Results 1 to 20 of 20

Thread: Tajland za male pare

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Tajland za male pare

    Bang Saen, izmedju Bangkoka i Pataje.

    Radnim danom je prazno, samo studenti. Po obilju uniformi (70% svih studenata u Thai su zenske) zna se da je neki Univerzitet u blizini. Burapha University, uniformisane studentkine su sa njega. Vidjao sam i strankinje, to je kao medjunarodni koledz.





    Popularno jednodnevno izletiste za lokalce. Retko koji stranac se nadje.




    Mesto je famozno i po "khao-lam", slatkasta pirinicana melasa u bambusu.



    Pravi se tako ste skuvani pirinac pomesa sa slatkim braon pasuljem, smesha ugura u bambus i primakne vatri. Tako zapecheno se ne kvari na vrucini. Jede se zavlacenjem ruke u bambus i prstima.



    Plaza je 3km, kao i vecina kontinentalnih plaza i ona je muljevita





    uz vodu ima, pod palmama i suncobranima mozda 20,000 sedecih mesta.




    Sveze voce (tu u okolini se i gaji)









    Nije neko shminkersko mesto ali je sveze i na licu mesta spremano i jeftino, mozda 1EUR za lignje ili rakove na zaru. Sa leva se vidi zar i rostilj i lignja na njemu:





    Smestaj...video sam ove bungalove, bili su 120THB (~3 EUR dnevno, za ceo bungalov, ne po osobi). Komsija familije iz nedodjije (granica Kambodze, 300km od ovog mesta), farmer, je tu isao na medeni mesec tri dana.








    Pustila me cistacica da slikam, mada nesto nije bilo u redu sa aparatom:





    Jednostavna soba, frizider i TV, kupatilo








    Ima i balkon, valjda se tu uvece sedi i cirka:




    Tu moze da bude problem: Thai dolaze u ovakav jeftin smestaj da piju i pevaju celu noc. Bojim se da neko ko je dosao da "stvara", pise pesme ili doktorat u samoci, ne bi to mogao da izdrzi.
    Mada, verujem da tokom nedelje nema nikoga.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Koh Chang, nekih 300km od Bangkoka prema Kambodzi, 1 sat avionom (ATR72, Bangkok Airways) Bangkok - Trat.

    Kazu da je ime od toga sto lici na slonovu (chang) grbu.



    Ovaj trajekt, za smesne pare, preveze te za pola sata ili tako nesto:






    Svi iz kola + auto za 130THB (3.5 EUR):




    Ostrvo je brdovito i vijugav i opasan put ide okolo. Najveca i najbolja plaza je Beli Pesak (Hat Sai Khao ), gledana pre silaska u mesto:




    Cisto i toplo tropsko more (32C), bungalovi na plazi:








    Za vreme plime, plaza se ovako suzi:





    Ostrvo je prve strane turste videlo kao bekpekere. Premda danas ima i skupog i kvalitetnog smestaja, bekpekerski smek se nikada nije izgubio.

    Ovo je bio najbolji hotel pre 5 godina, jos je mirisao na neosusheni malter:



    Izgradnja je podivljala posle tsunamija 2004. (koji je bio 1000km od Koh Chang) i razlog da nema velikih hotela i hotelskih lanaca je - mesto je nacionalni park i nikakve stalne konstrukcije ne smeju da se grade. Verovatno korupcijom, neko je uspeo da isposluje da se ovaj hotel nekako vodi kao montazni i uklonjiv.

    Ostalo su sve bungalovi, oni se vode kao kiosci i privremeni objekti.
    Cene su od 150EUR pa nanize, do manje od 10EUR za bungalov.
    Ovi su najskuplji:




    Ovi su 50EUR, na samoj plazi:







    Ovi su negde 40EUR:







    Stao sam na balkoncic i slika sa njega, pogled iz samog bungalova od 10EUR na dan:



    Medjutim, ovi su tu od pocetka, od njih je sve pocelo, odatle je nastao bekpekerski raj. Uz samu vodenu liniju, bili su 10EUR (za bungalov, ne po osobi):




    Blize vodi po plimi moze da se bude samo u samoj vodi:





    Imaju i svoje ulicice:




    Unutra je osnovno, nema ni vode ni aircon. Samo dusek i mreza protiv komaraca:






    Ovi su se hiposi tu nastanili na duze:



    Ovaj je neki pisac:



    Pa, kad razmislim, sta ja crncim svaki dan dok ovi koji ne rade nista uzivaju u tropskom raju?




    Ima nastavak, dacu gospodinu pukovniku da nastavi.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Ko god je gledao Apokalipsu film, seca se haosa oko pukovnicke nastambe.
    Ima toga i na Koh Chang. Samo sto su beli bekpekeri, koji se slabo i retko trezne. A seksaju se (izmedju sebe) da im otpadaju ushi.
    Onda se podvrgavaju mucenju masazom. Desno na slici je Thai maserka, bela kosulja i plavi sesir (krstare plazom po ceo dan, 4 EUR sat vremena masaze) kako jednome daje masazu srca, jetre i svega sto mu se od cirke zaustavilo.

    Milina:



    Na samoj vodi:




    Ima sve sto ti treba u zivotu:





    Pazi ovu ribu sto spava u 3 popodne dok joj jos pucketaju mehurici pred ocima od prosle noci:




    Haos, kada niko ne pokusava da ga sredjuje, sredi sam sebe i mesto postane prijatno i opusteno:











    Imaju i vidikovac, tu je restoran, slikano sa njega:


    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  4. #4
    Chantaburi, uz granicu sa Kambodzom.

    Prestonica vocarstva. Ko je jeo skoro ananas, ogromna sansa da je dosao upravo odavde.



    Gradska opstina Laem Sing je na obali Gulf of Thailand.




    Najveca plaza, Chao Lao ("Gardijska Plaza")




    ima na desetine malih hotela i bungalova.









    Nivo komfora i cena je slican












    Jednostavne sobe, sa aircon:






    Ovo je "boutique" hotel Baan Imsook (malo traje da se ucita) i on je mozda duplo skuplji nego bungalovi na ranijim slikama:




    Dugacka plaza, Thai klijentela, od 10 hiljada ljudi tog dana mislim da sam bio jedini stranac.




    Naravno, nema skupih sportova (jet ski, paragliding), ovde su rekviziti low-tech:




    Plaza je izdeljena na "restorane". U stvari kolibe gde sedi, jede i pije ceo dan. Posetioci su farmeri na dnevnom izletu koji im se retko desava.










    Ova Thai omladina nesto proslavlja u svojoj kolibi (koliba se ne placa, nju kao mesto za konzumaciju hrane i pica iz restorana obezbedjuju kao sto se obezbedjuje sto u kafani):






    Takve su i cene, za lokalce a hrana je sveza i dobra. Ovo jedno je sa piletinom, drugo sa rakovima uhvacenim pre pola sata:





    Krstare i ove pokretne kuvarice i kuvari, na licu mesta ti od svezih sastojaka naprave sta hoces. Ako nemaju, mobilnim pozovu drugoga ko ima.


    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  5. #5
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Koh Samet

    Omiljeno day-trip izletiste za lokalce i bekpekere. Sta je bitno: ko hoce za male pare, bez rezervacije, samo da bane izmedju juna i septembra (kisna sezona kada su hoteli na drugim mestima prazni ili zatvoreni): Koh Samet je najsuvlje mesto u celom Tajlandu, ni u kisnoj sezoni ne dobija mnogo kise. Zapanjujuce, kisa moze da lije u 10km udaljenom Rayongu a Koh Samet je suv.

    Ovo drvo, sto je u kadru, to drvo se na Thai zove "samet", otuda ime ostrva.





    Do 5 popodne svi day-trippers odu, plaza se preinaci u mesto za urnebesnu celonocnu zurku.








    Ostrvo je nacionalni park. Nisu dozvoljeni automobili i ovaj modifikovani pickup je taxi (zovu ga "song thao"). On vozi od pristanista (koje je na jednoj strani) do plaza koje su na drugoj strani ostrva. Nema ni puteva, ovo je sve.




    Ovo je najveca i najbolja plaza, "srebrni pesci". Tu je sve, nema potrebe da se ide na udaljenije i manje plaze.







    Posto su zabranjeni automobili, zabranjeni putevi, zabranjena je i gradnja. Ovi se bungalovi nekako vode kao ne-stalni kiosci i to je sve sto tamo ima od smestaja.










    Rucak na plazi:



    Bio sam tamo 6 puta. Prvi put sam isao "drzavnim" brodom, za 10c. Pola sata onda lomatanje u kamionetu.

    Ne vise. Ovaj gliser sto se vidi ukotvljen, to je deo citave industrije koja prevozi sa kopna (Ban Phe) i to pravo na plazu. Nema pristaniste nego se iskace u vodu do kolena pa i struka.
    To kosta 2,000THB povratno, kazes mu kada da dodje. To je nekih 50EUR ali vredi za sve putnike, to je po voznji, ne po osobi, neki se uortace pa 8 njih sedne.
    Za 15 minuta si tamo/vamo. Oni (vlasnici glisera) su se organizovali pa imaju jednoga koji stoji uz plazu za slucaj da neko hoce odmah da se vrati pa da ne dolaze sa kopna prazni.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Kako god jeftino da ispadne, letovanje za male pare ima ovaj problem. Pse lutalice. Thai ih tolerisu a psi ih za uzvrat ne napadaju.

    Pattaya, Jomtien Beach (7km):



    Na javnim plazama je stalni protok ljudi koji nesto prodaju (cak i masiraju i tetoviraju "on the spot). Mada, samo odmahnes rukom i oni odu, nisu navalentni.

    Skuplji smestaj ima sopstvenu plazu, nista psi lutalice i prodavci dzidza-bidza.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Hua Hin - on the cheap

    Hua Hin, jeftin smestaj u samom centru mesta, na molu. Tu bekpekeri i Thai omladina odsedaju.



    Cene su vec od 200THB (5 EUR) po sobi, ne po osobi:



    Pogled na more, ne moze biti blizi, kada si iznad njega:



    Sobe su osnovne, ima TV i frizider:



    I kad se voda povuce, nema smrada. Ova dva skandinavca uzivaju ispred sobe na morskom povetarcu:



    Ova Thai omladina ceka da im ispucaju mehurici pred ocima od prethodne noci i pijanke.



    Mopeda na iznajmljivanje na sve strane, 5 EUR dnevno:



    Mana ovih jeftinih soba je da je izolacija slaba, galama ili muzika ili TV u jednoj uznemiri pola ostalih.
    Dobra soba, sa aircon obicno ide 600-800THB u Hua Hin.

    Ko hoce na duze i na bolje , na samoj plazi, u ovakvim kucama ima soba na izdavanje do mile volje:





    Najskuplja je 150EUR mesecno, sve ukljuceno.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Kada se ide od Bangkoka, 25km pre Hua Hin je Cha Am.

    Ima dosta visokih zgrada, stanovi su skupi a ne tako kao u Hua Hin.

    Slika sa neta, posle su sve moje slike:



    Prospekt bi rekao da je ovako (i jeste, kada se izabere dan da se slika):





    Dole, na terenu, tipicno Thai mesto uz obalu:



    Plaze je 7km duga, iznajmiti bicikl i vozati se je glavna stvar:



    Da, plaza postoji i kao i sve plaze u Thai koje nisu na ostrvima, izgleda ovako:






    Thai uglavnom, skoro da nema stranih turista:



    Thai, koji se kupaju u "street clothes". Ovi, mokri, dolaze da se presvuku:




    Plaza ko plaza, sve se iznajmljuje i naplacuje:



    Jedna lezaljka, 30B (1 dolar) za 5 sati, po osobi:



    Radnim dano, cela plaza je tvoja, skoro da nikoga nema:



    Smestaj? Ima jeftinih prenocista. Ovo kaze da je soba 500B bez aircon, 600 sa aircon. Sobe su upravo ove iznad oglasne table:



    Ili ove: 200B (5 EUR) po sobi za noc. Ili 300B ako ima toplu vodu.



    U Thai mestu, gde su 99.99% lokalci, to ima znacaj. Thai smatraju da je topla voda stetna po kozu, mnogi nikada ni ne osete cari tog legendarnog pronalaska koji je usao u izreke i poslovice na Zapadu. Ceo zivot - hladna voda. Istina, tamo nikada nije tako hladna kao sto mi znamo da moze da bude.



    Jos nesto, nama sokantno: Thai se klone sunca kao djavo od krsta. Biti osuncan znaci da si "red neck", da crncis u pirincanim poljima pa te sunce opalilo. Verovatno, 60% svih kozmetickih proizvoda u Thai su za - beljenje koze.

    Ovde, na plazi, maltene ti treba nocna lampa da citas ispod suncobrana u Cha Am:

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  9. #9
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Rayong, 200km istocno od Bangkoka.



    Uvelicano, vidi se da je to uz Koh Samet, popularno ostrvo, vec je bilo o njemu. Brodske linije prema ostrvu idu od Ban Phe, leva linija je drzavni ferry, 1$ a desne linije su privatni gliseri koji kostaju 50EUR za povratnu voznju.



    Da se stigne do ove 7km dugacke plaze, ide se ili kolima ili autobusom od Bangkok Ekkamai stanice do Ban Phe (skoro 4 sata). Odatle mora da se uzme ili taxi ili da se iznajmi moped.
    A kada se dodje, ova plaza, Hat Mae, je radnim danom cela tvoja, zive duse nema.

    Pogled na levo, u daljini se nazire Koh Samet



    Na desno nema nista i nikoga



    Vikendom je ovaj put uz plazu zakrcen kolima



    Nije bas da nema nista, ima desetak visokih zgrada sa stanovima kao "2nd home" bogatih Tajlandjana



    Ovo je bilo 2004. sada sigurno ima vise restorana. Tada je bio ovaj, koji je imao i restoran i svoj deo plaze i sobe u bungalovima



    Ovo su mu bungalovi, 300B (10$) za sobu za noc.





    Jednostavno, frizider, tv i aircon:



    Sa verande bungalova, eto koliko je daleko od mora:



    Isto, sa vodene linije, bungalovi:



    Lezaljke u gornjem kadru pripadaju istom vlasniku kao i bungalovi i restoran. Kada kod njega narucis rucak (a i gde ces drugde?) dolaze kao besplatni i ne naplacuju se posebno.



    A hrana jeftina i sveza, nocasnji ulov ribara sa same te plaze. Sve na slici je kostalo 5 EUR:



    Nije ni lose, opusteni rucak bez konobara da te salece, doneo je i za sat vremena ce da baci pogled da li da dodje da odnese posudje.



    Zalazak sunca:



    Na samom kraju plaze je malo ribarsko selo:





    Naravno, tu je restoran ultra sveze morske hrane, veliki zeleni krov, za to strani turisti ne znaju




    Ovaj foto esej je poceo kod najisturenije (sa leve strane) visoke zgrade. Da se vidi kolika je to plaza.




    Ko dolazi ovde?
    Vikendom lokalni zemljoradnici iz zaledja. Od stranaca, uglavnom oni koji imaju Thai zene i koje znaju za ovo mesto. Sreo sam jednog Svajcarca koji je dosao da u samoci provede 2 nedelje. Imao je moped pa nije bio vezan samo za ovde.

    Aha. dolaze i ovi koji imaju stanove u visokim zgradama.



    Sto porodicno, sto sa svalerkama. Njih plaza ne oseca, oni na nju ne idu. Jedino, sto je vide sa balkona i prozora.



    Oni imaju sve sto im treba za razonodu a restorani im na tacni donesu sta pozele





    Neko ce da pita, koliko li kosta da se kupi stan tamo?

    U ovoj zgradi:




    Ovo je jedan od najmanjih, uobicajeno, ima kupatilo a kuhinja je "cajna"




    Bio bi 25,000 EUR za 53 kvm.




    (Srednja kolona je kvadratura, desna kolona je cena u THB. Podeli se sa 40 da se dobije u EUR).
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  10. #10
    Izvanredno opisano.Bio sam dva puta u Ban Phae kad sam išao na Ko Samet.Okolnu obalu ,naravno nisam posetio.Kad sam leteo sa Ko Samuia na Utapao avion je spuštajući se u niskom letu preleteo obalu mislim tu negde,malo sam šmeknuo,nigde nije bilo nikoga na plaži,malo me podsetilo na Ulcinjsku Veliku plažu ali ova je uža.Ta zona Rayonga je poznata po postrojenjima ,industriji,znam da se puno gradi.Jednom prilikom po povratku iz Thai u avionu sam upoznao ženu iz Rijeke kaže bila u poseti mužu koji radi u Rayongu, za Simens , prave neka postrojenja i kaže ima tamo tih kondominijuma ali nije znala da mi kaže cene.Danas ovo pokazujem ženi i ona gleda zgrade i pita me koliko bi tamo mogla biti cena.Kažem joj strpi se sve je to Yoyogi fotografiso i još na kraju dao cenovnik.Zahvaljujem!

  11. #11
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Rayong je Detroit Tajlanda, Ford i GM tu prave kola za izvoz po Aziji i odlicno im ide, nisu mogli da veruju kada su im maticne firme skoro propale 2008-2009.
    Od Bangkoka do Rayonga je skoro neprestana idustrijska zona, dok na drugu stranu, prema Hua Hin ima neuporedivo manje fabrika. Razlog je lokacija luka kroz koje se lako izveze roba, bez potrebe da se prolazi kroz grad Bangkok. Najveca, Laem Chabang, je izmedju Bangkoka i Pataje.

    Nisu Carefour, Tesco, Big C, u Pataji za turiste: to je za lokalce koji iza brda prave 1.5 miliona vozila godisnje i ko zna sta jos.

    Ove zgrade nisu za one koji rade u industriji Rayonga, to je van domasaja njihove kupovne moci. Ako neko u Rayongu ima pare da kupi dobar stan, to nece biti u Rayongu.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •