Results 1 to 9 of 9

Thread: Ise Shima, Mie Prefecture

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ise Shima, Mie Prefecture

    Svaka od 47 prefektura ima cime da se pohvali, kulturnom bastinom i prirodnim lepotama. Mie je jedna od njih sa lepotama i znamenitostim za koje treba 2 nedelje da se obidju.



    Na zvanicnom turistickom sajtu odmah se vidi da su u Mie: Ise Jingu, najvazniji hram u Japanu, Suzuka Formula 1 trkaliste, Iga prestonica Nindzi, Kumano road (UNESCO), jastozi, biseri i...zene ronioci.

    Zene ronioci, "ama", kanji je dva karaktera 海女 (海 = more, 女 = zena) i tradicija je stara 2,000 godina.

    Tabla na putu da je tu "ama" muzej:


    Fotografija iz muzeja, kako se islo na posao. Polu-kace su da se ostave da plutaju i u njih se donose uhvacene skoljke:



    Dok zene rone, muskarci su u camcu i podizu ih na povratku (fotografije su iz muzeja Ama na Shima plazi):




    Jedna od bivsih "ama" nam je rekla da je to zbog toga sto je zesko telo oblozeno telesnom mascu drugacije nego musko i da je izdrzljivije na hladnu vodu. Roni se 8-15m dubine od marta do oktobra i muskarac moze da ode jednom i vise ne moze da izdrzi. Zene idu po 5-7 puta.



    Nekada im je odeca bila poluprozirna, bela kao gaza (samo gusce tkana):



    Vec decenijama imaju wet-suits i danas, osim za turiste po akvarijumima, niko vise ne roni u tradicionalnoj beloj nosnji (koja je bela da bi se ronilac lakse nasao ako ne izroni ili ako mu se nesto desi jer je dno od crnog vulkanskog kamena).




    Do pre 60-ih godina, to je bilo zanimanje koje su devojcice ucile od 10-te godine sa majkama:



    Taj izvor radne snage je odavno izgubio interesovanje i danas ima i muskaraca koji, ako nisu imali srece sa poslom, sa wet suits mogu isto dobro da rade bez obzira na temperaturu vode.




    Ove dve bake, po 85 godina, su bile "ama", i danas su uz muzej.



    Pokazuje nam kako je odozdo cimala konopac a muz da je izvuce preko cekrka, ona sa korpom skoljki, mozda 3kg u jednom ronjenju:




    Moze da se radi i do poznih godina, ova baka u zutoj kecelji kaze da joj je ova slika (ona je u sredini) kada je imala 72 godine:



    Sa zadovoljstvom se slikala sa mojom cerkom, bakica je visoka 130cm:



    Danas, za turiste, rade BBQ (5,500Y = 50EUR po osobi) i za to vreme pricaju im dok peku, kako je to bilo biti rionilac pre 50-60 godina. Nasa bakica je ova levo, tada je imala 73 godine:




    Tacno u podne, na rucak sa "ama" je dosao minibus sa 20-ak turista. One su, svaka u posebnoj kuci, raspalile rostilj i izvodile svoj cooking-talk show. Jednu sam malo zakacio, bile su se odenule u ronilacka "odela" od pre 70 godina:

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    "Camac plovi Radoooooo...."...na Ise Shima poluostrvu, Mie Prefecture, ima ovaj "zapadni" kamp Everglades.



    Uz ovakvu kucicu dodje ti i kanu, ukljucen u cenu,





    Da veslas ceo dan ako hoces

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Dve godine kasnije, Mie, samo drugo mesto a isto zene ronioci. Demonstracija uzivo. Mesto radnje je Mikimoto Pearl Museum, Toba.



    Predstava je na svakih sat vremena



    Temperatura vode je, tog 18. maja 2015. bila 17C



    Dodju, zene ronioci, brodicem kojim upravlja muskarac





    Stave svoje maske, koje izgledaju kao od pre 50 godina, moguce da bas takve trebaju i da ono sto se danas prodaje u radnjama je nepotrebno predizajnirano



    Skoce u ladnu vodu



    Sve tri su pod vodom, vade skoljke sa dubine 5m-7m. Ko je ikada zaronio tako duboko, zna da pritisak na usi pocinje vec posle 3m i koliko je voda hladnija ispod



    Ovde je video, ima ton, malo iritirajuci komentar objekta



    Ovo je model koliba koje su imale na obali, da se ugreju izmedju smena ronjenja, Vise da ih sakrije od pogleda kada se razgolite i suse bele odore nego ista.



    Nema ni krov







    Bilo je poznatih licnosti koje su posmatrale ovu demonstraciju. Thai princeza se i rukovala sa njima 1995.



    Ili Carolyn Kennedy, americka ambasodrka u Japanu, 2014.

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  4. #4
    Mikimoto Pearl Museum, u cast Mikimoto Kokichi, koji je bas ovde pronasao nacin kako da uzgaja bisere u skoljkama.

    Do ostrva se ide "toplom vezom", mostom napravljenim 1970.



    Njegova statua na prominentnom mestu, uz muzej bisera



    Celo ostrvce je mozda 300m oboda





    Okosnica cele industrije bisera su ovi splavovi



    Napravljeni su od hinoki cempresa (isto drvo od kojeg se prave hramovi, traje stotinama godina)



    Na modelu se vidi panorama, celo razudjeno poluostrvo Ise-shima ih ima uz obalu





    A ispod njih su okaceni kavezi sa skoljkama





    Nekada su ih iz mora vadile zene -ronioci ali otkada je pronadjeno kako se moze uzgajati biserje u skoljkama, to je postalo vise turisticka atrakcija nego sto stvarno rade.



    Ovde ih ovaj ribar prazni, skoljke idu na otvaranje

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  5. #5

    U muzeju bisera

    Uzgajanje pocinje tako sto se u skoljke "injektira" zametak oko kojeg one treba da pocnu da luce svoj sedef






    Metoda koju je pronasao Mikimoto Kokichise koristi u 4 farme bisera u Japanu (sve cetiri, u stvari)



    Levo je prirodni biser, desno je "vestacki", uzgojen u skoljki na ovoj farmi bisera



    Gore su uzgajani, dole su prirodni biseri



    Skoljke su u ovakvim kavezima, spustene u prirodnu vodu, u utvoreno more



    Skoljke "zevaju" u odredjenom ritmu. Ne sve, neke na odredjenim reprezentativnim mestima imaju senzore povezane sa stanicom na povrsini. Cim pocnu da se otvaraju i zatvaraju u neocekivanom ritmu, generise se alarm da se nesto neuobicajeno desava pod vodom i poruka se salje upravnicima na mobilni telefon. Ima uz ovaj pano model skoljki i kada se rukom dodirne, vidi se (kao seizmometar) linija koja pokazuje da je skoljka dodirnuta



    Od svih skoljki, 50% umre u prvih nekoliko dana. Ova piramida pokazuje odnos kolicine i kvaliteta bisera i kaze "1 u milion je perfektan"



    Ovde se vidi blize zasto su neki biseri jeftiniji a neki skuplji. U prodavnici bisera odmah uz ovaj muzej ima ogrlica od pravih bisera za 20 EUR a i ima i za 20,000 EUR. Ovde postaje jasno zasto je ta razlika u ceni



    Da se obidje muzej (2 sprata) treba najmanje sat vremena.



    Ima puno esponata, ovi su svetski poznati, "zvono slobode", oblozeno sa 12,250 bisera i 366 dijamanata, prvi put izlozeno na New York Exposition 1939.





    Petospratna pagoda (prema originalu koji stvarno postoji u Nari), 12,760 bisera.





    Kruna, 796 bisera i 17 dijamanata, napravljena 1979 (pored nje stoji kopija koja moze da se stavi na glavu za slikanje)



    Ima i pravog nakita, ja se u to ne razumem

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Meoto Iwa je jos jedan legendarni prizor iz Mie Prefecture.



    Dve stene, velika, muska, manja - zenska, zrduzene tonu teskim uzetom od pirincane slame, svetinja su, simbolizuju uniju, brak, muskarca i zene.

    Zacudjujuce su male: 4m i 2m. Ja sam mislio da je to uze viseci most po kojem moze da se hoda. Nista od toga. Onaj "torii" na vecoj steni, ja sam mislio da je 10m, ne, on je kao do iznad kolena.

    Kada se dodje blizu njih, kao malo selo, ima besplatan parking. Ako nema mesta, obidje se krug, tu se niko ne zadrzava vise od 15m.



    Najbolji pogled je izlazak sunca na letnju ravnodnevnicu i mesec od oktobra do decembra



    Putem (100m) koji vodi do njih



    Mogu da se vide a i kupe i napisu zelje na njih, "ema" tablice.



    Svestenici iz Meotoiwa shrine ce da ih opoju



    Kao sto rekoh, stene su mnogo manje nego sto se ocekuje sa prospekata, onaj torii na vrhu he 70cm. Po plimi je pogled lepsi (isao sam dva puta toga dana, i oseka i plima)







    Oseka, manje je atraktivno

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Azuchi bunkan mura, park i istorijsko selo, Toba, Mie Prefecture.

    Povrsine je mozda 2 fudbalska igralista, samo selo



    Ulaz je prilicno skup, verovatno je zato praznjikavo





    U jednoj od kuca je streliste sa lukovima i strelama, ispada nije ukljuceno u kartu, 500Y za pet strela da se odapne



    Komplikovano je sta se placa sta ne, sta ulazi u cenu karte sta ne. Ovi pedal-boats nisu imali nikoga, 500Y extra



    Nedostaje vetar da valja onu travu praznim ulicama, kao u kaubojskim filmovima





    Ovo je bila subota i opet sacica posetilaca.



    Ovo je ninja-show, ukljucen u cenu karte, predstave idu 3 puta dnevno



    Mada je prijatno za oko.



    Naravno, ne preporucujem da se ovde dodje. Osim....ako neko nije zainteresovan za onaj zamak sto se vidi na vrhu brda iznad.

    O tome u sledecem postu.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Rekonstrukcija Azuchi zamka je deo ovog parka. Do zamka ne moze da se dodje bez placanja karte za park, koji posle ima lokalni minibus koji ide od podnozja do zamka, na zapanjujuce retkih 40 minuta. Peske bi bilo 15 minuta.



    Originalno je bio sagradjen u mestu Otsu, na jezeru Biwa, na strateskom putu koji vodi u Kyoto. Sagradio ga je 1579. Oda Nobunaga, jedan od 3 ujedinitelja Japana. Zamak je spaljen 3 godine kasnije u napadu predvodjenom Akechi Mitsuhide.
    Zamak je bio specijalan, cak i provokativan za ono doba. Spolja izgleda da ima 5 spratova, iznutra ima 7.



    Umesto bele ili crne jednobojne fasade, imajo je crteze tigrova, ptica i zmajeva. Pretposlednji sprat nije pravougaon nego 8-ugaon i u drugoj boji.



    Evo razloga: Oda Nobunaga je bio zainteresovan za evropsku kulturu. Bilo je i ranije a na ovoj slici se prikazuje kada je primio , 1581., portugalske jezuite:



    U pozadini se vidi crnac kako stoji, to je bila jezuitska posluga. Nobunaga je trazio da ga ostave u Japanu, ostao je, lokalci su ga zvali Yasuke, cak je i bio dobar borac u bitkama



    Tako, zamak nema pod/krov prvih pet spratova, po ugledu na, verovatno, katedrale



    Unutar cinober obojenog pretposlednjeg sprata





    Poslednji sprat je bila "zlatna soba", stvarno oblozena zlatom, kao i krov. I to je bio znak namerne razmetljivosti kojom je Nobunaga hteo da provocira neprijatelje



    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Ise Shima, put sa lepim vidikom, Sky Line.

    Nekih 12km, placa se putarina 1,250Y. Vredi, ko ima kola i vremena



    Na svim mestima sa kojih ima dobar pogled, ima (besplatan) parking.



    Samo, sve radnje i onaj "foot spa" se zatvore u 5pm. I sam put se zatvara (nema novih ulazaka) leti u 7pm. Ovo je bilo pusto i sve zatvoreno.



    Nema veze, pogled je stvarno lep. Toba i akvarijum su dole u slici



    sa objektivom i priblizavanjem, posle uzivanja golim okom





    Cak se vidi i Azuchi zamak i park kojem pripada



    Na levu stranu, Yokaichi i sve do Nagoje, kada je cist dan



    Posto sam tu, verovatno cu opet otici na isto mesto.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •