Results 1 to 10 of 10

Thread: Toyota City - grad automobila

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Toyota City - grad automobila

    Toyota City, Aichi Prefecture, Japan.

    Nominalno, grad ima 450 hiljada stanovnika, nesto kao Novi Sad. Sa okolinom (20km radijus) je nekih 2 miliona ljudi.








    Sam grad nije nesto lep, nije posebno, zbog stalnih zemljotresa i zakona o gradnji, nijedan grad u Japanu nije kao Firenza, Venezia ili Paris. Nema stare gradnje.









    Ulice su klinicki ciste





    Nadje se i po neka uska



    Mada je obicno ovako, slabo koga ima po gradu. Nema svoju Knez Mihailovu





    Toyota City je jedini veliki grad u Japanu koji nema drzavnu zeleznicu (JR = Japan Railways).
    Ima dve privatne vozne linije koje su "slow death", staju svugde, nema ekspresa mada su u sekundu tacni i pouzdani.

    Bivsi CEO Toyota Motor, Watanabe-san, je u intervjuu Financial Times rekao : "U Toyota City nema distractions, samo rad".

    Vrlo dosadno mesto mada ima galeriju i stadion svetske klase. Ima i, u krugu od 20km nista manje nego 30 aqua parks, kao jedna od hala beogradskog sajmista, otvorenih svaki dan u godini, all weather, za ulaznice koje su 5EUR za odrasle, 1EUR za decu.

    Ima i kulturni centar, stalno bukiran, moja je cerka tamo izvodila balet pred 2,000 ljudi.

    Mislio sam da nema toliko ljudi u Toyota City, ako i na svetu, koji znaju da balet uopste postoji kao ljudska delatnost.

    Zdravstveno osiguranje, po bolnicama koje su sve svetske klase za decu do 16 godina nula placanje za bilo sta.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Toyota Home - firma za izgradnju kuca, raspolozivo bilo kome ko hoce da kupi.



    Radnici Toyote masovno kupuju od svoje firme, tu imaju neku olaksicu u kamati (koja je ionako bliska nuli):




    Radovi u toku a kuce su svetske klase po kvalitetu, nisu montazne. Jedna je 250K EUR pa na vise, do 350K EUR:




    Sasvim solidno naselje. Kuce su ovako zgusnute kada proizvodjac kuca obezbedjuje zemlju.




    Najpoznatija japanska firma za izgradnju kuca, Sekisui, ima teske muke da bilo sta proda u okolini Toyote.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Toyota City, centar, 1956. godina kada je grad imao 45 hiljada stanovnika:



    Isto mesto, oktobar 2013. stajao sam tamo gde je fotograf stajao 1956.




    Dan je bio radni kao i onda (fotograf cija je radnja u oba kadra, njegov otac, cuva staru sliku, od nje je napravio i poster).

    Sta se desilo, gde su ljudi, sada kada ih ima 10 puta vise?

    Tehnika, tehnologija su dosle u medjuvremenu i unistile socijalni zivot.

    Bez frizidera, hrana se kupovala svaki dan. Supermarketi (i zamrzivaci i frizideri u njima ) nisu postojali. Automobili retki, nije bilo kupi za mesec dana pa vozi kuci.

    TV je bila u povoju, nema sta da se gleda u kuci.

    Telefoni malobrojni, ko ti treba, idi ga nadji i razgovaraj.

    A tek sto nije bilo Interneta, FaceBooka, Twittera, Googla.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prosao sam u petak (31.jul 2015) i cela leva strana ulice sa gornje slike je u skelama. Da li ruse (sto je moguce) ili renoviraju, nisam video, ne vidi se kroz skele, pogotovo ne iz kola.

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Prosao sam u petak (31.jul 2015) i cela leva strana ulice sa gornje slike je u skelama. Da li ruse (sto je moguce) ili renoviraju, nisam video, ne vidi se kroz skele, pogotovo ne iz kola.
    Danas sam video, iz restorana "Banitora". Ruse, do ulice je samo ograda, iza nje bageri i sve sravnjeno sa zemljom.

    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Danas sam video, iz restorana "Banitora". Ruse, do ulice je samo ograda, iza nje bageri i sve sravnjeno sa zemljom.

    To što je rušeno krajem 2015. je sagrađeno i otvoreno 1. januara 2018.



    Čisto je kao i uvek ali je sada lepše i svetskije. Zgrada levo je AEON Cinema, 10 bioskopskih sala sa istovremenim filmovima. To je bilo čudo, da u gradu od 450 hiljada stanovnika treba da se ide van 5km do bioskopa. Bioskop je i dalje cenjen u Japanu, odlično rade bez obzira na izbor zabave po kućama.





    Druga stvar koja je nedostajala je internacionalni pub. Ima jedan irski gde sam išao 2-3 puta nedeljno samo ga je trebalo naći, poslovni putnici su imali muke sa time. Ovaj koji je otvorio britanski pub ima da se obogati. On je crveno sa desna na slici i tako ga vide gosti hotela "Toyota Castle", tačno preko puta. Hotel je stalno pun, za ovakvim pabom su gosti crkavali.





    Možda su mislili da bude crven kao britanska telefonska govornica, ovako izgleda više kao cinober boja kapije (torii) na ulasku u Šinto hramove.
    Zove se Booby's Pub i to je lanac koji pripada jednom vlasniku ili firmi. Ima da ojadi onaj irski pab zavučen iza pruge.



    Do njega je restoran Zapadne hrane, Nick Stock. I taj ima da se nakupi para.





    Nije mnogo poznato koliko poslovni putnici zaziru od japanske hrane. Ja sam ih video na stotine kada posećuju moju firmu. Ako nema neko da mu kaže šta je jelo, tačno bi mesec dana živeo sva 3 obroka u Mekdonaldsu pa varirao Burger King, KFC i Pizza Hut.
    Sa ovim pabom i restoranom, ništa im više ne treba a oni će morati da se prošire da prime i nahrane sve zainteresovane. Još, tu skoro svima firme plaćaju putne troškove, neće ni da se štedi kao kada iz svog džepa.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Nikakvo cudo da se bas u Toyota Automobile Museum odrzavaju ove trke mini automobila (ima ton, mozda i neprijatan), jednom godisnje.



    Na videu se videla "staza"



    Ovo im je radionica i alat:





    Svaki "vozac", na postolje



    Odatle "voze"



    Moguce, da su oni inzenjeri iz Toyote ili njihova deca, ljubav prema inzenjerstvu se neguje.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Ulaz u grad, Toyota City: silueta automobila Toyota 2000GT



    Proizvedeno ih je samo 351 komad. Ovaj isti je na mnogim slikama na netu, bas odavde, iz Toyota Automobile Museum, na linku je i slika na zidu kao na mojoj fotografiji



    Bio je u Dzems Bond filmu "Zivis samo dvaput" iz 1966, ja sam uvek mislio da je Jaguar.



    Mnogo mu je lepa linija



    Tehnicki podaci



    U stvari, auto je bio za film ali nikada se u njemu nije pojavio. Prost razlog je bio - Sean Connery, 186cm visok, nije mogao da sedne u njega a da ne mora da istura glavu kroz prozor.

    Onda su odsekli krov i napravili ga kao kabriolet



    To je bio "Bond Car"



    Ni to nije bilo dosta, u njemu je Dzems Bond izgledao kao da sedi u kartingu. Vozila ga je njegova saradnica, Japanka, Dzems Bond nikada nije seo u njega



    Ovaj kao krov koji se podize - ne podize se. To je samo tako, da zamaskira nepostojanje ikakvog mehanizma.



    Danas je manje verovatno da se Toyota pojavi u Dzems Bond filmu nego sto je bilo pre pola veka. Svet je bio sokiran japanskim privrednim cudima prikazanim na Olimpijadi u Tokiju 1965: Sony, Sharp, Shinkansen voz... pa je Toyota uskocila u taj vagon.
    Mozda se ponovi sa Olimpijadom 2020. opet u Tokiju. Sta li ce tada da se pokaze.

    Video sam pre nekoliko meseci ovakav auto (cela kabina) prodat na aukciji u Americi za 1.2 miliona dolara.
    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

Similar Threads

  1. Gifu - grad centralno od centra Japana
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-20, 08:27
  2. Tokyo - grad neona
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 19
    Last Post: 02-02-20, 13:23
  3. Hakone - banjski grad uz Tokyo
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-15, 09:36
  4. Toyota Kaikan - stalna izlozba uz Toyota Head Office
    By yoyogi in forum Automobili & motocikli sa Istoka
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-12, 16:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •