• Thai: Krapao Gai (pržena piletina sa bosiljkom)

    Krapao Gai (Chicken with Basil), piletina sa bosiljkom




    Jedno od najrasprostranjenijih jela. U Thai ga prave sa mlevenom piletinom (sto ja ne volim jer se tu samelje svasta) a isto je dobro i sa sitno seckanim pilecim grudima, kao sto je ovde slucaj.

    Ovaj recept i slike su sa priprema lekcije odrzane japanskim domacicama kako napraviti jednostavno i brzo Thai jelo. Isto jelo u dve verzije: nezacinjena (za decu) i zacinjena.

    Sa seckanjem treba manje od 15 minuta.

    Nezacinjeno - sastojci:

    Ide ih onoliko koliko je vec sipano u posudice ili na tanjire:






    Svi su poznati. One dve bocice gore su leva = oyster sauce, desna = soy sauce.
    Oyster sauce: 2 supene kasike
    Soy sauce: 1 supena kasika

    Kesa u sredini je secer. Da, treba secera, 1 kafena kasicica.
    Voda: 2-3 supene kasike.
    Basil (bosiljak) kolicina kao sto se stavlja persuna u supu. Mozda pola kafene soljice ako je svez.

    Treba i 1 chen belog luka (nije na slici) sitno iseckan ili smrvljen.

    Moze i bez oyster sauce samo je ukus onda n-1.

    Nezacinjeno - Priprema:

    U tiganju zagrejati ulje i dodati beli luk. Proprziti 1minut.

    Dodati piletinu i prziti sa mesanjem dok nije 70% gotova, 2-3 minuta.

    Dodati sve ostalo odjednom (luk, papriku, soy sauce, oyster sauce, vodu, secer) i zamesati. Prziti jos 1-2 minuta.

    Gotovo.


    Zacinjeno - sastojci:








    Isto kao nezacinjeno plus:

    Gornja leva teglica je curry paste. Moze i bez toga: zamenjuje je sitno seckan beli luk (1 chen) i sitno seckana ljuta paprika, utuceno u avanu ili na neki nacin pomesano.

    Zelena paprika, moze il juta ako neko voli (mada ona ljuta vec utucana sa belim lukom daje dobru kolicinu ljutine).


    Zacacinjeno - Priprema:

    Potpuno isto kao nezacinjeno, stim da se pocinje sa proprzavanjem ne samo belog luka nego i utucane ljute paprike.


    Japanske domacice (zene mojih kolega kojima je ovo bilo pokazano) prave u istom tiganju prvo decji (nezacinjeni) obrok onda zacinjeni odmah nakon toga.
    Odusevljene su bile brzinom i jednostavnoscu koja im na sto stavi egzoticno jelo koje su nekad probali samo u restoranu.

    Ovako izgleda zacinjena verzija kada je gotova:






    Ceo rucak, sa 3 jela (ovde je opisano samo jedno) i pirincem:







    U sledecem broju: spremanje supe.
  • Recent Forum Posts

    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    Znamo i ti i ja da je airlines business najgore upravljana od svih ljudskih komercijalnih aktivnosti. Čak i u najboljim njihovim danima.

    yoyogi Yesterday, 22:32 Go to last post
    yoyogi

    Japan, prvi put

    Ovaj tred je star, od tada su se stvari promenile - na bolje. Sve je lakše. Nabacao sam ponešto što sam se setio.

    Obavezno

    yoyogi Yesterday, 22:16 Go to last post
    onnut

    Foto za danas, 2024

    Po QANTAS-ovom izvinjenju proizilazi da se to slučajno desilo.
    A nije, jer desilo se i tebi puno meseci ranije.
    Za neupućene,da

    onnut Yesterday, 13:57 Go to last post
    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    QANTAS, Australian Airline, Tokyo - Sydney. Već sam se bunio da je večera bila kao vojnicima na poligonu.



    Nije izgledalo

    yoyogi 26-03-24, 18:04 Go to last post