Results 1 to 20 of 20

Thread: Tokyo - grad neona

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536

    Tokyo - grad neona

    Legendarni tokijski neon. Nije samo Tokio, takvi su svi veći gradovi.



    Vidi se intenzitet svetla i na slici NASA iz svemira:





    Japan je 80% planinska zemlja, sa tri alpska lanca (tako se zovu i u Japanu, Alpi) i mahom neprohodnih (gustom šumom obraslih) planina koje su i nenastanjive.
    Ono što je ravna povrsina je otprilike velicine Srbije - nekih 85 hilljada kvadratnih kilometara. Na toj povrsini zivi 100 miliona ljudi (ostalih 25 miliona zivi gde se može van obale).
    Sam Tokio, sa 35 miliona stanovnika, ima ljudi kao cela Kanada.


    Zbog zemljotresa je zakon da zgrade ne smeju biti vise od 55 spratova.

    Slikano sa Shinjuku, u daljini se vide visoke zgrade koje su maltene pod konac - sve su te max visine 55 spratova:





    U Nagoji je bilo da ne sme vise od 6 spratova (od 1919. do 1963. Nagoya, Kyoto, Kobe, imali su limit 20m za stambene i 35m za poslovne zgrade):




    35m, 10 spratova, taman koliko je Nagoya Castle koji se vidi u sredini:




    Sam Shinjuku (ako moze da se poredi, kao Terazije u Beogradu). Te zgrade nisu nesto visoke, Bangkok, Manila, Hong Kong, Singapur, svi imaju 100 puta impresivniju skyline od Tokija. Pri prosecnoj kiši one izgledaju kao nebu pod oblake:




    Tu, medju ovim 6-8 spratova zgrada je sav taj neon koji se vidi i iz svemira.





    Namerno je rečeno "neon" jer su to pre svega istaknuti znaci firmi na njihovom poslovnom prostoru, mnogo manje (mozda 10%) su same reklame.







    Mora li da bude toliko neona?

    Različite firme su na različitim spratovima, retko gde je jedna firma u celoj zgradi. Kada je tako, jedan neon jedna firma.
    Kada nije tako, sto je najcesce, onda svakome sleduje, ulazi u zakup prostora, da istakne svoj neonski pano.

    Još, što nije uobičajeno po svetu, restorani su takodje na nekom od spratova pa i oni istaknu svoj znak.



    Na slici gore je "namenska" restoranska zgrada, samo restorani i ništa vise, svih 10 spratova.
    Retko ali se dešava da je i McDonalds na na primer na 4. spratu pa se ide liftom. U popularnim zonama, oko važnijih gradskih železnickih stanica postoje desetine zgrada koje su samo restorani, svaki sprat, bez ičega drugog u njima.

    Knjižara na 6. spratu, ništa čudno. Poslovnica moje Citibank je u Nagoji na 22. spratu. U Tokiju na 19. Ostali spratovi su potpuno nevezane firme.

    Ili čak, u istoj zgradi mogu da budu IBM, Oracle, nekada je bio i Sun Micro dok ga Oracle nije kupio, HP. Čak su i ljuti konkurenti.


    Posle zemljotresa 11.marta 2011. nije bilo nekog naročitog gašenja neona. Stvarno, ako neko ugasi neonski znak svoje firme, da li je konkurencija isto tako ugasila svoj? Ako se naredi da svi ugase, onda svi ugase.

    Logika firmi je prosta: nije posao komercijalnih firmi da paze da snabdevanje strujom bude dovoljno i neprekinuto, to je posao države da obezbedi infrastrukturu.

    Svi su gradovi takvi. Ovo je Osaka, Dotonbori. Nešto kao beogradska Skadarlija, po važnosti i ulozi.

    Yohori reka (u stvari, kanal izmedju dva njena rukavca) protiče kroz neonski kanjon. Tipično japanska stvar za velike gradove:





    Shinjuku, na prvi pogled nema toliko neona (slikano iz mog ofisa):



    Dole, "na terenu":






    U svom tom neonu, koji su uglavnom znaci firmi koje tu posluju, bude i neka prava reklama, kao ova što ide na velikom flat ekranu:





    Neonske instalacije idu visinom zgrade i kako se ko useli na sprat, ofarba svoj deo u svoj logo ili znak da ga istakne:









    Ovo je posebno sljašteće. Shinjuku, okolina robne kuće Yodobashi Camera:







    Tu se, 1983. slikao i naš znanac, Johhny Rotten iz Sex Pistolsa (Public Image Ltd.):

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Tokyo Metropolitan Government zgrada (popularno zvana "Tocho"), iz Washington Hotela. Iz te 3 zgrade se upravlja gradom od 35 miliona stanovnika



    Ima Olimpijada 2020 logo na pročelju



    To je taj logo





    Odoše zgrade nebu pod oblake



    Ali ne više od 55 spratova, to je zakon



    Na vrhu je besplatni vidikovac, u kome nisam bio, moj ofis je na 29. spratu zgrade u susedstvu, pogled je ionako dobar.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Pogled sa mog radnog stola u Tokiju. Na nekih 4-5km daljine, vidi se SkyTree. Prva slika koja iskoči na linku, ja posmatram iz zgrade sa krajnje desne strane. Ovakav vidik, kao na linku, moguć je samo 40 dana godišnje.



    Kao što ja njega jedva vidim, tako i sa njega se vidi krug od 5km a ostalo je sumaglica ili ništavilo. Nije zagađenje nego salinitet, Tokio je na moru.



    Da sam tamo i da znam da je čist dan, otišao bih. Takvi dani su retki i većina onih koji ode na SkyTree vidi krug od 5km (ako i toliko). Noćni pogled je možda bolji po takvim danima.

    Alternativa je besplatan vidikovac na Tocho, city council.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Skoro centar Šinjuku, glavna ulica. Ovo nije bilo pre, mora da je novo sa dramatičnim povećanjem broja (tetoviranih) turista.
    Tokijska street food.




    Ova "kuhinja" na ručnim kolicima, pre kao vojnička "komora" iz 1. Svetskog rata, služi ramen za 500 yena.
    To ovi lonleplanetaši (svi što sede na hoklicama su bili stranci) nađoše kao izuzetno jeftino, i jeste.



    Na 300m odatle, u spletu uskih uličica gde sam stanovao, ima nekoliko birtija za koje samo lokalci znaju gde je isto to 280Y.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536

    Autobusi dole, pivska bašta gore

    Centar Shinjuku, Odakyo robna kuća.



    Da približimo desnu trećinu slike (slikano iz mog ofisa). Autobusi dole su na terminalu, oni su za aerodrom. Nije autobuska stanica, samo ulaz/izlaz.



    Gore, na krovu, jedna od hiljada pivskih bašti, otvorenih samo leti od 17h. Tu kancelarijski radnici i radnice idu posle posla, ko hoće.




    Koja betonska džungla. danas ja u svojoj prirodi, da danem dušom





    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Još jedan ne skup a centralno lociran hotel, Shinjuku Sunroute Plaza. Tu si, mnogo stvari je na peške.



    Tu odsedaju lokalni poslovni putnici moje firme, ja isto, bio 50 puta.
    Pun je package tourists. Sobe su, japanske, male, nisu predviđene da se u njima mnogo zadržava.



    Kako siđeš, u centru si



    Nema šta o hotelu mnogo da se priča. Doručak je odličan, treba ga uzeti (uz doplatu, 1,300 dinara).





    Uz njega su MacDonalds i Subway sendviči, nekoliko radnji (7-11)



    To volim da uzmem doručak i pravo na posao.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,536
    Firma je rešila da su hoteli za odsedanje na službenom putu samo sa liste "prefferred hotels". Tu upada ovaj, Century Southern Tower. Odličan hotel, da ima bazene i stvari, bio bi 5*, ovako je 4*. Preko puta firme. Do 19-og sprata je Microsoft, naviše je hotel. Pošto u hotel dođem samo da se srušim posle posla i večere, nije mi smetalo da budem i u jeftinijim. Sada moram u skuplji. Pripada lancu "Sheraton". Drugi su Hyatt, Marriott, Hilton, sam Sheraton ali su malo dalje od firme (isto walking distance) pa mi je ovaj najzgodniji.







    Sobe nisu male kao japanske





    Ova kao sofa



    To je da se Yoyogi raspištolji i posmatra Yoyogi park



    Slika je od 7 ujutro, park je tu



    Noću je, kao crna rupa



    Idem opet nedelju dana od 1. jula.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Gifu - grad centralno od centra Japana
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-20, 08:27
  2. Toyota City - grad automobila
    By yoyogi in forum Japan: Život i rad, svakodnevnica
    Replies: 9
    Last Post: 02-03-18, 15:43
  3. Otsu, grad na jezeru Biwa, 10km od Kyota
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-15, 18:06
  4. Hakone - banjski grad uz Tokyo
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-15, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •