Results 1 to 18 of 18

Thread: Tajland - letovanje

  1. #1
    Ajde i ja da dodam nesto sa skorasnjeg odmora: Phi-Phi Island

    Name:  IMG_5401.jpg
Views: 1851
Size:  51.0 KB

    Zaboravih kako se zove ovo ostrvo...

    Name:  IMG_5935.jpg
Views: 1533
Size:  37.7 KB

    A onda kanuom kroz pecinu da "udjes" u lagunu unutar ostrva...


    Name:  IMG_5908.jpg
Views: 1354
Size:  52.9 KB

    I naravno "James Bond" ostrvo

    Name:  IMG_5969.jpg
Views: 1337
Size:  34.6 KB


    Thailand je cudesna zemlja. Drago mi je da sam imao priliku da vidim. Toplo preporucujem...

  2. #2
    hvala za odgovor i objasnjenje, kako rekose: 100 ludi, sto cudi, ali ako njima to odgovara to je ok, bio bi tuzan da mene prisiljavaju da se kupam u odelu, ali ako njima to kupanje prija to je ok. inace posle mnogih slika i objasnjnje ta zemlja mi se dopada....

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Balta, to gde si bio je verovatno najlepse sto u Thai ima.

    Bio sam tamo pre tsunamija 2004. i izgleda da je sada isto lepo.

    Nadam se da te je vreme posluzilo.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Yep, nekako bas pred kraj odmora (oko 25-og Aug) pocelo je bas da pada. Osim toga smo imali odlicno vreme.
    Moram doduse nesto da prijavim sto ce mozda malo da te razocara. Gotovo sve atrakcije (prirodne i kulturne) oko Phuketa (tu racunaj i prelepa ostrva) su toliko komercijalizovane da to stvarno nema smisla. Previse, ali zaista previse turista ima da bi uzivanje bilo potpuno. Na Phi-Phi-ju na primer gotovo da nije bilo mesta da stavis peskir na plazi. Velika steta. Ja sam to zamisljao malo drugacije. Nekako sam se (naivno) ponadao da cu da sedim sam na plazi i upijam tu prekrasnu prirodu natenane. Avaj!
    E da, primetio sam da ima mnogo Kineza i Indijaca (verovatno kao posledica bolje ekonomske situacije u tim zemljama) a manje Evropljana/ostalih.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Sve to stoji.

    Koh Samui je 2003. bio ono sto je Phuket bio 1985. Posle tsunamija 2004. masa investicija je otisla na Koh Samui i upropastila mesto nekontrolisanom gradnjom.
    Ne idem ja vise nigde tamo, mozda day-trip do Koh Samet ili iz Isaana do Koh Chang na 1 dan. U BKK Siam Water Park, ne kosta mnogo ili jednostavno resort u mojoj zgradi.

    Indusi i Kinezi su u porastu dok su zapadnjaci u opadanju pa izgleda da ih ima i vise nego sto je stvarni %.

    Kinezi su show. Sve imaju uplaceno i agencije im daju (male) pare za trosak, u Kini je jos uvek krivicno delo posedovati stranu valutu. Nije mi jasno sto dolaze u Thai, oni imaju svoj Hainan koji je kao Chinese Hawaii. Mozda ih je previse pa ne mogu da stanu?
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Pattaya, "Sin City" ili kako ga lokalne vlasti radije zovu, "Fun City"




    Drzava, u nacionalnom interesu, da ga ociste od zapadnih "social rejects" bez hapsenja i shikaniranja, Thai su ukinuli vize za sve zemlje bivse sovjetske imperije i uveli direktne B-747 letove za Moskvu 5 puta nedeljno. Tako su Borisi, Vladimiri i Dimitriji, ne mnogo bogati ali jaki i ne ustezu se da raspale preko 3.14-cke tetovirane britanske fudbalske huligane, polako poceli da rasciscavaju mesto.
    Jos, oni su porodicni ljudi, uvek sa malom decom. Otprilike sloj koji je na 600-800EUR mesecne plate, kasne 30-te ili rane 40-te.

    Ovo je pocetak ruske invazije, pre 7-8 godina. Danas su citave ulice samo sa cirilicnim natipisima restorana i firmi.

    Utapao, aerodrom kod Pataje koji je jos pre 50 godina imao pistu dovoljno dugu da opsluzi A-380 superjumbo, bio je vojni. To su Ameri koristili da odatle pune B-52 iI salju ih da rokaju Vjetnam. Zato je pista toliko duga, da B-52 pun smrti moze lenjo i na tenane da uzleti. U znak zahvalnosti, Ameri su im napravili fanatsticne autoputeve kakve retko ko u Aziji ima i Thai je u tom smislu skoro na zapadnoevropskom nivou.
    Posle odlaska vojske, Utapao je postao pospani airfield, kao Ladjevci. Onda je Bangkok Airways uveo jedan let dnevo (ATR-42) Pattaya – Koh Samui – Phuket i to je bilo sve.


    Sve dok nisu…dosli Rusi. Po 20 ruskih dzambonja je tamo u svakom trenutku:








    Hotel, da se zna ko je tu:
     




    Ovo su Thai poprimili od Rusa, njihovu "efikasnost i iskustvo" u turizmu. Koja je ovo glupost, ova zena se stidi sto sedi tu. To je verovatno zahtev ruskog turoperatora da se ovako placa bonovima u restoranu (hrana u tom restoranu za Ruse se verovatno kupuje djuture kao pomije iz drugih restorana, nisam mogao da verujem da u Thai ima tako lose hrane).


    Ovo nigde nema, samo tu gde Rusi odsedaju. Jedna pregleda sta ima na tacni, druga mu napise racun, treca uzme bon i doplatu (valjda tako glupost funkcionise, tesko mi je da rekonstruisem).




    Za dorucak (bife) pise da se hrana ne sme iznositi. Ma nasa raja, takvi smo mozda i mi po Grckoj i Spaniji.



    Ni na bazenu nisu neki rasipnici pa je stavljena ova tabla ako ih vide da cirkaju unucice ili nesto sto drze ispod lezaljke. Ni to nigde u Thai nema osim ovde. Da ne ispadne da samo njih ganjaju, stavili su i na engleskom i na Thai (mada je jasno, na ruskom je cela strana dok engleski i Tai dele jednu):

    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo je jedno od tajnih mesta za koje malo ko zna.

    Pattaya, Jomtien Beach, hotel je Grand Jomtien Palace (pominjan ranije, nista nije grand osim imena) a ovo su Grand Challet Cottage Wing.

    Hotel ima glavnu zgradu, anex i ove kuce. Za ove kuce retko ko zna. Bio sam mislim 15 puta. Sobe su 64 kvadrata, jedna kuca je podeljena na dva dela koji se preklapaju kao cigle u zidu pa su kao odvojeni ulazi.



    Bazen je za tih 6 kuca, poseban, glavna zgrada ima drugi 100m odatle.

    Milina, kao u rajskom vrtu. Maltene, pravo sa verande u toplu tropsku vodu.



    Sto je najbolje, cena je ista ili cak i niza nego glavna zgrada gde su sobe 24 kvadrata, skoro 3 puta manje.

    Sada je zez: taj hotel prodaje pakete turistickim agencijama, mozda 80% kapaciteta za godinu je prodato u februaru kada su ti sajmovi i masovna prodaja.
    Kod agencija je to 30EUR a direktno sa hotelom (ako ima uopste slobodno) je 60EUR.
    Ukljucen je dobar buffett dorucak.

    Najbolje rezervisati preko lokalnih Thai agencija, pune su novine (Bangkok Post, The Nation).
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Thailand, Pattaya. Dolazeci sa azijske strane (ovo je prilaz iz Singapura), tu pocinje spustanje za Bangkok.

    Spic kopna koji se vidi je Pattaya Hill:





    Stojeci na tom samom spicu, vide se dva dela Pattaye, oba imaju po 6km plaze. Desno je je sam grad Pattaya, tu je "akcija":




    Na levo je Jomtien (slikano sa Pattaya Park Tower, na istom tom brdu), tu je daleko manje ako i uopste "akcije".
    Jomtien su porodice, package turisti iz Kine i Koreje (na 1 dan), skandinavski penzionerski parovi i ruska (ili iz bivse sovjetske imperije) srednja klasa sa decom.




    A na samom spicu, najbolji hotel u Pataji (koji nije Sheraton ili Hilton ili Dushit) je Pattaya Royal Cliff Resort. Vencanja poznatih, kraljevske porodice, Dzimi Karter je odsedao tu.
    Onaj nesrecni APEC kongres 2009. koji je prekinut protestima a ucesnici evakuisani helikopterima, bio je upravo tu.

    Stalno kongresi i uopste nije jeftin.
    (Edit: sad sam proverio. Holly shit, to je minimum 500 EUR dnevno pa navise. Meni nije bilo toliko skupo, uzeo sam preko agencije, sve zajedno je bilo za 5 dana 500EUR (bez prevoza).




    Bio sam jednom u julu mesecu, to je mrtva sezona u Thai, 70% ovog hotela je bilo zatvoreno ili pod renoviranjem. Tada su i cene najnize, moze da bude 30% cene iz decembra, januara i februara.



    Hotel je u slepom crevu, na vrhu rta, to je dobro za odmor. Za preko dana, nema potrebe da se negde ide, steta bi i bilo. Hotel ima sve sto treba, bolje i kvalitetnije nego na plazama. Ima svoju privatnu plazu, nema prodavaca suvenira i kojecega od kojih ne moze da se zivi, nema pasa lutalica.
    Kada dodje do vecere, ima 20 restorana a cene su evropske (i kvalitet je). Tu se onda vidi da bez svojih kola malo sta moze da se uradi. Mada ima hotelski shuttle koji stalno ide. Tacno samo za razliku u ceni vecere (hotel i grad) moze da se iznajmi manji auto za svaki dan (jos na aerodromu) i da se bude nezavistan.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  9. #9
    Krabi, jedno od najlepsih mesta za letovanje u celom Tajlandu.

    Hotelska soba, u njoj WC. Poljski? Za koje li je to pare?




    Stvarno, WC je napolju, ima zid pa te niko ne vidi a bazencic/akvarijum ima ribice koje tamane komarce pa je i sa te strane bezbedno.

    Ovo su zesce cene, od 500 do 2,000$ za jednu noc. Ima na njihovom sajtu, Phulay Beach Resort iznad crvenog "Book Now" linkova sa fotografijama tog luksuza, ispod je opis sta sve ima u sobama i u vili.

    Ceo resort je samo 40 soba, ima "od tice mleko" da se naruci. Sa rezervacijom za 3+ dana, dolazila je i povratna avionska karta za dvoje, vlasnik je imao svoju aviokompaniju, PBAir.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  10. #10
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Jedna vazna napomena: niposto nemojte da rentujete jetski.




    Izdavanje vode kriminalci koji rutinski, na povratku, proglase da je jetski ostecen/ogreban za vreme tvog rentovanja i traze po 200, 300, 500 EUR nadoknade. Ogrebotina je mozda i bila tamo ali nije konstatovana pre rentovanja ili je cak uopste i nema.
    Tipovi su kao beogradske barabe koje tako ispale po 10-ak ljudi dnevno i u dosluhu su sa policijom. U bar pola slucajeva padnu i dobre batine (svi se udruze protiv tebe, pa sutiranje dok si na zemlji). U svakom slucaju, pare dobiju, sa ili bez batina, samo da se izvuces i odes.

    Rentovanje jetski samo tamo gde to vodi sam hotel ili renomirana watersport radnja. To cesto nije tako, nego pojedinci, sami, izdaju ih jeftinije ili upola cene i ovako ushemljuju turiste.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  11. #11
    Trouble in Paradise.

    Koh Samet (nije isto sto i Koh Samui, on je 600km daleko), plaza "Ao Nang", beli pesci. Slikana pre pristajanja glisera (gliseri voze za 40EUR povratno):



    Jos je lepse na plazi:



    Kristalno cista voda i opustenost:










    Isto mesto juce (I danas i ko zna koliko jos dana):





    Opet isto mesto od prekjuce :




    I danas (iz novina):



    Sta se desilo. Nije se tanker slupao nego je popustila dubinska daljinska cev za naftu. Rayong je industrijski centar, more je plitko pa tankeri ne mogu da pridju blizu da istovare naftu I to se radi na 5km od obale, na udaljenoj stanici u sred mora gde je dovoljno duboko.

    Onda je naftu iscurelu iz pukle cevi morska struja odnela na Koh Samet.

    Ko ima u planu da tamo ide (Koh Samet ima ovaj problem, ne Koh Samui), bolje da ne ide, bar godinu dana. Ostrvo Koh Samet je nacionalni park, odmah je zatvoreno.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  12. #12
    Auuuuu, kakva steta.... Katastrofa.

  13. #13
    Ljubim miris napalma u zoru... Mekong's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    616
    Sad sam video na Thai TV: ocistili su pesak i vodu a stene jos ribaju cetkama. To je u stvari mala i nedostupna plaza (nema puta, samo camcima i gliserima) i sa druge je strane (zapadne) ostrva.

    Pozvali su Singapur i dosli su sa helikopterima i bacali deterdzent koji razlaze naftu. Singapur, najveca rafinerija nafte na svetu, zna kako se to radi.

    Pocetne slike su bile krecovane pa nisam mogao da primetime da to nije plaza koju sam ja slikao a imena su fonetska pa nisam primetio razliku.
    Winston Churchill: "Americans will always do the right thing, but only after they have exhausted all the alternatives."

    (clone of Yoyogi, for fun)

  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Ruska invazija

    Taman sam mislio da stavim ovo sa 3 slike na "Pada li kisa kod vas":



    Onda mi pogled pade na ovaj par koji prolazi kroz tropsku bastu Sheratona Hua Hin:



    Rusi:



    Tu se desila spektakularna promena (bilo je i ranije o njima u Pattayi ali je ovo sada mnogo vece).

    Pre 10 godina, bas ovo doba 2003. prvi put sam video jelovnik sa ruskim nazivima jela:



    Pattaya ih je bila puna. Cinilo se da su Rusi svugde. Te godine ih je doslo 130 hiljada. 2012 deset puta vise, 1.3 miliona!



    I cak su jako dobri gosti. Uglavnom u 30-im, sa malom decom. Pre 2 godine sam napisao klasa koja zaradjuje 600-800$ mesecno. Sada, sa dupliranim platama pod Putinom, pre ce biti 1200-1600EUR mesecno.
    Ranije su isli uglavnom u hotele 30EUR dnevno, sada ih ima svugde i Sheraton nije vise samo za njihove tajkune nego i obican svet, programeri, inzenjeri.

    Vidi se da su potrosili 2.7 milijardi dolara. Prihod od stranih turista bivse SFRJ sa sve Kornatima, Dubrovnikom, Hvarom, Bledom, Ohridom je bio 2 milijarde dolara.



    U Pattaji ulice nisam mogao da prepoznam prosle godine.







    Pattaya im je i dalje omiljeno mesto. Tu imaju i svoje agencije za stanove i kuce, skole za decu (engleski) - preko zime imucniji posalju zenu i (neskolsku) decu na 3 meseca






    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Pomislice neko da su u Thai samo Rusi. Nisu, oni su sa 1.3 miliona poseta jedva 5% turista.

    Njihovi paket aranzmani imaju jedan opcioni dan: razgledanje grada Bangkoka, krstarenje Chao Praya rekom ili ovaj aqua park, Siam City Park (pisano je o njemu dosta ranije).

    Vec na ulazu se vide znaci na ruskom, to nije bilo pre 2 godine. Znaci da se radi o ozbiljnom povecanju posla:



    Ovde se provodi dan pred vecernji let za Rusiju:





    Nisu losi, ne prave smece (kao Arapi), ne vicu, uglavnom se mirno suncaju ili (skoro svi imaju Nikon ili Canon skupe fotoaparate) slikaju:




    Ono po cemu se isticu, ne samo oni nego i ostali iz zemalja gde nema "morske" kulture, je izbor kupacih kostima.




    Za Thai je ovo shokantno, sa nevericom gledaju:



    Uopste, sve je daleko slobodnije od proseka koji se vidja:



    Neki kazu, dobro je, cuti, mogla je da bude i sa manje odece. Tu je sa muzem i dvoje dece, mislim da su neka srednja klasa, mozda i prosvetni radnici, cuo sam ih kako pricaju engleski sa osobljem.
    In the darkness of the jungle,
    We are merry jungle people.
    Ooo-jungle people,
    We are happy people.


    "Jungle People"
    Soulful Dynamics
    Columbia, single, 1976

    (clone of Yoyogi)

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Rayong Resort, 200 km od Bangkoka na desno, prema Kambodzi.

    Tacno je sto kaze prospekt i njihov sajt - sakriveno od svega i svih, privatnost i mir.




    Pogled iz sobe:



    Pogled iz baste, vidi se dugacak mol:




    Eno ga i brod na kraju mola.



    Sto je mol 1 km u more? More je plitko, toliko se povuce da tek tamo moze da udje manji brod. Takva je cela vjetnamska obala, zato tamo nema industrije - ne mogu da naprave duboku luku.

    Brodovi idu na Koh Samet, vidi se na 7km daljine.



    I to je kraj dobrih vesti.

    Ovu sliku nisam hteo da smanjujem, jelovnik i cenovnik u samom hotelskom restoranu. Cene su bar 10 puta vece nego u 4km udaljenom mestu Ban Phe. Gosti hotela su uglavnom zapadnoevropski paket turisti, bez kola ili internetom i smecem kao Lonely Planet brosure naplaseni da u Thai niposto ne voze i eto ih u kavezu. Placaj svedske cene kad si naseo na toliku "privatnost i mir".

    Bio sam pre 10 godina, naravno, kolima.

    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Slika je iz Maja 2004 .
    Lokacija Phi Phi ostrva u okolini Phuketa.

    Name:  2016phiphi1802-01.jpg
Views: 753
Size:  25.7 KB

    Ovo je slika pre cunamija koji se desio krajem te godine.Statua sirene se nalazila na plaži Tong Sai Bay.Mislim da je danas više nema jer je cunami tada zbrisao ostrvo.
    Sećam se da sam bio iznenađen da plaža ni tada nije bila za kupanje.Komercijalizovana,zaprljana od brojnih brodića puna morskih ježeva.Mislio sam tada,ako već nema kupanja na Patong beach na Puketu biće na ovim ostrvima gde smo išli na izlet.Moglo se kupati na onoj drugoj plaži na Phi Phi ali ništa posebno.
    Stvar je izvadilo susedno ostrvo Bamboo Island ,najlepše ostrvce koje sam ikad video.Kao iz bajke,malo ,nenaseljeno,samo beli pesak,čista topla voda i palme.Nažalost tu je bilo zadržavanje samo 1 h.
    Nemam slika tog ostrva ali zato imam ovu sa poznatog James Bond ostrva gde je 1974 sniman film iz serije o James Bondu "Čovek sa zlatnim pištoljem".

    Name:  2016phiphi1802-02.jpg
Views: 726
Size:  30.9 KB

  18. #18
    Maya Bay, Phi-Phi ostrva,Thailand.
    Slike su iz 2004 ,pre cunamija.

    Name:  2016-06-30 11.09.29.jpg
Views: 610
Size:  27.1 KB

    Postala poznata 1999 kad je tu snimljen film "Plaža" sa Leonardom DiCapriom.
    Od tada ,tokom dana, svaki dan,usidri se tu preko 30 čamaca i bude oko 1000 turista.
    A plaža je oko 200 m.
    Neobična plavo-zelena boja mora.

    Name:  Point Blur_Jun302016_110757.jpg
Views: 663
Size:  20.7 KB

    Drugi put kada sam bio zbog visokih talasa se nije moglo uploviti u ovaj zaliv.
    Najmirnije more je tu od Oktobra do Aprila.
    Prilikom te druge posete sam uočio da je more tu već uprljano.Danak komercijalizaciji.

    Setio sam se ovog zaliva jer lokalno jezero( na koje i danas idem) ima baš takvu čudnu boju, kao prvi put kada sam bio ovde.

Similar Threads

  1. Tajland, letovanje u hotelu van grada
    By Mekong in forum Thailand
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-17, 20:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •