Page 11 of 44 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 201 to 220 of 874

Thread: Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

  1. #201
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kyoto, od danas. Zlatni Paviljon, UNESCO World Heritage. Postoji od 1220, u ovom izdanju od 1440.

    Jedan monah, opisano u knjizi Yukia Mishime, ga je spalio 1950. Ovo je obnovljena verzija, "boljija i starija" od originalne.



    Ima i jezero.



    Cak i da se ne kaze, (jezero se zove Kyoko-chi) nego bi pogodio da to znaci "jezero ogledalo".
    Azija, moja dežela.

  2. #202
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kyoto, Kiyomizu-dera temple, ovako izgleda u maju mesecu.



    Japanci kazu, kada kupis nesto skupo ili preplatis, "Skocio sa sa Kiyomizu-dera!". Na prethodnoj slici se ne vidi tacno sta to znaci.

    Ovde, po zimi, od juce, se bolje vidi na sta misle, kada nema lisca:



    Juce, po zimi, vidi se sta bi skok sa terase znacio:


    Azija, moja dežela.

  3. #203
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Lepeze bez veze

    Kyoto je prestonica lepeza, pogotovo ovih sto se "lepeziraju" (ogi) za razliku od fiksnih, kao reket za stoni tenis (uchiwa).

    Radnje na sve strane:









    Cene su od 5EUR pa do 1,000EUR.
    Azija, moja dežela.

  4. #204
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kimono za nedeljno popodne.

    Posto zena ne moze sama da ga obuce, obicno idu u parovima, kako su jedna drugoj pomagale. Moguce, negde u salonu su ih obukli. Jedan dan da se iznajmi kimono + odevanje je 200EUR.



    Na nekim mestima ulaz je besplatan ako se dodje u kimonu. Znam sigurno da Meiji Mura (muzej na otvorenom kuca iz zgrada iz 1860-1929) vikendom besplatno za sve odevene u kimono. To daje shmek i lepo izgleda turistima. Mlade devojke pogotovo vole da se tako prosetaju.




    Gore vidimo da je zenska sa leve strane crnkinja.
    Azija, moja dežela.

  5. #205
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Najveci akvarijum slatkovodne ribe u Japanu, Aqua Toto, Gifu prefecture.

    Fantasticno uredjen i velik, mozes da provedes 4-5 sati u njemu (ima i restorane).





    Ima i ovi elektricnu jegulju:




    Koja, kada dodirne bakarnu plocu, pali sijalice:



    Od mnogih, ima i ovaj interaktivni sadrzaj. Da ribe imaju neverovatnu moc izbegavanja prepreka.



    Nije da ih deca muche nego kako okrecu ovaj tocak sa klipovima, vide da riba pliva nesmetano i nikada ne udari ni u jedan:




    Sta je ovde specificno, u ovom akvarijumu, osim sto je samo slatkovodna riba izlozena?

    Prvo, da je najveci na svetu takve vrste. Drugo, da je 40km udaljen od Nagoya akvarijuma koji je najveci na svetu za morsku ribu.

    Po blogosferi, ima na stotine, ako ne i hiljade youtube priloga sa ovog mesta. Jedan kaze, "Aqua toto", toto dolazi od japanske reci za ribu.

    Nije tacno. Riba se kaze "sakana".

    A opet je tacno, toto jeste rec za ribu. Samo, tu rec koriste deca, kad progovore, mozda do 3 godine starosti.

    Traziti "toto" u restoranu, bilo bi kao reci "dajte mi neko ripche" ili "libu", "libicu". Kelner ne bi zano da li ga zezas ili ne znas sta pricas.
    Azija, moja dežela.

  6. #206
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Budist monks. U prikolici pickupa, Thai.

    Oni nemaju vozila, nemaju nikakvih licnih possessions osim "shafran robes", ogrtaci koje nose.



    Po svoj prilici, neko ih vozi da mu osvestaju kucu ili neki obred.
    Azija, moja dežela.

  7. #207
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Od danas, 11. Februar 2012.

    Zamak kolaca i slatkisa

    Moze da se provede ceo dan. Vecina su tinejdzeri koji dolaze da se slikaju u kostimima koji sleduju uz ulaznicu. Ima i da se prave kolaci, to posebno u Putovanja.



    Iako je 11. februar, nije nesto hladno, bar ne na kratko. I moja cerka uzela kostim da se slika:




    Nije to samo za napolje, nego, unutra, jos vise. Ove zenske, mislim 35 god, slikaju se pa slikaju:




    Ima na Putovanjima, ovde, sa nekih jos 30 slika.
    Azija, moja dežela.

  8. #208
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Legendarni tokijski neon.










    Sto bas toliko neona?

    Planinska zemlja, 90% planincuge, nedostatak prostora pa je ono sto je ravno gusto naseljeno.

    Razlicite firme su na razlicitim spratovima, retko gde je jedna firma u celoj zgradi. Kada je tako, jedan neon jedna firma.
    Kada nije tako, sto je najcesce, onda svako ima pravo, ulazi u zakup prostora, da istakne svoj neonski pano.

    Jos, sto nije uobicajeno po svetu, restorani su takodje na nekom od spratova pa i oni istaknu svoj znak. Ova srednja slika su mahom restorani. Retko ali se desava da je i Macdonalds na na primer na 4. spratu pa se ide liftom.

    Knjizara na 6. spratu, nista cudno. Poslovnica moje Citibank je u Nagoji na 22. spratu. U Tokiju na 19. Ostali spratovi su potpuno nevezane frime ili cak i konkurentske banke.

    U istoj zgradi mogu da budu IBM, Oracle, nekada je bio i Sun Micro dok ga Oracle nije kupio, HP. Cak su i ljuti konkurenti.


    Znam da je zakup prostora moje firme u Tokiju 800$ po kvadratnom metru mesecno. Sa 2000 kvadrata zakupa, sigurno da sleduje isticanje znaka firme. Nedobrovoljno gasenje znaka bi bilo krsenje ugovora o zakupu. To jedino drzava moze da naredi ali onda da gase svi. Drzava to nije uradila.

    Zato, posle zemljotresa, nije bilo nekog narocitog gasenja neona. Stvarno, ja da ugasim znak moje firme, da li je konkurencija isto tako ugasila svoj? Kada se naredi da svi ugase, ugasicu i ja.

    Je li posao moje firme nas biznis ili da pazi da snabdevanje strujom bude neprekinuto? Ili je to posao drzave da obezbedi infrastrukturu?
    Azija, moja dežela.

  9. #209
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "I radnicka klasa voli ananas!" pisalo je na jednom transparentu na "mitingu istine" dok se odvijalo smenjivanje Vidoja Zarkovica i instaliranja Momira i Mila u Crnoj Gori 80-ih.

    E, ovde radnicka klasa ne moze ocima da ga vidi. Trat, Thailand. Tu puca kichma na plantazama ananasa (Thai: saparot = ananas). Ovako natovareni pikapovi su svaka treca kola koja se srecu na autoputu oko Trata.




    Trat je vocarski kraj (uglavnom voce koje se ljusti pre jedenja) a ananas je jedan od najmasovnije gajenih proizvoda. Jedne godine, 2006. mislim, je Thai bio najveci proizvodjac ananasa u svetu.

    U Tratu, koji je geografski zavrsetak Tajlanda uz obalu prema Kambodzi, zavrsava Sukhumvit Road : glavna ulica u svim mestima kroz koja prolazi, pocev od Glavne poste u Bangkoku pa nadalje 320km, to centra Trata.
    Azija, moja dežela.

  10. #210
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    14. februar, Valentine Day (Sveti Trivun kod nas) u Japanu se obelezava , "with a twist". To je dan kada zenske daju cokoladne ili slatke poklone muskarcima.

    Ima 3 nivoa poklona (choco = chocolate):

    giri choco: shefovima, kolegama, zahvalnost za saradnju u protekloj godini. Nema srca ni strela, obicno se otvori nesto kao bombonjera i odatle se posluze.

    tomo choco : prijateljicama.

    honmei choco: Muskarcu "kandidatu" za dalji zivot ili vec bracnom drugu.



    Ceo Valentine je velika komercijalna aktivnost, radnje prave veliki prmet, sve je roze i cokoladno.

    Muskarci uzvracaju (mnogo skupljim) poklonima za 14. mart (white chocolate day).

    Ovaj onsen (Yunesun) ima jedan "sezonski" bazencic. Kada sam ja bio, pocetak juna, tada sazreva "ume" sljiva i voda je bila sa tim mirisom'



    Sada su taj bazencic napunili ekstraktom cokolade, samo za danasnji dan. Nije jestiva i tusiranje je obavezno. Samo jako mirise na cokoladu.




    Ili ovo. Tokyo World Trade Center. Ovaj ram je na staklu, tu dolaze na vidikovac da se slikaju u tom ramu:

    Azija, moja dežela.

  11. #211
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kourankei Gorge, isto mesto po

    jeseni:



    letu:



    i zimi:

    Azija, moja dežela.

  12. #212
    Nije bilo nove slike dva dana, evo sada jedna masna (13MB).

    Cak i mali Luksemburg je skoro 4 puta veci po povrsini od Singapura (5 miliona ljudi, 750 kvadratnih km) .
    Da se celo covecanstvo (7 milijardi ljudi) preseli u USA, naseljenost po kvadratnom km bi bila 10% od onoga sto je Singapur danas.

    Hong Kong je jos gori, tamo je 70% ionako male povrsine (7 miliona ljudi, 1200 kvadratnih km) prema nekadasnjem ugovoru sa Englezima moralo da bude non-residental pa je park.


    Cela city-state Singapur u jednoj fotografiji:




    Ne znam kako se vidi na kojem browseru, ko hoce da je gleda celu na tenane, right-click, Save As.

  13. #213
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Cuveni japanski miso. Pravi se fermentacijom soje pod teskim pritiskom. Miso je dobar za zdravlje, cak ima i lekovita svojstva.
    To jedem svaki dan, kao miso supu ili dodatak (miso pasta) na meso.

    Ovako se pravi. Velike kace:





    Na vrh se stavi 2 tone kamenja da pritisne :








    Ovako izgleda na stolu, miso udon:









    Ima ovde, na Azijska kuhinja, isto ovo sa vise slika.
    Azija, moja dežela.

  14. #214
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Uvek me je zanimalo kako po bastama i oko kuca i zgrada gaje borove sa retkim granama.


    Kyoto, Kinkakuji (Zlatni paviljon):





    Kyoto, Ni-jo:





    Ovde sam ih uhvatio na delu (uz Ni-jo). Merdevine, makaze za zivu ogradu, pa seci:


    Azija, moja dežela.

  15. #215
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Papir, papir. U Kini od 105. godine ove ere, u Japan dosao negde oko 600-te. U Evropu 1250-te. Sporo je to tada islo.

    Cvetni aranzman:











    Sve od papira. Koja je to yebada napraviti:






















    Tek kada se vidi od cega je to pocelo. Dudove grane (Kozo), sirove pa to treba napraviti da bude kao na prethodnim slikama. Svaka im cast.





    Ovo moze da bude dekorativno i funkcionalno (kao paravan) i po kucama, sto ovde i jeste:



    Azija, moja dežela.

  16. #216
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nase gore list, uzeo ga koreanski Hyundai da glumi u reklami.



    To je bilo pre 6-7 godina. Ne pratim tenis ali mislim da sam cuo da se Dokic potukao u nekom restoranu u Americi. Restoran uz teniski teren.
    Narucio neku ribu od 12$ pa trazio tartar sos. Konobar mu kaze "extra 1$".
    Dokic video crveno, razbesneo se, poceo da se dere, da lupa o sto, sta ima vise ekstra da se plati, sto to nije ukljuceno. Drao se i drao i redari ga izneli i izbacili napolje.

    To je Hyundai hteo da poruci: sve je ukljuceno u cenu, nikakvih doplata, nikakvih skrivenih dazbina, garancija 5 godina.
    Azija, moja dežela.

  17. #217
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Hong Kong, jedno od najgusce naseljenih mesta na svetu.




    Aerodrom, Chek Lap Kok je nasuta zemlja





    Disneyland, isto nasuta zemlja:





    Sada se vec vidi da tu ima dosta shume na kojoj nista nije gradjeno.

    Tacno, takav je bio ugovor sa Englezima kod zakupa: 70% mora biti non-residential. Tako je ostao park oko nacickanog grada a arhitekte iz Hong Konga su na svetskom glasu kao najvestije da iz nicega izvuku nesto.




    Ocean World park:






    Azija, moja dežela.

  18. #218
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bangkok, svoj stan. Stoji prazan (dobro namesten samo niko ne zivi tamo), za letovanje ili za nedaj boze.


    Pogled sa balkona:



    Kupanjac, samo treba da se ode, u kupacem kostimu liftom dole i bas si na mestu. Jedini prevoz koji ti treba je lift i 30m peske. Saputnici u liftu deca sa gumama za plivanje u drececim bojama.



    Koliko to kosta? Stan je bio 80K US$.

    Ti bazeni, liftovi, odrzavanje...za moj stan, 350$ godisnje, to nije ni 1$ dnevno. 1 buck, 1 fuckin buck a day!
    Pa da nemam posao to bih mogao da si priustim + da budem u "resort-style" nastambi.
    Azija, moja dežela.

  19. #219
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Thai, Koh Chang (Koh = ostrvo, Chang = slon).

    Iz daljine, mozda izgleda kao slonova ledja. Kao sto se kod nas planina Medvednik tako zove jer podseca na medvedova ledja.



    Nekada mesto samo za Thai klijentelu (na malim parama, farmeri koji dodju jednom u 10 godina na more) razvilo se u turisticku destinaciju i za strance.




    Sevaju sisici i tange, to pre nije bilo.








    Ovako je nekada moglo da se zivi u kolibi na plazi, na nekoliko metara od vodene linije, za samo 5$ dnevno.

    Sada je to vise 30$ dnevno, potraznja, stranci, inflacije u Thai nema.

    Azija, moja dežela.

  20. #220
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Wellington, New Zealand. Tamo sam ziveo godinu dana.



    Ove moderne zgrade, to je drzava dala pare firmama da naprave nove i u skladu za zemljotresnim propisima, to je bilo 80-ih.

    "Zealand" dolazi od shkotskog izgovora za "sealand". Shkoti su bili prvi beli ljudi da nasele to daleko ostrvo (naravno, Maori su vec bili tamo).

    Utisak sa broda koji dovozi nove migrante, 40-ih, je bio ovako (Te Papa Museum, Wellington):





    Premda je English speaking country, imaju akcenat. Prepoznas kiwi (tako oni sami sebe zovu, nije pogrdno, prema kineskoj krushci koju oni uzgajaju i kojoj su dali ime kiwi jer lici na njihovu kiwi pticu) kada dodje do "e".

    Isto zvuchi "sex" i "six (za broj)".

    Tin (konzerva) i ten (za broj 10), oba su "tin".

    Wellington, prestonica. Jedan americki turista, u nekom intervjuu je rekao za grad: "Duplo manji od njujorshkog gradskog groblja i duplo mrtviji."

    Tacno, nema ljudi.

    Mada je mesto lepo uvek a pogotovo kada nema vetra. A vetar je stalan, nalazi se izmedju 2 ostrva , uzak prolaz za vazdusne struje. I radio stanice se zovu "Breeze FM", "Windy FM".

    Sletanje i poletanje je posebna avantura, kao da si u papirnom avionu.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Foto za danas (2015).
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 222
    Last Post: 31-12-15, 22:05
  2. Foto za danas (2014). Novo svaki dan.
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 304
    Last Post: 31-12-14, 23:05
  3. Postavljanje fotografija u postove
    By yoyogi in forum Forum Support Desk
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-13, 22:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •