Nuklearna elektrana Hamaoka koja je zatvorena u maju mesecu, dobija 1.5km dugacak i 18 metara visok valobran. To je vise nego sto je pogodilo Fukushimu i kazu dovoljno da odbrani od tsunamija cak i ako se istovremeno dese 3 velika zemljotresa. Jos ce da izdignu 20m iznad zemlje generatore (ono sto je bilo pod zemljom i poplavljeno tsunamijem, to je i prouzrokovalo havariju Fukushime, generatori za hladjenje kada nestane struje nisu mogli da rade).Cena: 1.3 milijarde dolara.

Tadasnji (dao ostavku krajem avgusta 2011.) Premijer Naoto Kan je to koristio da pokaze kako on unapred misli i zatrazio (ne moze on privatnoj firmi da naredi da prestane da posluje ako nije uradila nista protivzakonito) da se nuklearka zatvori dok se ne obezbedi bolje od zemljotresa i tsunamija. To je rukovodstvo iskoristilo da zatvori a otvorice pod uslovom da drzava garantuje bezbednost.
Sada ce to da se desi.

Ja zivim nekih 100km od te nuklearke i svi ovde misle da veliki Tokai (To = istok, kai = obala) zemljotres moze svaki cas da se desi. Kansai (Osaka, Kobe) su imali svoj 1995, Kanto (Tokyo) je imao 1923. i ovaj sada. Jedino je sumnjivo kako nista zesce nije vec strefilo Nagoyu i Tokai. Bar sam na brdu, tsunami koji bi do mene uspeo da stigne pola planete ne bi prezivelo da prica o njemu. Bar mi je kuca neunistiva, moze da potone ako se zemljina kora razjapi (ono: "jooj, zemljo, otvori se") u provaliju ali ne moze da se srusi. Ovako, na primer ( Niigata zemljotres, 16. jun 1964, zrtava: 26)


Name:  a-nigataearthquake1964.jpg
Views: 607
Size:  9.9 KB