• Sofver razjeda svet

    Cudno da ja, koji od softvera zivim decenijama, to kazem. Ispada da je tako.
    Primer, samo zamislimo legione ljudi koji nemaju posao zbog GPS ili iPad ili Google Maps jer nikome vise mape ne trebaju.

    Novinske i TV redakcije su desetkovane.
    Bankarski sluzbenici takodje. Bank of Nova Scotia, Canada, to znam jer sam tada radio za NCR, zatvaranjem poslovnica i uvodjenjem automata je izgubila 30% korisnika a profitabilnost porasla za isto 30%. Otisli su oni koji su imali malo para i samo im bili dosada na salterima.

    Ko nije video redukciju sa uvodjenjem masina i softvera?

    Desetine miliona radnih mesta su postala nepotrebna upravo zbog softvera. Ideja je bila, sa softverom koji ih zamenjuje, ljudi mogu da se "zaposle na kreativnijim poslovima".

    To ne vazi iz najmanje dva razloga:

    Prvi, to je moze tako dok ekonomije rastu pa ljudi treba svugde. Kada to prestane ili se uspori, ti zamenjeni ljudi idu u dugorocnu ako ne i dozivotnu nezaposlenost.

    Drugi je, da je razvoj softvera masovno prenet u Indiju i Kinu. Pa i oni koji imaju posao na Zapadu strahuju da ce sutra biti gotovo.

    Kod mene u firmi bilo je pre 10 godina, na svakih 50 prodatih sistema, automatski se generisao zahtev za zaposlenje jednog softver inzenjera. To se toliko promenilo da je prvo bilo na svakih 500 sistema, sada je i ukinuto. Softver radi ono sto su ljudi nekad radili.

    Izgleda kao napredak - samo na biroima za zaposljavanje sirom sveta vide da nije tako. Drustvene posledice su jos gore.
    Tvrdoglavo istrajavanje americke nezaposlenosti ne na opadanju, cak i na rastu iste samo potvrdjuje to.

    Neko cinican bi rekao - tako im i treba (softverasima). Samo nije, 99% onih koji su izgibili posao nisu imali veze sa softverom, mogu iz nezaposlenosti da likuju, samo zasta? To im nece vratiti ili dati posao. Cak im i novu sansu odmice van dohvata.

    To i mislim: softver razjeda svet (software is eating the World).
  • Recent Forum Posts

    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    Nagoya, Okazaki. Visteria u cvatu. Drvo je staro 600 godina, bilo je tu i 1600-te kada su stanovnici zamka pod njima šetali i uživali. Tokugawa

    yoyogi 25-04-24, 10:30 Go to last post
    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    Japan, Nagoya, Nabana No Sato, cvetni park. Vreme lala je pri kraju.









    Većina

    yoyogi 22-04-24, 18:34 Go to last post