Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 52 of 52

Thread: Thailand: Info, običaji, dos & donts

  1. #41
    Sada,dok su aktuelne ove letnje eme: kupanje, uveče fudbal(evropsko prvenstvo) , pivo....
    Setih se ove situacije.

    Pre nekoliko godina etajući Bangkokom naleteh na ovo

    Name:  Point Blur_Jul052016_112021.jpg
Views: 658
Size:  40.2 KB

    Stadion napravljen od limenki Heineken piva.

    Name:  Point Blur_Jul052016_112103.jpg
Views: 663
Size:  39.9 KB

    Lokacija - Siam Square.Prostor ispred Siam World oping centra tačnije donji deo kod Isetana.

    Heineken ima fabriku u Bangkoku i uz Singa I Chang su najpopularnija piva u Tajlandu.

    Name:  20150702_194831.jpg
Views: 649
Size:  30.5 KB

    Ovo je inače obavezan sadrzaj svakog sobnog frizidera u iole ozbiljnijem hotelu u Thai.
    Postoje i organizovane posete Heineken pivari u BKK a minimum je 20 ljudi.

    Ova promocija je trajala nekoliko dana .
    Jedno veče nismo mogli da odolimo da se ne slikamo sa ovom lepom Thai promoterkom ( u Isetanu).

    Name:  Point Blur_Jul052016_112320.jpg
Views: 662
Size:  22.8 KB

  2. #42
    Ove zgodne "tete" su ustvari čuveni(e) Thai ladyboy




    Ovde,imaju status , ugled...Srećemo ih na svakom koraku: prodavnicama,restoranima..Onaj ko moe da prati tajlandski satelitski TV TGN svako veče moe videti da Thai kulinarske vestine pokazuje ba jedan deblji tranvestit.Uvek privreni poslu kojim se bave.Osetno ba se trude.
    Za nas u početku neobično a kasnije se navikne na to.

    Najpoznatiji kabare show u Thai su ba ovi ladyboy(lokalno se zovu-kathoey) kao Calypso, Tiffany,Alkazar...

    Posle predstave slikanje sa "artistima"



    Ova poslednja slika su već prave Thai.
    Primeti se -sitnije su građe.
    Slikano,mislim,u Nong Noch Garden.


  3. #43
    Šta doneti iz Thai ?

    Kolega Yojogi ranije reče da je iznenadio carinika na Tokijskom aerodromu kada mu je otvoren kofer sa plastičnim posuđemi i papirnim tanjirima.

    Pre 22 godine , kada sam prvi put bio u Thai, jedan naš isto tako iznenadio carinu.Našli mu braon pirinač.Kaže nije ga tada bilo nigde u BG.Morao je poneti iz Thai.Mada na Thai jedu uglavnom beli.

    Ono što ja poslednjih godina donosim iz Thai je isto tako neobično.

    Ranijih godina, dok su cene tamo bile niže,a ćerka mlađa,uglavnom smo donosili garderobu .

    Imaju kvalitetne pamuk i svilu.Majice.

    Name:  20160908_144220.jpg
Views: 616
Size:  43.4 KB

    One gore kvalitetne pamučne majice 250-300 THB (1€=40 THB).
    Odličnog kvaliteta su i ove svilene košulje Bowling ( mislim da je Thai brend) ali one važe za skuplje 1000 THB.

    Name:  20160908_144247.jpg
Views: 615
Size:  31.5 KB

    Obuću, u Thai, nikad nisam našao kvalitetnu.

    Kasnije smo donosili u plasticnim kanticama oyster sos, chili pastu, knorr tom yam kocke, Carnation kondenzovano mleko...
    To sada uglavnom ima i kod nas..

    Donosili smo i tigrovu mast.

    Name:  20160908_143430.jpg
Views: 613
Size:  32.2 KB

    Toga ima kod nas po pijacama,sada, isto koliko hoćeš.



    Ali u poslednjih nekoliko godina glavni "suvenir" nam je ovo:

    Name:  20160908_142312.jpg
Views: 612
Size:  37.6 KB

    Counterpain.
    Mast protiv mišićnih bolova, reume..
    Analgetik!
    Toga nema u Srbiji.
    Po priči onih prijatelja koji me mole da im donesem.
    Meni, srećom, još nije trebala.


    Kako je počelo ?
    Pre nekoliko godina, komšije, Rusi, iz Krašića , znajući da često idemo u Thai,zamole da im donesemo.
    Kažu -Rusi to donose iz Thai.

    Upišemo i kupimo !

    Onda počnem da obraćam pažnju tamo i vidim da je to na Thai najprodavaniji lek u apotekama.Apoteke su im inače odlićno snabdevene i jeftinije.Smešno je kada neko napiše da se odavde nosi neki lek za Thai.Ima sve.I bolje.

    Onda vidim da tamo zapadnjaci to kupuju masovno.

    Tada kupimo par komada pa damo nekim prijateljima u Srbiji kojima je to trebalo.

    I svi se oduševe.
    Kažu bol nestaje momentalno.
    Jedan mi kaže : neće mi izlečiti kičmu ali nemam više bolove.Bol nestaje ko rukom odnešen.Maže mast pincetom.Štedi do naše sledeće posete Thai.Daje novce -koliko hoćeš-samo donesi.Kaže -nema kod nas.A ako i ima nešto drugo- nije tako efikasno.

    I tako , dobar glas se prosirio .
    Svi hoće.

    Zadnji put sam doneo 12 kom.Već strahujem na carini.Ženina sestra koja radi na kruzerima zadnji put kad se vraćala sa Azijske ture ponela 20 i oduzeli joj.

    Naravno ne trgujem sa tim.Donesem prijateljima.A i cena je u Thai smešna-130 THB za ovih 120 g.
    Sebi sam , za ne daj bože, ostavio jednu koju sam slikao za forum

    Name:  20160908_141216.jpg
Views: 615
Size:  32.2 KB

    Baza ove masti je kamfor.

    Name:  20160908_141228-1.jpg
Views: 647
Size:  33.4 KB

    Kamfor ,smola, dobija se iz drveta koje raste uglavnom u Indoneziji.
    Ide pod japanskom licencom Taisho, Tokijo.
    Distribuira se na Thai.

    Postoji i COOL Counterpain, plave boje.Taj, kao i tigrova mast ,hladi .

    Eto šta ja donosim iz Thai u Srbiju.

    A kolega Yoyogi, da mu treba, to sigurno ima u Japanu.Njihova je licenca.

    I onda šta će nego-plastično posuđe.

  4. #44
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by onnut View Post
    ....jedan naš isto tako iznenadio carinu.Našli mu braon pirinač.Kaže nije ga tada bilo nigde u BG.Morao je poneti iz Thai.Mada na Thai jedu uglavnom beli.
    Neee...braon pirinac je stocna hrana i za zivinu, to ljudi ne jedu.
    Azija, moja deela.

  5. #45
    Samo za stoku i živinu ???
    Kako to ?

    Pa ja ga jedem ovde u azijskim restoranima !A još ne kokodačem iako nas premijer na svakom koraku ruži i predstavlja kao stoku.

    Ali šalu na stranu.

    Kada ovde naručim neko azijsko jelo imam izbor između belog i integralnog.E taj integralni je izmešan pirinač sive i braon boje.

    Internet je pun recepata sa braon pirinčem.

    Name:  Brown-rice-e-book-cover.jpg
Views: 617
Size:  37.7 KB

    Rasprave o tome koliko je zdraviji od belog

    Name:  Butternut-Squash-and-brown-rice-dressing-1-1024x768.jpg
Views: 603
Size:  42.0 KB

    Ni reči o tome da nije za ljudsku ishranu.
    Samo ono da se mora kuvati duže.

    A na Tajlandu ( uz Vijetnam najveći izvoznik pirinča) tačno je da se uz jelo uvek dobije samo beli pirinač.
    Rasut ili lepljiv ali uvek -beli.
    Nisam primetio ni mogućnost izbora između belog ili nekog drugog.

    Glupo je da ja to pišem nekom ko toliko godina živi i jede to svakodnevno u Aziji.

    O čemu se onda radi ?

  6. #46
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Neee...braon pirinac je stocna hrana i za zivinu, to ljudi ne jedu.
    Beli pirinac nema nikakve hranljive sastojke, slicno belom hlebu. Vitamin B1 koji se prirodno nalazi u pirincu se odstrani u procesu dobijanja belog. To je bio i razlog sirenja bolesti beriberi. Dok Japanci nisu poceli da uvoze masine za glaziranje pirinca beriberi nije prakticno ni postojao.

  7. #47
    Quote Originally Posted by Deks View Post
    Beli pirinac nema nikakve hranljive sastojke, slicno belom hlebu. Vitamin B1 koji se prirodno nalazi u pirincu se odstrani u procesu dobijanja belog. To je bio i razlog sirenja bolesti beriberi. Dok Japanci nisu poceli da uvoze masine za glaziranje pirinca beriberi nije prakticno ni postojao.
    To je ono što znamo i učili smo u školi.Ili smo mislili da znamo.

    E sad Yoyogi okrenu stvari !

    Mene zbunjuje što na Thai, zaista, nikad nisam poslužen braon pirinčem.

    Yojogi, kada uhvati vremena, će nam dati objašnjenje za to.Može konsultovati i ženu koja je iz Thai i mislim strućna baš za oblast agrikulture.

    Ispade da je onaj nosio iz Thai u Srbiju stočni pirinač !

  8. #48
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ispravka: to sto sam video braon je pirinceva ljuska, samlevena, to je stocna hrana.

    Braon pirinac je neoljusten, sa ljuskom, "Khao Phua", sa vitaminima.
    Suprotno od toga je oljusten, ovaj sto jedemo svaki dan, "Khao Sarn", po tome je ime tog bekpekerskog kraja u Bangkoku.

    Braon pirinac je vazan ako se jede samo pirinac, u danasnjoj ishrani nema veze. Oljusten dovodi do beri-beri.
    Azija, moja deela.

  9. #49
    Crveni i plavi counterpain su za misice, a za kosti, osteprozu je zuti. Zuti je i skuplji, kosta 330 bahta 100ml. Inace da vam se ne desi da kao meni oduzimaju tube na aerodromu jer su velicine 120g, i ne moze da ide ko rucni prtljag, ko rucni prtljag 100g je ok 120 nije. Mada ako kupite u free shopu 120g, onda nema problema (sto mi se i desilo, prvo mi oduzmu, a onda isto uzmem u free shopu i onda je ok. Inace ova krema ima da se kupi na Amazonu. Nema potrebe da se ide u Tajland.

  10. #50
    Quote Originally Posted by Deks View Post
    Crveni i plavi counterpain su za misice, a za kosti, osteprozu je zuti. Zuti je i skuplji, kosta 330 bahta 100ml. Inace da vam se ne desi da kao meni oduzimaju tube na aerodromu jer su velicine 120g, i ne moze da ide ko rucni prtljag, ko rucni prtljag 100g je ok 120 nije. Mada ako kupite u free shopu 120g, onda nema problema (sto mi se i desilo, prvo mi oduzmu, a onda isto uzmem u free shopu i onda je ok. Inace ova krema ima da se kupi na Amazonu. Nema potrebe da se ide u Tajland.
    Evo te tri varijante Counterpain na Thai rafu

    Name:  Countetpain.jpg
Views: 650
Size:  48.2 KB

    Tačno kako kažeš:
    Crveni ( WARM ) i plavi ( COOL ) za misiće a žuti ( PLUS ) za kosti.

    Tako piše na njima.

    Primetio sam i ja da je taj žuti ,za osteoporozu, iako je manji, znatno skuplji od prva dva.
    Onda se zainteresujem zašto je to.

    Kad se pogleda detaljnije vidi se i na crvenom, koji najčešće donosim , da je ne samo za mišiće , kako piše na udarnom mestu na kutiji, već i za kosti, artritis...
    Podvučeno crvenim sa poleđine kutije.

    Name:  2016-11-07 22.29.03.jpg
Views: 611
Size:  36.8 KB

    Kako bi inače pomogao onima sa problemima kičme a koji se hvale ovom mašću.

    Žutim sam uokvirio aktivnu materiju ove crvena varijante Counterpaina i ona je u procenat identična aktivnoj materiji žute (PLUS) varijante

    Name:  2016-11-07 22.30.15.jpg
Views: 764
Size:  35.0 KB

    Dodatak (PLUS) je samo 0,5 % piroksicama za koji se kaže da je protiv upale zglobova, osteoporoze i to ga čini skupljim.

    Dakle , crveni pokriva širi spektar ( mišići i kosti ) a žuti je specifičniji.
    Kako to donosim prijateljima sa različitim i nepoznatim dijagnozama uvek biram crveni.

    Ta pakovanja od 120 g ne stavljam u ručni prtljag već one veće torbe.Do sada mi nisu otvarali torbe zbog toga.

    Video sam da to ima i na Amazonu.
    Ali , ako živiš u Srbiji , znaš da to nije baš lako,ako je uopšte i moguće.
    Zašto?
    Nije samo problem što je ponekad cena na Amazonu 2-3 puta veća
    nego u Thai ( 35 $ za 3 x 120 g crvene )već se za razliku od Amerike ovde plaća poštarina ( oko 30 € ).Dalje, svaka pošiljka se otvara, carini, naplaćuje PDV porez.
    Ali nije samo novac taj faktor kada je lek u pitanju.
    Nego, to nije CD, telefon ili kamera već lek koji možda i nije na nekoj pozitivnoj listi za uvoz.Možda i ne bi dozvolili.Taman posla da ga stave na pozitivnu listu i smetaju nekom farmaceutskom monopolisti ovde.
    A da ne pričamo da starija populacija , kojoj ovaj lek i najviše treba,ovde i nema te kartice za internet kupovinu.

    Nadam se da i ti to donosiš sa Thai samo radi preventive.

  11. #51
    Ma to mi je za kevu, meni hvala bogu ne treba. Slazem se da je jeftinije da covek kupi kreme kad je vec na Tajlandu, da ne placa postarinu. Amazon sam pomenuo jer je dobro znati da ako bas zatreba hitno, moze da se naruci.

  12. #52
    Danas je u Thai praznik, "Loy Kratong". Kraj kisne sezone i dolazak cistog vremena.




    To je dan kada se niz vodu pustaju "kratong" mali ploveci napravci, da odnesu sve lose niz vodu.




    (Slika iz novina)






    Kako moja Thai familija "u rasejanju" to obelezava. Simbolicno, tri stapica da gore, za nas troje. One u pidzamama, kratong u lavabou.




    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 14-07-14, 20:15
  2. Singapore: Info, dos & donts
    By yoyogi in forum Singapore
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-11, 19:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •