Results 1 to 15 of 15

Thread: Toyota Prius

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Toyota Prius

    Toyota Prius. Krenem sa kolegom na sastanak pa ga zvali na mobilni, kada je video da ce da potraje, stali smo i zamenili mesta da on moze da prica. Vozio sam ga, odlican auto.



    Na tabli stalno pokazuje sta se desava i na sta u tom trenutku ide:




    Kada ide na benzin i puni bateriju:





    I kada ide na bateriju:






    Ja sam mislio da mu je u prtljazniku ispod, baterija, pa da je zato plitak. Malo sam prevrnuo:



    Medjutim, nema tu baterije, ona je ispod zadnjih sedista:









    Osecaj, kada se vozi, mada je to dobar auto, je malo neobican.

    Ko se spustio autom nizbrdo, sa ugasenim motorom i na kvacilu (mada Prius nema kvacilo), zna na sta mislim. Potpuno neobicno osecanje kada Prius ide na bateriju. Cuje se samo trenje tockova, mislis da nemas masinu i da to moze tako samo dok nizbrdica traje, kao da nemas kontrolu. Pritisak na pedalu gasa to odmah promeni i opet motor.

    Posto je baterija (Panasonic) ispod zadnjih sedista, ona su neobicno visoka, skoro kao da sedis na stolici u restoranu.

    Na taj auto se isporuka u Japanu ceka godinu dana.

    A sada, sta na to kaze svinja, zbog takvih sam napustio Srbiju.
    Seseljevski zadah iz usta:

    Pretpostavljam da auto ima integrisane dvoglede za vozača (mada, Japanci su to, kapiram da je obezbeđen 1 par i za suvozača) kako bi mogli da čitaju informacije pružene na tolikoj tabli?

    Samo me zanima koliko je u praksi lako, pregledno i bez opasnosti u smislu skidanja pogleda sa puta uživati u svim tim informacijama na malom ekranu centralne konzole, koje su danas zaista malo gde dostupne, kao što su trenutna brzina, pređena kilometraža, brzina u kojoj je menjač (vidim da je tu na slici automatik, vauuu, zastava to nema), te broj obrtaja.

    Zašto bi iko vozio taj trovački automobil, koji je pride relativno do prilično ružan? Jedna baterija iz Priusa truje više nego 100 jugića za ceo životni vek vozila. Samo užasno neodgovorna osoba (prema čovekovom okruženju) može da poželi da na ulici vidi tu šklopociju pravljenu da zatire ekosistem, da ne spominjem što mu je baterija teška kao pola običnog automobila. Da ne ulazim u elektromagnetizam i dramatično uvećanje izloženosti putnika, naročito prilikom ubrzavanja, od te trovačke baterije sa teškim metalima. Doduše, o tome verovatno ne pišu analitičari koji broje milione prodatih kola po Economistu, sve nervirajući onih 12 novih vlasnika Bentlija što se živi potresaju što skoro niko nema kola kao oni.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Moj Prius, noviji model od prethodnog, Prius Alpha.



    Levo do volana, sa plavom kapom je menjac.



    To je sve. Kao kastanjete ili oveca grickalica za nokte.



    Menjac je nekad bila sipka od pola metra sa kuglom na vrhu, pa khrrr-khaarrr. Sada nista.

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Toyota Prius Alpha, hybrid. Ima GPS (vidjen je u prethodnom postu).

    Za parkiranje, ima kamere i linije. Automatski se ukljucuje pri parkiranju unazad (nikada nos auta napred, uvek "doope" prvo). Po noci:



    Nista ne treba da gledas i pazis osim ove slike na ekranu GPS-a:




    Crvene linije su gabariti tvog vozila i kako stoji prema okruzenju za parkiranje. Plave linije su kuda ides u tom polozaju volana:



    Tacno, bez icega drugoga i bez gledanja mozes da se umanevrises i da nikoga ne ogrebes.

    Nije to za mene, uvek mogu lepo da se uparkiram u tesne japanske parkinge. To je za starce.
    Starci vrate (otkazu) 30,000 vozackih dozvola godisnje, jer vise nisu u stanju da bez stete po druge vozace koriste auto. Ovo je vise kao "starci, kupite jos jedna kola pre nego sto riknete, nema veze gubljenje osecaja za voznju i auto, ovo vam to daje".
    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  4. #4
    Da izvedemo malo Priusa da se nadise cistog planinskog vazduha. Magome, pogled na Mt Ena:

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  5. #5
    Udario sam zadnji branik. Imam ovog odlicnog mehanicara tacno preko puta kuce. Eno mi ga auto (nije Porcshe, onaj "na kanalu"):



    Branik, na podu, vidi se naprsllina. Tacno ga gledam kako radi. Obicno nije tako: dam mu kljuceve ujutro, odem vozom na posao, on auto uzme, uradi servis kada mu je zgodno i vrati mi ga na parking, kljuc u postansko sanduce.

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  6. #6

    Smotra Priusa

    Toyota Automobile Museum, ujedno je i sponzor skupova vlasnika Toyota vozila. Subota 12. april je bilo za Prius.



    Bilo ih je preko stotinu:



    To je uglavnom stari model koji se ne proizvodi za japansko trziste vec 2 godine.









    Kada se malo pridje, vidi se da su oni svi nesto "budzeni":




    To je to, skup vlasnika "Priusa" koji su na njima nesto radili i menjali:



    Sportska sedista:



    Ovaj je kao za Le Mans:



    Gume kao flis-papir:



    Izlozena roba, moze da se kupi:



    Prius je hibrid, jednog dana ne bi trebao da ima auspuh uopste, ovde je naglasen:



    Ono sto me cudi je, sta pokusavaju da urade sa tim kolima? Prius je porodicni auto, lenj, nema veze sa sportom. Moj prelazi sa 40 litara preko 1,000km.
    Seo sam u Golfa pre neki dan, pa razlika je kao da sam sa mopeda seo na Kawasaki 1,200 kubika motorcinu.

    Ako je nekome do sporta, Toyota GT 86 je namenjen tome, to moze da se doteruje i da uvek izgleda sportski. Evo ga jedan, od istog dana:




    Jos je i jeftiniji od Priusa, mozda 5,000EUR jeftiniji.
    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  7. #7
    Prius, 3 generacije. Najstariji, jako redak. Baterija ima garanciju 5 godina i posle pocne da slabi (ne puni se preko 80%) i vlasnici to ne cekaju nego zamene za novi Prius. Tako je i dolazio, na 5 godina.
    Kaze mi jedan na auto forumu, u ovaj najstariji Prius "kod nas bi ugradili plin".



    Jos uvek aktuelan model za vanjapanska trzista. Njih ima kao 80-ih Z-101 kod nas. Masovno. Mislim da su ovaj i predjasnji model priusa nekih 20% japanskog voznog parka. To je ogroman udeo, kada okolo ima toliko izbora slicnih kola (Nissan, Honda).



    Ovaj je najnoviji, 7 sedista. Na nekim trzistima se tek pojavljuje. Ovde ih toliko ima da se parkiram prednjim delom u parking, da bih mogao da ga prepoznam i nadjem kasnije (Japanci se, po naucenom iz auto skole, uvek uparkiravaju unazad).

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Prius je toliko popularan u Japanu da je maltene kao Fica kod nas 70-ih: na svakom koraku.

    Ispred mene, primerak prethodnog modela



    Pet minuta kasnije, ispred je identican kao moj (Prius Alfa) a dole kroiz raskrsnicu prolazi drugi



    Sta kazu cajgeri (instrumenti su u sredini table, ne iza volana).t



    Kazu da sam presao 500km i da imam jos benzina za jos 425km. Rezervoar je pokazan kao 60% pun (staje 40 litara).
    Znaci, da sam sa 16 litara (ajde, mozda i 20L) presao 500km. To za auto koji nije mali, 7 sedista, 1,800cc, nije malo. To je 4L ili manje na 100km.

    Jos je efikasniji u gradskoj voznji, kada se mnogo vise koristi struja. Kada sam ga kupio, mislim da sam sa prvim rezervoarom, sve po gradu, sa 40L presao 1,100km.

    Nije ni cudo da se tako masovno vozi.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  9. #9
    Da se Prius malo nadise cistog okeanskog vazduha. Shimoda, Izu Peninsula.



    A ulica jeste bila malo kao San Francisco, i po kucama i po strmini




    Morali smo da mu podmetnmo ove drvene kocnice, za svaki slucaj. To je pravilo za tu ulicu, desavalo se da se kola otkoce i odu.

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  10. #10
    Kourankei City Council, ono sto je u Srbiji Opstina (ovaj pripada Toyota City) ima sluzbeno vozilo.



    Vozilo je plug-in, elektricno pre svega ali ima i benzinski rezervoar. Ovaj krov su solarne celije, tako da je i struja za dzabe.




    Auto je stari model, ne proizvodi se vec 3 godine ali neka




    Sta kaze: sledece punjenje je u 2pm



    Ima jos nesto, sto nije receno.
    Prvo, da opstina pazljivo koristi novac poreskih obveznika. Kupila je auto u njoj proizveden, kao sto je i skalamerija za njegovo besplatno punjenje strujom.

    Drugo, da auto ima i benzinski rezervoar. Sa punim rezervoarom (42L) i punim baterijama, auto moze da predje 2,400km.

    Tako, auto koji ste vi, dragi sugradjani, napravili u 5km udaljenoj fabrici, struja sa neba, ne tracimo vase pare.

    Cak i promovisemo vas rad kroz koriscenje svojih i Bozjih resursa, samo da vam bude jeftinije da zivite sa nama.

    Mesto, Kourankei ima mozda 2,000 stanovnika, mahom starci.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  11. #11
    Ako ima toliko Prius-a....zasto ima samo jedno mesto za punjenje??? Ili koliko uopste ima tih stanica u gradu, koliko traje punjenje? Sta se desava ako dodju dva automobila da pune?? Kako se dogovore?

  12. #12
    Quote Originally Posted by Dzo_bagerista View Post
    Kaze mi jedan na auto forumu, u ovaj najstariji Prius "kod nas bi ugradili plin".

    Vise ni to ne bi niko uradio...drzava gurnula ruku u dzep pa ne vadi...Sada da ugradis treba ti jedno 250e samo na papire, pa 200-500 za sistem pa opet atest, tehnicki, saobracajna nova...opet nekih 150+e...i tako za 5 godina opet atesti i drzavna njesra...sve kad se sabere ispadne skuplje ugraditi plin u tih 5 god...pa se na kraju jeftinije vozis na benzin

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Forward View Post
    Ako ima toliko Prius-a....zasto ima samo jedno mesto za punjenje??? Ili koliko uopste ima tih stanica u gradu, koliko traje punjenje? Sta se desava ako dodju dva automobila da pune?? Kako se dogovore?
    Stanica za punjenje ima na odmoristima uz auto put, po jedna. Punjenje na njima traje sat vremena.

    Nema ih vise jer su Priusi hibridi, retko koji se puni sa mreze pa i oni imaju benzinski motor. Skoro iskljucivo su sluzbena vozila, pune ih nocu i vikendom kada ih ne voze.
    To samo za sacicu onih (kao Nissan Leaf) koji su samo na struju.

    Zato su elektricna kola i propala. Javnost to nece.

    U Detroitu, u muzeju Ford, ima mapa Menhetna (kao 3 puta krug dvojke) iz 1938. sa 32 stanice za punjenje elektricnih kola koja su i tada bila moguca.
    Ne vredi, niko to ni onda nije hteo.

    Imas na "Automobili i motocikli sa Istoka - slike sa ulice" o Nissan "Leaf" prikacenom na punjac na odmoristu.
    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Stavio ja jednom sliku unutrasnjosti mog Priusa a jedan mi kaze "Od kada je Prius auto?".




    Juce taj "sto nije auto", gleda u Mt Ena (2191m). Gleda iz prvog reda i udise cist vazduh k'o gospodin, sa drugim Toyotama. Ne-Toyota su u drugom redu.




    Kod kupovine, kaze mi diler moze sa 5 ili 7 sedista. Sa 7 sedista ima treci red koji se sklapa u pod prtljaznika, normalno se ne vidi i ne zauzima prostor. Ono u sta ulazi je mesto za bateriju (kod 5 sedista modela) a baterija je drugacijeg dizajna i smestena je izmedju prednja dva sedista, Odozgo izgleda kao skladiste za DVD i naslon za lakat.




    Pokaze mi na izlozenom modelu kako to izgleda i upecam se ja. Doplatim 1,500 EUR za jos jedan red sedista. Sama sedista su 500EUR ali taj tip baterije je mnogo skuplji, 1,000EUR vise od standardne i mnogo vece baterije.


    I to je bio prvi i poslednji put da sam video ta sedista.
    Nikada ih nisam uspravio niti se secam kako se to radi. Bacene pare nizasta. Kada za 3 godine budem kupovao Toyota Mirai (ona kola sto idu na vodu), treci red sedista me nece videti.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  15. #15
    Dva Priusa, predjasni i sadasnji model. Moje je kao ovaj levo.



    Novi je jos klinastijeg oblika nego stari

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Similar Threads

  1. Toyota Kaikan - stalna izlozba uz Toyota Head Office
    By yoyogi in forum Automobili & motocikli sa Istoka
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-12, 16:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •