Results 1 to 20 of 33

Thread: Nagoya, geografski i industrijski centar Japana

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Nagoya, geografski i industrijski centar Japana

    Nagoya obicno nije neko odrediste za putovanje samo po sebi mada ima mnogo da se vidi i centar je odakle su mnoge atrakcije Japana na 2 sata voznje (Kyoto, Ise Jingu, Shirakawa, Gifu, da nabrojim samo neke).

    Ono sto me je podstaklo da napisem ova topik gde je Nagoja izdvojena kao posebna tema je ovaj: prosle nedelje sam imao firmine posetioce iz Amerike i Kanade, dvojica. Kada su dosli na aerodrom, pitam ih da li su ikad culi za Nagoju. "Never in my life", odgovorise u glas.

    Kanadjanin je bio shokiran kad sam mu rekao da Nagoja, osim pitke vode, nema nikakve prirodne resurse, nikakve rude, minerale, naftu. Jedina roba koju moze da proda su plodovi ljudskog mozga.

    "And, are they doing alright with that?" upita on, kao podyebava, ne sluteci sta ce da cuje.

    Nagoya (2.3 miliona) i njen Chubu region od 17 miliona stanovnika, pravi vise para (1.3 triliona US$) nego cela Kanada (35 miliona stanovnika) ili Rusija (150 miliona) sa svim rudama, naftom i mineralima. "Jaw dropped" Kanadjaninu.

    Samo Toyota, najveci proizvodjac automobila na svetu, pravi 350 milijardi dolara, vise nego ceo nacionalni dohodak Singapura. Onda, dolaze Mitsubishi, Honda, Suzuki, Yamaha, Denso, Brother, Makita...samo oni naprave 600 milijardi zajedno. Onda, ima jos na hiljade firmi koje prave robote, proizvodne sisteme, elektroniku, delove za ono sto ide u Kinu pa cini kineski izvoz. Ima preko 110 hiljada firmi u Centralnom Japanu ciji je Nagoja centar i najprometnija luka u zemlji.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Prvi dodir - aerodrom Centrair

    Ako se ne ide shinkansenom (bullet train) koji za Tokyo i Osaku ide na 3 minuta u spicevima, onda je Nagoya CentrAir aerodrom prvo na sta se naidje.

    Nasuta zemlja, izgradjen da zameni stari (Komaki) za World Expo 2005.




    Onda sam ih (Kanadjanina i Amerikanca) proveo malo po aerodromu, nisu mogli da veruju ocima gde se nalaze.































    Bile su ove slike i pre. Ko je bio na americkim aerodromima posle 9/11 a pogotovo kome je to svakodnevnica, stvarno tesko moze da veruje da je ovako nesto moguce.

    300m spit koji ide do sredine piste, za posmatranje aviona:



    Jedini na svetu onsen u okviru aerodroma. Sedis u banjskoj vodi i posmatras desavanaj na pisti:



    Ima i ova tura, besplatno, sa strucnim vodicem:



    Nikakva urlanja na razglasu, pretresi, vatanja, redovi, maltretiranja.

    Centrair je verovatno najbolji i najefikasniji aerodrom na svetu. Da bi se nasao na vrhu i prevazisao Changi (Singapore), Chek Lap Kok (Hong Kong) ili Incheon (Koreja), fale mu putnici i "economy of scale". Centrair ima 10-15 miliona putnika godisnje (Surchin ima 2.2 miliona) dok aerodromi poznati kao najbolji na planeti (ova 3 sto sam nabrojao) imaju 40-60 miliona putnika.
    Tako, nalazi se uvek u prvih 10. Da ima kategorija "<15 miliona putnika" bio bi ubedljivo prvi.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Najveci planetarijum na svetu

    Nagoja je glavni grad prefekture Aichi. "Aichi", bukvalno prevedeno, znaci "filozofija". Manje grubo, znaci "ljubav prema znanju".

    Nagoya City Science Museum, ima u svom sastavu najveci Planetarium na svetu. Impozantna zgrada, jos nisam bio unutra, kada god sam isao bio je red pola kilometra.

    Nagoya je centar aerospace industrije. Tu su bili pravljeni vojni avioni i drugo oruzje i municija, zato je bila sravnjena sa zemljom 1945. Danas se u Nagoji pravi 50-60% svih Boeing i Airbus aviona (krila, stajni trap...), dobar deo Pratt & Whitney avionskih motora i razvija se novi regionalni jet japanske proizvodnje (Mitsubishi).

    Maketa planetraijuma i muzeja (vidi se i japanska raketa,takva je lansirana 2009.):




    Stvarno zgrada, od spolja:




    Kugla "Brother Earth" je 35m precnika,
    ("Brother" je u imenu jer je firma "Brother" iz Nagoje sponzor)




    u njoj je glavna fora i gledanje zvezda, zato su redovi, naslucuje se koliki. Kada se dodje do ovih ograda za usmeravanje reda, to je "vec smo stigli". Ceka se oko zgrade do tog trenutka:



    Ovo je bio radni dan, 3pm, svi zainteresovani su vec unutra i sve predstave popunjene:



    Sa druge strane zgrade



    Ima ova raketa, prava, H-IIB, proizveli je Mitsubishi i JAXA, lasnirana 2009, identicna ovakva:









    U samoj zgradi ima originalni motor druge japanske rakete:




    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Osim geografski centar, Nagoya je bila i istorisjki centar Japana: Tokugawa Iyeyasu, lord koji je ujedinio Japan i ciji su naslednici shoguni vladali preko 250 godina je upravo iz Nagoye i tu je i ucvrstio vlast pre nego sto je glavni grad preselio iz Kyota u Tokyo.
    Preselio je u Tokyo da bi bio blizu ogromnog ljudskog potencijala (stanovnistva) za vojsku.

    Iz Gifu prefekture je 1612. preselio i ovaj hram, Osu Kanon i on tu i danas stoji.










    Citava zona je puna hramova:




    Tu je centar Nagoye,Sakae. Osu Kanon je 10 minuta peske odatle.





    Izgleda kao starinski ali ima 5km pokrivenih i klimatizovanih ulica, shopping mall od malih radnjica i restorancica, u Naka-kuNaka-ku, gde pripada Bansoji Dori. Idemo unutra:













    Alternativci, mange i pop kultura:





    Ako su Terazije centar Beograda, onda bi Osu Kanon bio kao Slavija, mada je tesko uporedivo.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Ovo se odmah primeti. Biciklisti dele trotoar sa pesacima.

    Nagoya je duplo veca od Beograda a ravna kao tepsija. Uz to, i kompaktna. biciklom moze svuda da se stigne. Moje sugradjanke to vole i koriste.













    Cak i akrobacije po kishi, u mini suknji i sa kishobranom:



    Znaju kako se to vozi, od 9-og razreda, cela nacija, od tada je dozvoljeno u skolu ici biciklom, u skolskoj uniformi koja je propisana i uvek je suknja za zenske djake.

    Roditeljima nije dozvoljeno da dovoze ili cekaju decu kolima u /iz skole.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nagoya, od moje kuce, uhvatim jednu ulicu i samo pravo:



    Nema prekida, sve je urbano. Na putu je i Mitsukoshi, elitna robna kuca u kojoj se prodaje najkvalitetnija i najbolja roba. U basementu, moguce da imaju delikatese kao pastetu od slavujevih jezika:



    Tako, 15km, biciklom, to ti je kao Slavija - Surcin aerodrom, ta distanca. Sve radnja do radnje, do centra grada:



    Shopping folks:





    Banshoji pokrivena avenija, 6km klimatizovanih ulica:




    Ludnica mada prijatno unutra:



    Cos-play shop (Costume play):




    Uobicajeno za cipele, obe su na displeju:



    Napustamo centar, nazad kuci, 15km biciklom. Ove devojke imaju druge planove:



    Odoh ja, vi kako hocete:





    Generalno, lep letnji dan, lepa rekreacija (bicikl) i nesto fotki iz grada koji pravi vise para nego Kanada ili Rusija a nema nikakve prirodne resurse koji mogu da se prodaju.

    Osim ljudskog mozga i njegovih tvorevina.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Gifu - grad centralno od centra Japana
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-20, 08:27
  2. Kyoto u jednom danu
    By yoyogi in forum Kyoto
    Replies: 7
    Last Post: 14-03-15, 11:21
  3. B92: Radioaktivni covek iz Japana
    By Panichar in forum O Japanu, Tajlandu, Istoku iz strane štampe
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-13, 12:41
  4. Miyajima - ikona Japana
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 1
    Last Post: 29-10-12, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •