Results 1 to 6 of 6

Thread: Ontake, vulkanska planina, erupcija 27. septembar 2014

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ontake, vulkanska planina, erupcija 27. septembar 2014

    Tu sam planinu merkao godinama, danas se Mt Ontake po svetu pojavila sa slikama kao ova (sa TV, stilshot)







    Danas pod pepelom od vulkana



    Bilo je ovakvo decenijama (sa mog planinarenja 2011)



    A izgledala je tako miroljubivo iz mog Toyota City office



    Pa sam se odlucio da se popnem na nju, jula 2011. Dosao na polazno mesto za planinarenje



    Pa lepo i kaze - nije tesko, samo traje satima.




    Mada staza nije preteska



    Ovi su, kao "profi", sudeci po opremi. Dok se penju, pevaju, kao na radnoj akciji 60-ih u SFRJ



    Mt Ontake ima i religiozno znacenje, moze da se vidi na linku u uvodu u ovaj post



    Gore, na vrhu, boce sa kiseonikom na sve strane, besplatno, da se posluzi kome treba



    Vreme se menjalo za vreme mog planinarenja, na minut. Redak trenutak da se nesto videlo kroz oblake. Zato i nisam nista pisao o ovoj avanturi - bio sam gore u oblacima i malo sta video sa vrha.



    Onda, naidje planinska oluja. Temperatura padne za 20C, na dole. Tu se postaje statistika



    Verovali ili ne, ove ptice. "raicho". u prevodu, "olujne ptice", izlaze samo kada niko ne moze da ih napadne. Njihovi se neprijatelji posakrivaju od oluje. Oko mene su, "prrrrrprrrr", letele na sve strane. Ko je video po Srbiji da mu fazan prhne kako naidje blizu njega, zna sta mislim.




    Naravno, nisam ih video ali to prhtanje su bile bas one, nisam mogao da uslikam. Kada ih vidis, kao da si smrt od hladnoce ili oluje na 3,000m doziveo.

    Nije mi se to desilo, oluja je naisla kada sam bio vec do gondole. Tamo, lepo, klimatizovano, cak i sveze cvece u svakim kolicima



    Da ovu, nikada pocetu pricu zavrsim, Ontake ima najduze skijaske staze u Japanu, ima 5.5km. Ovako izgledaju leti




    A tek drvo koje tamo raste, hinoki, japanski cempres, izlozena debla, neko bi rekao - pa sta?



    To drvo je jace od gvozdja, od njega se prave hramovi koji traju preko 1,000 godina. Pa i kade, za kupanje, koje su maltene vecite



    Pazi ovu:



    Ontake pripada Matsumoto regiji, oni su famozni za wasabi, japanski zacin. Ima i cokolada od njega



    Moje planinarenje je bilo 2011-te, posle zemljotresa i tsunamija. I ovde, stotinama km daleko, imali su osecanje za pogodjene



    Sa srecom, Japan

    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    30 dana od erupcije. Za sada je bilans 57 mrtvih i 6 nestalih. Zbog olujnog vremena i snega, potraga je obustavljena, do proleca.
    Poginuli su usmrceni kamenjem koje je "padalo sa neba". Sa takve visine, kamen velicine teniske lopte je smrtonosan, kamoli kamenje velicine frizidera.
    Vulkansko kamenje te velicine, doneto pre 10 godina sa druge lokacije, za ukras u park.




    Memorial service marks one month since Ontake eruption

    National Oct. 27, 2014 - 04:00PM JST ( 2 )


    NAGANO —

    A memorial service was held in Kiso, Nagano Prefecture, on Monday, to mark one month since Mt Ontake erupted, killing 57 hikers and leaving six missing.

    Local residents, firefighters and police gathered in a park to offer prayers and observed a minute’s silence for victims at 11:52 a.m., the exact time that the volcano erupted, TBS reported.

    On Oct 16, search operations for the seven missing people were called off for the year due to worsening weather conditions and will resume next spring.

    More than 1,900 Self-Defense Force troops, firefighters and police were involved in the search and recovery operations.

    Mt Ontake was packed with hikers out to witness the region’s spectacular autumn colors when it erupted.

    Autopsies have revealed that the hilkers, many of whom had been enjoying lunch at the peak in the sunshine, died largely from injuries caused by stones hurled out in the initial explosive eruption.

    The 3,067-meter volcano continues to belch steam and poisonous fumes, making a section near the crater inaccessible.



    Japan Today/AFP
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ontake erupcija, kamenje koje je padalo sa neba

    Na snimcima koje je napravila japanska vojska poslata u akciju spasavanja, vidi se da je sa neba palo ovako krupno kamenje, to niko ne bi preziveo



    Tamo gde nije bilo toliko veliko, bilo je kao kameni crepovi na dalmatinskim kucama, vec je i to smrtonosno kada padne sa velike visine



    Vidim planinu u daljini kako se i dalje pusi.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Iz mog Toyota City ofisa, po cistom danu kao danas vidim Mt Ontake. Da li se ono dimi ili je oblak bas iznad njega, druge planine na vidiku nijedna nema oblak iznad.



    Tela 12 osoba jos nisu pronadjena, operacija je zbog snega obustavljena do proleca.

    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Mt Ontake, od juce.



    Vise se ne dimi


    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sa bezbedne daljine, opet paninarenje, sa Mt Fujimidai, gledam Mt Ontake.



    Dan pre nego sto je eruptirala, imao sam tezak rad u firmi, posle party, na planirano planinarenje nismo otisli bas na tu planinu tog kobnog dana.

    Probudio sam se 2 sata prekasno pa smo otisli na Komagatake, nekih 50km od Mt Ontake. Sve autoput, do Ontake treba 40km lokalnim putem.
    U vreme kada smo trebali da budemo na vrhu Mt Ontake, bili smo u kolima na 20km od nje. Culi "pak-pak-pak", kao da neko testira vatromet. Ne, to je bila erupcija, bljuvanje kamenja velicine frizidera.

    Tamo niko ne zivi, ta erupcija je ubila 57 planinara, cifra koja ide obicno uz teroristicke akcije na pijacama ili mestima gde ima mnogo ljudi.
    Samo kaze koliko je gusta kisa tog ubitacnog kamena bila. Da sam se probudio 2 sata ranije, od tog dana ovaj sajt ne bi ni postojao. Ponavljam sliku iz prethodnog posta, sta je posle bilo.
    Srecan sam da moja cerka i ja nismo mrtvi pod tim kamenjem i pepelom.

    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •