• 40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu: 14


    14. There are tolls on the highways, The ETC (Electronic Toll Collection) system on the highways


    Ne znam odakle je onaj koga je ovo cudilo. Jos, nije znao da ima tu jos da se kaze, kako ta kartica radi. Njega je samo zapanjilo da se na rampi ne zaustavlja.

    Ovo je mali silazak sa autoputa, samo dve rampe. Leva je je "ETC" i cash.



    Ili, mozda, da se putarina uopste naplacuje? Dok se na Zapadu putarina naplacuje kroz registraciju kola i % cene benzina od svih, koristili ili ne autoput, u Japanu se naplacuje samo od onih koji ga koriste.

    Desna je samo "ETC". ETC = Electronic Toll Charge. Samo se prodje, bez zaustavljanja i na LCD se pojavi koliko je kostalo.

    Ima to i po drugim zemljama, imao sam to i u Australiji. Ono sto je ovde bilo (ne znam da li je drugde jos uvek) novo je da u kolima ima aparat sa kreditnom karticom vezanom za Visa ili neku drugu kreditnu karticu koju vlasnik vozila ima. Ta kartica stoji u tom aparatu, moze da se izvadi. Na nju se automatski dodaje iznos putarine.
    Ono sto je zgodno je, ta kreditna kartica moze da se izvadi i da se stavi u druga kola, kao kada se sa nekime ide zajedno njegovim kolima pa se putarina placa pola -pola. Onda na drugoj polovini drugi stavi svoju karticu i tako plati.

    Da se ugradi taj aparat (kao horizontalna polovina pakla cigareta) kosta 120EUR. Stos je u tome da je putarina sa ETC 30% jeftinija nego kada se placa novcem. Usteda na radnoj snazi je preneta na korisnike autoputa. Jos, sa ETC, nikada nema guzve i cekanja na rampi.
    This article was originally published in forum thread: 40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu started by yoyogi View original post
  • Recent Forum Posts

    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    Nagoya, Okazaki. Visteria u cvatu. Drvo je staro 600 godina, bilo je tu i 1600-te kada su stanovnici zamka pod njima šetali i uživali. Tokugawa

    yoyogi 25-04-24, 10:30 Go to last post
    yoyogi

    Foto za danas, 2024

    Japan, Nagoya, Nabana No Sato, cvetni park. Vreme lala je pri kraju.









    Većina

    yoyogi 22-04-24, 18:34 Go to last post