Results 1 to 3 of 3

Thread: Tajland: rentiranje kola i voznja drugom stranom

  1. #1
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Tajland: rentiranje kola i voznja drugom stranom

    Tajland, rentiranje kola.

    Preporucujem, pogotovo ako se ne ostaje samo u Bangkoku. Pogotovo za Puket, tamo je tuk-tuk i taksi mafija na vlasti do mere da blokiraju uspostavljanje gradskog saobracaja.

    Ova agencija je najjeftinija od svih koje sam nasao: Thai Rentacar .

    Rentovao sam od njih 11-12 puta, kola su uvek bila nova (presla 5-20K km). Ovaj mali auto, Nissan March, je kostao 250EUR za 12 dana. Potrosnja mu je bila: sa rezervoarom od 36L ide 800km. Trosi gasohol.

    Placanje: pri rezervaciji nekih 20EUR, na kreditnu karticu. Ako uplata ne prodje, nema veze, posalje im se email i oni rezervisu kola svejedno.
    Pri preuzimanju kola uzmu kopiju kreditne kartice (provuku je kroz masinu) na 5,000THB (125EUR) kao depozit.

    Ovako izgleda chin preuzimanje kola, na aerodromu:



    Nema ofis nego u samim kolima, digitalnim aparatom uslikaju vozacku dozvolu i pasos.
    Traje 5 minuta i teraj.



    Ova studentkinja na motoru nije deo motociklisticke pratnje, slucajno je tu. Vise da se vidi nalepnica firme od koje je auto rentovan na zadnjem staklu.

    Pregled kola:
    Pri preuzimanju, obratiti paznu i najsitnije ogrebotine, oni imaju shemu kola i hemijskom oznace gde su.
    Pri vracanju kola, isto tako, svaka ogrebotina koja nije bila oznacena pri preuzimanju smatra se novom i plati se (nije mnogo ali se plati).

    Zasto je ovo vazno: saobracaj u gradu je sa puno motocikala koji se izmedju kola zaustavljenih u guzvi provlace kao zmije. Ako im ne ostavis prostora da se provuku (sva kola stoje 1.5m jedna od drugih, bas zato) mogu da te ogrebu i ode on. Pisao sam o tome u topiku o Bangkoku, da ponovim sliku. Svi ovi motori su na celo guzve izbili provlaceci se izmedju kola:

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Ovaj sajt je Thai verzija AVIS:

    AVIS Thailand i izgleda da je duplo jeftiniji od ranije preporucenog Thai Rentacar.

    AVIS Thailand ne placa franchize fee kuci AVIS i moze da bude jeftin. AVIS International je franchize i skup je kao Hertz.

    Cudilo me je da sam nekad dobijao AVIS kola preko Thai rentacar. Oni su ih rentirali od njih pa meni re-rentirali za duplo skuplje. I opet je bilo upola cene od AVIS international.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Sada tek vidim, na drugom Forumu se povela polemika koliko je nezgodno prebaciti se na voznju drugom stranom. Nije mi palo na pamet, u Srbiji je izgleda nepoznato da, vozilo se levom ili desnom stranom, pravilo "desne strane" je isto u celom svetu.

    Od 1990. sam na levoj strani voznje, samo prvi dan sam imao malo nelagode i to ne zbog strane nego sto nisam bio navikao na automatski menjac i krenem desnom rukom da saltam pa uhvatim bravu.
    Desetine puta iz Australije u Ameriku i Kanadu, druga strana, nikada trepnuo nisam na promenu. Cak dolazeci kasno nocu, posle 23 sata leta (17 sati Sidnej - San Francisco, 2 sata presedanje, 5 sati San Francisco - Boston) po sneznoj mecavi u Boston posle 10 godina leve strane pa nista mi nije falilo.

    Preteruje se sa tim strahom, to se ne racuna ni u sta, dokle god neko ima vozacku dozvolu. Da je imalo bitno ne bi priznavali dozvole iz "druge strane" ili bi trazili neki test ili obuku ili nesto kao "nostrifikaciju".
    Ono sto odrzava tu pricu je ili sto neko nikada nije probao ili probao 50m i "ja ovo ne mogu" pa se prica i raspreda. Potpuno bespredmetan strah.


    Da to ima ikakve veze, firme ne bi smele da salju na sluzbeni put i dodele kola u zemlje gde se vozi drugom stranom, zaposleni bi mogli "iz bezbednosnih razloga" da odbiju da voze zbog druge strane i zahtevaju neprekidan taksi ili limuzinu sa vozacem.

    To rade japanske firme - za Tajland. Zaposleni koje je japanska firma poslala u Thai ne smeju da voze ili poseduju auto. Firma im dodeli vozaca sa limuzinom (Volvo ili Benz). Auto (sa vozacem) koristi cela porodica, on vozi decu u skolu, zenu u shopping, vozi ih na vikende.

    I gle cuda: oni voze istom stranom kao Japan. Neko je pre 30 godina doneo tu odluku i jos nije promenjena, zbog "drugacijeg stila voznje".

    Ni rentacar firme ne bi izdavale vozila vlasnicima dozvola "iz druge strane".

    Kreditna kartica je obavezna za rentacar, ne moze za "cash". Isto kao u moje doba u SFRJ, odem u Sloveniju ili Hrvatsku, Hertz rentacar na aerodromu, niko nije davao kola bez kreditne kartice.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •