Results 1 to 2 of 2

Thread: Wasabi farme

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Wasabi farme

    Wasabi, čuveni japanski začin koji ide uz sushi, ribu i meso.
    Ima samo dva mesta u Japanu gde se gaji (komercijalne farme): Matsumoto i Shizuoka.


    U supermarketima dolazi ovako u tubi:



    Nekih 2EUR za 40grama.


    Wasabi traži dosta sveže i protočne vode. Na Daio wasabi farm u Azumino City (bila je i u Kurosavinom filmu "Dreams") uzgajanje wasabija je i turistička atrakcija.

    Za uzgoj na ovoj farmi treba 150 hiljada tona planinske vode na sat za 150 tona wasabija godisnje. Koliko je to vode? Kao protok reke Nišave u Nišu, samo za wasabi. Plus da je bistra, čista i sa Alpa.

    Zato je wasabi toliko skup da jedino najskuplji restorani (gde je vecera 100+ EUR) imaju male tacnice ovog pravog wasabija, možda 5g.

    Sirov wasabi na samoj farmi, cena je, otprilike toliko dinara koliko yena po komadu. Jedno kilo izadje ~30,000 dinara. Tube pravog wasabija su 500 dinara za 40g.



    Sadržaj tube iz supermarketa (za 200 dinara) je surogat, pravljen od rena i obojen mada daje sličan osećaj i plamen kroz nos.

    Čak mislim da je retko ko van Japana, pa i retko ko u Japanu (sami to znaju), imao priliku da proba pravi wasabi.



    Poziranje uz koren wasabija iznad same "njive":



    Rano jesenje cveće:



    Zimska idila:




    U Nagano i planinama, pirinač ne uspeva kao drugde. Stanovništvo je orijentisano vise na sobu (heljda).

    Šta se jede u Nagano - soba (od heljde) u raznim oblicima pripreme:

    Kao supa (hladna ili topla), malo wasabija u činijici da se pomeša sa supom:



    Ili kao suva. Pa se umače u supu u čashi-šolji. Prvo se pomešaju wasabi i luk sa supom:



    Biljke u supi i u kroketima su divlje i neuzgajane, planinske. I ova kao krofna je od soba testa i punjena wasabijem, koji je beo dok je svež.

    Velika atrakcija je pivo od wasabija, tog skupog a stidljivog korena. Dolazi uz wasabi leblebije:



    Slikano uz normalno pivo:



    Toliko je bilo ukusno da je teško opisati. Sa finim mehurićima kao dobar šampanjac
    Da li može pivo da se kupi i nosi kući? Ne može. "Micro brewery" dozvola za alkohol, samo za tu i samo točeno. Koje razočarenje, mislim da bi svako kupio bar po jedan 6-pack.

    Pivo je alkoholno i ima ga u samo jednom od 7-8 restorana u samom kompleksu. U prethodne dve posete nisam ni znao da ima.

    Međutim, ovo znaju svi i pamte ceo zivot. I deca i odrasli: sladoled od wasabija:



    Ukus je...da ti neko ne kaže, ne bi znao. Stvarno bi pomislio da je pistaccio ice cream.



    Drugar koji ide ponekad u okolinu Shizuoke, uvek donese na poklon njihov specijalitet, sa njihove (te, druge u Japanu) farme wasabija: wasabi majonez:


    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Nekih 30-ak kilometara od mesta Gotemba, na poluostrvu Izu, Shizuoka prefecture (kojoj pripada i Mt Fuji) nalazi se druga farma wasabija u Japanu.

    Tu smo bili juce, na povratku iz Shimode, koja je na samom kraju poluostrva.



    Stidljiv a skup i vraski tezak za uzgajanje koren.



    Sladoled uz njega je znak da bas od njega, wasabija, tu ima sladoled, to nema nigde drugde nego bas na 2 farme koje uzgajaju wasabi.



    Moje dete se sprema da navali, cim uslikam. Ukus je skoro kao vanila ali sa notom necega sto znas da je zeleno.



    Tube sa wasabijem, onda majonez sa wasabijem (to sam ranije rekao da mi je kolega donosio kada prodje ovuda), kobasice sa wasabijem (ima na "Sta je bilo za klopu" ceo wasabi rucak).
    Desno su soba (heljda) rezanci sa wasabijem.




    Zacini i slicni proizvodi od wasabija,




    kako se uzgaja




    Ovo nema na Matsumoto farmi, flasirano pivo od wasabija, da se kupi i ponese. To je ovaj red u sredini, levo je svetlo, desno tamno wasabi pivo. Cena je 500Y (toliko dinara) za 0.33 bocu. Gornji red su standardna piva i cena je 200Y za konzervu, 2.5 puta jeftinije.



    Nego sta, kupio sam 2 boce. Jednu sam za rucak slistio tako brzo da se nije znalo da li se culo "glu-glu-glu" ili "tap-tap-tap".

    Ima i razlog da je to pivo tako resko i ukusno: pravljeno je da se proda tog dana, nema sastojaka koje konzerviraju pivo za supermarkete ili ne daj boze za izvoz, kada treba da traje 2 godine.



    I evo ih, opet , ovaj (levo) iz supermarketa za 200 dinara i sa farme (desno) za 500 dinara.
    (flomaster je da da perspektivu kolike su tube, 40g)



    Vidimo da desna tuba kao prvi karakter ima kanji za koren, da je napravljeno od korena wasabija.
    Leva tuba to nema, jer ne sme da ima, jer nije ni videla wasabi. To je ren sa prehrambenom bojom.
    U Japanu verovatno nema 1 u 10,000 ljudi da je probao pravi wasabi. U svetu mozda i ne znaju da je ono sto im stize u radnje u stvari obojeni ren i da nikada nije videlo wasabi niti znaju da ima neke razlike.

    Kuriozitet, Nobelova nagrada 2011. za hemiju je otisla bas na wasabi:

    Chemistry:
    Makoto Imai, Naoki Urushihata, Hideki Tanemura, Yukinobu Tajima, Hideaki Goto, Koichiro Mizoguchi and Junichi Murakami for determining the ideal density of airborne wasabi (pungent horseradish) to awaken sleeping people in case of a fire or other emergency, and for applying this knowledge to invent the wasabi alarm
    .
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •