Results 1 to 4 of 4

Thread: Tajland, par saveta oko hrane, jer imam specifican vid ishrane

  1. #1

    Tajland, par saveta oko hrane, jer imam specifican vid ishrane

    Zdravo svima, posto mi je prvi post hteo bih da pohvalim forum, super je! Tek pre neki dan sam ga otkrio i citam ga kao lud

    Za 15-ak dana putujem prvi put za Tajland i uopste taj deo sveta. Ostajem isto tako nekih 16 dana, to mi je godisnji odmor. Ja sam iz Beograda, sve sam ja to lepo sam organizovao, kupio karte pola godine unapred itd, ali u medjuvremenu sam otkrio da imam mali problem sa stomakom zbog kog moram da imam dijetu.

    Ono sto ne bih smeo da jedem je secer (osim fruktoze, tj. iz voca, to je ok), kvasac i belo brasno. Secer pogotovo. Jel moguce uopste govoriti ulicnim prodavcima da ne stavljaju secer u neka jela? Npr. ako hocu da uzmem padthai, jel ga oni tek spremaju, pa onda ima sanse da im kazem ili je vec pripremljen?

    Mislim, znam ja da kazem na engleskom kako da to ne stavljaju, ali ne znam koliko je pametno osloniti se da ce me oni razumeti. Problem mi je sto ne znam kako da im kazem na thai(?) jeziku?

    Tako da, ako neko moze da mi prevede ove 3 stvari:

    -molim vas bez secera
    -molim vas bez belog brasna
    -molim vas bez sosa


    bio bih mu zahvalan jako!

    Translate google mi nije bas koristan, jer mi izbacuje njhova slova
    Hvala jos jednom i izvinjavam se ako sam bio opsiran.

  2. #2
    Thai:Najlepsa PM na svetu Som_tum's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    74
    -molim vas bez secera
    mai sai nam tal

    -molim vas bez belog brasna
    mai sai pheng

    -molim vas bez sosa
    mai sai suce hoi nang rom


    Brasna ima 10 vrsta: od pirinca, kasave, heljde...
    Sosova ima na desetine.

    Za tako kratko vreme ne bi ni trebao da se izlazes riziku, ne obaziri se na ulicne prodavce. MacDonalds, KFC, 7-11.
    Mnoga jela je nemoguce napraviti bez sosova, bilo bi kao da trazis pasulj bez zaprske, sarmu bez kupusa.

    Tajland je kulinarska supersila a ulicni prodavci su tu jer Thai kod kuce nema sanse da naprave bolje i jeftinije to sto se prodaje.
    Mnogi stanovi ni nemaju kuhinju, retko se kuva kod kuce. Da se u toploj klimi oko hrane ne zapate bube, onda zgrada mora da se rusi.
    If you can't trust a stranger on the Internet, who can you trust?

    (clone of yoyogi)

  3. #3
    Hvala za brz odgovor! Hehe ja jedem pasulj bez zaprske, ali ok kapiram sta hoces da kazes.

    Jel izgovaram bas kako je napisano (po Vuku) ili se 'ph' cita kao f? (Citao sam da je bitno kako se izgovara, pa da ne razumeju nesto drugo).


    MC Donalds i KFC su mi i ovde problem zbog belog brasna i kvasca (lepinje), tako da ni sam nisam pametan.
    Ako jos nekome padne na pamet neka ideja, oko ove moje situacije, slobodno kazite


    Zaboravio sam da kazem da ne mogu ni pecurke, a gledao sam i njih stavljaju u jela, pa ako neko moze da kaze i to:

    -molim vas bez pecurki

    I da vas ja ne bih gnjavio kako koja rec mi padne na pamet, jel ima negde na netu srpsko-tajlandski recnik-izgovor? Po mogucstvu da ima tih kulinarskih izraza.
    Mozda sam ja malo vise opterecen, ali posto mi je zdravlje u pitanju, moram da pitam, nadam se da razumete.

    Hvala puno!

  4. #4
    Thai:Najlepsa PM na svetu Som_tum's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    74
    Pecurka se kaze "hed", po Vuku.

    -molim vas bez pecurki
    mai sai hed

    Ne znam za recnike Thai - Srpski, Za engleski ih ima puno, ima na desetine vodica za putnike.
    Secam se pre vise od 10 godina bilo je online, "Naucite tajlandski", ne znam gde je to bilo.
    If you can't trust a stranger on the Internet, who can you trust?

    (clone of yoyogi)

Similar Threads

  1. Gujo Hachiman - Izrada modela hrane
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 1
    Last Post: 30-07-13, 11:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •