Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 41 to 60 of 90

Thread: Kako se to radi kod nas na Istoku - zanimljivosti

  1. #41
    Prvi put sam cuo za ovu firmu, Brother polovinom 80-ih, kada su faxovi poceli da ulaze u kancelarije. Mislio sam, faksovi, stampaci (dobri kao i HP) do danas mi nije bilo jasno da je firma japanska, iz Nagoje.



    Oni imaju neku nasu opremu, jedan moj inzenjer ide tamo 5-6 puta mesecno, bas me cudilo sta ta firma uopste radi.

    Evo sta radi: masine za kockanje.



    Njihovi korisnici su Pachinko Slot, koji pravi 300 (tristotine) puta vise para od Las Vegasa, samo u Japanu.

    "Brother" pravi te masine i na njima 55 milijardi dolara godisnje (ceo nacionalni proizvod Srbije je 45 milijardi, Cisco Systems pravi 43.2 milijarde).

    Masine su im odlicne. Menadzer moze da vidi u svakom trenutku koje igre idu i koje ne idu. Na licu mesta, iz kontrolne sobe kao operater u racunskom centru, pritiskom na dugme reprogramira masine na "losim" igrama da pocnu da omogucuju one koje bolje idu.

    Patoloska naklonost Azije prema kockanju je naravno uzrok toga. Te su kockarnice pune od 10 ujutro do ponoci.

    Izgledaju kao palate



    U Japanu je kockanje zabranjeno. U stvari zabranjeno je dobiti novac na kocki. Izmisljen je "workaround": dobijes lutku na poker masini i onda ides na salter i "prodas" je Pachinko slotu koji kao fol otkupljuje lutke, zna se koliko koja lutka kosta.

    Mogu da se vide slike iz Japana gde automobili imaju puno lutki u vetrobranu i pozadi zadnjeg sedista. To su one koje su bile "malo vredne" para pa je dobitnik odlucio da ih zadrzi.

    Znam neke koji su zavisni, cudo da ih ne znam vise. Tvrde, cesto dobijes ali je saldo nekih 600 EUR mesecno na korist "kuce" a na tvoju stetu.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  2. #42
    Vecita odgovornost roditelja za decu.

    Bilo je verovatno i u srpskim novinama da je uhapseno poslednje dvoje odbeglih, clanova sekte Aum Shinrikyo, koji su 1995. izvrsili napada gasom (sarin) na tokijsku zeleznicu i usmrtili 13 a povredili 6,000 ljudi. Posejali paniku i paralisali saobracaj (i privredu) danima.

    Jedna od clanica, ova zenska, Naoko Kikuchi, hemicarka koja je ucestvovala u izradi gasa (gas koji je Sadam upotrebljavao protiv Kurda) je uhvacena pre dve nedelje pa onda i poslednji odbegli pre neki dan.

    Naoko Kikuchi sada i 1995:



    Zbog ovoga sam poceo o ovoj temi: njeni roditelji se izvinjavaju javnosti za postupke svoje cerke, sada 40-godisnje zene :

    Parents of ex-Aum fugitive Naoko Kikuchi apologize
    Crime Jun. 18, 2012 - 02:51PM JST ( 48 )
    TOKYO —
    The parents of former Aum Shinrikyo fugitive Naoko Kikuchi have issued a statement apologizing for their daughter’s alleged crimes.

    Kikuchi, 40, was arrested in Sagamihara, Kanagawa Prefecture, on June 3 after 17 years on the run. Police said she has admitted being part of the team responsible for producing the sarin nerve gas used in the 1995 Tokyo subway attack. “It is true that I was involved in producing sarin gas, but I did not know what we were making it for at that time,” she was quoted as telling police.

    A lawyer for Kikuchi’s parents read a statement from them, in which they said they were deeply ashamed and apologized for all the harm their daughter had caused, NTV reported.

    In the statement, Kikuchi’s mother says: “My daughter Naoko caused big trouble for everyone. She turned her back on society and hid for a long time. As her parents, my husband and I apologize very deeply to the victims and their bereaved families. We tried to convince Naoko to leave Aum Shinrikyo, but we couldn’t do it. When Naoko left our home in 1990, we could not contact her and then that terrible thing happened on the subway. We felt helpless that we could not do anything.

    “To Naoko, all I can say now is that I am sorry that I did not understand your feelings at that time and that I did not know what to do for you. Thank you for choosing to live. Please sleep well.”



    To je odlika Azije: nema nezavisnosti i prestanka odgovornosti.

    Ili ovo, tip koji je 2006. u Tokiju nasumice nozem izbo 12 od cega ubio 4 prolaznika u Akihabara masakru, ovo su njegovi roditelji (majka se u ovoj sceni onesvestila od sramote):



    (tip je osudjen na smrt, obavezna kazna za visestruko ubistvo)

    Stvarno, da moje dete jedinac lezi u grobu zbog ludaka koga su oni napravili, ja da nemam sna do kraja zivota a oni da sede na sofi i gledaju latinoamericke serije? Tako je ovde - njihov zivot postaje pakao, sramota zbog prouzrokovanja bola drugima (bez obzira sto nisu oni ali njihov sin jeste) ih ne napusta do kraja zivota.

    Da u Japanu ili Koreji neko napise grafit na zidu i da ga uhvate - smak sveta za roditelje, razrednog staresinu i direktora skole. Taj se ne skida sa TV vesti, direktor skole pokunjen daje izjave i izvinjava se, roditelji od sramote ne smeju nos da promole. To se zato retko ili nikako i ne desava - znaju i vaspitani su da to ne izazivaju ili zivot postaje pakao za celu porodicu.

    Sada, da pogledamo sa druge strane: pogresno, misli se da Juzna Koreja jedva ceka svakog prebega sa Severa da ga udomi, da ga koristi u propagandne svrhe, da ih ohrabruje da prebegnu. Nije tacno.

    Kina se osudjuje sto ih smesta vrati nazad preko granice.

    Sta se u stvari desava: svi znaju da onaj koji prebegne sam smesta strpava sve ostale clanove porodice dozivotno u gulag. Pa ko je taj koji to moze da uradi svojima? Heroj kao oni nasi iz NOB koji su davali da im streljaju sinove a da ne odaju gde se krije partizan koga traze? Heroj ili moron? Monstrum?

    Zato ih Kina i vraca a Koreja nece da cuje za njih. Kome takvi monstrumi trebaju i za sta su dobri?
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #43
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kyoto, leti je pakao na zemlji, vruc kao tepsija zbog okruzenja planinama sa svih strana.



    Dom 17 hramova na listi UNESCO. Samo dva najpoznatija

    Zlatni paviljon




    I 5-spratna pagoda



    Sam grad je kao 1.5 miliona stanovnika, odlicna velicina i ima sve sto treba.

    Jedna mirna ulica, cista kao i svuda:




    Stanovanje u Kyotu.



    U Japanu je osnovna merna jedinica za novcane iznose 10,000 (ichi man). Ako je nesto 100 hiljada, oni to kazu "deset desetina hiljada". Tako su ove cene stanova prakticno ono sto se vidi u EUR. Ostale nule su zamenjene znakom za 10 hiljada pa jos 1EUR = 100 YEN i to je to.

    Ovaj stane je 650EUR mesecno, 38 kvm + balkon:



    Ovaj je 1490EUR, 72kvm + balkon:



    Ovaj je nov i dobar, 1680EUR, 56 kvm + 9kvm balkon.
    Kaze da je zgrada napravljena u 10 mesecu 10-te godine, sada je 24-ta godina (racunaju se od smrti Emperora, Emperor Hirohito je umro 1989). Znaci zgrada napravljena 1999.



    Povrsine u planovima su u tatamijima - podnim oblogama od igusa trave. Svaki tatami je 95cm x 191cm pa je "5" u stvari deset tih tatamija, skoro 10kvm.




    Nisu ti stanovi ni mali, s obzirom da nema ormara (sve je built in), polica, kreveta i ostalog nama uobicajenog namestaja koji "jede" prostor".
    Azija, moja dežela.

  4. #44
    Moja kuca (1990. izgradjena), vreme je da se okreci od spolja i da se promeni krov.

    Proizvodjac kuce je "Panahome" firme Panasonic.

    Panahome majstori dosli, stavili skele:



    Svaki dan na ovoj tabli kazu sta se taj i narednih dana radi (od 1. oktobra zamena krova):



    Za 30. septembar, bila je nedelja, onaj znak je za odmor, neradan dan.



    Sve 4 iste kuce su sredili za 20 radnih dana, skele, krecenje od spolja, promena krova i nista nema da ih pitam sta rade i kad ce sta da bude. Sve napisu.
    Posto im trebaju parkinzi za njihova vozila, stanarima sve 4 kuce su obezbedili (oni platili) parking 100m od kuce, nije bilo blize.
    Na ulici nikad ne sme da se parkira.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  5. #45
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jos dodatak na prethodni post. Kako su lepo oblepili i izolovali sve, dok se kuca kreci od spolja i menja ceo krov, ni trunke uznemirenja unutra.

    Posle njih, ni trunka farbe nema da ostane da se cisti od spolja.



    I postansko sanduce, da ne ostane trag farbe sa fasade:



    Moler na delu, nema nista "rakijica majstore?":

    Azija, moja dežela.

  6. #46
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Flat Screen 32" Panasonic jeftiniji od klozetske daske!

    Prodaju se u istoj radnji. Cuvene japanske daske sa grejacima, ispiracima, cudima:


    Cena 340EUR je samo za dasku, keramicka solja nije ukljucena:



    Ova "komandna tabla" se usrafi u zid i tu se bira sta hoces. Jedino je temperatura daske stalna:



    Ovaj Panasonic 32" TV kosta isto kao daska. (Na ekranu je japanski Premijer, Shinzo Abe):

    Azija, moja dežela.

  7. #47
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Retko se vozim javnim prevozom u radno vreme, kada god sam isao video sam masu dece, po nekoliko razreda iz raznih skola na gradskim vozovima. Ova slika je 2 popodne, Nagoya.



    Cak i ovako mala deca, sa uciteljima. Prevoz je bezbedan i tacan, nema potrebe za autobusima za decu. A klinci disciplinovani i znaju red i da slusaju nastavnike.
    Azija, moja dežela.

  8. #48
    Nije samo Tokyo, Osaka i megapolisi, cak i u mestu kao Toyota City je prostor na ceni.

    Uska zgrada uz staklenu je iskljucivo za restorane, na svim spratovima.




    Jedan sprat, jedan restoran, jedna neonska reklama sa strane zgrade za svaki restoran:




    Ukoliko se u restoranu vecera (ili 20EUR racun), parking u centru grada je besplatan 3 sata. Inace bi bio 4.5EUR (1.5 EUR na pola sata).
    Isto je i za kupovine - radnje poniste parking karticu za racune preko 20EUR.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  9. #49
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Domestic help: kucne pomocnice, baby sitting, dadilje - ne postoje u Japanu. Cak ni koncept pustanja nekoga u kucu da dodirne stvari a kamoli premesta ili cisti je neshvatljiv.
    Jos je neshvatljivije, mozda i neverovatno da se to negde u svetu desava, da neko daje decu nekome na cuvanje.

    Studentkinje babysiterke ne postoje, devojke su zauzete skolom ili poslom a nema ni traznje osim u dzepovima gde ima stranaca koji se cudom cude zasto niko ne hrli da im radi za pare.

    Naravno, postoje obdanista ali ona su za ucenje pre svega a ne za cuvanje dece. Porodica gde majka ne radi placa skupo pristup obdanistu. Porodica gde majka radi placa 300EUR mesecno.

    U Australiji, odakle je izvod iz clanka ispod, je 1,200 EUR mesecno radio ne radio. Taman tolika je i plata sluzbenice u banci. Radi da bi sve pare dala nekome drugome da cuva dete.

    Ovo sto gospodja Zoe Jolevska i njen muz rade, da neko cuva dete dok oni posecuju prijatelje za veceru, je nezamislivo u Japanu, Oni koji bi to bili u stanju da urade bi se smatrali motherfuckerima i pre svega nikada ne bi ni bili u stanju da se ozene/udaju jer bi se takva sklonost (koja ne ide sama vec ima i druge manifestacije) otkrila u predbracnoj vezi i ista bi se raskinula.

    Pa posle kazu da su Zapadnjaci vise "family oriented" nego Japanci. Krace rade, istina, samo ne da bi se "posvetili porodici" nego jer su lenji. Ide na veceru a da nekome da cuva dete ?
    Majka da ima kucnu pomocnicu? Sta majka zna da radi ako ne zna da odrzava kucu? Cime je to zauzeta?

    Takve to ne mogu da sakriju, muskarci ih brzo provale i ostanu neudate posle 30. godine. To je znak da imaju neki problem i to su one koje se udaju za strance koji i ne znaju da ima ikakvog problema.

    Ukratko, kod izbora bracnog partnera, muskarac trazi zenu kojoj ce da poveri sve, svu svoju zaradu, izbor odece, obuce, ishranu, sve. Njegovo je da radi i da ne zna da gleda na sat.
    Zenske traze muskarca koji ce da radi 40 godina, nije bitno kada dolazi kuci, nije ni potreban, ona sve cisti, vodi i zna. Sve sto zaradi ide njoj na raspolaganje, ona mu daje dzeparac.

    Kako sada u tu shemu upada neko ko bi dao nekome kucu na ciscenje ili dete na cuvanje? Ili da mu padne na pamet da zbog vecere sa prijateljima (kojima u Japanu isto tako ne bi palo na pamet) decu da nekom na cuvanje?


    "World Tower charges $60 an hour for care between 7pm and 7am and parents must pay for a minimum of four hours' care. In comparison, it costs $140 a day for regular childcare at World Tower, while a babysitter charges about $25 an hour.

    Zoe Jolevska was interested in after-hours care at World Tower for her daughter Sophia, so she and her husband could take some visiting friends out for dinner.

    ''It's really hard to get a babysitter we feel comfortable with looking after Sophia,'' Mrs Jolevska said. ''[World Tower] is the ideal set-up. Sophia goes there in the day, she knows the people.''

    Mrs Jolevska said they were happy to leave their daughter there until they found out the cost. ''It was quite substantial,'' she said. ''It was more than if you had a private babysitter.''
    Azija, moja dežela.

  10. #50
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ko je video stand sa japanskim novinama, verovatno se cudio zasto su japanske novine tako tanke.



    Gore na slici ima 10 razlicitih novina, svake sa po nekoliko primeraka. Mislim da je subotnji The New York Times, jedan jedini primerak, sam veci nego sve ove novine u standu zajedno.

    Evo i razloga. Nije da nema sta da se pishe:





    Tekst od 1000 karaktera na engleskom, preveden na kineski (ili japanski) izgubi 70% na duzini. Japanski je istina manje efikasan, mozda 60%, jer postoje katakana i hiragana koji su jedan karakter kao jedno slovo. U kineskom ni to nema.

    Jedan karakter zamenjuje nekoliko reci. Weibo, kineska verzija Twitera (370 miliona korisnika, normalan twiter je 150 miliona korisnika) ima ogranicenje na 140 karaktera a limit se nikada ne dostigne - jer je kanji pismo koncizno i jedan karakter moze da znaci 10 reci u drugim jezicima.

    Na kineskom ili na japanskom twiteru, svaka moguca pesma haiku poezije moze da stane u taj limitirani broj karaktera.

    Kanji su doneti su iz Kine u Japan pre 1500 godina, transformisali su se i gde su isti ili slicni, drugacije se izgovaraju.

    Tako, Kinez/Japanac mogu da procitaju jednostavnije stvari (jelovnike, sportske rezultate) na drugom jeziku i da nagadjaju komplikovanije, samo kad je napismeno.
    Tako i sama Kina: tamo ljudi iz razlicitih pokrajina ne mogu da razumeju jedni druge ali napismeno je sve isto. Kantonski (Hong Kong, govori 150 miliona ljudi) i Mandarin (Peking i zvanican jezik i obavezan u svim skolama u Kini) su potpuno razliciti govorni jezici ali im je zapis isti.

    To je ujedno i jedna od prvih stvari koje stranci pitaju: kada ce Japanci da ukinu kanji i predju na alfabet? Sada je lako dati odgovor: verovatno nikada.

    Onda, ako je kanji tako efikasan, sto ga druge zemlje ne usvoje? Mozda smesno ali se upravo to i desava, bar u elektronskom pisanju.
    Koriste se stvari kao hyperlink. Jedna rec zamenjuje mnogo drugih, pa cak i strane i strane teksta.
    Azija, moja dežela.

  11. #51
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Uniforme, uniforme. Od malih nogu su Japanci navikli na njih pa im ostaje da se podsete i kada ih vise ne nose.

    Prodavnica "Bulldog", lanac, ima ih svugde, prodaje stvari za partije, ukljucujuci i "rekreativne" uniforme od studenata do veterinara. Te su za jednu upotrebu, milsim da nisu ni sivene nego su lepljene.



    Srednjoskolske:





    Moze samo gornji deo:



    Room-maid:



    Nastavnice (zapadne):





    Tako izgledaju pakovanja:



    Tradicionalne:





    Ona koja "udara" injekcije:



    Tako je nekako izbor "zenskih".



    Pre nego sto neko pita, ima li i muskih, ima - kao ninja:



    Takva uniforma, prava, kosta 400-500EUR. Ove, za jednu upotrebu, kostaju 80 EUR (korisnik placa) i ne bi prezivele jedno pranje. Disposable.


    Ko je citao knjig(e) Haruki Murakamija, "1Q84", setice se kada medicinske sestre razgovaraju i jedna kaze "Sacuvala si srednjoskolsku uniformu? Obuces je nekad za muza?"

    Zene se 90% sacuvaju u razmerama posle srednje skole i mogu tu srednjoskolsku uniformu da obuku godinama, decenijama nakon toga. Za muza, koji radi kao konj i ne zna da gleda na sat.
    Azija, moja dežela.

  12. #52
    Do mene ima niža (1-6. razred) osnovna škola.



    Posle škole, nema zadržavanja nego organizovano kući. Zabranjeno je decu dovoziti ili dovoditi u školu i iz škole. Moraju sama da dođu i odu. Naravno, grupe imaju vođe, najstarije učenike, na čelu i na začelju.



    Majke dobrovoiljci (a i oni koji su napravili prekrsaj pa im oduzeta vozačka dozvola, rade drustvenokoristan rad iz saobraćaja) su na većim raskrsnicama sa zastavicama i pištaljkama.



    I sva deca imaju pištaljke i kada prelaze ulicu, sva zvižde.



    Tako, niz ulicu dok se ne otkače jedno po jedno kada dođu do svoje kuće.

    Ujutro, ista procedura u obrnutom smeru.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  13. #53
    Bandera, ulicna, obicna.



    Ovo, kao bure, na vrhu je kuciste osiguraca. Ne samo da nije lepo



    Nego priblizeno, moze da izgleda i zastrasujuce.





    Opet, od toga se zivi i struja u svaki dom ne bi tekla da nije toga.

    Japanska pasija da licno probaju i shvate kako nesto radi je dovela do toga da po skolama, muzejima, izlozbama, decjim organizacijama, uvek ima da se bas to cime se bave licno proba i razume ili naparavi.

    Ovde je "Kidzania", zatvoreni prostor u kome ima 86 razlicitih ljudskih delatnosti da deca probaju.

    I ova bandera, osigurac, manlift. Deca su zainteresovana, pa i zenska.



    Uniforme, slemovi, instruktor i podigose ih na visinu:



    Ovde popravljaju za koju je liniju iskocio osigurac. Cela vezba traje pola sata.

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #54
    Uz lepu bastu, na zemlji, na parceli koja pripada vlasniku, stoje 80% pune plasticne boce sa vodom.



    Skinute tikete, da se jasno vidi da je voda unutra.



    Stara je mudrost domacica sirom sveta, da macke ne vole vodu i da ovakva mesta ne zapisavaju.

    U Japanu nema pasa i macaka lutalica. Ovde je nesto drugo: to ne vole ni vrane, koje su prava napast. Problemu doprinosi i to sto se smece skuplja samo ponedeljkom i cetvrtkom i mora biti uvezano u ne bilo kakve nego iskljucivo kese koje vaze za taj City Council. Kupuju se u svim radnjama, 10 kesa 1.5$. i stave se duz ulice. Kamion za smece svira melodiju koja se jasno razaznaje tako da ako je neko zaboravio da iznese smece, odmah se seti kad je cuje. Kamion ide prvo jednom stranom ulice, skuplja dok se ne napuni, onda ode da se isprazni pa nastavi gde je stao. Kome je promaklo sa njegove strane ulice, moze da ostavi na drugoj strani, za sledeci prolaz kamiona:




    Tako izlozene kese su omiljeni cilj vrana koje ih razbucaju i sadrzaj se prospe po ulici. Pokupe to ovi sto idu uz kamion.



    Sada pitanje" zasto onda svi ne stave plasticne boce sa vodom tamo gde ostavljaju smece i da poplase vrane? Ne sme, te boce bi predstavljale smece i to neupakovano u propisane kese.
    Kako onda kod kuce iz prve slike to nije? Nije, jer su boce na tlu u privatnom vlasnistvu. I zato i jesu tu: ako vrane razvale i prospu sadrzaj kesa, smetlari nisu duzni da ciste prosuto smece sa privatne zemlje. Takodje, na privatnoj zemlji te boce ne predstavljaju "neorganizovano" smece, covek moze da drzi na svojoj zemlji sta god hoce.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  15. #55
    Tipicna ulica u japanskom naselju. Kuce, zbog cene zemlje, skoro svaka je na sprat. Mozda 1 u 1,000 nije.



    Klinicki cisto



    Nikada i nigde nema parkiranih kola na ulici. Ne mogu ni da se kupe kola ako nemas svoj parking.





    Ovaj ima jedno parking mesto:



    Ovaj ima citava dva:



    U tome je i razlog masovne upotrebe bicikala. Sa jednim parkingom samo jedna kola. Ako ih muz uzme, zena nema cime da ide okolo.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  16. #56
    Buduce gradiliste, sada samo plac bez masina i bez materijala.



    Uz dzakove sa peskom da vetar ne prevrne ogradne table, stavili su zardinjere sa cvecem, da ublaze pogled:



    Cvece je, istina, plasticno ali to retko ko primeti, prolazi se uglavnom kolima ili biciklima. Pa dobro, nece jos da salju kombi da kruzi i zaliva maskirno cvece po gradilistima koja imaju.

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  17. #57
    Thai, Bangkok, izgradnja vila.



    Vidimo da su zidovi vec postavljeni, krova jos nema:



    Japan. Potpuno drugaciji prilaz gradnji. Zidovi se postavljaju tek nakon sto je krov zavrsen:



    Razlika je tolika da je odlicna ilustracija mentaliteta. Japancima je kuca baza iz koje se vode odnosi sa spoljnim svetom. Ne da se unutar kuce ogradjuju i odvajaju od onih sa kojima u njoj zive.


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  18. #58
    Kourankei klisura, rucak u "gashou zukuri" restoranu, basta.

    Pita me cerka od cega je napravljena ova posuda u kojoj su "soba" nudle?



    Izgleda kao drvena, kako su je izvajali?



    Ili ova u kojoj stoje stapici?



    Od bambusa. On ima zglavle, koliko zglavaka, toliko posuda, samo da se odabere prava debljina stabla



    Bas ovde gde je slikano, ima 30-minutna pokazna vezba kako se to radi, da deca vide:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  19. #59
    Japan, balkoni. Nije da ih nema



    Primetno je, da cak i kada su veliki, nemaju krov ili strehu



    Ocigledno, na balkonima nije predvidjeno zadrzavanje, taman posla kuvanje, obedovanje ili sedenje




    Samo da se pristupi da se prostre ves i nazad u kucu:


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  20. #60
    Ultra-moderni Japan, Moricoro Park (napravljen za World Expo 2005.) replika kuce iz crtanog filma "My Neighbor Totoro".



    Tu se ulaz placa (500 dinara) i kapiju zakljucaju kada grupe (30 minutne ture) udju i dok ne izadju.
    Sto puta sam prosao tuda i nikada video bravu ili katanac. Tek danas sam video kako to "zakljucavaju":

    Ima bambusov komad koji klizi po vrhu vratnica, ovde ga sluzbenik postavlja da vrata ne budu otvorena:



    Interesantno, tradicionalno, kao sa porti seoskih kuca, vekovima unazad

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Similar Threads

  1. Kako dobiti vizu na godinu dana?
    By Koyo in forum Japan
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-15, 07:34
  2. B92: Radi kao Japanac, živi kao mrav
    By yoyogi in forum O Japanu, Tajlandu, Istoku iz strane štampe
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-14, 11:16
  3. Zanimljivosti - razno
    By Raamen in forum Naš student u Japanu
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-13, 22:35

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •