Results 1 to 3 of 3

Thread: Odnos snaga u auto industriji u Evropi

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Odnos snaga u auto industriji u Evropi

    Bazirano na The Economist clanku, opet baziranom na opste dostupnim dijagramima ne-komercijalnih organizacija koje prate auto industriju.
    Originalno sam ovo objavio na sajtu www.toyotaclubserbia.com, ovo je malo adaptirana kopija.


    U 2011. u Evropi, broj prodatih vozila se smanjio sa 15 miliona na 12,5 miliona kola. To je pomak unazad na nivo iz 1997.
    Ljudi se ustezu da kupuju, svi znamo koja neizvesnost lebdi nad EU.

    Ovaj grafik pokazuje nove registracije po markama:



    Tu Toyota gubi dok Huyndai dobija. Koreanci su opasni i vredni, ono sto je Toyota izgubila nije nista prema onome sto su izgubili Peugeot, Opel i FIAT.

    Starosedeoc koji dobija, on je glavni: VW. Sa tirazom Golfova koji su pojam kvaliteta u Evropi i "slightly premium" na planeti, jos ima i "premium" marke kao Audi i Porsche, moze da radi sta hoce ostalima. Vidimo na prethodnom grafiku i propast u koju je FIAT upao.


    Sada, grafik koji pokazuje tajnu zavrtanja yaya:



    Sa desne strane pokazuje cenu a sa leve nivo popusta koji daju da bi ili pobedili ili opstali. Izgleda, sto je niza leva strana, to bolje. To je upola tacno: sto je visa desna strana pa jos niza leva, to je recept za pobedu. To s enajbolje vidi na najvecem dobitniku, VW Golf. Nadam se da nije tesko da se vidi zasto VW moze da unisti sve ostale u Evropi. Samo politicari, komunistickim metodama, mogu da stave branu na to.

    Isto, moze da se vidi zasto Peugeot, Opel i Fiat imaju interesa da se ujedine (i zatvore fabrike i otpuste radnike). Da prezive. KIA auto, Koreja, po ceni Golfa nudi auto performansi i verovatno i kvaliteta bliskom VW Pasat. Nije ni VW-u lako da se sa time bori, ali mora. Da eliminise FIAT i napravi prostor, to je nista VW-u a mnogo onima koji od FIATa zavise. I nasem Kragujevcu.

    VW ima premium marke kao Audi i Porsche. FIAT ima Alfa Romeo ali to slabo ide. Da se napravi premium marka, kao sto je Audi, treba 30 godina. FIAT, Peugeot i Opel nemaju toliko vremena. Mozda 3 godine ako pre toga ne nestanu kao proizvodjaci ili se ujedine u proizvodnji necega sto javnost nece da kupi pa nastave agoniju.

    Nikakvo cudo onda, dok je novi "Fica" ucestvovao na izborima u Srbiji i slikali se oko njega, Sergio Marchione (Chief Executive Officer FIAT) se nikad nije ni osmehnuo kada se Tadic sa njim slikao. Shvatao je Talijan da se ispalio sa fabrikom u Kragujevcu. On vodi (neuspesan) biznis a slikatori mu nista ne pomazu u tome.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Vidi, vidi, a ja mislio da je ovo gore otislo pod mojim nickom. Znaci, nije neka panika onda.
    (Clone of Yoyogi)

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Peugeot ode pod led?

    Nece jos, politicari ce ga odrzavati.

    Udruzeni Peugeot+Citroen (PSA) izgubili su 5 milijardi EUR u 2012, ne sve na kolima ali ipak.

    Potkresuju ih sa 3 strane:

    Hyundai-Kia sa jeftinim (i dobrim) kolima su zauzeli pozicije za mala vozila i penju se navise (na velicinu i klasu Passata).
    Volkswagen koristi ogroman tiraz vozila da da popuste na ionako odlicna kola.
    Mercedes i BMW su izbacili male modele koji su bili "leb i so" za PSA.

    Udruzenje sa Opel-Vauxhall da se snize troskovi je postiglo skoro nista a da se potpuno udruze (i ostave desetine hiljada bez posla) politicari nece dozvoliti.

    Renault i Fiat imaju "duplo dno", prvi Nissan a drugi Chrysler i u (nesto) boljem su polozaju.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Auto magazini i bilteni - ismevanje njihovih vesti
    By Dumb&Dumber in forum Automobili & motocikli sa Istoka
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-15, 00:03
  2. Moj "istocni" auto
    By yoyogi in forum Automobili & motocikli sa Istoka
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-12, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •