Results 1 to 5 of 5

Thread: Shimoda, japanska rivijera

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Shimoda, japanska rivijera

    Zbog geografskog polozaja Japana, struje iz Pacifika ga zapljuskuju, donoseci sa sobom sta god su pokupile sa Filipina, Indonezije. Ima nekoliko mesta koja su zasticena od tih nanosa i relativno je mali broj morskih/okeanskih plaza na kojima se kupaju stanovnici ove ostrvske zemlje.

    Shimoda je jedna od njih, kao i celo Izu poluostrvo.



    Poluostvo, nekih 70km dugo, Shimoda je na donjem kraju



    Da bi se stiglo putem, negde u sred poluostva je Kawazu i spiralni most, jedan od nekoliko na svetu.






    Zastrasujuca konstrukcija, nema zaustavljanja, slikanje iz kola u pokretu







    Ulazak u samo mesto Shimoda. Ni zive duse na ulicama.




    I tu dolazimo do najveceg (mozda i jedinog) problema Shimode: saobracajne guzve iz pakla. Kakav Bangkok. Za poslednjih 10km treba sat vremena. Blizina Tokija i njegovih 35 miliona stanovnika, nema autoputeva, garantuje nesnosne guzve.



    Smestaj je uglavnom "ryokan", tradicionalnim japanskim malim hotelima, obicno ga vode vlasnici, muz i zena. Ova ulica na brdu izgleda kao San Francisco



    Ryokan soba, tatami i stocic koji se uvece pomeri u stranu



    A iz plakara u zidu se izvade futoni i posteljina i na podu se spava



    Taman soba, iako nema namestaja. Pogled na plazu







    Gledano sa plaze, nas ryokan je ovaj gore levo, zaokruzen



    Cena je 5,000Yen (tako i dinara, 5,000) za odraslog, 4,000Y za dete. Ukljucen je dorucak u kao trpezariji




    Ima i kuhinja ako neko bas hoce sam da spremi nesto preko dana ili uvece



    Imaju obicno 3-5 soba i gosti su im stalni, dolaze isto svake godine.


    U sledecem nastavku: plaza.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Shimoda, Irita beach

    Kad se plaza ovako lepo vidi iz sobe, silazak na nju je zadovoljstvo onima koji ne moraju da idu kolima.



    Uputstvo za evakuaciju ako naidje tsunami (to je juznije od Fukushime, 400km ali na istoj strani Japana)



    Nema prirodne hladovine (drveca) pa je sve pod rekvizitima koje su posetioci doneli



    Pesak nije nesto beo, kao sto se mislilo



    Razlog je: 2 dana pre nego sto smo tamo bili prosao je tajfun i talasi su "oljustili" 3m peska. Ovaj pesak je bio ispod, zato nije beo (mada je poceo da beli posle 3 dana)



    Ova stena nikada nije vidjena ranije, bila je duboko pod peskom a sada je kao grba



    Voda je kristalno cista i topla, mozda 25C. Ima talasa dovoljno dobrih da deca rade body-board. Za pravi surf (samo sa leve strane plaze) talasi nisu bili nesto.



    Kuriozitet je da turizam nije pozeljan, bar ne ovako masovan. Nema restorana, kafica, promenade, radnji, nista. Ima ova 3 riff-raff kioska za jednostavnu hranu i plazensku opremu.





    Body board da se iznajmi je 1,000Y (toliko dinara) za dan, da se kupi nova je 3,000Y.



    Cenovnik (nema nista za jelo skuplje od 1,000Y)



    Na 1km plaze ima 3 kioska, najudaljeniji kao da lici na "cvrstu gradnju" restoran



    Pogled na more, kroz travu






    Dva tacosa za rucak, 500Y svaki. To je to. Nikakvi jastozi, rostilj, nema nista na samoj plazi.

    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Shimoda, genijalna ideja da se plaza drzi cistom. Sponzor spasilaca i svega na plazi je firma Ships, upmarket fashion. Njihov logo sam zaokruzio na lifeguard postaji (ima ih jos).



    Shimoda moze biti zaklonjena od nanosa smeca (kao San Miguel plasticne boce nanete sa Filipina, morskim strujama) ali nije zasticena od morske trave koju talasi izbace tokom plime. Sve trava, organska.




    U 4 popodne pocinje ciscenje plaze. Ciste je sami posetioci, bude ih i 10,000.




    Obicna morska trava, ne trebaju rukavice ni skafanderi



    Pa, stane se u red, da se preda svoj doprinos



    A red, moze da bude i dug...cekanje na predaju trave ne traje duze od 10 minuta



    Kako se preda, spasioci je stave u kese, daju poklon oko cega sve ovo ovako i radi: kesu "Ships" firme.



    Evo je i kesa: self destructible, sama se raspadne za mesec dana, ima "zip-lock" kao one kese za frizidere i zgodna je da se u nju stavie mokri kupaci kostimi



    Posle toga, plaza cista, bez trave



    Ta kesa kosta, mozda 1 yen (jednu dinarsku paru, ako to jos postoji u Srbiji). Imati 10,000 posetilaca plaze da donesu neku travu i dobiju tu kesu, kosta beznacajno prema tome da plate profesionalne cistace koji ne bi mogli da urade nista drugo niti specijalno osim sto svako moze - da donese trave koliko je zahvatio. Makar i travku.

    Za 10,000 yena (toliko i dinara) plaza je ociscenja a niko nije trebao da bude zaposlen na tome.

    Odlicna ideja, mislim.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Shimoda, Mera Port, na drugoj strani poluostrva Izu.
    Ribarsko mesto koje bi Bog zaboravio



    da se nisu ribari dosetili, udruzili i napravili ovaj "aqua park" sa vrlo malim ulaganjima, koristeci postojecu luku i cisto more



    Pazi samo tobogan, dovoljno visoko je da i po plimi ne uranja u vodu, Ovako, kako je na slici, ima i mali "let" do vode




    Pontoni, sa "udesajima":




    U okviru "parka" je i kamenjar za snorkling



    Cak i deca mogu da "otkucaju" skoljke sa kamena i da se uvece kod kuce spreme i jedu




    Popularno je ovo uze za zaletanje i skakanje u vodu





    Posebno ove dve bove



    Na njih ese deca penju (sva imaju prsluke za odrzavanje na vodi i patike za kamenit teren, to je uslov)



    Nagni na jednu stranu



    Nagni na drugu, prevrnuti se ne moze



    Pecanje, musko i zensko



    Porodice






    Pa i izolovano, cak i devojcice



    Ulaz je besplatan, placa se parking 500 din. Ideja je da mesto vidi posete, da se lokalna mala ekonomija ovajdi od potrosnje za lokalne proizvode i da se, uopste, zna za njega.
    Spasioci, postoje, oni se placaju od prihoda od parkinga. Ostalo je, osim rekvizita jednom nabavljenih, sve dzabe, prirodno.

    Ovaj put dan nije bio nesto (padala je kisa kada smo dosli, pa prestala), ovaj video je snimio kolega (kome smo ovaj put bili u gostima) prosle , 2013. godine, po lepsem danu:

    (ima ton)



    More kristalno cisto. Park ima tuseve, wc, sve sto treba. Ceo dan za decu, koja se toliko umore od uzivanja da spavaju vec u kolima na povratku. Preporucujem, toplo.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  5. #5
    Na samoj najjuznijoj tacki Izu poluostrva, Tsumekizaki park




    i vidikovac



    Visoka trava i ljiljani







    Ima ih raznih



    Ko zna da cita, nacrtane i ukratko opisane

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

Similar Threads

  1. Japanska kultura - festivali
    By Raamen in forum Naš student u Japanu
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-13, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •