Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 81 to 90 of 90

Thread: Kako se to radi kod nas na Istoku - zanimljivosti

  1. #81
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan - srkanje.

    Sad se vratih iz moje banje, restoran u njoj ima jednostavna i jeftina jela, na takvim mestima je to uobicajeno, penzioneri tu provode po ceo dan, od 10-22, rucaju i veceraju.



    Ono sto zaprepasti mnoge putnike u Japan je, da se ova hrana, ramen (supa sa ramen rezancima, povrcem i komadom mesa) srche.

    Ne onako kako deca "surlaju" spagetu od 30cm u usta nego da se, posle onoga sto se uhvatilo ustima sa stipaljki, dodatno usisa i ono sto nije.

    Prvi put, 2003. sa Yoko, mojim prevodiocem, odemo na rucak, kad ona; lepotica, poce da "slurp". Ja se skamenih, obazirem se okolo da li nas neko gleda, prepozna ona i rece: "Sta, srkanje te cudi? To tako mora, tako se pokazuje uzivanje u hrani i radi se ovako", pa mi pokaza.

    Dve porcije na stolu, leva je tamnija. Obe su u stvari iste samo leva ima soya sos, desna je ista ta, govedja supa, bujon, bez soya sosa.



    Najedose se deca, sa malo i usrkivanja

    Azija, moja dežela.

  2. #82
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kumon. Japanske "pripremne" skole. Ima ih na stotine hiljada. Tu se dodatno uci matematika, fizika, jezik. Kosta 8,000 dinara mesecno.



    Ovo je bilo 21:30. poslednja smena koja zavrsava u 22:30.

    Deca uce. Dovezla se biciklima. Obicno, dete ide 2 puta nedeljno u Kumon, 2 puta neka druga aktivnost i petak popodne slobodan. Subota i nedelja su retko kada bez celodnevne ne-nastavne skolske aktivnosti.



    Celodnevno angazovanje (12 sati) u skoli ili u vezi skole je 250 dana godisnje. U Koreji je 300.
    Azija, moja dežela.

  3. #83
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    1. januar 2017. Primetim da ljudi idu niz moju ulicu prema hramu.



    Stoje u redu da se pomole za srecu.



    Ako svako dvoje ima po 1 minut pred hramom na vrhu brda, ovo je 2 sata cekanja

    Azija, moja dežela.

  4. #84
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jedan od simbola Japana, suncobrani wagasa.



    Traju decenijama, cak i izlozeni elementima. Premazani su uljem od susama



    A i kostaju, nekih 4,000 dolara



    Obican kisobran ima 8 rebara. Wagasa ima 64



    Rasece se bambusovo stablo, papir se ubacuje medju letvice kao plovne kozice kod patke. I ceo mora da se zatvori u bivse stablo, kao da papira nema. Evo kako ih prave, za jedan treba skoro 2 nedelje da se napravi



    Impozantno



    Koja li je ovo riba sa wagasom?

    Azija, moja dežela.

  5. #85
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Poslao mi zet ovaj klip, tuširanje u Japanu.

    Tačno je to.

    Tuširanje u Japanu

    Japanci se u prinicipu ne (samo) tuširaju. Svaki dan, topla kupka. Prvo se sedne na hoklicu u kupatilu, sapunom, šamponom i tušem se okupa i onda sedne u toplu kadu 15-20 minuta, da se preznoji. Onda, novi tuš.
    ne postoji tuš-kabina po kupatilima. Potpuna kupka. Bez večere može da se ode na spavanje ali ne bez kupke.

    Moje kupatilo (ima predvorje za lavabo i veš mašinu). Ono je wet-room, nema prekidača i utikača, može da se prska na sve strane.



    Sa desne strane se vide komande iznad kade, da zagreju vodu (dva mesta za mlazove u kadi) jer se u nju ulazi čist pa se voda ne otpušta nego se zagreva po 2 nedelje.

    Hotelska soba. Kako god hotel bio mali ili jeftin, uvek će imati osnovno kupatilo sa kadom u koju se legne posle pranja.



    Jedan turista mi je tvrdio da je celo kupatilo izliveno u plastici u jednom monolitnom delu i instalirano u sobu.
    Dok sam živeo u stambenoj zgradi, kada sam bio budan oko ponoći, mogao sam da čujem kako se u po nekoliko stanova puni kada.


    Ovo što je na klipu je uobičajeno po kampovima i domorištima na auto putevima. Sam klip je negde iz velikog grada. Leti je u Japanu 3 meseca 40+C, vlažnost vazduha 85%.
    Kada je model u klipu pritisnuo 5 minuta pa počeo ležerno da se svlači, to je 5 minuta vode iz tuša.

    Kada bih ja to koristio? Da sam se, tražeći firmu u koju idem, leti, po vrućini, preznojio i hoću da budem svež za sastanak (a i da nema mirisa znoja).
    Azija, moja dežela.

  6. #86
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan, Hi-Tech firma, IT. Menadžer(ka), sedi do mene. Koliko god da je hi-tech, ona je zadržala starinski način: njenih 6 radnika su na beloj tabli, kako ko dođe, mora da ode do njenog cubicla i da se upiše, da ona vidi da je došao.



    Ona ima lep pogled, kao i ja. Uz prozore sede menadžeri



    A njeni zaposleni su u "unutra"

    Azija, moja dežela.

  7. #87
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Japanu se diplomira u drugoj nedelji marta. I fakulteti i srednje škole.

    Za diplomce fakulteta, svečana dodela diploma je u prvoj nedelji oktobra. Nema crnih toga i četvrtastih kapa koje se bacaju u vis.
    Tradicionalna nošnja, za iznajmljivanje.



    Kimona



    A i cene su "pristojne". Kimono se uzme na dan, posle Fakulteta ide se i drugde na slikanje.
    Koliko yena, tako i dinara. od 178,000 pa do 432,000, ima i za više.

    Azija, moja dežela.

  8. #88
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan: promena firme

    Kolega napušta firmu. Ide na novi posao. Iz američke u evropsku, švedsku firmu.

    (Izvinite za pokrivanje očiju, oni ne znaju da ja ovde postujem.)

    Oproštajna večera u restoranu.

    Poštovan kao inženjer i kao čovek, bio je svima prijatelj. Posle večere, govori. On je održao prvi, 5 minuta, ostali su imali po 30 sekundi da kažu svoje. Prikrivao je suze



    Nakon večere, kolegijalni lift-up, za sreću u novoj firmi



    Digosmo ga u visinu, simbolika kolegijalne solidarnosti i lepih želja





    Tako, leti samo u vis dragi druže naš

    Azija, moja dežela.

  9. #89
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japan je bejzbol usvojio od Amerikanaca 1872. godine.
    Zove se "yakyu", polje i lopta.



    To je najpopularniji sport, tu daju igrače kao što naši vrhunski idu u velike strane klubove, tako njihovi idu u najprominentnije američke.



    Kako to onda da su u fudbalu praktično ništa na svetskoj sceni mada imaju 2 lige?
    Ako je prvi razlog da je on kasnije stigao, drugi je razlog mentalitet. Ne preuzimanje rizika.

    Dok je u bejzbolu igrač jednostavno prinuđen da reaguje i da sledi pravila, u fudbalu igrač u posedu lopte preuzima rizik i sam odlučuje šta će da izvede ili uradi.
    I tu smo: ko je sa Japancima igrao fudbal (ja jesam, nekoliko puta), oni samo pikaju i dodaju se, niko ne ide na gol.

    Razlog je ustezanje, ako šutiraš na gol i promašiš, svi vide da si bio neuspešan. To je u korenu mentaliteta, ne ispadaj neuspešan ili nesposoban, čak i ako je to normalno za tu igru.
    Dodavaj se u beskraj, neka neko drugi preuzme rizik kada ima loptu.

    Sa time je naš Piksi trebao da se bori kao trener Nagoya Gurampasu kluba. Protiv vekovima usađivanog odnosa i mentaliteta. Čak mislim da to nikada nije ni znao ni shvatao.
    Azija, moja dežela.

  10. #90
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovaj kanji, "sake", to je zajedničko ime za sva alkoholna pića. Elipsasto uz njega je "ya", znači prodavnica. Tako se zovu liquer store.



    Ima ih po ceo zid, cene kao u dinarima





    Ima i velikih flaša, od 2L



    Ne znam šta tražim, ne razumem se, da je bio neko ko zna pa da nađem nešto zanimljivo.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Kako dobiti vizu na godinu dana?
    By Koyo in forum Japan
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-15, 07:34
  2. B92: Radi kao Japanac, živi kao mrav
    By yoyogi in forum O Japanu, Tajlandu, Istoku iz strane štampe
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-14, 11:16
  3. Zanimljivosti - razno
    By Raamen in forum Naš student u Japanu
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-13, 22:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •