Results 1 to 20 of 90

Thread: Kako se to radi kod nas na Istoku - zanimljivosti

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Hong Kong, jedno od najskupljih mesta na svetu za stanovanje. Nominalno je povrsine 1,100km kvadratnih ali je ugovorom sa Englezima bilo odredjeno da 60% mora da bude suma i parkovi, da ne sme da se naseljava.
    Tako je ostalo otprilike povrsina opstine Lazarevac (60,000 stanovnika) da na njoj zivi 7.2 miliona ljudi.

    Nominalni dohodak po glavi stanovnika je na svetskom nivou - preko 40,000$ godisnje. To je i varka: promet koji prave multinacionalne kompanije sa sedistem za Azija/Pacifik u Honkongu (HSBC, IBM, stotine velikih finansijskih firmi) se deli na ravne delove.

    U stvari, 80% stanovnistva zivi na nivou 300 EUR mesecno. Kako oni izlaze na kraj u gradu gde je parking mesto skuplje od Rolls Royce da se na njega parkira? Evo kako:



    Drzava pravi stanove i prodaje ih na 50-godisnju rentu. Oni sa visokim prihodima ne mogu da ih kupe.



    Ova zgrada je bila nova pre 45 godina:



    Kada napuni 50, svi napolje, ruse i prave novu, opet dodela prava rentiranja na osnovu prihoda



    Oko nje, citav eko sistem. Slican je slucaj i u Singapuru, tamo 80% stanovnistva zivi u tako napravljenim i rasporedjenim stanovima i to se ne smatra znakom neuspeha u zivotu.

  2. #2
    Japan - odnosenje smeca

    Ako svaki stanovnik "proizvede" 2kg smeca dnevno, za 35-milionski Tokio to znaci 70,000 tona svaki dan. Ako je kamion 3 tone, to je preko 23,000 kamiona. Ako je svaki 7 metara duzine, branik uz branik bi napravili liniju dugu 165km, svaki dan u godini. Beograd - Jagodina bese 150km?

    Nema kontejnera za smece. Mora da se iznese u propisanim kesama (stampa ih City Council) koje se prodaju u svim radnjama.



    Samo u tim kesama i samo od tog City Councila. Drugacija kesa i nece je pokupiti. Nece ni sutradan, svaki dan druga firma skuplja razlicite vrste smeca. Spaljivo smece (kuhinjsko) ide ponedeljkom i cetvrtkom.




    Eno i kamiona. Radi od 9 to 14h. Kada se napuni, ode na istovar pa se vrati gde je stao.



    Jednom stranom ulice ide dok je ne zavrsi. Ako je neko preko puta zaboravio, moze da istrci i ostavi smece sa druge strane ulice, kojom kamion jos nije prosao.



    Da se ne bi smece iznosilo prerano (vrane nekad dodju pa ga raskljucaju) ili da se ne bi zaboravilo, kamion svira prepoznatljivu melodiju. Kako ga cuju, da vidis kako istrcavaju ljudi sa kesama

    Video 14 sekundi (ima ton)

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Japan, plakati politickih stranaka i kandidata. Iako su poslednji generalni izbori odrzani 16. decembra 2012. ovaj plakat i dalje stoji. Svaki dan ga vidjan, na parkingu moje firme, i danas, 21. oktobra 2014.
    U stvari, promenjen je. Bio je drugaciji u vreme kampanje (kandidat na slici, Furomoto, iz sada opozicione DPJ - Democratic Party of Japan) je na "kampanjskoj slici bio uslikan kako nesto objasnjava.

    Sada je clan Diet-a, Parlamenta Japana i slika je za "mirnodopsko vreme" primerena:



    Ovde je uslikan kao da posmatra svoju izbornu bazu, zadovoljno ih posmatrajuci sta rade.

    To je, da se kaze kako je on sa svojom bazom uvek, ne samo kada su izbori i da ih "voli". Plakat je laminiran, otporan na elemente a pokusati bilo sta sa njime (uklanjanje, prelepljivanje, skrnavljenje) je krivicno delo za koje se ide u zatvor. To vazi za sve politicke plakate. Cudio sam se, putujuci Japanom, kako to da su plakati i 2 godine posle izbora kao novi, nisu izbledeli, nisu pocepani, cak i u planinskim selima gde sneg i kisa svasta mogu da urade.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Japan, novembar je vreme kada se masovno odrzava festival Shichi-go-san, u prevodu "7-5-3" kada se slavi srecno detinjstvo dece stare 7, 5 i 3 godine. Za decake je samo sa 5 godina.



    Ova slika je snimljena u Yoyogi parku novembra 2003. Devojcica sada ima 18 godina, nadam se da je zdrava i da je izrasla u jos lepsu devojku.

    Ovde su brat i sestra, 7 i 5 godina.



    Udesiti dete ovako i iznajmiti kimono je 400 EUR. Profesionalci to rade, ukljucuje i slikanje u studiju i 6 sati da se iz studija izadje, slika jos i onda se vrate da se sve skine.

    Kako sam snimio ove slike? Roditelji su opravdano ponosni na lepotu i slatkocu svoje dece, rado dozvoljavaju da ih se slika.

    Moja cerka ima ovakve slike kada je bila 5 i 7 godina, tvrdokorni album sa slikama i vecitu uspomenu. Da, slike daju na DVD, da se nose kuci.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Reciklaza: deca u subotnjoj skolskoj van-nastavnoj aktivnosti obilaze centre za reciklazu. Sa njima su nastavnici



    Negde u ovo doba, u centrima za reciklazu naprave izlozbu sta moze od recikliranog materijala da se napravi. Slike su od raznih godina.





    Izlozba je i te kako posecena: centri za reciklazu spaljivanjem smeca prave struju koja se koristi za zagrevanje aqua-parkova koji su kao hala beogradskog sajma. Rade cele godine, ulaznice su simbolicne, a ima ih 30 oko mene u krugu precnika 30km.

    kao na primer ovaj (izlozba bude ovde gde su stolovi. Staklo ih deli od aqua parka):



    Sve su decji radovi



    Reljef terena



    Helikopteri, rakete



    Buggy za blato



    Bodljikavi prasici



    Model hrane


  6. #6
    Japan, ulaz u gradski voz za invalidska kolica. Svi peroni su "no step", nema penjanja, sve je u nivou.

    Kada neko u kolicima ide vozom, najavi od koje do koje stanice i sluzbenik postavi "most".



    Ovako to radi



    Na destinaciji, drugi sluzbenik zna u kojem je vagonu taj putnik, ceka i postavi isti takav "most"



    Istina, ovaj nepokretni putnik je "motorizovan" ali je isto i za normalna invalidska kolica.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Japan, Dom za vencanje (Wedding Dome, tako se stvarno i zove). Samo vencanje je "kitcsh", legalno bezvredno ali je obicaj, ko ima para, da i to obavi. Obavezno je da "svestenik" bude belac, po mogucstvu plavokos. To je idealna tezga za nastavnike engleskog, da uradi 3 vencanja za vikend, to mu je pola nastavnicke plate za mesec dana.

    Ovaj Dom za vencanje je u Toyota City, gledam ga godinama i procesiju Rolls Royce-va i skupih Toyota Century i svatova.



    Luksuz na iznajmljivanje, 2 sata i novo vencanje.



    Primetim ujutro guzvu pored njega, nesto rade. U povratku je noc pa nisam znao sta je. Dok se u petak nisam vratio ranije, jos je bilo sunce. Evo sta je: ruse ga



    Nece niko da plati velike pare za "umornu" gradjevinu koju ce posetiti na dva sata, jednom u zivotu.



    Koliko je tu soba bilo...



    Tu ce napraviti isti takav, novi.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Kako dobiti vizu na godinu dana?
    By Koyo in forum Japan
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-15, 07:34
  2. B92: Radi kao Japanac, živi kao mrav
    By yoyogi in forum O Japanu, Tajlandu, Istoku iz strane štampe
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-14, 11:16
  3. Zanimljivosti - razno
    By Raamen in forum Naš student u Japanu
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-13, 22:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •