Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 81

Thread: Tajland, prvi put

  1. #1

    Question Tajland, prvi put

    Kao što se vidi iz naslova topika putujemo prvi put na Tajland, polovinom marta. Ostajemo punih 14 dana, i sada pravimo plan boravka pa bih bio zahvalan za svaki predlog i savet od iskusnijih putnika.

    Okvirni plan sada izgleda ovako:

    1. dan - Bangkok (obilazak glavnih atrakcija duž reke i u starom delu grada dok budemo imali snage)
    2. dan - daytrip Kanchanaburi (rano ujutro polazak, obilazak zanimljivih mesta - most, slonovi, tigrovi, šta god još stignemo..., predveče povratak)
    3. dan - daytrip Ayutthaya (više-manje isto kao prethodni dan) pa kasno uvece iz Bangkoka vozom/busom odlazak ka jugu
    - Vozom/busom bi išli do Surat thanija pa tamo hvatali prevoz za Ko Samui. Narednih desetak dana bi podelili između ostrva - Samui, Phan gan, Ko tao.
    13. dan - kasno uveče povratak za Bangkok preko Surat thanija
    14. dan - Bangkok (nastavak obilaska sa početka, mali šoping...)
    15. dan - jutarnji let bkk-svo-beg

    ------------------

    E sad, slede pitanja.

    Što se Bankgkoka tiče prvo pitanje je gde tražiti hotel u odnosu na blizinu atrakcija i udaljenost od protesta? Vidim ovde http://www.stickmanbangkok.com/iscrpan izveštaj o stanju u gradu i deluje da bi smeštaj negde oko khao san roada bio dovoljno daleko od demonstracija a relativno blizu bitnim stvarima. Ako imate neki predlog za pristojan, a povoljan smeštaj koji ne uključuje gomile pijanih turista - bio bih zahvalan

    Za Kanchanaburi i Ayutthayu ima mnogo toga na netu ali ako ima nešto što (ne) bi trebalo propustiti a može da se uklopi u daytrip...

    Transport ka jugu. Još uvek vagam između voza i busa, ali naginjem vozu s obzirom na dužinu puta. Jel to OK? I da li bi trebalo da rezervišem karte unapred ili mogu da ih uzmem kad stignemo prvi dan u Bkk?

    Razmišljam i da ili u povratku ili u odlasku Surat thani zamenimo Chumphonom zbog direktne veze sa Ko Taom. Jel to ima smisla ili da ostane Surat thani u obe varijante?

    Svaki info oko za Samui, Phan gan, Tao je dobrodošao - gde spavati, gde ići, gde klopati, izleti, šta izbegavati...

    ------------

    Dvoumio sam se između varijante Samui-Phan han-Tao i Phuket-Phi phi-Ao nang. Deluje da prva traži manje vremena za transport pa sam se usmerio na nju. Nisam još definitivno odlučio pa ako mislite da treba da se predomislim - kažite dok je još vreme

    ------------

    Što se budžeta tiče, ni ti nisam načisto. Cilj je, svakako, da vidimo što više što povoljnije. Naravno, ne očekujem da sve ovo uradimo sa 300 evra. Ali ne znam ni koliko mi treba.

    Za smeštaj bih plaćao samo koliko treba da dobijemo čist i bezbedan smeštaj sa kupatilom na solidnoj lokaciji. I tako nameravamo samo da prespavamo tamo a i da se premeštamo 3-4 puta tokom te dve nedelje pa mi luksuz i nije toliko bitan.

    Klopa ne bi trebalo da bude problem. Volim azijsku kuhinju, volim da probam koješta i nisam neka picajzla. Si fueris Thai... A to ne bi trebalo ni da bude toliko skupo.

    Transport uglavnom lepo pišu cene na netu, s tim sam OK.

    Izleti i slične mamipare... Tu bi valjalo napraviti neku selekciju. Šta ne bi valjalo da propustimo a šta bi trebalo da zaobiđemo?

    -------------

    Eto toliko za sada. Ako sam nešto zaboravio - dopuniću.

    Odoh sada da iscitavam forum a vi pišite - pomažite

    Tnx,

    arrgh

  2. #2
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Mnogo ti je natrpano, trebace ti odmor kada se vratis iz Thai. Ima li dece medju putnicima?
    Ako ti je Khao Sarn prihvatljiv, nadji nesto tamo za smestaj. Jos, oni imaju razradjenu industriju koja te odvede gde god hoces, sva ta putovanja mozes tamo da sredis.

    Taj voz BKK – Surat Thani, ako je neradni dan, karte su uglavnom rasprodate. To vidi ako mozes da ides radnim danom. Ne da svi putuju za Surat Thani nego idu tim vozom do pola puta, Hua Hin ali je karta svejedno prodata.

    Bangkok je grad za jedan dan. Palata, Emerald Buddha, reka. Ostalo su shopping malls svetske klase, ko voli da se u njima seta i razgleda.

    Kanchanaburi, Ayuthaya, sto ima to je nadohvat. Manje vidljive stvari, kao na primer splavovi/sobe za prespavati na reci ili nesto suptilnije, za to treba lokalac da ti bude u drustvu. Za jedan dan idi samo na glavne stvari.

    Kada sam ja bio na Koh Samui, bio je ferry odande do Koh Thao. Ne bi trebalo da se ide u Surat Thani i Chumpon, moglo je direktno sa Koh Samui. Koh Thao je poznat po ronjenju, sve se tamo vrti oko “nastave” ronjenja. Mislim da osim toga nema nista.

    Ako vec ides Phuket, ostani tamo i uzivaj, Koh Samui je to isto samo umanjeno a nema Phi Phi i Krabi. Ako nisi strastveni ronilac, ne znam sta drugo bi trazio na Koh Thao.

    Najjeftinija ulicna i “street side eateries” hrana je verovatno bas u Khao Sarn Rd.

    Za klopu ima drugi problem, “toaletpapirne halucinacije”. Mozes da jedes u dobrom restoranu i da te za sat vremena potera, u javnim wc-ima nema toilet papira.

    Sta da ne radis:
    Nemoj da iznajmljujes moped.
    Nemoj da iznajmljujes jet-ski. Tu ti nadju “ostecenje” i 20 lokalaca sa lancima i toljagama te opkoli i istrese ti sve pare sto imas. Ako nemas, u pratnji te odvedu do ATM ili gde mozes da podignes pare. U dosluhu su sa policajcima, nista ti ne pomaze.
    Nemoj da se sprijateljujes sa ljubaznim lokalcima. Oni te negde odvedu da te posteno oderu.
    Nemoj da se vozis tuk-tukom. To je 10 puta skuplje od klimatizovanog taksija sa taksimetrom.
    Ne postoje nikakve “government sponsored smaragd sales”, klasican scam.

    Ne znam sta u BKK moze da se kupi od interesa a da vec nema u Srbiji. Suvenircici (bili su mali drveni tuk-tuk, pakovani po 10 komada, 150B, na ulicnim tezgama).
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  3. #3
    Tnx, Yoyogi.

    Znam da deluje preobimno ali ne marim za to. Ovo je avanturizam, nije odmor. To će na red doći posle. Sad želimo da vidimo što više, u razumnim granicama.

    Ukratko da odgovorim na ovo što si napisao...

    Ne bih baš na Khao Sarn zbog buke i gužve ali ću biti negde u tom kraju zbog blizine ovih stvari koje treba videti u tih dan-dva koliko imamo u Bkk. Šoping je, onako, usputna stvar - suvenirčići i slično...

    Za Surat thani bi išli utorak uveče ali bi se vraćali u petak uveče. Tu bi kartu svakako kupili nekoliko dana ranije. Da li da odmah u Bkk uzmemo tu povratnu ili ima gde na ostrvima da se kupi?

    Što se Chumpona tiče, mislio sam da li ima smisla da idemo iz Bangkoka za Surat thani pa odatle na Samui, Phangan i Koh Thao a da u povratku sa Koh Thao idemo da hvatamo voz u Chumponu umesto da se vraćamo u Surat.

    Nažalost, Phuket, Phi Phi i Krabi ostaju za neki sledeći put (tada ću gledati da letim pravo za Phuket).

    Zapamtiću ovo za propratne efekte klope, a one 'don'ts' sam i planirao da izbegavam svakako.

    BTW Koliko vidim ovaj deo Bangkoka u kom su atrakcije je relativno bezbedan od protesta i sličnog, dok ih ima dosta oko shopping zona. Jesam li u pravu?

    Tnx još jednom. Kad me put nanese u Nagoyu, častim večeru!

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Što se Chumpona tiče, mislio sam da li ima smisla da idemo iz Bangkoka za Surat thani pa odatle na Samui, Phangan i Koh Thao a da u povratku sa Koh Thao idemo da hvatamo voz u Chumponu umesto da se vraćamo u Surat."

    To ima smisla, tako treba. U samom Chumponu nemas sta da trazis, nemoj ni da se zaustavljas.
    Glavna ulica:



    Karte za voz mogu da se rezervisu preko neta, traze da se plati depozit koji se kod preuzimanja karte vrati. To zbog masovnog rezervisanja i "no show".

    Protesta nema oko "atrakcija". Glavni protest je na Asoke raskrsnici, tu turisti mogu da se zateknu ali nemaju razloga da idu. Osim, sex-turisti, koji idu u Soi Cowboy.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Protesti u Bangkoku i kontrola raskrsnica se obustavljaju i sele na jedno mesto : Lumpini Park. To je ulica Witthayu ("Wireless"), izmedju stanica SkyTrain Chid Lom i Ploen Chit.

    Na uscu ulice u Sukhumvit Rd, je americka Ambasada i generalno top end hoteli (Okura, Conrad). Tu je i BKK ofis moje firme.

    Park gde su protesti je nekih 1.5km dalje niz ulicu, na Rama IV strani i tu se turisti retko zateknu, nema razloga.

    Uzroci protesta nisu otklonjeni, naprotiv, jos su dublji nego 9. januara kada su zapoceli. Ocigledno, broj prisutnih se smanjio pa bolje da ih koncentrisu na jedno mesto. Drugi razlog je propast biznisa na glavnim gradskim ulicama gde je saobracaj bio obustavljen, divlje kontrolisan a turisti i kupci su obilazili u velikom luku. Sada ce to postati turistima nevidljivo, tako i treba.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  6. #6
    "... planiramo da idemo pocetkom novembra u bangkok na par dana pa posle dve nedelje na koh samui, odprilike do 20tog novembra.
    da li se isplati tada ici zbog vremena?"

    Novembar je mesec kada prestaje kisna sezona. Cak sta vise, praznik Loy Kratong (5,6,7 novembar) je zvanican kraj kisne sezone i turisticke vansezone.
    Od tada nastupaju "sezonske" cene smestaja koje mogu biti i duplo i troduplo vece nego april - oktobar.

    Sto se vremena tice, nemas brige.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  7. #7
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616

    Tajland, budisticka tolerancija

    Ono sto je Iran za Islam, to je Tajland za Budizam. Fundamentalni.

    Dobra stvar je, iz Budizma kao vere, odatle dolazi cuvena tajlandska tolerancija, strancima dopadljiv osmeh i "sve moze". Izbegava se konflikt izmedju domacih i stranih.



    Ovi budisticki monasi u pikapu, snimljeno u Pattaya ("Sin City" ili, lepse, "Fun City"), nemaju svoja vozila niti bilo kakvo vlasnistvo nad bilo cime, nemaju nista osim svojih safranski obojenih toga.

    Sta se desava na slici: neko ih je pokupio iz manastira i vozi ih na neku "life crisis ceremony". Moze biti osvestenje nove kuce, pogreb, diplomiranje dece, neko iz familije se zamonasuje.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Kaze pitanje na PM:
    Idemo na Tajland u periodu od 24.01.2015 - 10.02.2015. i to u Bangkok i ostrva Koh Samui, Koh Phangan i Ko Tao.. Ono što me zanima jeste za Bangkok, s obzirom da tu ostajemo svega 3 dana a to je gde je najbolje da se smestimo? U blizini Khaosan road? Znam da je 3 dana za Bkk jako malo ali ako možeš da mi kažeš šta je ono što najpre treba obići u Bkk-u i to koje je najbolje prevozno sredstvo za kretanje po Bkk, metro, taxi, tuk-tuk? Planiramo svakako da uzmemo neku knjižicu-vodič i da se bolje upoznamo preko foruma ali ajde ovako iz prve ruke od nekoga ko je bio...

    Što se tiče ostrva, to ćemo nadam se lako, ostrva ko ostrva, obilazak nekim skuterom, plaže, ronjenje itd


    Odgovor:

    Za Bangkok 3 dana ne samo da nije jako malo nego je i jako puno. Onome kome je malo 3 dana, njemu je malo i 3 godine, oni se tamo nastane i ostanu dozivotno ili dolaze nekoliko meseci godisnje i ne mrdaju iz grada. Oni prakticno i nisu turisti. Niste vi od takvih.

    Za turiste: vidis jedan hram video si sve. Nisu istorijski nego su u upotrebi, Bangkok kao grad postoji jedva vise od 150 godina.

    Ako ste mladi i Khao Sarn Rd vam je prihvatljiv, tamo ima sve sto vam treba, sve ture, prospekti, znanje. Tu ostanite dok ste u BKK.

    U blizini Khao sarn Rd je nekoliko znamenitosti (Emerald Budda, Palata), to moze cak i peske ili jeftino da se do tamo stigne. Jos, blizu je Chao Praya reka, uzeti brod (gradskog prevoza, skoro dzabe je karta) i njime proci do kraja i nazad, nista ti bolje ne treba, to bi te kostalo 100EUR da te agencija odveze svojim prlovilom, ovako, 2 EUR max.

    Sam grad Bangkok , osim sto je nama neobican nacin njihove svakodnevncice, je turisticko nistavilo. Tacno, shopping malls svetske klase, ne znas da li si u Njujorku, Tokiju ili Singapuru - samo, da li se za to ide u Bangkok?

    Ono sto je posebno za Thai nacin zivota i sto kao turisti mozete da vidite, videcete ionako tamo gde vec ides, nema potrebe da se guzvas po Bangkoku.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  9. #9
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Pitanje:

    Isli bi smo na Tajland pa nas zanima koliko nam je
    potrebno para za tamo nekih 20ak dana, Isli bismo krajem Novembra, pocetkom decembra, pa me zanima koliko nam trebalo tamo para za smestaj isli bi u Bang Kok i posle bi isli u Krabi regiju, i mozda predjemo negde pored, Ko Samui ili tako nesto.
    Mi smo planirali da prodjemo sa nekih 1500e max, pa da li nam je to dovoljno po tvojoj slobodnoj proceni?

    Odgovor:

    Sigurno da je 1,500EUR dovoljno za 20 dana. To je 62,000THB.

    Medicinske sestre su na 12,000THB mesecno.
    Piloti Thai Airways na 65,000THB i oni su tamo (kao i svugde) gospoda.

    Ti ne mozes da zivis jeftino kao oni (nemas stan, kuhinju, posudje, lokalno znanje gde se sta kupuje) ali ako je tebi 3,000THB dnevni budzet, znaj da je to 10-dnevna zarada gradjevinskog radnika.
    Na ovakva pitanja je tesko odgovoriti osim - ako si u omladinskom turizmu tipa Khao Sarn Rd onda ces odlicno da prodjes, mozda i da vratis neke pare kuci.

    Najjeftinija hrana u Bangkoku je bas na Khao Sarn Rd, nema potrebe da se trazi nesto drugo. Niti ima druge vrste hrane (osim, na primer premijerna seafood) koje na Khao Sarn nema. Ako i ima, to vi ne bi ni jeli.
    Ko hoce na sigurno, 7-11 ima zamrznutu gotovu Thai hranu za 35-40B koja je daleko kvalitetnija i ukusnija od ulicnih tezgi. Besplatna mikrotalas rerna u svakoj radnji da se podgreje.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  10. #10
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Autobus Bangkok - Pattaya - Trat.

    Polazi sa stanice Ekkamai. Bekpekeri ga zamene za drugi autobus, koji do Pattaye ide 2 sata. Ovaj ide 6 sati, staje na svakom cosku. Zna vozac sta ga ceka, pa da se odmori



    Njegova kucica, njegova slobodica. Cak se i izuo ispred autobusa

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  11. #11
    Za one koji dodju na Souvarnabhumi (medjunarodni aerodrom) a imaju karte za domaci let nekom od low-cost kompanija, one idu sa starog aerodroma, Don Muang. To je vise od sat vremena voznje.

    Postoji besplatan autobus u oba smera, ide na svaki sat. Da bi se njime islo, mora se imati odstampana e-ticket firme sa kojom se ide sa drugog aerodroma. Nema odstampane karte - nema ulaska u autobus. Nema i tacka.

    Red voznje:

    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  12. #12
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Otici u beznacajno mesto kao Chiang Mai je uvek bila losa ideja. Nasamareni lonliplanetasi se usrknu i nikome ne pricaju za svoju glupost i ta legenda nekako zivi, ljudi i dalje idu u mesto znacaja na primer, Zajecara. Za Novu godinu imaju temperature 5-12C, u tropskoj zemlji.

    Pogotovo je losa ideja ici u februaru ili martu. Tada, zbog spaljivanja strnjike mesto postane kolektivna septicka jama;



    Aerodrom je u opasnosti :



    Evo ga uzrok:



    Na horizontu bi trebala da se vidi planina, nema je



    Ove slike su iz 2007, 2011, 2014, svake godine, vekovima, uvek je tako



    Ne meres dihat:

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  13. #13
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Privatna poruka, moze jos nekoga da zanima odgovor.

    Htela bih da iskoristim neke porodicne avio karte sa popustom. Gledala sam Tajland. Putovala bih sama sa detetom ( < 12 godina).
    Da li je to preporucivo ili ne?
    Ne bih se mnogo udaljavala od aerodroma,a htela bih da budemo na plazi. Ne znam ni koliko aerodroma ima i gde slece Qatar air. Budzet nam je do 600e, pa pitam da li bi mogli da budemo negde u blizini neke plaze 7-10 dana za taj novac sa svim troskovima. Preporuka za neko mesto da je relativno blizu aerodroma.


    Sigurno da je OK ici sa detetom tamo ce samo takvi i biti, porodice.

    Qatar slece na Souvarnabhumi Bangkok i Phuket (posebni, nezavisni letovi).

    Da bude blizu aerodroma, to je Phuket, Koh Samui, Pattaya i sam Bangkok.

    Prvo, bitno je kada se ide. Thai "visoka sezona" i njene cene prestaju posle Songkrana, posle 15. aprila. Cene dobrih (i svih resort) hotela znacajno se snize. Songkran praznik, Thai Nova godina (to je ono kada se polivaju vodom) je najvrelije doba godine i oznacava kraj "suve" sezone.

    Ako se ne ide u Phuket ili Koh Samui, blizina plaze nije bitna, plaze su prakticno (osim na ostrvima) neupotrebljive. Psi lutalice, mutna voda, neprestana procesija prodavaca koji nesto valjaju i dosadjuju.
    Bitno je da hotel ima dobar i veliki bazen ili lagunu, tu ce se provoditi skoro svo vreme.

    Ako se ne i ide na ostrva, onda ostaju Hua Hin ili Pattaya.

    Hua Hin:

    Za Hua Hin sam pisao dosta, i ovde i na drugim Forumima. Mogu da preporucim

    Hotel Anantara, do skoro je bio Marriott.

    G Hua Hin Resort.

    Obavezno uzeti i dorucak neke cene ga ne ukljucuju). To je rajski buffet, sam dorucak kosta 20 EUR.

    Hoteli imaju svoj prevoz od aerodroma Bangkok do hotela i nazad, 3 sata. Bolji hoteli to ukljuce u cenu, jeftiniji (< 50EUR) doplata, 100 EUR povratno.

    Pattaya

    Pogledati ovde.
    U tom sam hotelu (bungalovima) bio 10+ puta, sa malim detetom. Tesko ga je bilo rezervisati (bas te bungalove) dok su Rusi to unapred otkupljivali. Ove (2015-te) godine, Rusi masovno otkazuju, bilo bi lakse da se rezervise.

    Hotel nema svoj prevoz, od aerodroma do hotela treba uzeti limuzinu (50EUR jedan pravac) odmah sa aerodroma. Ne treba rezervacija., ima ih na stotine. Mercedes ili Volvo, dobra i velika kola, vozac uniformisan i profesionalan. Dva sata voznje.

    Phuket:

    Tamo sam bio pre tsunamija 2004, sto sam znao je zastarelo, hoteli su ponovo izgradjeni. Bilo koji hotel koji zadovoljava budzet i ima svoj prevoz do/od aerodroma je OK.

    Koh Samui:

    Vazi isto kao za Phuket, osim da mora da se preseda i ide letom Bangkok Airways (oni su vlasnici aerodroma na Koh Samui), lete iz BKK na svakih pola sata. Malo je nezgodno presedati posle 12 sati leta.
    Ta avionska karta se posebno bukira i placa, nema popusta, skoro nikad.

    Varijanta sa presedanjem na drugom aerodromu, Don Muang, treba do njega stici od Souvarnabhumi, Onda, do Surat Thani, pa mini bus, pa ferry. Nije to za putovanje sa detetom, to lonelyplanet omladina radi.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  14. #14
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Kineski privredni razvoj, slike obilaze svet. Njihove brze pruge,



    ekstravaganca spiralne pokretne stepenice



    Medjutim, taj razvoj je do blagostanja doveo i one koji zive 500 godina unazad. Ovo je zena, slikana u Chiang Mai



    Uraditi Google "chinese tourists in thailand" i izbacice slike i situacije od kojih neke mogu da nasmeju do suza.
    Thai su im bili i zabranili ulaz u neke hramove a sada im se dele pamfleti kako da se ponasaju i sta da ne rade. Kao za stoku, jednom recju.

    Ja sam ih prvi put video u gomilama na cekiranju u Bangkoku. Guranje laktovima, dernjava, jedu i piju, deca placu na sav glas. Sada je to dostiglo razmere da je svima neprijatno pa i kineskim vlastima koje brukaju a drustvene mreze to raspiruju (kao ovom zadnjom slikom) izrugujici celu naciju i njihove lidere.

    "Pushing like Chinese tourist" je kovanica u opticaju nekoliko zadnjih godina, sazima u 4 reci sve sto se o Kinezima u Aziji misli.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  15. #15
    Pozdrav.
    Putovao bih na Tajland u novembru.Razlog mog odlaska je pre svega odmor,ne zelim da bilo gde jurcam,da obilazim soping molove,bordele i ne trazim nesto bogat nocni zivot.Putovao bih sam,a eventualno bi mi se mozda u nekom momentu prikljucio neko od nasih.Budzet bi mi bio oko 2500e,mozda max 3000e sa svim troskovima(ukljucujuci let).Uzeo bih double entry vizu,kako sam shvatio imam pravo na 2 meseca,pa bih morao izaci na makar dan i posle mogu ostati jos 2 meseca?Znam da je tad najskuplje tamo,ali je je i najlepse vreme.

    E,sad ide deo gde bi mi dobro dosla tvoja pomoc...Gde otici? Ja obozavam lepe plaze i plivanje.Voleo bih da odmah po sletanju u Bangkok uhvatim neki prevoz do nekih plaza na jugu.Prvo pomisao je Phuket,ali nisam siguran.Ta prva 2 meseca bih ostao na jednoj-eventualno 2 lokacije,cuo sam da se smestaj moze jeftinije dobiti na duze kad iznajmljujes i da se treba cenjkati,a i ne bih da se selim cesto.Ono sto meni treba jeste jednokrevetna soba u hostelu sa kupatilom,koja moze biti i 1-2km daleko od plaze,ne treba mi nikakav luksuz,ali mi treba obavezno wifi.Ionako ne volim buku i volim dugo da spavam.Citao sam da je bolje iznajmiti online,mada tada ne mozes biti siguran sta uzimas,ima li okolo razuzdanih turista koji pijance i divljaju po celu noc i tako to.

    Po isteku tih 2 meseca morao bih izaci na dan ili nekoliko dana napolje i posle bih vec mogao da promenim koju lokaciju i pre povratka kuci eventualno koji dan u Bangkoku da provedem.Ako imas neki predlog i neka mesta ili drzavu u regionu koje bih u ta 2 meseca mogao posetiti,bio bih ti zahvalan,ali uglavnom preferiram more i duze zadrzavanje na lokacijama.

    Sad ne znam da li je ovo preambiciozno sa mojim budzetom,verovatno ce me sva putovanja kostati oko 1000e,znaci imao bih 400-500e mesecno(smestaj+klopa i nesto sa strane) .Cilj mi je ostati malo duze,a smanjiti luksuz,ako je moguce.

    Sta milis,da li je ovo izvodljivo ili da ostajem krace?Na koja bi sve mesta ti isao na mom mestu?

    Hvala unapred.

  16. #16
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Pozdrav.
    Putovao bih na Tajland u novembru.
    ..........Znam da je tad najskuplje tamo,ali je je i najlepse vreme.
    Ne znam kako to znas. Mozda, u Puketu gde je inace 9 meseci godisnje kisa a tada nije.

    Kloaka zvana Chiang Mai bude 5C, to je istih pet stepeni kao u Beogradu.

    Voda u moru , Pattaya, Hua Hin, bude 17C, to je kao leti u Oslo Bay, u Norveskoj.

    Da je tada najlepse vreme i najskuplje, to su izmislili turisti, oni koji u to doba kod kuce na -10C ciste sneg pa im je Thai kao kada je kod njih leto. Thai su se samo nasli da im to naplate, u doba godine koje sami najvise mrze.

    Moje dete, koje u vodi moze da bude po 6-7 sati, u januaru ostane 15 minuta i plave usne i napolje.

    Sto ti ovo kazem: ako zbog vremena tada ides, nema razloga, cak naprotiv, da ides bas u to doba. To da je tada najskuplje, za tebe ne vazi: na nivou budzeta na kojem kazes da si ne bi bilo razlike, tu se cene slabo menjaju, uvek su isto niske.

    500EUR mesecno su male pare ako za to treba imati i smestaj. Neminovno bi se zavrsilo u nekom bekpekerskom getu gde se pijanci i galami 24 x 7.
    Ako bas neces Koh Phangan ili Koh Samui, onda Koh Samet (220km od Bangkoka, na istok) to ti je isto samo nema guzve.

    Koju zemlju da posetis oko Thai? Burma, Laos i Kambodza su jad i beda, nemoj da gubis vreme na to. Uzmi low cost let Air Asia i idi u Singapur, bice ti jeftinije nego lomatanje autobusima i kombijima do tih "nehigijenskih naselja" oko Thai. Jos, Singapur nabija komplekse Amerikancima i Zapadno Evropljanima.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  17. #17
    Citajuci forume zakljucio sam da je tako...Pisu ljudi da je tad suva sezona i prijatne temperature za nas,da je od aprila do oktobra mnogo vruce i vlazno i da cesto pada kisa.

    Danas sam pazljivo procitao sve teme na forumu i moram priznati da si me pokolebao...Ako sam dobro shvatio,dobre plaze su samo na ostrvima juznije,ostale su muljevite,visoki talasi.Sad kazes da je voda prilicno hladna,tih 17C je malo hladno i za mene koji se na Rzavu kupam 30 godina.

    Drugo,ne svidja mi se odnos lokalaca prema turistima i rizici koje postoje tamo...Neko ti podmetne drogu i zavrsio si sa zivotom,pa sva ta sisanja turista o kojima si pisao i ,generalno, stavu prema strancima-nekako mi deluje da smo kulturno previse razliciti.Ne smatram kao problem zaljucenu kuhinju,iako sam na ljutu hranu izrazito netolerantan ili tako neke sekundarne stvari,verujem da se covek moze snaci.

    Citajuci razne turisticke forume i iz prica svojih prijatelja koji su bili tamo par dana,stekao sam jedan utisak,a citajuci tvoje postove koji zivis(si ziveo) tamo-sasvim drugi.Verujem da dobro poznajes situaciju tamo i tvoja pisanja moram ozbiljno shvatiti.Nekako mi Tajland ne deluje vise bajkovito.

    Na kraju bih te pitao kako ti ocenjujes Tajland iz ugla prosecnog Srbende i da li ga vidis kao jednu od savrsenih destinacija za nase turiste,takvog ga mnogi ovde smatraju,a znas i sam koliko prosecnih srpskih plata je potrebno za letovanje tamo.Kao neko ko je verovatno video dosta toga,da li bi nam mogao preporuciti Tajland u odnosu cena/kvalitet(pa i bezbednost) ili bi pre otisao na Karibe ili tako nesto.

    Hvala.

  18. #18
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Za te pare ces mnogo bolje proci u Grckoj. Za te pare.

    Meni je Tajland sudbina, zena mi je Tajlandjanka, ne pada mi na pamet da bilo gde drugde idem na odmor. Tamo imam i stan.

    Ono sto Thai ne vole to je bekpekerski turizam i oni koji se time bave. Sa bekpekerime (Khao Sarn Road) rade oni koji su u Thai "social rejects", sljam, kriminalci. Otuda ta varanja i podmetanja, taj sljam ravan dorcolskim sibicarima nigde drugde ne bi mogao da radi, cak ni u zemlji sa punom zaposlenoscu.

    Thai omladina, studenti, srednja klasa, uzasavaju se pomisli da sa bekpekerom ili nekime ko zna sta je "ful moon party" budu u istom kupeu ili u istom restoranu. Bili su glasovi da se Full Moon Party zakonom zabrani jer je sramota za zemlju.
    Takvi "lokalci", velika vecina, 99.99 stanovnistva nikada ne dodje u dodir sa strancima. Pogresno se smatra da "lokalci" imaju negativan odnos prema turistima. Jesu "lokalci" samo manjina osudjena na rad sa stranicma turizma nanjnizeg nivoa.

    Sa strancima rade i turisticki radnici "mainstream" turizma i tu je druga prica. Nema varanja , podmetanja, Thai lanac hotela Dusit Thani je godinama najbolji hotel na svetu.
    Ja idem u taj hotel u avgustu, kade je cena 100EUR za sobu. U to doba sto kazes "kada je najlepse vreme" cena je 300 EUR.

    To sto ima po "putnickim forumima" i sto moze da se tamo procita je shoder, smece, isto kao da kada se razbolis odes i pricas sa penzosima koji cekaju u redovima da im prodje vreme. Ne , ides kod doktora.
    "Ne moze svako da bude doktor", jeste, samo kada se razbolis ides kod onoga ko je to mogao a ne kod bilo koga ko hoce da prica o bolestima.

    Idem sada u Shibamasa pool, pitaj jos, videcu veceras.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  19. #19
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Jutros nisam imao vremena, sada da ti odgovorim

    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Citajuci forume zakljucio sam da je tako...Pisu ljudi da je tad suva sezona i prijatne temperature za nas,da je od aprila do oktobra mnogo vruce i vlazno i da cesto pada kisa.
    Vruce jeste u to doba, kao sto je Srbija videla pre 2 nedelje. I cekala pljusak.

    U Thai, kisa pada, pljusak, negde oko 5 popodne, pola sata ili sat. To je meteorologija, u to vreme se steknu uslovi da isparenja sa mora dodju poneta vetrovima i istresu se na kopno. Nikakva panika oko toga.

    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Danas sam pazljivo procitao sve teme na forumu i moram priznati da si me pokolebao...Ako sam dobro shvatio,dobre plaze su samo na ostrvima juznije,ostale su muljevite,visoki talasi.Sad kazes da je voda prilicno hladna,tih 17C je malo hladno i za mene koji se na Rzavu kupam 30 godina.
    Rzav, Arilje? Bio sam tamo.
    Voda je hladna u onome sto nije Phuket ili Koh Samui. Dobre plaze jesu samo na ostrvima


    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Drugo,ne svidja mi se odnos lokalaca prema turistima i rizici koje postoje tamo...Neko ti podmetne drogu i zavrsio si sa zivotom,pa sva ta sisanja turista o kojima si pisao i ,generalno, stavu prema strancima-nekako mi deluje da smo kulturno previse razliciti.
    To nisu mainstream Thai. Oni takve tipove preziru mozda i vise nego svetska javnost.
    To je spoj: low cost, zelja za avanturom, tropski raj - pa zavrsis sa onima koje Thai drustvo strpa u zatvor cim moze,


    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Citajuci razne turisticke forume i iz prica svojih prijatelja koji su bili tamo par dana,stekao sam jedan utisak,a citajuci tvoje postove koji zivis(si ziveo) tamo-sasvim drugi.Verujem da dobro poznajes situaciju tamo i tvoja pisanja moram ozbiljno shvatiti.Nekako mi Tajland ne deluje vise bajkovito.
    Tajland jeste dobra destinacija, lokalno stanovnistvo nema zelju da ga ikada napusti. Moja zena vene u Japanu, sto se kaze, ore ovde a moli Boga da kisa padne u Thai.
    Problem je kada se upusti u turizam nivoa gde turisticki radnici nemaju sta da traze, cak i beze iz toga.

    Quote Originally Posted by aleksandar82 View Post
    Na kraju bih te pitao kako ti ocenjujes Tajland iz ugla prosecnog Srbende i da li ga vidis kao jednu od savrsenih destinacija za nase turiste,takvog ga mnogi ovde smatraju,a znas i sam koliko prosecnih srpskih plata je potrebno za letovanje tamo.Kao neko ko je verovatno video dosta toga,da li bi nam mogao preporuciti Tajland u odnosu cena/kvalitet(pa i bezbednost) ili bi pre otisao na Karibe ili tako nesto.
    Hvala.
    Ako nemas za ono sto Rusi imaju, hotel 1.200THB (nekih 30 EUR dnevno, po sobi, ne osobi), sve ispod toga su te horror price koje citas na netu. Ispod te cene nemas da vidis ljude skolovane za hotelijerstvo, cak ni za ugostiteljstvo.
    Ispod toga su uglavnom muvatori i oni koji generisu price po netu koje te navode da mislis da su Thai neprijateljski natrojeni prema strancima.

    Probaj ovo: Koh Samet. Ima mojih postova o tom mestu.
    Ostrvo, nacionalni park, divne plaze, nije pod navalom turista. Sa slika koje mozes da nadjes na netu, 99% ljudi se vrate istog dana.
    Nocu je zurka na plazi za one koji su tu na spavanju.
    Nema supermarketa, ima 7-11.

    Najmanje kisovito mesto u Thai, mikroklima.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  20. #20
    Hvala puno na odgovorima.

    Da,Ariljac sam,na stalnoj relaciji Arilje-Beograd.Volim i Rzav i Adu,ali kad je letovanje u pitanju vise bih nesto poput Rzava,lepo i cisto,bez prevelike guzve.

    Znaci samo Phuket i Koh Samui?U kom periodu godine je najbolje otici,da nema previse pljuskova,a da je voda dovoljno topla za plivanje.Jesu li tu veliki talasi za vreme plime i oseke ili moze da se kupa celog dana?

    I jos me zanima postoji li tu kakva lokacija gde nema lokalnog i turistickog olosa,neko mirnije i lepo mestasce.Negde gde covek moze da se opusti i uklopi u sredinu,gde ce se osecati dobrodosao?Ne znam,nesto tipa Petrovac ili tako nesto,turisticko mesto,ali ne neka guzva...Cisto plivanje,setnja,voznja bajsa,da ima da se popije pice na plazi,da se negde nesto pojede i da je pokriveno wifi-om.

Similar Threads

  1. Japan, prvi put
    By yoyogi in forum Japan
    Replies: 217
    Last Post: 27-03-24, 22:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •