S obzirom da lezi na vulkanima (otuda i zemljotresi), Japan ima nekih 3,500 onoga sto mi zovemo "banja".



Ovo je samo jedna prefektura, Gifu, sve ove tacke se racunaju kao mozda 10 onsena jer su sve blizu jedna druge. Onda, tako redukovanih ih ima 3,500. Oko moje kuce u krugu od 5km ih ima 6.

Princip je: svi se kupaju goli, odvojeno muski i zenski deo. Kupanje traje 3 x 30 minuta, neki ostanu i ceo dan.

Sta je tu nama shokantno? Na primer, na nudisticku plazu odes sam ili sa partnerom ili najblizim prijateljima, skoro nikad sa rodbinom ili poznanicima.
Ovo je drugo: ceo ofis ode, ceo sportski tim, svi goli. Porodice, deca, sin i unuka (do 8 godina) u muskom delu. Malo zensko dete vidi na stotine penisa, pocev od svog oca, dede pa reko stotina nepovezanih muskaraca, deda, svakoga ko je dosao. Mala muska deca isto tako u zenskom delu.
Mi idemo najmanje jednom nedeljno, nekada i po vise puta, majka i cerka u jedan deo, ja u drugi. Uvece, okupani, svi onseni imaju odlicne i jeftine restorane, pravac spavanjac posle toga. Kao porodicni izlazak u park.

Kako onsen u stvari radi i zasto se posle njega osecas kao novorodjence? Jedan mi je doktor (Japanac) rekao: tvoj organizam shvata toplu (ne vrucu) vodu kao opasnost i pocinje da pravi, u odbranu, bela krvna zrnca, da se odbrani. Taj nagli skok je odmarajuci i uravnotezujuci za organizam, ne znoj koji lucis pod toplotom. Tako isto i sauna radi.

Meni je neverovatno da vidim gole svoje australijske kolege, debele, oziljke od operacija, kite, doopeta, modrice, dlakavost. U Japanu je normalno.

U Japanu, videti nekome genitalije (u onsenu) je erotski maltene kao videti necije ushi.

Japanci vole da odvedu strane goste u onsen, ovi shokirani, ne znaju kako da odbiju.

Idemo na slike. Naravno, snimane kada sam sam ili od spolja, unutra ne moze.

Negde, celi gradovi su "onsen city", kao Gero, u Gifu prefekturi.



Gotovo sve zgrade su hoteli sa onsenima ili onseni sami:



Ima cak i ovaj otvoreni, besplatan, uz obalu reke, ogradjen trskom:



Planinsko mesto, dosta slatko:



Cak i uz ulice ima besplatan "foot bath", samo za noge, bez svlacenja:



Ovako onsen izgleda, svlacionica:





Ides levo ili desno, zavisi sta prvo hoces:



Kada se udje, prvo se polijes (go golcat) toplom vodom iz ovog bazencica:



Onda na pred-pranje. Sednes na hoklicu, samponi, sapuni i tu se prakticno okupas:





Na kraju, ovde zavrsne radnje:







Ima onsena i u planinama i uz obalu, svugde. Ovaj je Nishiura, Mikawa Bay, uz Nagoju. Sve zgrade su hoteli sa onsenima, ulaz publici dozvoljen, ne treba da budes gost hotela:



Pogled iz onsena:



A sada glavno, ono sto onsen i jeste: topla (38-41C ) vulkanska mineralna voda. Tu sam bio sam pa sam slikao (kamere su zabranjene). Neuznemirena voda pre nego sto sam u nju usao:







Sauna, suva:



Sauna sa parom:



Spoljni onsen:





Spoljni onsen-jacuzzi:





Ligenstuli:



Ako neko ima bebu, da odspava:




Besplatni caj i voda:



Iz nekog razloga, posle onsena ti se pije mleko. Ima masina za prodaju:



Ili ovaj, u Gero:





Ovaj je u Shirakawa-go, sneg i led, Sedis u toploj vodi a okolo -20C:



Takeshima island:



Zalazak sunca moze da se posmatra i iz toplog onsena:



Mnogi imaju u sauni i TV:





TV u sauni na 100C (covek moze da uziva na 120C saune, suvog vazduha):



U ovome su, sijalice iznad "mokrih cvorova) od gume, da neko ne zvekne glavom i razbije:



Stiskao sam, stvarno su lampe od gume:



Ovo je najvece uzivanje. Po snegu: