Results 1 to 9 of 9

Thread: Japan info: prolaz kroz agencijske ponude

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan info: prolaz kroz agencijske ponude

    Da zakucam ovo, kada procitaju kod mene izmenice pa mi nece verovati da je tako bilo. Itinerer 10-dnevne ture po Japanu za nekih 2,700 EUR (agencija plus takse na avionski prevoz).






    3. dan - TOKIJO
    Doručak. Polazak na celodnevno razgledanje metropole Japana – Tokija, koja se zapravo sastoji od 26 gradova, 6 gradića i 8 sela, tokom vremena spojenih u jednu celina. Ovo je grad u kojem živi 35 miliona ljudi. Istovremeno je i centar svetske tehnologije koji se u mnogo čemu približio prizorima iz dela naučne fantastike. Vožnja autobusom kroz imperatorski park Shinjuku sa preko 20.000 stabala od kojih značajan deo pripada sortama sakuru. Obilazak kraljevske palate, zatvorene teritorije za posete ispred koje se može samo prošetati trgom i videti deo Istočnog parka. Odlazak na ceremoniju čaja. Posle podne poseta parka Ueno, osnovanog 1868 godine, nekadašnjem vlasništvu carske porodice a danas popularnoj zoni odmora žitelja Tokija. Razgledanje se završava vožnjom kroz Ginzu, najskuplju ulicu sveta u kojoj je i čuveno pozorište Kabuki. Povratak u hotel. Slobodno vreme. Noćenje
    .



    Moj tokijski ofis je u Shinjuku. Ne znam koji je to park kroz koji moze da se vozi autobusom. Postoji Shinjuku Gyoen i ima sakure ali kroz njega nema saobracaja. Slika iz mog ofisa:



    Mozda voznja obicnom ulicom koja ima drvored sakure, ima toga. Park nije sigurno.



    Kraljevska palata ne moze da se obidje, ne moze ni da se vidi niti moze da se nasluti uopste gde je. Preko nje su zabranjeni i preleti letelica. Sve sto moze da se vidi je jedna od njenih portirnica.




    To je najveca navlaka za turiste i prva na top-ten listi gluposti koju treba izbeci u Tokiju. Nije vredna ni zaustavljanja autobusa cak ni prolaza pored nje.



    Ueno je veliki park, znacaja kao Kalemegdan za Beograd. Ima i zoo. U tom smislu je i "popularna zona odmora".

    4.dan - TOKIJO
    Doručak. Polazak na celodnevno razgledanje gradića Niko, 135 km severno od Tokija i poznatog nacionalnog parka sa neponovljivim predelima, pejzažima i hramovima, uvrštenog u Zlatni fond UNESCO. Razgledanje: Svetilišta Toshogu – mesta smrti velikog šoguna Leyasu Tokugawe, osnivača dinastije Tokugawa čija je porodica vladala Japanom skoro 300 godina; jezera Chuzenji-ko na visini 1269 metara čije obale i obližnje planine u proleće krase bledo roze oblaci cvetajuće sakure i jednog od najlepših vodopada Japana Kegon-no-taki, visokog 97 metara.



    Nekome ko kaze Leyasu Tokugava veruje se da poznaje Japan taman onoliko koliko bi Srbiju poznavao neko ko kaze Mraljevic Karko.

    Tokugawa nije umro u tom hramu, tu su sahranjeni neki od njegovih ostataka iz urne.

    A tek nepismenost, googlanjem su nasli da se zove Iiyeyasu Tokugava pa misle da je ono prvo "I" u stvari "L".

    Evo je njegovo rodno mesto, Okazaki, slika od juce, 5. april 2014. i to mu je ime, Iyeyasu Tokugawa.





    Za nepismene, evo transkript njegovog imena, valjda ce ovo moci da shvate (izgleda da prepisuju jedni od drugih, sve agencije imaju ovu gresku):




    Zamak:




    Placa se ulaz, moze da se popne na najvisu platformu:



    Danas je okazaki sediste kompanije Mitsubishi (automobili, avioni, teska masineraija), Makita (power tools) i svetska prestonica miso paste.



    5. dan - TOKIJO - KJOTO
    Doručak. Transfer na železničku stanicu Tokyo i vožnja vozom „šinkasen“ – najbržim na svetu, do Kjota sa polaskom u 10.10 h. Po dolasku u 12.28 h, panoramsko razgledanje grada koji se ne zaobilazi prilikom putovanja u Japan. Za razliku od ultramodernog Tokija, Kjoto je uspeo da sačuva srednjevekovnu crtu. Hram Kinkaku je kompleks gradjevina i zen budistički hram u kom je proveo poslednje godine života šogun Ashikawa. Zlatni paviljon je izgradjen na ivici ribnjaka i spada medju najpoznatije hramove u zemlji. Glavna znamenitost hrama Kiyomizu je prelepa, 12 metara dugačka terasa koja se pruža iznad dubokog ponora. Služila je kao vidikovac ali ponekad i kao pozornica. U nastavku obilazak Maruyuma parka prepunog mirišljave sakure. Odlazak do hotela i smeštaj. Slobodno vreme i noćenje. Prtljag će tokom dana biti prevezen u hotel drugom vrstom prevoza.


    Nije "shinkasen" nego shinkansen.

    Shin = novi
    Kan = masovni, javni
    Sen = prevoz, nacin putovanja

    Od 1964. je prevezao 7 milijardi putnika bez ijedne nesrece. U spicevima na relaciji kao Beograd - Ljubljana idu na 3 minuta, inace nema razmaka veceg od 12-15 minuta.

    Kyoto je isto ultramoderan. U Japanu se, zbog stanih zemljotresa, kuce i zgrade prave da traju 30 godina, ruse se i grade ponovo. Po japanskim gradjevinskim zakonima, Novi Beograd bi do sada bio 3 putra srusen do temelja i ponovo izgradjen.
    "Stare ulice" koje ima Kyoto ima i Tokyo.

    Zlatni Paviljon je replika pravog, spaljenog 1957. Spalio ga jedan od monaha hrama (Ima knjiga Yukia Mishime, "Zlatni Paviljon", izdata na srpskom).

    Kiyomizudera ima terasu samo ona je poznatija po tome sto je 12m visoka a ne dugacka, kako pogresno agencija navodi.

    Prolecna slika (maj):



    Na zimskoj slici se vidi jasno ta visina o kojoj se prica (februar):



    Kod Japanaca se koristi izraz "Skocio si sa Kiyomizudera" kada neko nesto plati skupo, preplati.

    Sakura nije mirisljava, mozda kada se prinese pod nos moze malo da se oseti. Nista od opsteg mirisa kao kada cvetaju lipe.




    Ima ovde, od juce, 5. april da je sakura bila na vrhuncu - 20%. . Pocela je od 29. marta i ne traje duze od nedelju dana. Dva dana sa jakim vetrom su vec otresla polovinu latica. Do 8. aprila (kada ova tura krece) od cveta nece biti nista, ama bas nista. Danas je 6. april, tura za 8. vec ili ide ili je otkazana, ovo im nece uticati na posao.


    6. dan - KJOTO – HIROŠIMA - KJOTO
    Doručak. U 07.45 h transfer do železničke stanice. Polazak super ekspresnog voza Nozomi za Hiroshimu u 08.30 h. Po dolasku, u 10.06 h, polazak na celodnevno razgledanje. O tragičnoj sudbini grada pogodjenog atomskom bombom i o krhkosti života podsećaju Memorijalni park mira s večnim plamenom i Memorijalni muzej. Centar razrušenog grada je pretvoren u Crkvu atomske bombe. Vožnja do ostrva Miyajama gde se nalazi sintoističko svetilište Itsukushima (tradicionalne japanske religije) od 1996 godine pod zaštitom UNESCO. Povratak vozom za Kjoto (polazak iz Hirošime u 17.16 h – dolazak u Kjoto u 19.33 h). Transfer do hotela. Noćenje.


    "Atomic Bomb Dome" nije crkva, ne moze da joj se pridje od ograde.




    To je bila zgrada za promociju Privredne komore Japana do atomske bombe.
    Mene su ucili u prvom razredu skole da u Hiroshimi trava nece rasti 70 godina zbog radijacije. To je bila glupost, dok je uciteljica to izgovarala, Hiroshima je imala Shinkansen vec dve godine.
    Bomba je ekspodirala u vazduhu, 670m iznad tla. Kise su sprale radijaciju i australijski bataljon je podigao kamp na rusevinama vec posle mesec dana.

    Miyajima: opet neko nije shvatio sta je izgooglao. Miyajima nije ostrvo, to je popularno ime za ovaj hram koji se originalno zove Itsukushima Shrine.



    Legendarni tori:



    Gledano sa planine Misen:



    Ostrvo je Itsukushima, nije religija. Shintoizam je religija.


    7. dan - KJOTO – NARA - KJOTO
    Doručak. Polazak autobusom za grad Naru, udaljenu 41 km od Kjota. Po savremenoj Nari, teško je zaključiti da je u 8. stoleću bila prestonica Japana. Bez obzira na teška ratna stradanja i bombardovanja uspela je da sačuva mnogobrojne spomenike istorije i arhitekture. Odlazak do najveće drvene gradjevine na svetu – hrama Todai, gde se čuva gigantska statua Bude, teška 452 kg.Zbog ogromne dimenzije, prvo je izlivena statua pa sazidan hram. Obilazak još nekih svetilišta u sastavu ovog velikog kompleksa: vrlo posećenog hrama Kasuga, februarskog hrama i hrama Fushimi. Na kraju šetnja po spokojnom i zadivljujućem parku Nara. Povratak u Kjoto u kasnijim popodnevnim satima. Slobodno vreme. Noćenje.


    Bila je jedan od centara vojne industrije i sasvim legitiman cilj za bombardovanje u ratu.

    2010. je bilo obelezavanje 1,300 godina od kada je Nara bila prestonica Japana i otvorena je replika Heijo carske palate koju retko ko i pominje a kamoli posecuje.









    Tu treba videti sta su oni radili pre 1,300 godina, to mnoge nacije ne bi mogle ni danas sa masinama.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Nesto iz hrvatske agencijske ponude (verovatno im to rade lokalne agencije a oni preprodaju, nista neobicno u tom biznisu)

    6. dan, TOKYO - FUJI - HAKONE • 19 05 2014
    Doručak. Odjava iz hotela te odlazak autobusom prema planini Fuji (3.776 m) (cca 3h vožnje) Dolazak na petu postaju (2.305 m/nv), a ukoliko vrijeme posluži, imat ćete prekrasan pogled na ruralni Japan.
    .


    Moj post Mt. Fuji, koje bio? ima bas sa ovog mesta gde agencija vodi turiste. I bio je bas maj mesec kada sam bio.
    Dotle moze da se stigne kolima i , gore, osim osoblja koje opsluzuje turiste i i samo se vraca negde da spava, mislim da retko ko ako uopste iko, zivi.


    Nastavak vožnje prema Hakoneu. Ručak u lokalnom restoranu. Odlazak u Owakudani, vulkansku dolinu s prekrasnim pogledom na vulkan Fuji, poznatu po vrućim jezercima iz kojih se isparava sumpor.
    .



    Owakudani nije vulkanska dolina: zapravo jeste, dolina na vrhu planine Owakudani. Znaci "paklena dolina"



    jer ima jak miris sumpora.




    Prekrasan pogled na Mt Fuji je moguc, ali samo 40 dana godisnje. Obicno je ovako i turisti i ne znaju na kojoj je strani planina ako im neko ne kaze:




    Moj post Hakone, banjski grad uz Tokyo ima detaljnije.



    Plovidba jezerom Ashi koje je nastalo prije 3 tisuće godina nakon vulkanske erupcije.
    .


    To je prijatna plovidba, bas ovakvim brodom. Mislim da je sat vremena. Gore, na vrhu, vidi se zicara do Owakudani, ranije posecenog. Zato je tesko to zvati "dolinom" kada je na vrhu planine.

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Izgleda ovde imamo situaciju da neko ko se predstavlja ekspertom za Japan pise iste gluposti za sve agencije.
    A agencije onda, ne znajuci sta je u napisu pogresno jer to nisu same uradile, ispadaju "doktori" kao Gangula ili ministar policije.

    Necu da imenujem agenciju, oni se trude da nesto urade i zarade, cisto da vide sta im je pogresno, mozda su cak i platili nekome da zgoogla gomilu smeca sa neta i pokusa da kao "doktorat" one dvojice predstavi kao neku smislenu celinu.

    Sa sajta jedne agencije:




    Sada moje slike.

    Lubenica najskuplje voce? Evo slika od pre pola sata iz supermarketa, top class, lubenice jos nisu u sezoni. (cene su skoro kao u dinarima)

    U crvenoj mrezi 3,000 u zelenoj 2,138. Crvene su mozda 6kg



    Ove male, druge sorte, sa korom debelom 2mm su 1,382 komad, mislim 2.5kg

    Secene, da stanu u frizider, ovako se kupuju 90%, retko ko kupi celu. Kada se cele ne prodaju posle 3 dana, iseku ih i prodaju ovako, 537 dinara za 1/8

    6. avgust 2014: sada su lubenice pola cene od ovih slikanih pre 2 meseca.



    Ovo grozdje, bez semenki, delaware, je skuplje od lubenice. Kada su lubenice u punoj sezoni, jabuke su duplo skuplje od njih.




    Japanci vole da poklanjaju voce

    Ih, i te kako, kada moraju. Ova poklon korpa voca je 3,000 din. To se kupuje umesto buketa skupog cveca, da se nekome za nesto zahvali ili ako se ide u posetu. Pojede se i to ali po ovoj ceni je ocigledno da prehrana nije prva namena. Voce je specijalno, sa drveca/leja gde je povadjeno 50% da bi ostalih 50% dobilo sve sokove. Zato je skupo.




    Jela od mesa najcesce podrazumevaju konjsko meso. Zbog visokog nivoa proteina i malo masnoce, konjsko meso se cesto moze naci na japanskoj trpezi.

    99% Japanaca i ne zna da se konjsko meso uopste jede, kakvo "cesto na trpezi"? Mozda, cesto kao puzevi ili zabe sto neko jede u Srbiji.

    Kao kod Gangule i ministra policije, ovde neko pokusava da zvuci strucan, pa kaze:

    Zbog visokog nivoa proteina i malo masnoce

    Pa sto ne pogleda na googlu? Konjsko meso je cak i gore od govedjeg



    Supermarket, deo sa mesom (deo za sushi je 1% ove velicine)



    Ni traga konjskom mesu. Da sam pitao onoga gore sto slaze pakovanja, iznenadio bi se kao da sam pitao nekoga u supermarketu u Beogradu gde mu stoji konjsko meso








    Kakvo qrcevo konjsko meso?



    Ovo je Japancima cesto na trpezi: njihova govedina.



    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Kaze agencija:



    Zemlja izlazeceg sunca je zato sto je Boginja sunca, Amaterasu, najvaznije bozanstvo, najvazniji hram u Japanu je Ise Jingu, tu se cuvaju njene relikvije. Vidi ovde. Moj sajt, moj napis, bio tamo 5 puta.

    Kakvih 20,000 godina tradicije, Japan se racuna da postoji kao nacija 2,600 godina. Danasnji (kao i svi prethodni) Emperori vode poreklo od nje.

    Za zdravlje, naravno da je hrana vazna. A vazan je, mozda i vazniji, najbolji zdravstveni sistem na svetu.

    Zacinjenost i japanska hrana ne mogu da stoje u istoj recenici. Hrana je uglavnom "bland".

    Japanci jedu sushi mozda jednom mesecno. Cak je za gradske ljude verovatnije da ce u nekom mesecu pojesti Big Mac a ne sushi.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Agencija kaze za sakuru:




    Pricaju o sakuri a daju slike azaleja.

    Ili, druga slika, Hitachi Park (to pisac nije znao), su "shibasakura", nisko cvece, zvano shibasakura, znaci "poljska sakura", prizemno cvece, ima kod mene na "Japan - prolece".
    Mora da je pisac na brzinu googlao pa nije primetio da to nije tresnja, njemu je sakura - sakura. A nije.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Nara

    Agencija kaze:



    Nije tacno: jeleni su "agenti" preko kojih stizu Bozje poruke. Nisu zastitnici.
    I ne setaju slobodno gradom nego samo tim parkom koji je mozda 3 puta veci od celog Kalemegdana.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Kaze agencija:



    Zemlja izlazeceg sunca je zato sto je Boginja sunca, Amaterasu, najvaznije bozanstvo, najvazniji hram u Japanu je Ise Jingu, tu se cuvaju njene relikvije. Vidi ovde. Moj sajt, moj napis, bio tamo 5 puta.

    Kakvih 20,000 godina tradicije, Japan se racuna da postoji kao nacija 2,600 godina. Danasni (kao i svi prethodni) Emperori vode poreklo od nje.

    Za zdravlje, naravno da je hrana vazna. A vazan je, mozda i vazniji, najbolji zdravstveni sistem na svetu.

    Zacinjenost i japanska hrana ne mogu da stoje u istoj recenici. Hrana je uglavnom "bland".

    Japanci jedu sushi mozda jednom mesecno. Cak je za gradske ljude verovatnije da ce u nekom mesecu pojesti Big Mac a ne sushi.
    Успут каже: "замотано у ролат са ДИМЉЕНИМ лососом". Шта рећи, а не заплакати?
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Jedna nasa agencija ima 12 dana turu za 2,700 EUR. Druga ima za 1,450EUR.

    Ova, JTB, najveca japanska agencija, kao nekada u SFRJ "Atlas", "Kompas", "Putnik", ima skoro istu tu turu, za skoro iste pare (2,720 EUR) ali bez aviona.
    Znaci, docekaju te na Nariti, 13 dana sa njima i isprate te na kraju. Kako si dosao i otisao, tvoja stvar.

    Na linku je sve ovo, samo jedan screenshot:



    Kod agencije koja ima ovu turu za 1,490 EUR (sa ukljucenim avionom do Japana), prvo treba doplatiti jos 210 EUR za dvokrevetnu sobu u Tokiju i Kjotu.
    Onda, sve ove ture koje su ukljucene kod JTB su tamo "fakultativne" i bez ijednog obroka, sto znaci, doplata kao da si Japanac.
    Smestaj preko JTB je uvek u dobrim hotelima, ona jeftina agencija smesta po hostelima koji nisu kategorizovani i u koje idu grupe studenata na 1-dnevno putovanje, taman posla 12 dana toga. Nivo (i cena) tog smestaja je kao cena spavanja na zemlji u kampu + 1. Cak je nize i od capsule hotela (oni su 3,000Y za noc).

    Eto na sta se svodi tolika razlika u ceni: ona se zapravo i brise kada se vidi sta je sve ukljuceno i sta nije..
    Ako neko pristaje na takav smestaj po hostelima, opet mu ostaje da doplacuje za sve sto vredi inace su ga proveli za male pare sa povezom oko ociju dobar deo od tih 12 dana, jos pastete ponete iz Srbije za obroke ima da jede.

    Cak i da je sve nivoa "omladinskog turizma", doplate za skoro sve sto vredi videti obezvredjuju ustedu i cak okrecu deo ture u izgubljeno vreme, ako se ne doplati.
    U takvim aranzmanima moze da bude prihvatljivo ici u pustelije gde turizam ne postoji (kao neki nenastanjeni shoopak na Filipinima), nistavne po kulturnoj bastini ili jednostavno tako jeftine da doplate ne trebaju.

    Tu ne vredi ni vaditi se na besparicu: ko nema para, ne razmislja da ide u Japan 12 (14 sa prevozom) dana, taj ne moze da ode ni na Srebrno jezero dva dana u kamp.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Jos jedna greska sa sajta jedne od agencija. Daju sliku Japanske kajsije (ili "ume" sljive).



    Cak su joj i latinsko ime pogresno izgooglali, "Prunus Serrulata" dok je to u stvari "Prunus mume" i brkaju je sa sakurom.

    Iz mog parka, evo su, purpurne, u cvetu, april, kajsije (posle cvetanja sakure, dolaze one)




    Njihova slika je sa neta, ove dve su moje, licno


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Similar Threads

  1. Thailand: Info, običaji, dos & donts
    By yoyogi in forum Thailand
    Replies: 51
    Last Post: 15-11-16, 06:52
  2. Singapore: Info, dos & donts
    By yoyogi in forum Singapore
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-11, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •