Results 1 to 20 of 20

Thread: Tokyo - grad neona

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Tokyo - grad neona

    Legendarni tokijski neon. Nije samo Tokio, takvi su svi veći gradovi.



    Vidi se intenzitet svetla i na slici NASA iz svemira:





    Japan je 80% planinska zemlja, sa tri alpska lanca (tako se zovu i u Japanu, Alpi) i mahom neprohodnih (gustom šumom obraslih) planina koje su i nenastanjive.
    Ono što je ravna povrsina je otprilike velicine Srbije - nekih 85 hilljada kvadratnih kilometara. Na toj povrsini zivi 100 miliona ljudi (ostalih 25 miliona zivi gde se može van obale).
    Sam Tokio, sa 35 miliona stanovnika, ima ljudi kao cela Kanada.


    Zbog zemljotresa je zakon da zgrade ne smeju biti vise od 55 spratova.

    Slikano sa Shinjuku, u daljini se vide visoke zgrade koje su maltene pod konac - sve su te max visine 55 spratova:





    U Nagoji je bilo da ne sme vise od 6 spratova (od 1919. do 1963. Nagoya, Kyoto, Kobe, imali su limit 20m za stambene i 35m za poslovne zgrade):




    35m, 10 spratova, taman koliko je Nagoya Castle koji se vidi u sredini:




    Sam Shinjuku (ako moze da se poredi, kao Terazije u Beogradu). Te zgrade nisu nesto visoke, Bangkok, Manila, Hong Kong, Singapur, svi imaju 100 puta impresivniju skyline od Tokija. Pri prosecnoj kiši one izgledaju kao nebu pod oblake:




    Tu, medju ovim 6-8 spratova zgrada je sav taj neon koji se vidi i iz svemira.





    Namerno je rečeno "neon" jer su to pre svega istaknuti znaci firmi na njihovom poslovnom prostoru, mnogo manje (mozda 10%) su same reklame.







    Mora li da bude toliko neona?

    Različite firme su na različitim spratovima, retko gde je jedna firma u celoj zgradi. Kada je tako, jedan neon jedna firma.
    Kada nije tako, sto je najcesce, onda svakome sleduje, ulazi u zakup prostora, da istakne svoj neonski pano.

    Još, što nije uobičajeno po svetu, restorani su takodje na nekom od spratova pa i oni istaknu svoj znak.



    Na slici gore je "namenska" restoranska zgrada, samo restorani i ništa vise, svih 10 spratova.
    Retko ali se dešava da je i McDonalds na na primer na 4. spratu pa se ide liftom. U popularnim zonama, oko važnijih gradskih železnickih stanica postoje desetine zgrada koje su samo restorani, svaki sprat, bez ičega drugog u njima.

    Knjižara na 6. spratu, ništa čudno. Poslovnica moje Citibank je u Nagoji na 22. spratu. U Tokiju na 19. Ostali spratovi su potpuno nevezane firme.

    Ili čak, u istoj zgradi mogu da budu IBM, Oracle, nekada je bio i Sun Micro dok ga Oracle nije kupio, HP. Čak su i ljuti konkurenti.


    Posle zemljotresa 11.marta 2011. nije bilo nekog naročitog gašenja neona. Stvarno, ako neko ugasi neonski znak svoje firme, da li je konkurencija isto tako ugasila svoj? Ako se naredi da svi ugase, onda svi ugase.

    Logika firmi je prosta: nije posao komercijalnih firmi da paze da snabdevanje strujom bude dovoljno i neprekinuto, to je posao države da obezbedi infrastrukturu.

    Svi su gradovi takvi. Ovo je Osaka, Dotonbori. Nešto kao beogradska Skadarlija, po važnosti i ulozi.

    Yohori reka (u stvari, kanal izmedju dva njena rukavca) protiče kroz neonski kanjon. Tipično japanska stvar za velike gradove:





    Shinjuku, na prvi pogled nema toliko neona (slikano iz mog ofisa):



    Dole, "na terenu":






    U svom tom neonu, koji su uglavnom znaci firmi koje tu posluju, bude i neka prava reklama, kao ova što ide na velikom flat ekranu:





    Neonske instalacije idu visinom zgrade i kako se ko useli na sprat, ofarba svoj deo u svoj logo ili znak da ga istakne:









    Ovo je posebno sljašteće. Shinjuku, okolina robne kuće Yodobashi Camera:







    Tu se, 1983. slikao i naš znanac, Johhny Rotten iz Sex Pistolsa (Public Image Ltd.):

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tokyo Metropolitan Government zgrada (popularno zvana "Tocho"), iz Washington Hotela. Iz te 3 zgrade se upravlja gradom od 35 miliona stanovnika



    Ima Olimpijada 2020 logo na pročelju



    To je taj logo





    Odoše zgrade nebu pod oblake



    Ali ne više od 55 spratova, to je zakon



    Na vrhu je besplatni vidikovac, u kome nisam bio, moj ofis je na 29. spratu zgrade u susedstvu, pogled je ionako dobar.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pogled sa mog radnog stola u Tokiju. Na nekih 4-5km daljine, vidi se SkyTree. Prva slika koja iskoči na linku, ja posmatram iz zgrade sa krajnje desne strane. Ovakav vidik, kao na linku, moguć je samo 40 dana godišnje.



    Kao što ja njega jedva vidim, tako i sa njega se vidi krug od 5km a ostalo je sumaglica ili ništavilo. Nije zagađenje nego salinitet, Tokio je na moru.



    Da sam tamo i da znam da je čist dan, otišao bih. Takvi dani su retki i većina onih koji ode na SkyTree vidi krug od 5km (ako i toliko). Noćni pogled je možda bolji po takvim danima.

    Alternativa je besplatan vidikovac na Tocho, city council.

    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Skoro centar Šinjuku, glavna ulica. Ovo nije bilo pre, mora da je novo sa dramatičnim povećanjem broja (tetoviranih) turista.
    Tokijska street food.




    Ova "kuhinja" na ručnim kolicima, pre kao vojnička "komora" iz 1. Svetskog rata, služi ramen za 500 yena.
    To ovi lonleplanetaši (svi što sede na hoklicama su bili stranci) nađoše kao izuzetno jeftino, i jeste.



    Na 300m odatle, u spletu uskih uličica gde sam stanovao, ima nekoliko birtija za koje samo lokalci znaju gde je isto to 280Y.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Autobusi dole, pivska bašta gore

    Centar Shinjuku, Odakyo robna kuća.



    Da približimo desnu trećinu slike (slikano iz mog ofisa). Autobusi dole su na terminalu, oni su za aerodrom. Nije autobuska stanica, samo ulaz/izlaz.



    Gore, na krovu, jedna od hiljada pivskih bašti, otvorenih samo leti od 17h. Tu kancelarijski radnici i radnice idu posle posla, ko hoće.




    Koja betonska džungla. danas ja u svojoj prirodi, da danem dušom





    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Još jedan ne skup a centralno lociran hotel, Shinjuku Sunroute Plaza. Tu si, mnogo stvari je na peške.



    Tu odsedaju lokalni poslovni putnici moje firme, ja isto, bio 50 puta.
    Pun je package tourists. Sobe su, japanske, male, nisu predviđene da se u njima mnogo zadržava.



    Kako siđeš, u centru si



    Nema šta o hotelu mnogo da se priča. Doručak je odličan, treba ga uzeti (uz doplatu, 1,300 dinara).





    Uz njega su MacDonalds i Subway sendviči, nekoliko radnji (7-11)



    To volim da uzmem doručak i pravo na posao.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Firma je rešila da su hoteli za odsedanje na službenom putu samo sa liste "prefferred hotels". Tu upada ovaj, Century Southern Tower. Odličan hotel, da ima bazene i stvari, bio bi 5*, ovako je 4*. Preko puta firme. Do 19-og sprata je Microsoft, naviše je hotel. Pošto u hotel dođem samo da se srušim posle posla i večere, nije mi smetalo da budem i u jeftinijim. Sada moram u skuplji. Pripada lancu "Sheraton". Drugi su Hyatt, Marriott, Hilton, sam Sheraton ali su malo dalje od firme (isto walking distance) pa mi je ovaj najzgodniji.







    Sobe nisu male kao japanske





    Ova kao sofa



    To je da se Yoyogi raspištolji i posmatra Yoyogi park



    Slika je od 7 ujutro, park je tu



    Noću je, kao crna rupa



    Idem opet nedelju dana od 1. jula.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ko je čitao knjigu (3 dela) Haruki Murakamija



    Setiće se glavnog junaka, Tenga Kawane. On je radio kao profesor matematike u Yoyogi pripremnoj školi. Na mestu te škole je sada prazan plac, dok ne prodaju zemlju koja može da se ceni i u stotinama miliona dolara.

    To je ove godine otvoreno, na mestu srušene zgrade



    Prijatno mesto, da ne pomisliš da si u centru grada









    Nedaleko odatle, možda 500m, ta škola je izgradila novu zgradu. To je privatna škola, ništa sa državom, koje su to pare bile, možda pola milijarde dolara.
    Kolika je to tražnja za nastavom da se što bolje prođe za univerzitet.



    Tačno tako i piše: Yoyogi Seminar (tako kažu pripremna škola)

    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tokyo, Shinjuku. Preko puta železničke stanice Shinjuku, najprometnije na planeti, 2.2 miliona putnika dnevno, autobuska stanica. Slikano iz hotela Century Southern Tower.



    Kako su je lepo organizovali, nema zagušenja i polazaka 20 autobusa u istom trenutku.



    Noćna slika, isto mesto



    Gde autobusi stoje i odakle dolaze "just in time", ne znam.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Parafrazirano, sa drugog sajta, nedavni putnici u Japan.

    "Mi smo prve tri noci bili smesteni u Shinjuku-u, i defintivno kada budemo isli sledeci put, birala bih smestaj tamo. Pre svega, sve vam je na dohvat ruke, uvece je pravi spas da vam je hotel blizu i da su vam svi restorani na 5 min od vas."

    To je bio Kabukicho, odmah uz Shinjuku. Kako se Shinjuku vidi odande



    Od Mr Donut, radnje sa krofnama, na dole, 80m




    Jedini hotel sa firmine liste gde sam mogao da nađem smeštaj za 6 neprekidnih dana je bio ovaj, "Citadines"



    Kao i uvek, čisto i lepo, kao da pre tebe u sobi niko nije bio




    Da, baš iz ove velike ulice, Yasukuni Dori



    Skreneš kod Mr Donut




    Nama je recimo Golden Gay bio na 5 min od hotela, ali taj deo je bas pun stranaca

    "Gai" ne "Gay" (Gai je reč za grad, ali ne kao Beograd, više kao "Gornji" ili "Donji" grad, unutar grada).

    Golden Gai, iz hotelske sobe



    Uličice sa barovima



    U ovaj bar (coin bar, znači metalnim novčićem kupiš sve što bar nudi) sam išao nekoliko puta 2004.



    Prvih dana smo obilazili Shinjuku. Deo Kabukicho nije nimalo nesiguran kao sto mozda neki YT klipovi to prikazuju.

    Moja ćerka (14 godina) je bila samnom, sama išla po gradu, i vozovima. Trunke opasnosti ili brige nije bilo.

    Bili smo subotom uvece tamo i zaista nema niceg sumnjivog. Niko nas nije hvatao za ruku niti uvodio u klubove.

    Pa i nema, osim kada vide samog muškarca. Da ne kažem eufemizme šta nude, ovo je ipak porodični sajt, ima, ko hoće



    Nakon Yoyogija smo obisli Harujuku, turisti su upropastili celu draz koju je ta ulica verujem nekad imala.

    Uvek je bila takva, danas ogroman broj turista dolazi, nisu je nešto promenili, ni gužve nisu manje



    U svoj toj ludnici, robu,



    Pa i cipele, izlažu u paru, nema krađe





    Guzva je prevelika, cuvene palacinke veoma precenjene, za svu hranu koju zelite da probate ceka se ogroman red....

    To su ove palačinke, "crepes", gde se ove devojke slikaju, verovatno je došlo do popularnosti preko društvenih mreža. Nisam slikao, red je bio do iza ugla, bar 40m




    Imajte u vidu i da se radnje veoma rano zatvaraju, nema veze sto je to turisticko mesto. Mnoge radnje se zatvaraju vec oko 20h. Dok se ujutru otvaraju oko 10h, 11h kako koja. Imajte u vidu ako zurite sa nekom organizacijom.

    To je zbog transporta. Da zaposleni ne idu svi u isto vreme, da se ublaže legendarne gužve po japanskim vozovima.

    Domovi zdravlja, 8:15
    Firme, 9:00
    Privatni doktori i zubari, 9:30
    Prodavnice, supermarketi, 10:00

    Ima i smisla, bar 30% onih koji idu na posao ne moraju da idu u isto vreme.

    Ovo sam prvi put za 15 godina u Japanu čuo, da ima "cover charge". Baš sa Dilajlinog posta.

    "HUB", lanac britansko tematskih restorana, ima ih na desetine, jedini ovaj je imao natpis. Nijedan drugi. Valjda, da je u turističkom žarištu.
    Cene su kao u dinarima.



    Primetimo cene, svaki obrok je jeftin i dovoljan za odraslog čoveka. A ukusan.

    Unutra, Kabukicho, to je i kao pick-up love place. Bile su dve devojke, 10m od njih dva mladića, priđoše mladići niima, jedno piće i odoše da se izljube u nekom od "Love hotels", ima ih na stotine u okolini.



    Za japanske standarde, razmaknuti stolovi



    Svaki dan posle posla kada sam u Tokyo (nedelju dana svakog meseca) , tu odem na dva piva i pohovani bakalar (Code fish)

    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post

    Svaki dan posle posla kada sam u Tokyo (nedelju dana svakog meseca) , tu odem na dva piva i pohovani bakalar (Code fish)

    Ovo mi ostade umemorisano .

    Tako bih i ja.

    Imati svoj kutak u Tokiju .Pa još i bakalar.Da se uživa u njegovom ukusu,opusti uz pivo,malo pobude osećaji, hormoni...

    Bakalar je za mene riba no. 1.
    Ne tove ga.Uvek je divlji iz severnih mora.I zdrava hrana.

    Ovde ga svežeg u Srbiji - nema.Ima samo sušeni ( oko 3000 din/kg).
    Samo jednom sam video u NS da je bio u ponudi svež - sa leda.
    Više ga ne nabavljaju jer je skup , nema kupaca, pa im ostane.

    Prvi ( i jedini) put sam ga probao u Barseloni.Isto tako pohovan.Malo podseća na oslić ali je puno bolji.Oduševio sam se.Štedio sam ga dok sam jeo, da mi što duže traje taj ugođaj.

    Ovako na slici mi deluje da ga nema puno (više je krompira) ali tako je bilo i u Barseloni.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    Ovo mi ostade umemorisano .

    Tako bih i ja.

    Imati svoj kutak u Tokiju .Pa još i bakalar.Da se uživa u njegovom ukusu,opusti uz pivo,malo pobude osećaji, hormoni...

    Bakalar je za mene riba no. 1.
    Ne tove ga.Uvek je divlji iz severnih mora.I zdrava hrana.

    Ovde ga svežeg u Srbiji - nema.Ima samo sušeni ( oko 3000 din/kg).
    Samo jednom sam video u NS da je bio u ponudi svež - sa leda.
    Više ga ne nabavljaju jer je skup , nema kupaca, pa im ostane.

    Prvi ( i jedini) put sam ga probao u Barseloni.Isto tako pohovan.Malo podseća na oslić ali je puno bolji.Oduševio sam se.Štedio sam ga dok sam jeo, da mi što duže traje taj ugođaj.

    Ovako na slici mi deluje da ga nema puno (više je krompira) ali tako je bilo i u Barseloni.
    Slika sa ulaza u pab. Te porcije su 630 dinara. Pivo je 700 dinara.



    I ja sam prvi put mislio da je malo jedna porcija. Međutim nije. Dovoljno je za odraslog čoveka. Ove novine nisu prave, to je papir za prehrambeno pakovanje dizajniran da liči na novine.



    Čak sam naručio dve porcije, jedna celi fileti a ova druga je "byte size"





    Prejeo sam se, nisam mogao da zaspim

    Malopre, u supermarketu, ima ga svežeg, dolazi sa Hokkaido, severno ostrvo Japana, severnije od Vladivostoka. 214 dinara za 100g





    Kupio sam ova 4 pakovanja, bez kože. Ti sa kožom su bolji, skidao sam je. To i pab radi.



    U čemu je stvar: između glavnog dela fileta i poslednje (leve) četvrtine ponekad ima vrlo neprijatna kost. Ne uvek, možda 1 u 3.



    To ne sme da ide u pohovano (gde ne vidiš šta je), mora da se odeseče, kost baci a ostatak - to je onaj "byte size". Inače ne bi znali šta da rade sa njime.

    Praviću kada mi se ćerka vrati sa fudbalskog turnira Osaka - Kobe - Hirošima, 3 dana. Opet igra u dresu broj 11, kao nekada Dragan Džajić..

    Kao što vidiš, cena u pabu nije strašna niti, kada se uzme krompir, sos i spremanje, da mi nije pab u Tokiju, ne bi mi se isplatilo da pravim kod kuće.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Napravih ga danas opet, kod kuće. Nikad bolje nije ispalo.

    Mora da se ispipa gde ima kost, nemaju svaki komad





    Dva komada nisu imala kost. Tamo gde je bilo, odečeno je i sa strane, posle izbačene kosti. Verovatno sam mogao i samo da je izvadim.



    Evo šta treba. 50g pšeničnog brašna, 50g kukuruznog, kafena kašičica praška za pecivo, ovaj "tamerik" supena kašika (on daje boju i šmek, može kašika aleve paprike umesto njega) i 2dl kisele vode. Recept kaže pivo, nisam imao pivo.



    Svezajedno, začini se solju i biberom, izmeša na suvo



    Pa se onda doda pola kisele vode (1dl), izmeša, pa se doda drugih 1dl. Bude tečno, tečnije od meda ali ne kao voda.
    Ostavi se pola sata da odstoji (valjda da bi prašak za pecivo proradio).



    Traži dosta ulja (pola litre), ja sam prvo napravio čips pa u istom ulju pržio ribu. Milina, bolje nego u pabu



    Odugovlačio sam, uživajući u ukusu iako je bilo 5 restoranskih porcija.



    Ostalo i za večeru.



    Sad kada san osvojio recept za smesu za pohovanje (ranije mi se nije dovoljno hvatalo pa je bilo skoro kao obično prženje) praviću češće.
    Azija, moja dežela.

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Tokiju, gradu neona, čami sužanj Carlos Ghosn (izgovara se "Ghon"), bivši CEO Nissana, Mitsubishi i (još uvek Renault). Uhapšen 19. novembra 2018. je po sletanju privatnim mlaznjakom (to novinari likuju a moja firma ih ima 8 za execs).

    Nissan mu je otkazao stan u ovoj upečatljivoj i skupoj zgradi u Azabu.



    Tu stanuju šefovi stranih firmi (Citibank, HSBC, Siemens...) stanovi su skupi, možda ovi gornji odakle se vidi Mt Fuji i 10,000 dolara mesečno.



    Moto Azabu Hills, to je praktično Roppongi, finansijski centar



    Ovako počinje



    Pa na gore





    Slike su moje, iz raznih doba.

    Ghosn sedi u "detention center" zgradi bez grejanja. Ujutro bude i minus. Drakonski (i sada žestoko kritikovan japanski zakon o držanju u apsu) je stavio Japan pod lupu. Taj zakon nije menjan možda 100 godina. Kako mu istekne aps (21 dan) onda mogu da ga "re-uhapse" po istim optužbama samo sa drugim datumima. To i rade. Ovo može da mu potraje još 6 meseci.
    Priznanja u Japanu 99.9% svih optužbi. Ali, Ghosn se ne da. On je sposobniji od činovnika pa i od samog premijera Japana.
    Nije isto ali kao što se inteligentni Šešelj zajebavao sa sudijama i osobljem Haškog tribunala.

    Još, istražitelji su imali dobrovoljnog doušnika (ilegalno, bez naloga) da im javlja kretanja po njegovim i firminim računima.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ghosn je danas (6. mart 2019.) pušten da se brani sa slobode uz kauciju od 9 miliona dolara.
    Ulaz i izlaz iz zgrade gde će boraviti imaće video kamere, računar može da koristi samo radnim danima u kancelariji svog advokata, nema telefona, mobilnog.

    Kako su se novinari montirali (neki su i kampovali preko noći) da uhvate njegovu sliku.



    Ovo je najbolje što su uhvatili, on je ovaj sa plavim kačketom. Silno je omršao, seda kosa pokazuje da se pre hapšenja farbao, neprepoznatljiv.



    Kakav slobodan k'o ptica, simbolika, opet bolje nego u negrejanoj ćeliji 108 dana. Od 18. novembra 2018. do danas.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Stanica železnice Yoyogi. Nije među glavnima ali je na odličnoj lokaciji.



    Hotel mi je visoka zgrada malo levo od centra. Ne treba prevoz, hiljade restorana, stare uske uličice. Moj poznati kraj 2003-2006.



    Iz hotela, pogled na kraj i Yoyogi park

    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ima puno neona noću a danju nema nekog zelenila osim drvoreda i namenskih parkova.





    Ima nekoliko vrlo velikih parkova, Yoyogi je jedan od njih



    Do Yoyogija je Shinjuku Gyoen, onda Ueno..ovaj četvrti ne znam iz aviona. U priobalju je uglavnom industrija, tu se ne živi.



    Japan je 90% planinska zemlja, šume su neprohodne. Čak je i prešumljen. Ima gradova (znam za Toyota City) koji imaju "Forest Control Squad": oni, ne sade nego organizovano seku šume, podaviše naselja.



    U brdima se ne živi, retka su naselja kao Mionica ili Čajetina, na planinama. Ovo malo, na jedinoj zaravni, čak i tu se vidi klizište.





    To, klizišta, koja su veća opasnost od tsunamija. Ozbiljan tsunami se desi jednom u veku a klizišta svaki dan. Zemljotres rastrese i ode, sahrani kuću i porodicu žive za nekoliko sekundi.
    Slika klizišta iz aviona posle zemljotresa 2018. Zemlja kao lavina prešla i put.



    Zato, od 125 miliona stanovnika, 100 miliona živi u priobalju. Površina priobalja je kao površina države Panama koja ima 4 miliona stanovnika. Zato je naseljenost, tamo gde je naseljeno, gusta i to ne ostavlja puno prostora za razmahivanje.
    Ovo ispod je grad Tsu, Mie Prefecture. Ne izgleda baš lišen zelenila. Tsunamiju je na izvolte.



    Ulice koje su preživele tepih bombardovanje 1945. su ostale uske i tu nije bilo mesta za zelenilo, mnoge nemaju mesta ni za trotoar. Moja ulica u Yoyogi.



    Ulice odakle turisti šalju slike, Harajuku Takeshita St, su isto takve





    Ono što je bilo ponovo parcelisano i izgradnja ispočetka 1945. tu ima parkića na svako malo





    Nove ulice (posle 1945) su ovako





    Kada uzmeš panorame iz aviona Barcelone, Njujorka i Pariza, nisu ni oni nešto bolji, možda su i lošiji.





    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Ghosn je danas (6. mart 2019.) pušten da se brani sa slobode uz kauciju od 9 miliona dolara.
    Ulaz i izlaz iz zgrade gde će boraviti imaće video kamere, računar nepovezan na Internet može da koristi samo radnim danima u kancelariji svog advokata, nema telefona, mobilnog, zabranjen kontakt sa suprugom.



    (Na slici je Ghosn je maskiran u radnika, njegov advokat se posle izvinjavao zbog toga)
    Zbrisao Ghosn u Liban, stigao u Bejrut (gde ima rezidenciju) u ponedeljak 30. decembra 2019. Vise od 13 meseci nakon prvog hapsenja. Dao je i izjavu za medije da je tamo.
    Privatnim avionom. Kako je mogao da pobegne, ma i kako je uopste mogao da izadje iz stana neprimecen? Kako je prosao pasosku kontrolu?
    Pre mesec dana je japanski ministar inostranih poslova bio u Libanu i ovo kao da je nastavak necega sto je tada dogovoreno.
    U Libanu se Ghosn smatra herojem i narod gaji nade da ce se ukljuciti u politiku i izbaviti zemlju iz bule (on je Libanac, tecno govori arapski).
    Proces ciji je pocetak zakazan za april bi bio dugotrajan, nezgodan, prava farsa i Japanu to nije trebalo pred Olimpijadu 2020. Ovako su svi namireni: on na slobodi a u Japanu se jos uveki smatra krminalcem.
    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Odmah uz



    Britanski pab. Večeri panka i poezije.

    Sa razglasa dolazi punk



    Poezija dolazi iz kuhinje. Pohovani bakalar

    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Tokyo,



    Pogled sa Shinjuku zahvata od Tokyo Sky Tree do Tokyo Tower (Tokyo Station).



    Svetla oko ponoći zamru



    U 2:30am se vide poziciona svetla krovova zgrada kako trepere (47 sekundi)

    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Gifu - grad centralno od centra Japana
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-20, 08:27
  2. Toyota City - grad automobila
    By yoyogi in forum Japan: Život i rad, svakodnevnica
    Replies: 9
    Last Post: 02-03-18, 15:43
  3. Otsu, grad na jezeru Biwa, 10km od Kyota
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-15, 18:06
  4. Hakone - banjski grad uz Tokyo
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-15, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •