Results 1 to 4 of 4

Thread: Ekonomija mladih i starih

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ekonomija mladih i starih

    Dok se Zapadne zemlje bore sa starenjem i traze vise starackih domova i penzija, azijske imaju drugi problem: kako otvoriti jos vise Univerziteta za upravo stasalu omladinu. Istu ovu koja je gore na portalu.

    U Francuskoj smo imali ulicne proteste kada je vlada najavila podizanje granice za penziju za jednu godinu.

    Po celom Zapadnom svetu smo videli eroziju ustedjevina i da starci, po 75-80 godina, moraju nesto da rade jer im je penzija nestala. Bila je na , sada vidimo, kladjenje da ce akcije uvek da rastu.

    U isto vreme, The Rolling Stones, blizu svojim 70-im, planiraju jos jednu svetsku turneju.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    malo si ovo uopštio. a i pomešao razne stvari - stonsi su poseban slucaj, ne mogu se porediti sa obicnim ljudima.

    Nekako mi se ne slaze nesto u tvojoj šemi: zapad stari... a istok mlad i sl.
    i Japan je na istoku i to onom dalekom, pa i on stari i to vise nego sve drzave na zapadu. njega ne monjes ovde.
    s druge strane SAD nema bas toliki problem sa starenjem nacije - kod njih je natalitet relativno visok. kod njih su problem babyboomeri...

    u principu tema ti je ok. samo je prilicno siroka pa ne znam odakle bih poceo.
    seticu se...

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by dekss View Post
    malo si ovo uopštio. a i pomešao razne stvari - stonsi su poseban slucaj, ne mogu se porediti sa obicnim ljudima.

    Nekako mi se ne slaze nesto u tvojoj šemi: zapad stari... a istok mlad i sl.
    i Japan je na istoku i to onom dalekom, pa i on stari i to vise nego sve drzave na zapadu. njega ne monjes ovde.
    s druge strane SAD nema bas toliki problem sa starenjem nacije - kod njih je natalitet relativno visok. kod njih su problem babyboomeri
    Japan stari i 2050-te ce , ako se nesto ne promeni, struktura stanovnistva po godinama biti tamo gde je u Srbiji vec danas. To sam procitao u srpskim novinama.
    Od 10 kolega u firmi koje vidjam i privatno, sedmoro ima po troje dece, trojica po dvoje. Oni su u srednjim 30-im, to su obavili jos pre nego sto je natalitet postao zabrinjavajuci.

    I to je nedovoljno, Koizumijev eksperiment sa kapitalizmom gde je promenio zakon i omogucio postojanje privremenih poslova (contract) je doveo do toga da 3 miliona muskaraca ne moze da se ozeni jer niko se ne udaje za nekoga ko nema stalan posao. Dzabe sto neki prave po troje dok milioni neozenjenih nemaju ni devojku.

    Ovde mislim na milijarde mladih u Indiji i Kini.

    Ovi gore u zaglavlju su Indija, Kina, Australija, Koreja i Japan.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    BMW, u Nemackoj, ima eksperimentalnu proizvodnu liniju koja je za starije radnike.
    50+ stari.

    Ima stolice koje se izvlace, da prisednu, zelenu i crvenu dugmad da pritisnu ako im nije dobro. I sve to ide 20% sporije nego uobicajene proizvodne trake.

    Premijerni proizvodjac odlicnih vozila zna sa chime ce da se suochi.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •