Bice skoro 6 meseci od katastrofalnog zemljotresa i jos goreg tsunamija koji su pogodili Tohoku region Japana.

Na sam dan zemljotresa, od tog trenutka, na drugom sam Forumu postovao iz sata u sat i imao skoro 100 hiljada poseta, jedan od najcitanijih topika ikada.


Ovde ide skracena verzija, da se podseti ko je sta mislio i kako je izgledalo.
Ostaje kao tema jer ce se posledice osecati, bar za stampu dovoljno interesantno , godinama a za lokalno stanovnistvo generacijama.


Neke stvari je trebalo imati hrabrosti misliti i reci u opstoj histeriji. Bilo ih je nezodno cak i znati. Vidi se, ako ne obrisu topik na izvornom Forumu, prava karikatura ljudske gluposti, zlobe, beskorisnosti, histerije.


Da pocnemo odavde. Na moje da Japanu ne treba nista od donacija neko ogovara cinicno:

16. Mart 2001:



Neko: Ako sam dobro razumeo, ne treba nista?

Yoyogi: ( 16 March 2011 - 08:53:41 )

Treba, na primer, da se helikopterom spusti pitka voda evakuacionom kampu. Treba razriti one rusevine i povaditi tela, mozda na hiljade jos pod njima. Kao to mozes da izvedes? Kakvim donacijama? Helikoptrerima i buldozerima, treniranim spasiocima sa psima a ne SMS porukama.


Ono sto treba, ne moze da pomogne niko osim mozda Amerikanaca koji imaju baze i helikoptere i tehniku. A to sto treba postoji u skladistima ne trebaju pare da se od negde kupi (voda sa cesme je pitka, gde je ima, mogu i odatle da se napune kontejneri). Taman posla da drzavi trebaju pare da sama od sebe kupi, svoju robu, za svoje gradjane u nesreci na sopstvenom tlu.


Ostali samo prave guzvu ili nehotice direktno odmazu a tesko je to reci nekome ko iskreno hoce da pomogne.

Evo, na primer, da dodje 100 doktora iz inostranstva, bez znanja jezika samo bi napravili vise problema svojim prisustvom, zahtevima za prevodiocima i pratnjom, smestajem i sopstvenim postojanjem nego da nisu dosli.


Juce, moja firma (americki head office) uspostavlja fond za pomoc, sami su stavili 500K $ kao pocetni ulog. Sat vremena kasnije, i lokalni deo firme je morao da se pridruzi a ni sami ne znamo kome i kako ce te pare otici i kome uopste trebaju i kako ce biti distribuirane.

Ista psihologija kao "posalji poziv na ovu plemenitu akciju svima koje poznajes".


U petak, centrala firme najavi otvaranje "bridge line" za sve sto moze iz Japana da zatreba, sa osobljem 24x7. U ponedeljak, najava "zbog odsustva bilo kakve potrebe, linija se zatvara, koristiti redovnu proceduru".