Results 1 to 12 of 12

Thread: Gifu - grad centralno od centra Japana

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Gifu - grad centralno od centra Japana

    Gifu, grad od nekih 420 hiljada ljudi, malo je poznat van Japana.

    Grad ima nekoliko znamenitosti i atrakcija, bio sam tamo 6-7 puta. Od Nagoye je nekih 40 minuta vozom ili kolima.

    Prvo, zamak na planini "Kinka". Tu je Oda Nobunaga imao uporiste trudeci se da ujedini i kontrolise Japan.



    Brdo je Kinka, "zlatni cvet", imenovano po zlatastom izgledu kada na njemu procvetaju japanski jaseni.

    Zamak je jedina gradjevina, gledano iz vazduha, u krugu od 5 i vise km. I njega su bombardovali 1945. i izgoreo je. Gifu jeste bio centar vojne industrije i bilo je tepih fire-bombing. A na ondasnjem stanju navigacije, pogoditi zamak, to se moralo jako zeleti.

    Obnovljen:



    Do njega se stize gondolom:



    Grad Gifu, gledan iz zamka (fantastican pogled, upravo sada imaju "letnje noci" kada je cisto i sa svetlima spektakularno.



    U podnozju Mt Kinka, park, sve je park (vidi se zamak na vrhu brda):








    U podnozju je isto i etnografski muzej, eksponati iz tradicionalne industrije mesta. Wagasa kisobrani/suncobrani, su najbolji bas iz Gifu (Kano je mesto koje pripada Gifu):



    Ovo je zgodno: besplatno, volonteri te odenu u tradisionalnu nosnju i slikaju te tvojom kamerom. Ovako nesto, da odes u forto salon, kostalo bi najmanje 100EUR:



    Grad ima stari deo:




    Restoran





    gde se jede najpoznatiji specijalitet Gifu: ayu pastrmka:




    Ovako dodje na sto:



    Ona je kao oveca girica i kosti su joj male i lako se odstranjuju. Japanci je jedu od glave do repa. Ukus mesa je slatkast i daleko je bolji od regularne pastrmke.
    Ima je u neogranicenim kolicinama i ljudi koji zive uz reke je pecaju za jelo, ne iz hobija. Domacice izadju i pecaju (postovao sam slike ranije) veceru za decu dok su u skoli. "Mama licno upecala".
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Gifu - ribolov pomocu kormorana

    Od svih atrakcija u i oko Gifu, ova je verovatno najpoznatija: ukai, ribolov na Nagara reci uz pomoc dresiranih kormorana.

    Gledano odozgo, iz zamka, vidi se rukavac reke Nagara (jedna od samo 3 reke u Japanu koja nema branu na sebi) i plitkogazni brodovi (preko 30) koji sluze da se posmatra ova velika i unosna turisticka atrakcija.



    Tradicija je stara 1,300 godina. Od nje se nekad zivelo a sada je guzva da dodje da se vidi.

    Ima 3 nacina da se uziva u ovome:

    Prvi, besplatan, da se jednostavno sedne na kej i posmatra.
    Drugi, da se plati (mislim 25 EUR) i dobije se mesto u brodicu i da se posmatra sa vode.
    Treci, isto kao i drugi, plus da se doplati za veceru, koja je u stvari bento lunch box.



    U svim slucajevima moze da se donese svoje jelo (lako, sendvici, chips) i pice, moze i aklohol.
    Isto, u svim slucajevima predstava je jedna ista, samo je sa vode nesto blize nego posmatrati sa kopna.

    Bio sam dva puta, oba puta kao 2) a treci put sam isao na isto to 15km od moje kuce, Inuyama.

    Statua u centru grada, majstor ovog cenjenog zanata (oni snabdevaju palatu Emperora ayu pastrmkom, samo odavde ide u tu kuhinju) koji je pod zastitom Emperora.



    Na samom brodu, sedenje na podu, na jastucima:






    Pocinje u 18:30. Tada brodovi isplove i postroje se uz glavni tok reke, sa ledjima oslonjenim na obalu.
    Tu se pijucka i jede, dok ne padne mrak. Moji drugari sa porodicama, islo nas je 15-ak.



    Prolazi gore dole ovaj "dancing boat" sa "kulturno umetnickim programom" tradicionalnih pesama i igara iz ovog kraja.



    Evo i mraka





    Ovo smo cekali. Idu u formaciji od 6 camaca.







    Princip je, zaspala riba se iznenadnim svetlom odozgo (plamen) uplasi i zbuni, pocne da mrda a trenirani kormorani je spaze i uhvate u kljun. Dresirani su, kao pas koji dohvata patku koju lovac pogodi, da plen daju rukovaocu a ne da ga sami pojedu.



    I to je to. Sam spektakl traje od 19:45 do 20:15, onda brodovi nazad, u 21:30 svi su na obali.

    Ovo se desava na polovini reke. Sa prve slike se vidi da to nije siroka reka. Brodovi su naslonjeni krmom na obalu. Hocu da kazem, sve sto sam video, 90% su videli i oni za dzabe sa keja. Onih q0% sto fali je, camci sa ribolovcima su prisli na 5m od brodica, koliko da se zna ko je platio kartu.

    Ptice se dobavljaju sa Hokaida (Sapporo) iz jednog rezervata i strogo samo odatle. Ovo radi od 1. juna do 15. oktobra i onda jednostavno vise nema ribe (pomre, ayu zivi 1 godinu). Dok nema ribe, dresiraju se ptice i ovo je celogodisnji posao.

    Mada, i medju kormoranima kao da se proneo glas, pa su neke i same dosle i love ribu i jedu za svoj gros. Ovo je isto mesto, popodne, slobodni divlji kormorani. Istovremeno, ako se radnja nocnog ribolova odvija na sred reke, sedeti na keju nije nista strasno, sve se vidi. Necu da im kvarim biznis ali ako je neko na budzetu, sto da ne.



    Na izlazu, ima ova radnja sa suvenirima i maketama:

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Isto ribarenje sa kormoranima u Inuyami, to je blize Nagoyi nego Gifu.

    Manje je turisticki nego Gifu i prilazi se blize camcima sa ribolovcima:





    Na brdu svetli Inuyama Castle, jedan od retkih koji je netaknut opstao 400+ godina.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Od pre 3 nedelje, Gifu. Tu je najveći akvarijum slatkovodne ribe na svetu, Aqua Toto (imaju slike, posle .pdf). To je ova građevina, gledana sa ferris wheel uz nju



    U daljini se vidi grad Gifu



    Unutra, nema šta nema. Bili smo 4 puta, kakp dete raste



    Po kišnom danu, odličan izlazak za decu (slučajni posetilac, nije moje dete)





    Ovo je riba som, uhvaćena u Mekong reci. Tolika je da bi tačno mogla da proguta jednu devojčicu i da nastavi da pliva



    Dobro izvađen kišni dan, čak i napunjen obrazovanjem.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Takayama

    Takayama, Gifu prefecture.

    Turističko mesto, mada malo izvikano, slične ako ne i iste stvari mogu da se vide i drugde.



    Gradska kuća, Srez, do 1953, danas je muzej







    Na 5km je Furukawa sato, muzejsko selo sa gashou zukuri kućama



    Pišem ovo jer mi se ćerka juče odatle vratila, nije se sećala (bila je mala) da smo tu već bili.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Monet Pond. Gifu Prefecture.

    Jezero, ne veće od teniskog igrališta, postalo je svetska atrakcija.



    Neko mu je dao ime po Claude Monet slici, "Lilly pond" i onda je otišlo na društvene mreže i najezda turista (ka što sam i ja bio)



    Možda je toga ko mu je dao ime podsetio ovaj mostić



    Neverovatna prozirnost vode



    Kažu, izvor vode su stene koje nemaju neke minerale koje mikrobi koji žive u vodi (i zamagljuju je) pa je zato tako prozirno







    Mesto je dobro za 15-20 minuta. Nema restorana (možda će biti).
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Neverovatne slike si napravio.
    Nestvarna prozirnost još sa senkama koje si uhvatio.

    Da je Claude Monet,francuski slikar,tvorac impresionizma, imao ovakvu živu inspiraciju možda bi uspeo u opsesiji koju je imao: naslikati njihanje trave u dubini vode.

    Slika "Japanskog mosta" je izložena u Orsay u Parizu i ima ih nekoliko iz serije: green,pink...

    Name:  2018-11-22 00.28.16.jpg
Views: 172
Size:  42.5 KB

    Name:  2018-11-22 00.20.23.jpg
Views: 173
Size:  21.3 KB

    A te slike su opet samo deo iz serije slika "lokvanji iz Živernija".

    Jeste to u Japanu možda mali prostor i poseta od 15-20 minuta ali je fascinantnost očigledna jer u pozadini je priča mnogo dublja.

    Monet je u svojoj bašti u Živerniju napravio pravi botanički vrt sa raznobojnim lokvanjima donesenim iz celog sveta.

    Tu je nastala serija slika i jedan od najčudnijih eksperimenata u istoriji slikarstva.
    Slikao je razne efekte svetlosti (npr. odsjaj oblaka i sl.) na površini i dubini vode samo lakim svetlim bojama.

    U Orsay je mislim preko 80 njegovih slika.
    Ali uz Orsay je drugi muzej Orangeria (ulaz sa istom kartom) posvećen impresionizmu i tom slikarskom eksperimentu,gde su u dve čuvene ovalne sobe izložene neobične izdužene slike lokvanja i vrta iz Živernija.
    Jedna od tih slika je 2008 prodata za 40 miliona funti.

    Name:  Orangeria ovalna soba.jpg
Views: 187
Size:  21.3 KB

    Name:  Orangeria lilly water.jpg
Views: 181
Size:  20.1 KB

    Pokušavao je uhvatiti baš efekte svetlosti koje si ti , danasnjom tehnikom, fotografisao.
    Na kraju je izjavio da je nemoguće naslikati to kretanje trave u dubini vode.

    A od svega nastade slikarski pravac - impresionizam.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Između "Monet pond" i Mino muzeja papira, na reci Nagara (koj aprotiče kroz grad Gifu i gde se izvodi onaj spektakularni noćni ribolov, nalazi se ovaj restoran.



    Tu je leti velika gužva, onaj rukavac koji se vidi je od ljudske ruke, tu naprave branu "yana" da deca rukama hvataju ayu pastrmke.



    U novembru te ribe nema (nema je od 15. oktobra) osim u rezervoarima restorana.



    Jelovnik, skupo je, po setovima (cene su kao u dinarima)



    Ovako dođe, ayu pastrmke sam da pečeš na roštilju na stolu.



    Treba da ih uvaljaš u so, da ne pregore



    Bilo je još dodataka, osim te ribe



    Nije bilo nešto puno, više za ugođaj, nismo se baš najeli. Ova ayu riba u centru slike je bila impregnirana u soja sosu, kosti se rastopile, jede se cela, kosti se ne primećuju

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Opet smo bili na "ukai". Meni je peti put. Dva puta (uključujući i ovaj) porodično, tri puta sa gostima.

    Gledano sa Gifu zamka, dole je reka Nagara (jedna od 3 u Japanu koje nemaju branu za hidrocentralu). Reka je plitka, odraslom čoveku jedva da bi stigla do grudi, može da je pregazi.



    30 brodova, plitkog gaza, veliki biznis za mesto.



    Primetim ove mlade žene u kimonima, idu na brod.



    One su igračice na brodu za zabavu turista dok večeraju i čekaju da počne ribolov. Taj brod ide gore dole a one igraju na playback muziku.



    Evo kako je reka plitka, to pogoduje "ayu" pastrmki



    Onda poćinje show, traje 45 minuta. Ima raniji post ovde sa istog mesta, detaljnije, scroll up i može da se vidi.



    Eno gore i zamka sa kojeg je prva slika u postu.

    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Isto Gifu city, po kišnom danu, 14. oktobar. Državni praznik, rođendan novog Japan Emperora.
    To je na 40 minuta od nas, završismo na Monet Pond. Bilo je 10 ljudi a opet, za ceo dan možda i više stotina.



    Mostić i kristalno čista voda su tu i po kiši.



    Providna kao i uvek, ribe kao da plivaju po vazduhu



    Eto, bar to po kiši. Nikada inače ne smo došli ovde po ovakvom danu.
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Nije grad Gifu ali jeste Gifu Prefecture. Yoro vodopad, grad Yoro.



    Dosta ljudi ide da vidi vodopad, mada, ko nikada nije video vodopad, ovo bi mu bilo nešto. Usput, lepa priroda, jesenje boje



    Posle 2.2 km a zadnjih 800m je baš uspon, to je taj vodopad



    Tabela kaže, da su ga još 717-te godine ove ere proglasili lekovitim. Godine 2017. su slavili 1,300 godina postojanja ovog mesta. Odlična voda, kažu da kao da ima ukus "sake", blago japansko vino od pirinča.



    Čitava industrija flaširane vode i klakera koji se od nje prave. Ima i sake od te vode, sve smo kupili. Voda je ukusnija od svake flaširane po radnjama.







    Na putu do vodopada, ovaj red, za "mochi" kolačiće od pirinčevog brašna, koji su ovakvi endemski, samo tu (mochi su opšta pojava u Japanu)



    Na hiking track je i ovaj muzej lampi od tikve (tu se baš ove gaje)



    Ulaz je 100 dinara a lampe su majstorski urađene







    Tek se ovde vidi. Bez majstorstva rezbarenja, senke bi bile drugačije



    Da se popuni dan, ima i ova umetnička instalacija, prostorna, Site of reversible destinu



    Umetnička ideja je da se prostor uzme ne kao konačan, da se od malih nogu ide kao oslobađanju od prostora, ograničenja, neobični oblici i veštački horizont



    Dolazi omladina, kao timovi iz ofisa ili sa faksa da se slikaju. Mora da ima još nešto što nisam shvatio.





    Ovaj tunel, koji ne vodi nigde, to je da se oni koji se vraćaju licem uza zid stanu da puste one koji tek idu, ne može da se mimoilazi







    Sa vidikovca se vidi Nagoya City u daljini



    Ima još, dan je kratak (30. novembar) mrak je u 16:45. Iluminacije, Kiso sansen park (državno, besplatan ulaz i parking)





    Lepota svetla po noći











    Sa tornja (56m)



    Lep dan prođe tamo. A nije bilo ni daleko, sat vremena autoputem.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Isto mesto, kraj maja, mlado zelenilo.









    Nije bio vidik najčistiji

    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Tokyo - grad neona
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 19
    Last Post: 02-02-20, 13:23
  2. Toyota City - grad automobila
    By yoyogi in forum Japan: Život i rad, svakodnevnica
    Replies: 9
    Last Post: 02-03-18, 15:43
  3. Otsu, grad na jezeru Biwa, 10km od Kyota
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-15, 18:06
  4. Hakone - banjski grad uz Tokyo
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-15, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •