-click, Save As.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Cuveni japanski miso. Pravi se fermentacijom soje pod teskim pritiskom. Miso je dobar za zdravlje, cak ima i lekovita svojstva.
    To jedem svaki dan, kao miso supu ili dodatak (miso pasta) na meso.

    Ovako se pravi. Velike kace:





    Na vrh se stavi 2 tone kamenja da pritisne :








    Ovako izgleda na stolu, miso udon:









    Ima ovde, na Azijska kuhinja, isto ovo sa vise slika.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Uvek me je zanimalo kako po bastama i oko kuca i zgrada gaje borove sa retkim granama.


    Kyoto, Kinkakuji (Zlatni paviljon):





    Kyoto, Ni-jo:





    Ovde sam ih uhvatio na delu (uz Ni-jo). Merdevine, makaze za zivu ogradu, pa seci:


    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Papir, papir. U Kini od 105. godine ove ere, u Japan dosao negde oko 600-te. U Evropu 1250-te. Sporo je to tada islo.

    Cvetni aranzman:











    Sve od papira. Koja je to yebada napraviti:






















    Tek kada se vidi od cega je to pocelo. Dudove grane (Kozo), sirove pa to treba napraviti da bude kao na prethodnim slikama. Svaka im cast.





    Ovo moze da bude dekorativno i funkcionalno (kao paravan) i po kucama, sto ovde i jeste:



    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nase gore list, uzeo ga koreanski Hyundai da glumi u reklami.



    To je bilo pre 6-7 godina. Ne pratim tenis ali mislim da sam cuo da se Dokic potukao u nekom restoranu u Americi. Restoran uz teniski teren.
    Narucio neku ribu od 12$ pa trazio tartar sos. Konobar mu kaze "extra 1$".
    Dokic video crveno, razbesneo se, poceo da se dere, da lupa o sto, sta ima vise ekstra da se plati, sto to nije ukljuceno. Drao se i drao i redari ga izneli i izbacili napolje.

    To je Hyundai hteo da poruci: sve je ukljuceno u cenu, nikakvih doplata, nikakvih skrivenih dazbina, garancija 5 godina.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Nagoya : Osu Kanon

    Shinto hramovi u centru grada, okruzeni stambenim visespratnicama:








    Ovi hramovi niti zvone niti pevaju na zvucnike, mirni i tihi susedi:




    Do samih hramova (ovaj nije jedini) ima 5km pokrivenih ulica sa radnjama i restoranima. Ceo kraj se zove "Bansoji":



    Puno omladine i njihove mode. Tu se odrzava svetski CosPlay festival pocetkom avgusta.




    Ulice se zimi greju a leti rashladjuju:

    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    iPad mini, virusi?

    iPad mini, u prodaji:



    Kosta 280 EUR + 16 EUR (mesecno) Internet pristup:




    Ove srednjoskolke ga gledaju izbliza:




    Sto li nose maske? Da ne prime virus od njega ili da mu ga ne prenesu?
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Aqua Park sa pogonom na spaljeno smece

    Japan, White Wave Aqua Park, Nishiura, Aichi, 20km od Toyota City.

    Jedan od 30+ u okolini.

    Kako mu se prilazi, vidi se dimnjak i sama hala Water Parka:



    Kao sajamska, tobogan ide i napolje:




    Drzavno postrojenje, na drzavnoj zemlji:



    Ujedno je i "Dom" koji ima sve za rekreaciju i uzivanje porodica, gym, onsen, jeftin i dobar restoran. Sale za proslave (iznajmljuje se):






    Sam water park je jedan od najvecih. Unutra je uvek isto: voda 32C, vazduh 31C:



    Masine za napitke, os 12-14h ima i laka hrana (pomfrit, hot-dog, supe):





    Jedan od bazena ima na svakih 20 minuta kisu :








    Ili talase (pod je od gume, nema razbijanja kolena):



    25m bazen, 30% je za setanje po vodi a 70% za lap-swim:



    Lazy river, 200m:



    Kao to radi?
    U Japanu se smece odnosi razlicito svaki dan. Ponedeljkom i cetvrkom spaljivo smece, kuhinjsko. Ostalim danima plastika, ambalaza, nespaljivo.

    Onaj dimnjak postrojenja ne radi 24x7 nego samo kad spaljuje smece. Energija koju njegove turbine prave ide u nacionalnu elektricnu mrezu. Ono sto potrose na zagrevanje vode i aircon hale, prebije se od onoga sto su napravili i tako je cena koriscenja, ulaznica, bagatelna: 500din odrasli, 200din deca. Javnosti se vrati ono sto je dobijeno spaljivanjem njihovog smeca.

    Leti su jos puniji, mada su od mora 3km.

    Cisto, lepo, profesionalna posada, milina.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Foto za danas

    Da se ipak vratim na dnevne fotografije. Cesto nemam vremena da sastavljam pricu oko postova kao poseban clanak.
    Bice i ovako OK, bilo je i pre.

    Hirugano Kogen.



    Ono sto je zanimljivo, ima ovde Elan (Slovenija) opreme i smatra se dobrom markom.






    I ode ona, sa elanom:

    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moja ulica, neveselo izgleda zimi. Ova drveta su sakura, spektakularno je cvetanje pocetkom aprila.

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Supa od pecuraka, japanska porcija. 180cc, to im je standard.

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Danas je kineska Nova godina. Godina zmije. Imaju je izlozenu u mojoj banji od kraja prosle godine:



    Ko se rodi u godini zmije, bice dovitljiv, snalazljiv, dobar u rukovanju novcem i - plodan.



    U Bangkoku, Yaowarat, kineska cetvrt, na prodaju lanterne i ornamenti. Sve mora da bude crveno.




    Crvena je u Kini boja srece. Trg nebeskog mira (skica) i Maov portret na crvenoj pozadini, i dan danas:




    Da Kinezi sklone petokraku sa zastave, ostala bi isto crvena.

    Nije samo socrealizam crven. Uniforme Cathay Pacific airways, ako ne najbolje onda u prve 3 firme na planeti, takodje drecavo crvene:



    Srecna Kinezima Nova godina. Maltene zaustavlja mesta sa znacajnom kineskom populacijom (Singapore, Malaysia).
    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagoya, Sakae, kao Terazije u Beogradu.



    Do pre 20 godina zakon je bio da stambene zgrade ne mogu biti vise od 20m, poslovne 30m. Zato ulice izgledaju uniformno:



    Mada se i odstupa...zgrade se ruse posle 30 godina i ponovo prave, pa neka ispadne i visha od 30m:



    Bicikle, svugde, ravan grad i dosta kompaktan mada ima 2.2 miliona stanovnika:



    Kad vec nema drvoreda ili nema lisca, nekad prodje neko "prijatne spoljasnjosti":

    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Foto za danas (2015).
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 222
    Last Post: 31-12-15, 22:05
  2. Foto za danas (2014). Novo svaki dan.
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 304
    Last Post: 31-12-14, 23:05
  3. Postavljanje fotografija u postove
    By yoyogi in forum Forum Support Desk
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-13, 22:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •