Nadaleko cuvena singapurska rigoroznost kada dodje do cistoce. Ne znam koliko sam ovakvih majica doneo i podelio kao suvenire:





Ili ovaj magnet za frizider:





Dragi moji, sve je to mit i bullshit. Ankete su pokazale da niko nije kaznjen niti zna nekoga ko jeste. To je vise za odvracanje.

Koga moze to da pogodi? Ima puno radnika iz Malezije, Indonezije na gradjevinama i ako nekog od njih uhvate u necemu ovakvom, taj garant nema para da plati kaznu i - deportacija.

U stvari, bio je jedan slucaj, obesnog americkog derana koji je u Singapur dosao kad su mu tatu poslali tamo na sluzbu. Mislio to moze kao i tamo odakle je dosao, pa uhvatio sprej da pise grafite.
Kazna za vandalizam je batinanje. 6 udaraca po golom dupetu. To se urezuje u meso, nema sedenja godinu dana a oziljci ostaju dozivotno. Mislim da su mu kaznu ublazili sa 6 na 4 udarca, tad sam prestao da pratim, bilo je polovinom 90-ih.

Aha, evo ga ovde, canning of Michael Fay

Sta imamo:

Ti zakoni stvarno postoje i kazne su stvarno takve;
Mnogi misle da se to striktno, svakodnevno pa i proaktivno primenjuje, pod budnom paskom policije, sto nije tacno.
Tako, imamo odvracanje od ponasanja kojem mnogi ionako nisu skloni.


Zvake se ne prodaju (na sidnejskom aerodromu su isto zabranjene jer ih je nemoguce ocistiti sa tepiha po zgradama) ali zvakanje nije zabranjeno. Zabranjeno je ispljunuti je na plocnik. Baciti je u korpu za otpatke je normalno.

Pusenje nije zabranjeno, bacanje opuska na plocnik jeste.

Evo malo duvana iz Singapura:

(u pozadini se vidi da je to kongresni centar)




Na ulici, rutinski: