Results 1 to 2 of 2

Thread: Beskucnici u Japanu

  1. #1

    Beskucnici u Japanu

    Homeless (beskucnici) u Japanu:



    Na vrhu zgrada Tokyo Metropolitan Goventment ima vidikovac a ne mora daleko da se gleda nego bas ispod samih zgrada, u park, da se vide plavi krovovi smestaja koji su sebi napravili beskucnici.




    To mnogi stranci uzmu kao dokaz bede, nepravde i nejednakosti u Japanu, kad u centru ima toliko beskucnika.

    To je naravno bullshit.

    Prvo, beskucnika ima nekih 7,800 u celoj zemlji. Od toga, u Tokiju gradu od 36 miliona stanovnika (vise nego cela Kanada), ima ih 5,500. Citam da u Srbiji od 7.8 miliona stanovnika ima 800 hiljada beskucnika, vise nego 10% stanovnistva.

    Siguran sam da samo u Sidneju (5 miliona stanovnika) ima vise beskucnika nego u celom 125-milionskom Japanu.

    Jedan problem pogresnog utiska je da su vidljivi. Zato sto park oko Skupstine Grada (oko koje odsedaju mnogi turisti) pripada drzavi i odatle ne mogu da ih izbace. Na drugim mestima ih nema. Park ima WC-e, tekucu vodu pa i toplu. Svaki park je otvoren 24x7, i dokle god ne stvaraju "cvrstu gradnju" i ne prave smece, oni su pred zakonom posetioci na pikniku na javnoj povrsini.

    Druga inetesantna stvar je da nikada nema zena i dece. Samo muskarci.

    Treca ineteresantna stvar, kada god vidis beskucnika na Zapadu, skoro uvek je alkohol u blizini. Ovde ne - nikad nisam video alkohol, samo zeleni caj ili vodu.

    Pa kako su tako zavrsili? Od nekih 70 miliona zaposlenih, nadje se 20-hiljada njih da iskoce iz sistema. Vecina se nekako snadje (nadje drugi posao, makar kao taksista) a eto, naslo se njih 7-8 hiljada da im je ispalo da nemaju kud. Licni problemi, ulazak u kocku i dugove sa yakuzama, mentalni problemi koji su doveli do otkaza ili su od sramote zbog necega jednostavno (da ne brukaju) napustili porodicu i nestali.

    Kada se izgubi adresa (stanovanja) sve je gotovo. Nista vise ne moze da se dobije ni uradi i ovo stanje im je do smrti.
    Nema te nepravde u Japanu koja bi nekoga dovela do nivoa beskucnistva bez njegove licne (debele) zasluge.
    Kao sto se pojedinac trudi da se uklopi i ne strci u kolektivu, tako ni kolektiv ne otpusta pojedinca (da mu otkaz bez velike otpremnine). Ovo su neki koji su nekada, negde, u necemu debelo preterali.




    Cita on ali, na zalost, unapred zna kraj price.
    (Clone of Yoyogi)

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pojavio se clanak u novinama, napadaju MacDonalds da je zabranio ulaz beskucnicima.

    The notice, which had triggered an online debate, said staff at a store in Hachioji, western Tokyo, “would refuse entry to people deemed improper,” citing poor hygiene and homelessness as examples.

    Posle su to ispravili i sada glasi, nema pominjanja beskucnistva koje je u prethodnom natpisu bilo dato kao primer nepozeljnosti:

    The new sign states that entry will be refused to those deemed likely to “cause trouble to other customers, such as by making a rumpus with loud voices, sleeping and having poor hygiene”.

    Vidim pre neki dan jednoga kako spava na ulazu u metro. Ova devojka sto cisti drzace ga nije uznemiravala:



    I kao sto sam u prethodnom postu rekao, ne moze se videti alkohol uz njih. Ovaj ima Zero Cola.



    I, dok sam tu stajao, naidje jos jedan:




    On ima bocu CC-Lemon oranzade:



    Isti clanak kaze da ih u Japanu ima 8,265. Za 13.5% manje nego prethodne godine. Oni su mahom stari, umrli su sto kao starci sto od hladnoce.

    Ne udruzuju se niti sam ih ikada video da medjusobno razgovaraju. Svaki cutke nosi svoju bruku, svaki zna da je kriv i ko god ga vidi zna da je kriv.
    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •