Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 47

Thread: Farma

  1. #1

    Farma

    Sad ce neko da pomisli to je ona dzulovstina sto ide na TV (nikada nisam video, citam da se to smatra dnom od samog dna).
    Farma na japanski nacin, Aichi Farm .
    Tu se deca vode jednom godisnje, da vide, dodirnu i hrane domace zivotinje, muzu kravu ili jasu konja.

    U Japanu ne postoji animozitet izmedju sela i grada. Tako je vekovima: seljaci (koji su u stanju da hrane druge) su oduvek bili (posle samuraja) najvaznija i najvisa kasta stanovnistva.
    Posle njih su, po vaznosti, dolazile zanatlije (koji znaju nesto da naprave) pa tek onda trgovci (koji ne znaju nista).

    Porodice poziraju...sa konja



    ...na magarca:





    Za sitninu moze da se kupi celer ili sargarepa da deca iz ruke hrane domace zivotinje. Ovce







    Sargarepa iz decje ruke za gospodina vepra:




    Torovi za ovce i koze:




    Sve za farmu, mini suknje, stikle, sve:





    Nalet devojaka koje su dosle da provedu dan na farmi:




    Jos radije, dolaze mladi gradski parovi:





    Model teleta, ceka se u redu za slikanje:



    Nema turisticki autobus nego traktor sa prikolicom koja ima sedista:




    Posle dodirivanja zivotinja, mesto za licnu higijenu:




    Bio sam 3 puta, naci cu slike od pre.
    Snabdevamo za doktorate, magistature, privatne i drzavne, samo odredite vreme i mesto

    (clone of yoyogi)

  2. #2
    Farma je komercijalna, prava, radi sve sto farma radi. Kao turisticka atrakcija je dodatna delatnost.

    Pomusti kravu...kao prava, isti osecaj, samo sto nije topla:



    Pola krave, u stvari...ostalo nije potrebno:



    Kako su ove dve male navalile, tata ih slika:



    E, ovo se vec placa. Pomusti (30 sekundi) pravu kravu. Izvedu je iz staje i oni sa kartama cekaju u redu i dobiju svoje vreme (cena je 4 EUR, litar mleka u radnji je 1.5 EUR).



    Ceo zivot pije mleko i sada prvi put proba odakle dolazi. Nije od "Ujka Krave":



    Dete muze, tata slika:




    Ima da se pamti:

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  3. #3
    Deca, kako bube u ovim kacigama, cekaju na red da jasu konja. Jedan krug, 5 minuta.



    I ovaj 3-godisnjak se naostrio:



    Nije mu lako da naskoci, vodic konja mora da mu pomogne.

    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  4. #4
    Poslednji dani u godini kada jos moze laka odeca i kratki rukavi.
    Od 15. novembra naglo pocne vreme kakvo dolikuje dubokoj jeseni.

    Ko bi rekao da ce ove devojke nocas da djuskaju u disku, posle slikanja sa magarcem na farmi?



    Pomeri se magare, sada treba da ga cekamo da se vrati ili da mahnemo sargarepom:



    Doke se grupe devojaka redjaju, ovaj covek sa detetom ne moze da stigne na red da se slika:

    Bager, traka, odlagac

    (clone of yoyogi)

  5. #5
    Farma u Gifu prefekturi, Bokka no sato, celodnevni izlet.

    Moze da se provede dan, pogotovo ako ima vise dece.



    Red za muznju krave (Jersey cow):



    Jooj sto je mekoooo!



    Telci moji mali



    Nije bas modna pista, vise onako, gradske ribe gledaju kako krave u stali prezivaju




    Koliko ih je:



    Da vidimo i gospodina konja (taj ne ide na Pink da tamo brani doktorat):



    Nije im ni lose, neko bi pomislio da se radi o zgradi ili holu skole, ne o konjusnici



    Da ti slikam zube:



    Ovce i jaganjci, moze da se udje u tor



    Iste one zenske is stale, sada revija za ovce




    Deca hrane ovce sargarepama



    I magarca (pise da je rodjen 1995):




    Nema stapa, cista sargarepa




    Daj mi konja jedan krug:



    Dva autobusa skolske dece na studijskom putovanju na farmu


    Bushi ! ...hahahaha...Bushi !...hahahaha...

    (clone of yoyogi)

  6. #6
    Farma borovnica. Nikad nisam znao kako rastu, cini mi se da sam se secao iz detinjstva da su to niski zbuncici.

    Ovi su u visini glave, mozda je druga sorta,






    Koliko god da su slatke kad se uberu, duplo su sladje ako odstoje 1-2 dana



    Uz borovnice, borova suma.



    Cenovnik:

    Odrasli, 1,000Y (1,000 dinara) i da jedu u farmi koliko god mogu, nema iznosenja
    Deca, 500Y, da jedu koliko mogu i jedno pakovanje od 200g mogu da ponesu

    Da nabere da se nosi, 2,000Y po kg. To je puno borovnica, ne verujem da bi jedna porodica uspela da ih pojede pre nego sto se pokvare.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  7. #7
    Pojma nisam imao kako asparagus raste i kako se uzgaja.



    Dok nisam juce video, na farmi asparagusa:





    Raste pa se odsecaju "shots"




    Metar i po visoka biljka


    I like to watch.

    (clone of yoyogi)

  8. #8
    Moja "pijaca". JA (Japan Agriculture) ima ovakvih ispostava na desetine hiljada sirom zemlje. Lepo su redjene, kao supermarketi, svo osoblje je zaposleno od strane Federacije poljoprivrednika, svaki Japanac, kada ima izbora, prvo kupuje od njih. Ne samo da podrzi svoje sunarodnike, poljoprivrednike nego se i zna da je to sve tog jutra ubrano i doneto a sami delatnici posle isporuke vrate se da rade na svojim poljima i plantazama. Poljoprivrednici ne prodaju licno.





    Ove polegnute sadnice...ovde je paradajz, dolazi u torbi koju zemlja absorbuje (nije plastika), organska materija





    Ili ove, secerna trska





    Sto su polegnute? Danas je bio tajfun pa su ih sami organizovano oborili pre nego sto to uradi oluja.
    I like to watch.

    (clone of yoyogi)

  9. #9
    Kako rastu dinje? Mislio sam da znam, ja sam seljackog porekla. Rastu tako sto leze na zemlji.

    Jos seljackija (u poljoprivrednom smislu) zemlja, Japan, ima druge koncepte.

    Farma dinja:



    Izgleda, rastu kao paradajz, na visini :



    I stvarno je tako: ne leze na zemlji (zaokruzeno crvenim gde su dinje, plodovi):



    Evo ih u radnji:



    Cena je isto toliko dinara, teske su nesto manje od 2kg a slatke kao med



    Ono sto dinje nemaju ( a sto sam mislio da moraju da imaju) je "beli stomak", kao u zabe, na kojem su lezale na zemlji. Nema toga, svaka strana dinje propisno osuncana.

    Pa, kako biti veci seljak od seljaka iz najnaprednije zemlje na planeti? Ni tu im ne mozes nista, sve znaju, bolje. Ne samo industriju, elektroniku, robote, automobile, nego i milenijumima stare delatnosti kao sto je poljoprivreda.
    I like to watch.

    (clone of yoyogi)

  10. #10
    Japan, kraj avgusta, pirinac sazreva.





    Japanska "shenica belica":




    A mirise, kao kada kod nas sazreva psenica za zetvu, krajem juna (u Srbiji se jos svici pojave sa mrakom)




    Zetva je krajem septembra, pocetkom oktobra. Posle nje sva mesta imaju velike festivale zahvalnosti nebesima za zetvu i sa zeljama i optimizmom da sledeca bude dobra.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  11. #11
    JA (Japan Agriculture) Agri Mura (poljoprivredno selo) blizu moje banje.
    To je, u stvari pijaca gde je roba predata profesionalnim prodavcima (koji rade za seljake) da njome manipulisu i da je prodaju.

    Imaju poziv za takmicenje - u pravljenju najlepseg strasila.



    Na telu strasila je zakacena tabla sa pozivom, od 25. oktobra do 14. novembra.



    Doduse, ako je ovo strasilo, nije ni cudo da ptice dodju i sednu joj na rame, da je gledaju izbliza


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  12. #12
    Prosle nedelje prodjem (biciklom) kroz moj kraj, vidim ovi leju



    Ima cvet u sredini:



    To je bilo prosle nedelje. Ove, cvet je posustao, cak i zgleda kao da posrce




    Maltene, kao strasilo



    Cvet je "petlova kresta", gaji se ornamentalno (za ukras), eto , i to su seljaci uradili. Da ima nesto i za lepotu, u bezlicnim poljima.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  13. #13
    Pirinac poznjeven, neke njive imaju slamu ostavljenu



    sa nekih je pokupljena.



    Sta ce im slama? U Japanu se krave ne drze po stalama sa slamom kao prostirkom, niti je jestiva niti je dobra za bogznasta, sigurno ne u tolikim kolicinama.

    Onaj koji je ostavio slamu, preorace je u zemlju, mozda i zapaliti da se pretvori u pepeo i tako nadjubri njiva za sledecu setvu.

    Onaj koji je pokupio (automatski je vezana u snoplje pri zetvi) verovatno ima povrtnjake i slamom ce utopljavati leje preko zime. Isto, ta slama je na prodaju povrtarima koji je nemaju, za njihove leje.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #14
    Jedna od njiva ranije slikanih, juce farmer pali strnjiku.



    Pre mesec dana kupim kesu crnog luka u planinskom selu, a on oko "brkova" sav crn od pepela. Cak sam se mislio da ostavim.
    To je u stvari, dobar znak. Da je rastao u prirodno djubrenom povrcnjaku. Istina, i glavice su bile oko 500g, svaka. To dovodi do zabune kod recepata kada kaze "iseci glavicu crnog luka". A ona velika za 3 normalne.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  15. #15
    Kineski restoran, "tantamen", tajvanska corba. Levi ugao su na pari kuvane shorompo knedle punjeme mesom. Ispred je "chahan", przeni pirinac sa rakovima.



    Ovde nas posebno zanima ovaj dezert sa leve strane, sa kiwijem. Kiwi u kineskom restoranu? Sigirno, kiwi je i dosao iz Kine, tamo je to Kineska kruska.
    Zapadnjaci su ga zvali "Chineese gooseberry", sto je kod nas malo poznata biljka "ogrozd", srodna ribizli.



    Pojma nisam imao kako raste i kako se uzgaja. Kada sam ovo video, mislio sam da je vinograd:



    Izbliza, nije grozdje:




    Jeste, on je, kiwi:




    Novozelandjani su ga preneli iz Kine i poceli komercijalno da ga gaje. Dali su mu ime "kiwi" jer podseca na njihovu nacionalnu pticu - kiwi:

    I like to watch.

    (clone of yoyogi)

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Koza, decja radost. Chausuyama kogen, stavili su 4 koze na padinu, deca i omladina ih mazili, na stotine milovanja dobiju svaki dan



    Toliko se navikle



    Pa ove devojke



    Posle dva minuta druge devojke



    Taman posla da ih neko juri ili bije stapom.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovogodisnje takmicenje u pravljenju strasila na farmi blizu moje banje. Bilo je izlozeno 20 finalista



    Skolska deca, na nastavi iz poljoprivrede





    Ovo je No.1, pobednik



    Nosi kimono, to nikada ne ide u njivu

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Prve za 2016-tu. Seku ih na 1/6, posebno upakuju i tako se prodaju (uglavnom), Cene su kao u dinarima



    Tu se vidi kako to ide za frizider, ne kao sto BBC kaze da one cetvrtaste lepo staju u njega. Cela lubenica dosadi svima, nikako da je zavrse. Ovako, jedna-dve kriske za familiju, svi zadovoljni a u frizideru ne treba da se drze - odmah se pojedu.



    Evo jedne, cele, cena 5,400 dinara. Nema "belu fleku" na kojoj je lezala, one vise, kao jabuke, ne leze na zemlji. Te skupe lubenice se "rucno" uzgajaju, jedna na lozi, da svi sokovi odu u nju, jednu. Gaje se u malim "tirazima", otprilike kao da farmer svakoj lubenici zna ime. (Vidi samo jagode do nje, isto tako gajene).



    Ovo su cene u junu, kada su u sezoni, vise nego duplo jeftinije



    Ovako dodju na tanjir clanovima porodice, ne jedu se kao sviranje usne harmonike



    Sad, ove cije slike obilaze svet. Yubaru (Hokkaido, Sapporo) selo ih pravi, cetvrtaste ili u obliku srca. Stave se u kalup i od njega uzmu oblik.



    BBC kaze "da bolje stanu u frizider". Obicna glupost, treba skinuti jednu resetku u frizideru da se u njega uskladisti lubenica koju treba odmah pojesti. Stvarno, sta bi radili sa prostorom koji ostavlja okrugla lubenica u frizideru? Uturali namirnice kao fiseke oko krivina?

    Ove lubenice su skupe, kupuju se kada se ide nekome u posetu, umesto skupog buketa cveca. Islikaju se sa njima i smesta ih iseku i pojedu, one nikada ni ne vide frizider.
    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Nikad nisam video ove četvrtaste lubenice ovde ali ni na Tajlandu.
    Ovde ,u Srbiji ih još nema iako u supermarketima ima raznog egzotičnog voća,jer bi bile skupe i ko bi ih onda kupovao.
    Evo kako se prodaje u Thai u supermarketu

    Name:  Libenice 01.jpg
Views: 454
Size:  54.4 KB

    I ovde se prodaje isečena na kriške i na ledu.Na ulici kada se kupi ,takođe se kriška izvuče iz onih pokretnih vitrina sa ledom , stavi u kesu a onda mačetom seče preko kese i iseče u komade a da kesa ostane čitava!!
    To u Srbiji nema.Prodaju se cele lubenice i ponekad sam u Beogradu u supermarketu video isečenu na pola.
    Na ovoj slici u Thai vidimo da se prodaju i dve vrste dinja.Ove desno piše da su japanske specijalne i skuplje su više od 3 puta od ovih levo.
    Na lokalnoj pijaci u Thai se prodaju ovako cele

    Name:  Lubenice 02.jpg
Views: 472
Size:  34.7 KB

    Interesantno da se u Thai najčešće prodaju lubenice tamno zelene kore i nešto manje veličine dok su u Srbiji takve retkost i samo ih se sećamo iz prošlosti.
    Još jednu vrstu nisam viđao ovde u Srbiji.To su žute lubenice koje se često prodaju u Thai.
    Evo ih pored crvenih i istog su ukusa

    Name:  Lubenice 03.jpg
Views: 424
Size:  37.3 KB

    Najveći problem ovde u Srbiji za proizvođača lubenica je niska cena jer je tržište smanjeno i slaba kupovna moć.
    Cena prošle godine je bila oko 30-40 din po kg. u maloprodaji na pijaci ili supermarketu a na veliko na traktorsku prikolicu ili kamion oko 20 din/kg.
    To znači cela lubenica od npr. 8 kg je oko 300 din.(ili yena).To je 5 puta jeftinije od onih u Japanu u junu .
    I kome onda prodati skuplje četvrtastu (još moraš ulagati u kalupe).
    Kako seći pa prodavati skuplje-to sa ovom kupovnom moći ne prolazi.
    Pre nekoliko godina jedan mi kaže da mu donesem seme žute iz Thai da pokuša da ih proizvede.Te godine sam te žute najviše konzumiro i uredno sakupo semenke(ne bude ih puno )i doneo.Ovaj posejo i nijedna nije izašla.Možda je samo jedna reprodukcija a tamo u turističkim zonama gde budem nikad nisam video neku poljoapoteku sa semenima.To je verovatno u provinciji.
    A da je i proizveo ovde te žute-da li bi to neko više platio?

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Farma: cesljanje jabukovih stabala

    Ovo je bio 28. Februar 2016. jos zima. Iida, vocarski kraj (Nagano Prefecture, Japan), vidim ovog farmera kako nesto radi oko jabukovih drveta



    Sta on to radi, nikada pre nisam video (a i kako bih, koliko god da sam seljackog porekla, odavno sam otisao za svetlosti velegrada). Skida naboranu koru sa jabukovih stabala, nekom alatkom kao grubi metalni cesalj:



    Vide se stabla koja je "obradio". Ako neko ko cita ovo zna bolje, neka mi kaze. Mislim da odstranjuje ispucalu koru u kojoj zive stetocine, koliko god da malo jedu, ipak su na stablu koje svoje sokove treba da da jabukama, ne bubama i crvima.

    Ima ovaj farmer jos toga da poradi. Mnoga stabla su mu "neocesljana".



    A jabuke, u blogosferi mogu da se nadju tvrdnje da su japanske jabuke "toliko slatke da ne osvezavaju". Boktemazo.


    Farmeri su u Japanu na visokoj ceni. Ministarstvo poljoprivrede je vaznije od ministarstva odbrane ili policije.

    Tuzna istina je: prosecna starost farmera je 76 godina.
    Azija, moja dežela.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •