Nagoya obicno nije neko odrediste za putovanje samo po sebi mada ima mnogo da se vidi i centar je odakle su mnoge atrakcije Japana na 2 sata voznje (Kyoto, Ise Jingu, Shirakawa, Gifu, da nabrojim samo neke).

Ono sto me je podstaklo da napisem ova topik gde je Nagoja izdvojena kao posebna tema je ovaj: prosle nedelje sam imao firmine posetioce iz Amerike i Kanade, dvojica. Kada su dosli na aerodrom, pitam ih da li su ikad culi za Nagoju. "Never in my life", odgovorise u glas.

Kanadjanin je bio shokiran kad sam mu rekao da Nagoja, osim pitke vode, nema nikakve prirodne resurse, nikakve rude, minerale, naftu. Jedina roba koju moze da proda su plodovi ljudskog mozga.

"And, are they doing alright with that?" upita on, kao podyebava, ne sluteci sta ce da cuje.

Nagoya (2.3 miliona) i njen Chubu region od 17 miliona stanovnika, pravi vise para (1.3 triliona US$) nego cela Kanada (35 miliona stanovnika) ili Rusija (150 miliona) sa svim rudama, naftom i mineralima. "Jaw dropped" Kanadjaninu.

Samo Toyota, najveci proizvodjac automobila na svetu, pravi 350 milijardi dolara, vise nego ceo nacionalni dohodak Singapura. Onda, dolaze Mitsubishi, Honda, Suzuki, Yamaha, Denso, Brother, Makita...samo oni naprave 600 milijardi zajedno. Onda, ima jos na hiljade firmi koje prave robote, proizvodne sisteme, elektroniku, delove za ono sto ide u Kinu pa cini kineski izvoz. Ima preko 110 hiljada firmi u Centralnom Japanu ciji je Nagoja centar i najprometnija luka u zemlji.