Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 90

Thread: Kako se to radi kod nas na Istoku - zanimljivosti

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Purenjak

    Ovo sam davno snimio, u Sidneju, jos za vreme Olimpijade 2000.
    The Rocks, stari deo grada, koliko nesto moze da bude staro u zemlji od 200 godina.

    Tad sam prvi put video da se neko setio da nabije purenjak na stapic i da ga tako "servira". Mozda su kineska posla?

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da pitas nekoga ko zivi u Aziji 20+ godina sta mu nedostaje, dobra sansa da ce reci "Kai Tak". To je stari aerodrom u Hong Kongu, jedna jedina poletno sletna staza i iznenadjujuce malo nesreca 1922-1998 koliko je bio u prometu, uzevsi u obzir promet i stalne tajfune.

    Bilo je to pre digitalnih kamera a iskustvo je bilo - padas kao kamen. Ima na netu mnogo slika i klipova. Samo 4 tudje za ilustraciju.
















    I sad sta sam hteo da kazem. Nema tamo mesta za novi aerodrom, morala je da se naspe zemlja.

    Novi aerodrom Chek Lap Kok je jedan od najefikasnijih i najboljih na planeti. Torbu putnika koji se nije pojavio pre zatvaranja leta nalaze za 10 minuta, nema istovara celog aviona. Moje slike:





    Sto su u Hong Kongu morali da nasipaju zemlju, to je jasno. Medjutim, jedno od najvecih pieces of real estate, Australia, su imali istu ovakvu ideju za drugi sidnejski aerodrom. Budibogsnama, od onolike pustelije oni jos da nasipaju u more da dobiju prostor.

    Hong Kong je to uradio i za Disneyland - nasuo zemlju. Trebace vekovi da se to otplati. Istina, iza brda ima 1.3 milijarde ljudi koji upravo zavrsavaju kupovinu onoga sto im treba. Sledece je, da pocnu da kupuju i traze ono sto im ne treba, na to se valjda racunalo.

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Od preseljenja sam koristio wifi router za Internet, 100Mbps, 38$ mesecno, za do 5 racunara.

    Juce, uvedem fiber channel.

    Brzina: 200 MBps (MegaBajta, ne Megabita). To je 1.6 Gigabita.

    Cena: 70$ mesecno. Mozda skupo za Japan ali obuhvata:

    200MBps, dark fibre (znaci, nema teorije da svetlo u njemu bude uvek, ne zavisi od broja prikljucenih na istu liniju kao ADSL, ta brzina je uvek ista).

    Internet Fiber TV je sa 76 programa ukljucen (ima i BBC, Disney, Cartoon Network, sve i svasta)

    Fiber telefon. Isti telefonski broj, pozivi 70% jeftiniji, i za inostranstvo.

    Odem na Microsoft da skinem ServicePack, dolazi brzo kao sa lokalnog diska (jer imaju point-of-presence u Japanu).

    Sve munjevito kao sto i treba sa 200MBps.
    Sad cu mali 100Mbps router (velicine kreditne kartice) da nosim sa sobom i Internet pristup uvek je tu.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Singapur jeste besprekorno cist i za mnoge je to dokle cistoca ide.

    Ima i bolja cistoca od te besprekorne: klinicka. Tu Singapur ispada "poor man's Japan".

    Kada vidi ovu sliku, neko bi pomislio da se sef ove zene izivljava, i kao nekada u JNA kada desetar naredi vojniku da riba wc cetkicom za zube, da je ova zena naterana da usisava ulicu usisivacem.




    Nista od toga. Cistoca je, kroz skolovanje, ugravirana u glave i nikad se ne zaboravlja. Za razliku od Singapura gde moze da se kaze da je nametnuta odozgo, u Japanu dolazi odozdo, od malih nogu.


    Ucionica u skoli:






    Vidimo da na svakoj stolici visi krpa. Evo zasto:






    Svaki dan posle rucka svi ciste skolu. Skola nema cistacice (tetkice), ne postoje. Sami djaci ciste sve (osim pranja prozora jer se smatra nebezbednim). Svaki dan 15 minuta za ciscenje. Pomaze i to da se obuca u kojoj se dolazi u skolu skida i unutar skole se nosi "unutrasnja" obuca (lake patike ili baletanke) koja nikad ne izlazi napolje.





    Kada to pocinje, od kojeg razreda? Od 4-te godine, od obdanista:





    Manja deca ciste samo svoju ucionicu. Veca ciste i zajednicke prostorije ( prostorije za obedovanje, hodnike, WC-e).

    Nema skole u kojoj se ovo ne radi. Nema deteta koje ovo ne radi.

    Elitnih skola nema, sve su iste, javne, i pri tome su odlicne. Bez obzira ko je cije dete, svi idu u iste skole, nema "gospodskih".
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Izgradnja navike da se jede zdrava hrana pocinje od malih nogu.


    Sva deca od 4. do 18. godina jedu rucak u skoli, od skole spremljen, kvalitetan i ukusan. Nema donosenja rucka od kuce ili kupovanja po radnjama.

    Postoji ekipa za serviranje (sami ucenici, menjaju se svake nedelje) koja servira rucak ostalima i objasni sta se tog dana jede, svaku komponentu, kako raste ili se uzgaja, hranljive vrednosti i za sta je dobra. Nijedan obrok ne sme da se ponovi 90 dana.

    Tu nema mesta nezdravoj hrani.

    Tako odskolovana deca su mahom istih fizickih dimenzija, nisu na kalup ali bi neko primetio kako su jednaka.


    Skolski rucak je obavezan, kosta 300Yen dnevno (3.6US$) i to svako moze da plati. Ako se desi da ne moze, telefonski poziv city council i od te sekunde oni placaju to.

    Ovako izgleda rucak, nije iz skole ali je sa ekskurzije koja se zadesila u Kyoto kad i ja. (Ekskurzije se ne placaju posebno i rucak je uvek tu, uracunat.)





    Nisu u skolskim uniformama, a opet isti rucak za sve:


    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan. Kriminal je skoro nepostojeci, pogotovo nema kradje.

    Roba se izlaze i na ulici, gde ima mesta:





    Cipele se izlazu obadve:






    I skupe, 300$:







    Pa i na ulici. Tokyo, Shibuya, ovo je prolazno kao Balkanska ulica u Beogradu:







    Alkohol (cene su podelis sa 100 - 5% i dobijes u EUR):

















    U shopping centrima, alkohol nije u jednoj radnji nego u sred centra. Niko ne cuva:











    Ima i skupih pica, francuski sampanjci:






    Kada se radnja zatvori, samo pokriju kase, ko hoce da kupi nosi u supermarket na kasu da plati:





    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Tetovaze nisu dozvoljene na bazenima. Jos je i gore: nisu dozvoljene ni na onsenima (hot springs) koji su deo kulture i ne ici tamo je ozbiljan hendikep.
    Najgore, neko sa vidljivom tetovazom ne moze da dobije nigde nikakav posao.

    Upozorenja stoje vidljivo istaknuta:










    Neki kazu kako moze da se udje:





    Slicno je i u Koreji. Ako neko sa vidljivom tetovazom udje u restoran, ni jelovnik mu ne dozvoljavaju da vidi i samo pokazuju na izlazna vrata.

    U Singapuru strance nece da diraju ali lokalci sa tetovazama ne mogu da zive od policije.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Kourankei, po peti put. Blizu je i moze cesto da se ode.Mesto je uvek lepo, bar jednom mesecno idem tamo.

    Vidi se drvece koje je legendarno na slikama iz Japana (pre svega u samom Japanu) - po jeseni.







    Gore, neka guzva:







    To je za pecanje ayu pastrmke. Plati se karta, 300 Yen (3.65US$), dobije se broj kao za kros i nosi se preko odece.

    Ima red cekanja:







    Ima se pola sata fore, sta se uhvati, uhvati se. Obicno, cele porodice idu u to, uvek neko uhvati, u proseku 1.5 riba po ucesniku.














    Upecano, ide profesionalcima da ih stave na "skew". Nije potpuno necisceno, sa raznjicem prodrmaju ribu i povade "guts":








    Onda na rostilj:














    Moze i u obliznjem restoranu, za (malo) vece pare:







    Cak i ceo "setto" = set, sa soba noodles, cena 11US$:









    Ima tu jos sadrzaja, ceo dan da se provede. Bubnjarski orkestar (taiko) http://en.wikipedia.org/wiki/Taiko









    Nastava o pravljenju mamaca, to i deca rado rade:








    Ili patterna na drvetu:









    Koje majstori iseku na licu mesta (moze svako sam ili otac/majka ako hoce da rukuju masinom):








    Sada jedna slika na koju sam naisao pre nekoliko godina u nekim novinama.






    Bilo je u stilu kako su Japanci toliko vezani u grupe da ni na pecanje (koje jeste cesto hobi ljudi koji vole samocu) ne umeju da odu sami.

    Posle napisanog u ovom postu, razumemo da je to pisao neki dupeglavac koji nema pojma da je na slici grupa turista kojima je deo paket aranzmana da dobiju stap i sami uhvate rucak. Posle rucka nazad u autobus i na sledecu tacku ture.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  9. #9
    Parking u Japanu


    Nema kola parkiranih po ulicama, ni po trotoarima. Nigde i nikad.

    Kako to postizu?

    Zakon je da auto ne moze da se kupi ako nema parking mesto. Da si jedan u planini, opet moras da imas parking, niko ne sme da ti proda auto bez toga. Izvod iz katastra treba da se prilozi kod kupovine kola. Privatne prodaje kola nema, samo agencije.

    Pocinje ovako: katastarski izvod pokazuje tacne dimenzije i polozaj parkinga (ovo je foto, to se ne priznaje). Da sam hteo da kupim veci (duzi) auto ili mozda kamp prikolicu, videlo bi se da nema gde da stane i nema kupovine/prodaje.








    Ovaj kucevlasnik, Shinjuku, Tokyo, gde je 1m kvadratni bio 100 hiljada dolara, je odsekao deo kuce da napravi mali parking i da i on, kucevlasnik, kupi (mali) auto:





    Posledice te "neslobode"? Nigde parkiranih kola nema osim na parkinzima koji se placaju:

    Tokyo, Shinjuku:




    Osaka:






    Tokyo, Shibuya, nesto kao oko Knez Mihailove:





    Yoyogi Park zona:




    Nigde parkiranih kola.


    Po manjim mestima, isto , Okazaki:






    Toyota City, tamo radim 2 dana nedljno. Nema nista po ulicama, samo obelezeni i firmama (koje to placaju) naznacena parking mesta:






    Mala mesta oko Shizuoke:





    Nije samo Japan takav, ima to i u Singapuru i Hong Kongu.


    Sta bi bilo da neko pokusa isto to da uvede u Australiju? Nemoguce jer je prekasno. To je trebalo uraditi pre 50 godina.
    Last edited by Dumb&Dumber; 23-09-11 at 01:00.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  10. #10
    Japan, waterparks. Zatvoreni, all weather, rade cele godine (osim ponedeljkom).

    Oko mene ih ima 30. Kao da ih na primer, u krugu oko Beograda do Surcina, Lipovicke sume, Bubanj Potoka i do Pazove ima toliko. Na to dodati jos 15 ogromnih koji rade leti (sutra, 24. septembar, je zadnji dan za najveci).





    Tobogani (po 300m (idu i napolje), bazen sa talasima, sauna, decji bazen, lazy river. Lazy river ide i napolje leti (do kraja septembra).






    Cena je beznacajna: 5$ za odrasle, 2$ za decu, ceo dan ko hoce. Oni imaju rekvizite, besplatno, male body boards, gume za plivanje, svasta.

    Kako to postizu, da ima toliko waterparks i tako jeftinih?


    Ovako. Vidi se da postrojenje odmah uz water park:




    Tu se spaljuje - spaljivo smece. Stvorena elektricna energija ide u glavnu mrezu a sve sto je potrebno za grejanje vode (voda je uvek 32C, vazduh 31C) i waterpark se uzima nazad iz glavne elektricne mreze. Cena koju posetioci placaju je razlika izmedju ubacene i uzete + spasioci i osoblje.

    Pa i pravo je: stanovnistvo kroz porez placa odnosenje i spaljivanje smeca a ova pogodnost (water park) u kojoj moze da se uziva cele godine i treba da bude jeftina. Jedino da smece spale i da iza toga ne ostane nikakav energetski trag.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  11. #11
    samo za poredjenje, ja vec tri nedelje u kancelariji pokusavam da osposobim bezicnu vezu sa bar 1/6 megabita u sekundi, ali bez uspeha, *ebiga ovo je srbija (da sa malim s jer veliko se dobija po zaslugama) postajem depresivan i duboko nesrecan kada procitam neke stvari, a zivim kao u evropi gde misle da civilizacija pocinje i zavrsava sa njima...

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by yubika View Post
    samo za poredjenje, ja vec tri nedelje u kancelariji pokusavam da osposobim bezicnu vezu sa bar 1/6 megabita u sekundi, ali bez uspeha, *ebiga ovo je srbija (da sa malim s jer veliko se dobija po zaslugama) postajem depresivan i duboko nesrecan kada procitam neke stvari, a zivim kao u evropi gde misle da civilizacija pocinje i zavrsava sa njima...
    Ne mislim da dodajem na tvoje nevolje, nego na ovo zadnje - "...misle da civilizacija pocinje i zavrsava sa njima".
    Kao stranac, sa nekakvim japanskim, uvedem 1.6 Gigabita dark fiber u kucu. Download 200Mbajta, upload 100 Megabajta. Pre sam imao u starom stanu ADSL 100 Megabita, to je standard, nema manje.

    TV (76 kanala, Disney, BBC, Discovery..) i telefon su u kuci preko toga. Cena: 60$ mesecno, neograniceno. WiFi, decji iPod radi sa Internetom, sve radi. Sve u kuci preko jedne iste cene i kabla.

    I Amerika (gde jos ima 10 miliona na dial-up) moze o tome da sanja, samo da sanja.


    U Kini je sve IP V6. To je onaj TCP/IP koji svakom zrnu peska na planeti moze da da IP adresu.

    Ako ti je za utehu, najbolje Internetom opremljeni grad u Americi, Chicago, je losiji od Sofije, Bukuresta i Bratislave.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Gledajuci sa planine, Gamagori, grad na moru i sa ostrvima, veci od Makarske (vise kao sam Split), pomislih, da se stustim dole:





    Tako je i bilo. Mislio ja riva, kafici, ljudi...
    a ono nista:






    Ni zive duse, osim ponekih kola, nista se ne miche:




    Dupeglavi reporteri su slikali naselja oko Fukushime, uvereni da su ulice puste zbog radijacije i evakuacije. Ne znaju da je tako uvek, nikoga nema na ulicama. Ove slike su iz Gamagori i Nishiura, pre 2 godine, mesta nezahvacena tsunamijem.

    Nikada nema dece da se igraju po ulicama. Evo gde su deca:









    U klimatizovanoj zgradi, playhouse, sa svim rekvizitima:












    All weather place.


    Imaju i ovu opnu da skacu po njoj:







    Za (male pare) i pedal i rowing boats:




    Tako, tu su deca, igraju se u bezbednom i namenski napravljenom - i besplatnom okruzenju. Cak je i parking besplatan.

    Ne igraju se po ulicama.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  14. #14
    Japan, legendarni "Capsule hotels".

    Ovako izgledaju od spolja, nema zastava, livrejisanih vratara:




    Bitno je "Capsule &Sauna" na tabli.

    Ovaj bazen u sredini panoa, to je onsen, banja, to je to kupatilo.





    To znaci, mozes da ides u saunu, ili ne moras, onda imas ovaj lezaj sa LCD TV da se odmorish (ili prespavas celu noc, pijan). Samo sauna je duplo jeftinija od "capsule&sauna":





    Pa to je bolje nego prva klasa u avionu, za 15$.


    Evo kao izgledaju. U capsuli imas aircon, TV:








    Ko tu odseda?

    Niko pri zdravoj pameti. Uglavnom salarymen koji se zapiju sa drustvom i 3,000Yena (36$) za capsule hotel je bolje nego taxi do kuce u 2 ujutro koji kosta mozda 20,000Yena (260$). Jos, nazad na posao u 9 ujutro.
    Hotel, jeftin, je bar 3 puta toliko. Za jednom, capsule moze da se izdrzi.

    Ili ko bas hoce na jeftino, uzme samo saunu i za 15$ moze da na tom lezaju prespava noc (ili sta je od nje ostalo).
    Edit: ovo gore nije tacno. Samo sauna ne moze posle 10 uvece ni pre 11 ujutro. Znau i oni da onima kojima je dobra kapsula ni (upola jeftinija) sauna ne bi bila na odmet.

    Nema mesanja polova, mislim da su svi samo za muskarce.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  15. #15
    Bicikli u Japanu.

    Voze se svugde, dele trotoar sa pesacima, ne idu po ulicama:




















    Voze ih i zenske u suknjama, cak i u minicima. Spretno to rade, nista "ne seva".

    Ovako ih parkiraju uz zeleznicku stanicu u gradu:








    Sada nastaje dramski zaplet. Sa biciklima neki ne znaju sta da rade kada se presele. Onda ih parkiraju i prave se ludi kao da nista nemaju sa njima. To gradske sluzbe posmatraju i bicikl koji se ne pomeri 7 dana, okace mu opomenu da ce ga odneti.
    Ako je i posle jos 7 dana tu, "odnese ga pauk".

    Onda idu u rezervat, gde jos moze da se dodje i uzme bicikl sa placanjem odnosenja i cuvanja. Obicno ispod nadvoznjaka, to je gradsko zemljiste, ukavezeno (vide se tags gde i kada uzet):








    Ne samo bicikli, nego i motori:







    Gde oni (skoro svi) idu? Koje niko ne preuzme.

    Evo gde: u Pyongyang, Severna Koreja. Da im se za dzabe, oni to odvezu i , kao sto je nekada Mihalj Kertes dodeljivao sluzbenicima iz SPS kola oduzeta na carini, idu partijskim funkcionerima.

    Ova idilicna slika iz Pyongyanga je sada lakse objasnjiva.




    U Severnoj Koreji je zabranjeno imati kola, cak i prevoz. Bicikli idu kao poklon aparatchicima.

    Kako je ovaj tip nabavio bicikl?

    Sto je zenski?

    Gde je nasao pare da kupi ovu korpicu napred, koja kosta 50$, verovatno njegova mesečna plata?

    Eto odakle: sa japanskog otpada, majka Partija mu nabavila i dala.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  16. #16
    Sad sam nasao ovu sliku. Toyota City, 700 hiljada ljudi.

    Ima li rec za suprotno od kradje bicikla?

    Sta je neko, pod okriljem noci, uradio. Dva bicikla, normalan i deciji, krisom je isterao na trotoar na mostu, da ih neko uzme. Ovo je bilo 4 popodne, ceo dan su stajali, niko ih nije hteo. Samo je trebalo sesti i terati. Jos ovaj veliki ima prednju korpu i pozadi montiranu kao mali pikap (korpu malo vecu od supermarketske korpe) sto je vrlo zgodno.





    Sta ce i da rade sa njima? Ni onaj ko ih je ostavio nije znao. Mozda, da se neko odveze do negde i da ga tamo isto ostavi kao da ga nikad nije video.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  17. #17

    Sam svoj kasir

    Pored 20 normalnih registar kasa, ovaj supermarket ("Apita") ima i 6 "self checkout".






    Ne samo kreditne kartice nego i kesh, vraca kusur.





    Svako sam skenira barkod pred citacem, roba koja treba da se meri, ima i to:





    Zenska deca posebno vole, kao da se igraju kasirke. Ova devojcica sama sve radi, cak i meri, do nje joj mala sestra na plasticnom tronu (ne vidi se na slici) dok majka razgovara telefonom.
    Znaci da je super lako i intuitivno.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  18. #18
    Tatami, podne obloge.

    To je u stvari prava svakodnevnica. Skoro svako ima tatami sobu u stanu/kuci. Cak se povrsina sobe meri i izrazava u tatamijima (85.5 x 179cm). Tako je moja tatami soba 6 tatamija. Nije to malo, nema ormara, ima samo su built-in.

    Na tatami ne sme da se stavlja nikakav namestaj jer ostavlja trajne tragove.





    Japanski hoteli po turistickim mestima, imaju uglavnom tatami sobe (ima mali broj "western rooms", sa krevetima).



    Sobe su ogromne, po 80-100 kvm. Ovaj hotel, (Shirahama Beach)



    kada se pogleda sprat, ima samo 8 soba, tako su velike:




    Nocenje je po osobi, ne po sobi. Obicno dolaze na neki nacin povezani ljudi (porodice, sire porodice), po 3-8 osoba. Ukljucena je vecera (8 course meal), ispadne (ako se nema popust preko firme), za troje 1,000US$ za noc.

    Hiltoni, Sheratoni, Hyatti se smatraju inferiornim hotelima, to je za "goste".

    U 6 uvece, dodje osoblje i izvadi futone i posteljinu za spavanje, posmatrao sam ih, 6 njih naprave ovo za 4 minuta:










    Ceo hotel je u drvetu. Reche jedna dzukela "oni vole lamperije kao nasi gastarbajteri". Drvo je hinoki, bilo je to u ranijim postovima.











    Ljubav prema tatamijima je ogromna. I ovo mesto za decu (zoo vrt i zabavni park) ima izlozbu kako se trava uzgaja i kako se tatamiji prave. Deca mogu da naprave mali tatami:

















    Kada shvate o cemu i kako se radi, vole ih kao i svako stariji:








    Nije ni cudo, da od besplodne trave (igusa) koja sirova izgleda ovako:




    Moze da se napravi svasta. Ako i nista, onda lepo izgleda u vazi i lepo mirishe (obratimo paznju na podmetac - napravilo ga dete, od igusa trave):


    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  19. #19
    Japan - Nova godina

    Docekuje se (uglavnom) razlicito od zapadnog sveta.

    Najvaznije je otici u shinto hram pred ponoc pa ko ima , u budisticki posle ponoci.

    Hladno je, ne moze se sa malim detetom cekari ponoc pa smo to obavili popodne.

    Takeshima Island:



    Osrtvo izgleda kao da je chichak, da na njemu nema nista. A ima:








    Shinto hram:




    Prvo voda za prociscenje (malo se oplaknu ruke):




    Onda ima nekoliko hramica da se pomoli i klapne rukama 3 puta:










    Ovo je simbol nove godine, svugde ga ima, po gradu takodje:




    Sa ostrva, malo slika.

    Kao da podseca na Jadran, sa borovima:



    Tori vrata:




    Zgrada na obali je Prince Hotel:






    Sigurno, imaju i ovde vatrometi i javne feshte ali ovo je klasika.

  20. #20
    Pijaca.

    Toga nema bar ne onako kako mi znamo. Poljoprivrednici imaju svoje udruzenje (jace i postovanije nego recimo NIS u Srbiji) i imaju ovakve AgroCoop centre za prodaju svojih proizvoda. Oni sami nemaju vremena da stoje ceo dan i prodaju.

    Prakticno, supermarket samo sa svezim poljoprivrednim proizvodima. Ako nesto nema - nije sazrelo za taj dan ili nije u sezoni. Regularni supermarketi za to imaju uvoznu ili na neki nacin cuvanu robu. Ovde nema -ako nije bilo danas na njivi, nije ni ovde na prodaji.














    Ima i 3 restorana, poslasticarnica i kafic. Cisto i uredno.
    Ovo je 3 popodne radnim danom.



Similar Threads

  1. Kako dobiti vizu na godinu dana?
    By Koyo in forum Japan
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-15, 07:34
  2. B92: Radi kao Japanac, živi kao mrav
    By yoyogi in forum O Japanu, Tajlandu, Istoku iz strane štampe
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-14, 11:16
  3. Zanimljivosti - razno
    By Raamen in forum Naš student u Japanu
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-13, 22:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •