Results 1 to 12 of 12

Thread: Ise Jingu - najvažniji hram u Japanu

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ise Jingu - najvažniji hram u Japanu

    Za hram se na japanskom kaze "jingu". U sred Yoyogi parka je na primer Meiji Jingu.

    Kada se kaze samo "jingu" zna se na sta se misli: na Ise Jingu. Kao da neko u Beogradu kaze "kod Hrama", svi bi znali da misli na Hram Svetog Save.

    To je kompleks, park od nekih 5,000 hektara i sadrzi 122 Shinto hrama.



    Iako je veliko, jeste "walking distance" ako nema padavina.

    Zavisno u sa koje strane se pridje, zavisi i guzva. Bio sam 4 puta. Stara ulica, lagana setnja:



    Pripravnik za svestenika, zvoncetom podseca da ce se za malu nadoknadu pomoliti za one koji nemaju vremena da stignu u hram:



    Ove devojke uzivaju u sladoledu i ne mole se mnogo:



    Obavezan suvenir: cipsovi, grisine, kolacici od pirinca, sa dodatkom jastoga. Rak se kaze "ebi" a jastog se kaze "Ise ebi". Iz voda oko ovog poluostrva, Ise, dolaze najbolji jastozi pa im je to uslo u opste ime koje se svuda koristi (maltene kao sto svi znaju na sta se misli kad se kaze "zdenka sir" a on je u radnjama zamenjen drugim proizvodjacima pre mozda mozda 20 godina.





    Jos ima da se ide do hrama. I "lepe zene prolaze kroz grad", i manje lepe:


    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ise Jingu, rana jesen

    Pocetak oktobra, kratki rukavi.



    Ovde postaje zanimljivo. Torii, koji oznacava ulaz u Shinto hram je ispred drvenog mosta.
    Drveni most mirise na sveze drvo. Mada nije bas sveze, 18 godina od kada je izgradjen.

    Tu je kuriozitet. Most, kao i hram, se ponovo prave svakih 20 godina. Prvo se napravi nov, pa se rastavi stari.
    To zbog toga da bi svaka generacija to izvela i znala to da uradi.
    Most mirise na nov jer tako mirise hinoki, japanski cempres, jedno od najkvalitetnijih drveta na svetu.



    Vide se stubovi gde ce biti novi most. I novi most i novi hram se prave 2013. godine. To ce biti njihova 62. re-izgradnja.



    Ulaz. Ritualna voda za prociscenje (ima postupak levo-desno, preko leve ruke...ne mogu da se setim) kako se voda uzima tom hvatalicom.



    Stala za konja, veruje se da je konj agent koji donosi bozanstvo na zemlju, konj je bio omiljena zivotinja boginje Amaterasu:



    Ne znam sta se ovde radi, lepo izgleda:



    Trimovani park



    Jos trimovanije posetiteljke:




    Japanska sekvoja,




    Ovu, specijalno, svako mora da dodirne, mozda je 1500 godina stara, mislim da se veruje ona sadrzi bozji duh (sekvoja, japanski kedar, je bilo omiljeno drvo boginje Amaterasu):



    I....evo ga glavni "Grand temple of Ise":



    To je to i nista vece. Ne sme da se slika u blizini. U njemu su pohranjeni mac, ogledalo i ogrlica najvaznije Shinto boginje, Amaterasu - Boginje sunca. Ona je sunce na japanskoj zastavi i po njoj Japanci sami sebe zovu "Zemlja izlazeceg sunca". Tako su sebe zvali i kad nisu znali za postojanje ostalog sveta i da li ima neko istocniji od njih.
    Na izlasku, bazen sa "carps", lososima, simbolima snage (plivanje uz vodu), plodnosti i prosperiteta.

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Isto mesto, 3. januar. Vreme kada je najvaznije posetiti Ise Jingu za srecan pocetak nove godine i kada je ujedno i najgore: nesnosne guzve. Cak i zatvore ulaz u grad, samo autobusi i taksiji. Putnicka vozila moraju da produze nekih 10km pa da se vrate lokalnim putevima.

    Sa jedne strane parka nije bila guzva, tu su manje vazni hramovi:





    Sa druge strane parka, haos, Ohara Dori :





    Ise ebi, cips, rice cakes, sa ukusom jastoga, zimska tezga:





    Most preko reke Uji, fini rad:




    I naslednik, 2013. koji ce preuzeti duznost a ovaj ce da se rastavi. Veliki je festival dovozenje drveta za novi most i hram, to je "sveto drvo", ima da se kupe suveniri, maketa tih kola kojima se dovozi ta nova gradja.





    Prilaz glavnom hramu, tu se kupuju drvene plocice sa zmajem (2012. je godina zmaja po kineskom kalendaru) i porukama sa zdravlje i prosperitet. To se kupuje i prijateljima na poklon.



    Uz sam hram, dovde sam nekako i slikao, dalje ne sme, 100 puta veca guzva nego najprometniji drugi dan u godini. Prilazi se u smenama da se pomoli:




    Na parkingu ima na stotine turistickih autobusa. Ova dama u zimskom kimonu verovatno nije iz jednog od njih, za turisticko putovanje se ne oblaci skupi kimono (5 hiljada dolara ili se iznajmi na dan):



    Glavna ulica, kroz stari grad, i dalje ludnica:





    Nije to poluostrvo poznato samo po jastozima nego i po skoljkama. Na zaru:



    Svetom zelenom caju:



    I ove shpicaste ribe, jeo sam, ne znam kako se zovu:




    Idem opet 21. oktobra, ako bude nesto novo, dodacu.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  4. #4
    Мени је ово буквално пред носом, а још се нисам удостојио да одем... Да ли знаш када се обнавља мост и да ли има нешто специјално да се види онда, јер ето имамо среће да смо ту сад кад се то дешава. Видим да је Окихики био 2006 и 2007, а да ли ће бити нешто и ове године?

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ove, 2013. godine, se ponovo pravi hram.

    Feshta je sprovodjenje "svetog" drveta kroz grad. Imam suvenir, kola natovarena tim drvetom.
    Nisam bio, prvi put je sada za vreme mog 10-godisnjeg boravka.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Знам, али нисам нашао и тачно кад се то догађа. Балвани су довлачени 2006-е и 2007-е,
    па их од онда мајстори обрађују и припремају за уградњу која је ове године, али не знам и кад и да ли има и нека фешта том приликом.
    Ако има не бих то пропустио. Питао сам и колеге Јапанце, не знају ни они. Проучио и званични сајт - ни тамо не пише (иако пише за све могуће церемоније којих је мали милион)...
    Ако сазнам написаћу овде.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sigurno, ti si tamo. Mada se to najavi na TV. Iz nekog razloga mislim da je jun mesec, ne znam zasto.
    Ja cu opet da idem u julu, da vodim goste.

    Kada se to desava, zatvore se prilazi gradu, samo autobusi i taxi smeju da udju sa autoputa. To da se ne bi napravila nepomerljiva saobracajna guzva. Isto se desava 3-4 januara kada milioni navale na Ise Jingu da se pomole za srecu u Novoj godini.
    Ja sam morao da idem jos 10km posle skretanja i da se onda vratim lokalnim putem.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Сад се мој колега заинтересовао па је прероварио интернет да нађе, али ништа.
    Изгледа као да нема неког посебног догађаја него да је подељено у више малих фестивала као и сваке године што кулминира у октобру.
    У сваком случају водићу госте тамо у априлу, па ћу се распитати на лицу места.
    Слабо стижем да гледам телевизију, али ако видиш нешто јави.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U subotu (25. maj) idem tamo opet, na putu za kamp sat vremena juzno.

    Kolega mi kaze da je prenosenje relikvija iz starog u novi hram u avgustu ili septembru, to odredjuje Emperor licno, zato ne moze da se nadje tacan datum.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Ево кад сам ишао у Саику ово сам нашао у возу. Прелазак бога из старог у нови храм. Значи 2-ог и 5-ог октобра. Мислим да онда може да се уђе у стари. Нисам сигуран.
    Name:  2013-06-02 08.51.39.jpg
Views: 564
Size:  31.9 KB

    Идем од скоро на предавања из предмета "Историја архитектуре". Пошто нема толико доктораната (само ја) предавање је 1 на 1. Пуно причамо о јапанским храмовима и неки дан смо причали о Шинто храмовима.
    Овако изгледа Наику (унутрашњи храм). Има два "плаца" један поред другог. Храм се сели са једног на други сваких 20 година. Главни објекат је кућа у којој живи бог (у овом случају богиња Аматерасу), за разлику од будистичких храмова, у главну дворану верници не улазе. Окружен је са три ограде, туристи и верници могу само да прођу кроз први слој, до главне капије, а ни тамо не смеју да сликају. Али, ја сам професора запиткивао толико да је решио да ме води са собом 10. августа кад ће ограничен број људи моћи да уђе унутра (у нови храм)! Само тад и 30-ог августа 2013, па онда опет за 20 година. Наиме, може да се уђе пре него што се бог "пресели" из старог у нови. Након тога још једно кратко време може да се уђе у стари. Онда га руше, кад остаје само један наткривени стубчић на средини празног плаца (тзв. "heаrth pillar"), до следеће градње. Од свих шинто храмова само се још овај у Исе-у обнавља на сваких 20 година, неки битнији се обнављају кад пропадну или кад се сруше, а неки се више ни не обнављају, јер је то скупо ко ђаво.
    Ове слике су из јако, јако добре књиге "What is Japanese Architecture" (Kazuo Nishi, Kazuo Hozumi) коју су писали Јапанци (њихове су и илустрације), на енглеском, али за странце. Није писана за архитекте, већ и за лаике, може пуно да се научи о Јапану и јапанској култури.
    Name:  Naiku.jpg
Views: 606
Size:  52.3 KBName:  Naiku - Main shrine.jpg
Views: 546
Size:  12.0 KB
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  11. #11
    Ne znam sta se ovde radi, lepo izgleda:

    Ево шта, слике су од пред крај априла. Мислим да је дневни обред. Имају дневне, недељне, месечне, сезонске и годишње обреде, тако нешто. Имам и видео КЛИК
    Name:  DSC_0076.jpg
Views: 555
Size:  48.8 KBName:  DSC_0079.jpg
Views: 555
Size:  47.0 KBName:  DSC_0080.jpg
Views: 542
Size:  54.0 KB
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  12. #12
    62. Ceremonija je bila 2. oktobra 2013. Emperor sin je bio + 3,000 zvanica. Nije bilo za javnost i nisam nasao nista u stampi na engleskom.

    Kolega mi kaze da je izgradnja novog hrama i sve pratece aktivnosti kostala 465 miliona dolara (skoro pola milijarde) a da se ocekuje da to vrati nazad u ekonomiju cetvorostruko.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •