Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: 40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu

  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu

    Ovo sam nasao u novinama. Jednu po jednu, kako nadjem vremena, objasnicemo to sto zacudjuje turiste u Japanu.
    Neka su neshvatanja maltene bekpekerskih proporcija a u stvari su vrlo jednostavne i racionalne stvari.
    Neka su tako detinjasta, gotovo kretenska, samo potvrdjuje bezvrednost i uzaludnost "putovanja" nivoa "Lonely Planet". Cisto da im doope vidi put, pojma nemaju ni gde su bili ni sta ono sto je oko njih znaci. Pa su i ovu listu sastavili.


    40 things visitors to Japan find surprising.

    1. Everyone eats KFC for Christmas dinner
    2. Japanese people really like Yahoo!
    3. Taxi doors open automatically
    4. The rooms at business hotels are tiny.
    5. There are power lines all over the place
    6. Capsule hotels
    7. There are vending machines absolutely everywhere
    8. You can buy alcohol and tobacco from those ubiquitous vending machines
    9. The Washlet bidets
    10. You can drink water from the tap
    11. The tea isn’t sweetened
    12. You can smoke in restaurants
    13. There are free samples at the supermarket
    14. There are tolls on the highways, The ETC (Electronic Toll Collection) system on the highways
    15. You can find absolute masterpieces of pastry at cake shops
    16. The confusing, complex layout of Tokyo
    17. The buttons to summon a waiter at family-style restaurants
    18. Touch-screen menus at bars and restaurants
    19. There are holes in the 5 and 50 yen coins
    20. People hand out free packets of tissues on the street
    21. The quality and selection at 100 yen shops
    22. The fruit is really delicious (There’s a lot of cross breeding)
    23. There are operators in the lifts at tourist places
    24. You can leave a bag to save your seat and no one will steal it
    25. A small-size drink is actually quite small
    26. The high likelihood of lost items being returned to you
    27. People politely line up to wait for the train
    28. Heated toilet seats
    29. The high price of movie tickets
    30. There are pachinko parlors everywhere
    31. The skill used in wrapping gifts and other purchases
    32. The multi-story parking garages
    33. There are hot springs just for your feet
    34. There are women-only cars on the trains
    35. The love hotels
    36. Cigarettes are really cheap
    37. It’s so safe you can go walking around in the middle of the night with no problem
    38. Japanese squat-style toilets
    39. The incredible variety of KitKat flavors
    40. The trains actually come on time


    Ne znam iz kog shoopka je dosao onaj koji je sastavio gornju listu kada nije primetio (ova lista ce rasti, kako se setim sta nedostaje, pa kad zavrsimo ovu prvu, idemo na ovu moju):

    1. nema parkiranih automobila osim na placenim parking mestima.
    2. nema grafita
    3. klinicka cistoca ulica i svega
    4. nema maloletnicke delikvencije, nema "cuvara coskova", nema zaludne omladine
    5. nema maloletnickog alkoholizma, problem droga ne postoji
    6. biciklisti dele trotoar sa pesacima
    7. ne cuju se policijske sirene, policija u gradu kao da ne postoji, ne moze se videti policajac, nigde
    8. nema prosjaka, ni jednog jedinog
    9. baskeri, kada sviraju na dozvoljenim mestima (samo tako i sme, unapred se bukira) nikada nemaju sesir za novac
    10. nema pasa ili macaka lutalica, ni jednog jedinog
    11. Bankomati (ATM) vecih banaka primaju kartice iz celog sveta (Tajlanda, na primer) i imaju ekrane na engleskom. Stranci se useravaju da ih koriste.
    12. Da se deca vracaju sama kuci u 10 ili 11 uvece, u skolskim uniformama, sa dodatne nastave.
    13. Nema baksisa i napojnica nikome i nigde, ni taksistima ni konobarima. Smatra se uvredom.
    14. Omrznutost tetovaza, na mnogim mestima (bazeni, aqua park, onsen) ima znak da je licima sa tetovazama zabranjen ulaz.
    15. Opsta rasirenost, tradicija, odlaska u onsen (ima ih 3,500) gde se svi kupaju goli (odvojeno muski i zenski).
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    1. Everyone eats KFC for Christmas dinner


    Neko bi pomislio da su se Japanci pokatolicili. Jedna sala kaze: 80% Japanaca su Budisti, 80% su Sintoisti a 80% nisu povezanu ni sa jednom religijom.

    Tako i Bozic: nekako je doslo kao obicaj sa Zapada (mozda bas KFC marketing) da se jede piletina.
    To je u stvari imitacija jedenja curetine. Posto su curke u Japanu maltene nepoznate a nijedno japansko jelo ne trazi spremanje u rerni pa tako skoro niko nema rernu u kuhinji kod kuce, ne mogu ni pile da ispeku. Cak se ne secam da sam ikada video celo pile na prodaju.

    Tu je uleteo KFC da se dobro nafatira prometom pred Bozic.

    Meglia robna kuca (vlasnistvo je Toyote i ima ih 10-ak u i oko Toyota City), KFC zakupio stand :



    KFC ne postoji u krugu od 10km, ovo "istureno odeljenje" je 22. novembra primalo porudzbine koje ce biti dostavljene 24. decembra.



    Da se ne ceka u redovima ispred KFC i da se ne zbunjuju bekpekeri koji ih vide i konstatuju da je to nacionalna obaveza, ne razmisljajuci sto, pobogu, ne ispeku pile kod kuce kada tako crkavaju za tim mesom?
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    2. Japanese people really like Yahoo!

    Da nije posprdnog tona, ne bi bilo narocito vredno ovo objasnjavati. Tipovi koji zive u stanju telekomunikacija tamo gde je Japan bio 1980 (najbrzi Internet u Americi je u Cikagu 20Mbps a sporiji je od Bukuresta ili Bratislave, 30Mbps), nalaze da sa Japanom mora da nesto nije u redu kada jos zive u "doba Yahoo".

    Prvi, najocigledniji razlog zasto Yahoo je sta se dobije odlaskom na Yahoo: dobije se portal na kome ima sve i svasta, moze da se ostane ceo dan i ne treba ti nikakv drugi sajt, on ima search bolji nego Google



    Ode se na Google - tamo nista, prazan ekran.



    To su manje vazne stvari. Ima nesto mnogo bitnije: "dual byte" zapis koji racunari koriste za japanski, kineski i korejski jezik.
    Google je u tome obicno sranje, zato je i napustio Kinu a folirao se kako nece oni da filterisu sto im drzava kaze. Nije tacno: Google je obicno smece u Aziji, zato je dobio shut u doope gde god je dual byte. U Kini je "Baidu" (kada je Google podvijenog repa napustao Kinu, bio im je pozdrav "Bai Bai" na sajtu Baidu). Koreja ima svoj "Naver" ali je Baidu toliko dobar da se bas on masovno koristi.

    U Japanu je Yahoo bio prisutan 10 godina pre nego sto je Google uopste postojao. Od 1996. razvijaju posebno za japansko trziste gde je telecom gigant SoftBank vlasnik 37% Yahoo Japan. To je i potpuno posebna firma od maticnog Yahoo, nikad nije bila u problemima niti otpustala ljude. Odlicno posluje, u Japanu ne postoji eBay jer ga je satukao Yahoo Auctions.

    Interesantna je ova mapa na kojoj su velicine zemalja predstavljene brojnoscu Internet korisnika i ko sta uglavnom koristi. Kina ispada duplo veca od Amerike (zaista, ima preko 600 miliona Internet korisnika, duplo vise nego Amerika stanovnika).
    Japan ispada veci od cele Afrike a iznenadjujuce je koliko je Rusija mala.
    Jadna Australija, kako se ona smanjila a 4-milionski Novi Zeland ispada da svako tamo ima Internet (ima, brzine kao nekada modemi).
    Australijski nacionali projekat "National Broadband Network", kada bude zavrsen 2020. godine donece naciji "ultrabrzi Internet 20 Mbps". To je 20% onoga gde su Japan, Koreja, Hong Kong, Singapur, Tajvan, bili 2000-te. Moj internet je 1.6Gbps, to je 200 Megabajta u sekundi, mogu da se istovremeno gledaju preko Interneta razliciti filmovi na 5 TV aparata i na 5 racunara.



    Vidimo da su zeleno i ljubicasto (Baidu i Yahoo) skoro isto veliki kao Google, kada dodje do broja korisnika search engines.

    Jos, Google je na udaru Facebook: ljudi idu pravo tamo, uopste ne idu na Web gde su reklame od kojih Google zivi. FaceBook mu jede reklamni kolac sve vise i vise.

    Posle ovoga, kako glupo izgleda cudjenje onoga koji je primetio (posprdno) da Japanci mnogo vole Yahoo.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    Japan taxi: Taxi doors open automatically

    3. Taxi doors open automatically

    Kada vozac taksija pritisne dugme, vrata se otvore. Nije bas automatski. I to samo vrata sa druge strane vozila od vozaca.



    Ova hidraulika je iza te "automatske" tajne:



    To je jedna od najcescih gresaka koju stranci prave - ne mogu da veruju da je to moguce i sami zalupe vrata.

    Koga god da je ovo cudilo, nije primetio vazniju stvar: da ne postoji baksis taksistima ni konobarima. Uvreda je pokusati da das baksis, to je kao da mu kazes "neka ti ove pare pomognu da platis nekome da te nauci tvoj posao, nisi ga dobro obavio".
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    4. The rooms at business hotels are tiny.

    4. The rooms at business hotels are tiny.

    Tacno je da su sobe male, pogotovo kada su jednokrevetne. Ti biznis hoteli su i mesta gde se smestaju turisti na jeftinim paket aranzmanima (Kinezi, Thai, sami Japanci kada dolaze iz nekog razloga u drugi grad).
    Sluzbenici firmi, kao ja, preko svoje firme imaju popust i to znacajan, to mogu i privatno da koriste.

    Ova soba je u Washington Hotel, masivan (1,634 sobe), na odlicnoj lokaciji, sve moze peske: Shinjuku, najveca stanica na svetu, 2 miliona putnika dnevno, Yoyogi Park, Shibuya, Kabukicho, Shinjuku Gyoen, shopping...



    Jedna stvar koju nisu primetili, koliko god da je soba mala, ima kadu. Uvek. To zbog toga sto je Japancima 15 minuta u toploj vodi pred spavanje vaznije od vecere. Nema kupanja - nema spavanja.



    Vrata kupatila su visokog praga, kao u brodu. Da ne bi neko pustio vodu, zaneo se na telefonu ili cak zaspao i da voda napravi poplavu po spratovima. Unutra nema prekidaca, "wet room", moze da se prska do mile volje.



    Da pogledamo malo ovu lampu. Abazur:



    Pa to je samo pola lampe. Drugu polovinu pravi ogledalo uz koje je naslonjena.



    Ti biznis hoteli su namenjeni da se u sobu dodje, okupa i strovali u krevet. Skoro svi su isti, najveca im je razlika lokacija.

    Cene su (bez kompanijskog popusta) dosta povoljne. Ovo sto je 9,000Y sa popustom preko firme je 6,400Y.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    5. There are power lines all over the place


    Kada neko dodje iz shoopka zvanog Amerika gde je Internet sporiji nego na Papua Novoj Gvineji (na PNG dial-up ne postoji od 2005. a u Americi je 20% jos uvek modem i dial up, AOL prvi) onda mu sve izgleda kao "power lines".

    To su fiber kablovi Intreneta razlicitih firmi koje ne smeju da raskopavaju ulice.



    Samo one najgornje zice su struja, ostalo je sve Internet. Samo ovo sto izlazi iz "osiguraca" je struja





    Nagoya, Sakae, centar grada, toga nema po glavnim ulicama.



    Jedne jedine zice nema na vidiku. Tu su vlasti objavile da raskopavaju i da sklanjaju zice pre 20 godina i firme koje imaju taj biznis ili su nameravale da se njime bave su platile da ili postave njihove kablove ili da kasnije koriste "dark fibre".
    To je fiber kanal koji je toliko brz da niko niti svi zajedno mogu da ga zaguse ni za delic sekunde.
    Ali, kazi ti to Amerikancu, ima da da zakovrne ocima, otkud on zna sta je to?

    Tokyo, Shinjuku:



    Ili ovo. Istorijsko selo Magome gde zitelji imaju Internet 1.6 Gbps (to je 200MB u sekundi, 6 puta brze od lokalnog diska) a da nema ni jedne jedine zice. Lepo, dogovorili se, sve zakopali, da ocuvaju izgled mesta kakvo je bilo pre 300 godina.

    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    6. Capsule hotels , jedna od 40 stvari koje iznenadjuju turiste u Japanu

    6. Capsule hotels

    Nekada jedinstveni za Japan (od 1979.) , kapsule hoteli se zadnjih godina pojavljuju i drugde po svetu, prvo su poceli po aerodromima (Narta. London Gatwick, Heathrow, Amsterdam Shiphol, Munich).

    Jedan blizu moga ofisa u Nagoji, Fuji Capsule Hotel je u stvari dobar deal za nekoga ko je na bekpekerskom turizmu. Ima Internet rezervacije, prima kreditne kartice i jeftin je (3,200 i 3,700Y, zavisno da li je ukljucena sauna).



    Ovaj hotel je samo za muskarce. Ima ih i samo za zene ili posebni spratovi za zene i muskarce.

    Spolja bi neko jedva rekao da se radi o hotelu, da nema table




    Kaze 500 "soba". Bitno je da bude sto vise, onda je i sve ostalo sto u hotelu ima bolje. U sredini slike je kao bazen. To je u stvari "onsen", tradicionalno i omiljeno u Japanu.
    Naravno, sobe nemau ni WC, to je zajednicko, na spratu.
    Kretanje po prostorijama je u "togi", "kimonu" ili pidzami koju je hotel dao, ne u svojoj odeci.



    Cim se udje u zgradu, cipele se ostave u loker i sa tim kljucem (brojem na priveskiu) osoblje "otkljuca" sobu.
    Moze da se ulazi i izlazi, kao iz normalnog hotela.





    Ima i sauna deo, 1,700Y. Na slici se vidi da bi neko na lezaju (sa svojim LCD TV) mogao komotno i jeftino da prespava, okupan u sauni, u dobijenoj pidzami i da cak ne ulazi u (i ne placa ) "sobu" u kapsule hotelu (koji je ista firma i u istoj zgradi).



    Znajuci to, uprava drzi radno vreme saune od 10 ujutro do 21 uvece.

    Ko ovde odseda? "Salarymen", koji se sa firmom zapiju, zive daleko, nema prevoza, taxi skuplji od hotela a u toj situaciji firma nece platititi hotel. Onda, o svm trosku, u kapsulu.
    Obicno su puni pijanih sluzbenika, preko granice da nekoga uznemiravaju ili uopste stoje na nogama. Mogu samo da hrcu a vrata "rerne" od sobe nisu neki jak izlolator.

    Ovo je capsule hotel na Narita aerodromu u Tokija. Slika je iz novina

    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    7. There are vending machines absolutely everywhere

    Masina za napitke i ponekad, druge sitnije proizvode, ima mozda milion.

    Za Zapadne pojmove, stoje na neverovatnim mestima, kao ova, u planini, necuvane, neogradjene



    Ili ova, nocu ti se cini da ne bi smeo ni naoruzan toda da prodjes. Opet, nema ih razvaljenih ili ostecenih.



    Cigarete:



    Ovo u Japanu nije ilegalno. Za ovakvo nesto bi se u Australiji islo u zatvor



    Masine za pivo se samozatvaraju u 23:00.
    Ove za duvan rade (omogucavaju kupovinu) samo ako se ima "TESPO" kartica, koju drzava izdaje starijima od 21 godine. Ne mogu deca da kupe. Ne mogu ni ja jer nemam tu karticu, nisam je nikada ni trazio.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    9. The Washlet bidets

    Ne znam sto je ovo toliko iznenadjujuce. Po Zapadu (Nemacka, na primer) ima toga u svakom hotelu, istina dve odvojene keramicke instalacije.
    Secam se da su neki nasi mislili da je onaj drugi (bide) za pranje nogu.

    Ovde je to integrisano u jednu solju. Imaju komande na zidu i na samoj solji.



    Posto je kucu napravio "Panahome", gradjevinski ogranak "Panasonic", sva elektrika i sve sto je moguce je bas od njih. Komande na zidu su intuitivno jasne.



    Komande na samoj solji (samo taj deo je i na wc soljama po javnim wc-ima i po jeftinim hotelima)



    Sama solja (keramika) je jedan proizvod a daska koja donosi sve ove pogodnosti se posebno nabavlja. Kosta 600-1,200EUR.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    10. You can drink water from the tap

    Ne znam koga ovo moze da cudi. Pa i u Srbiji voda moze da se pije sa cesme, na njoj sam odrastao. I kada sam odlazio 1991. voda se pila sa cesme, voda se nije ni prodavala po prodavnicama.
    U vecini zemalja voda sa cesme je bezbedna, cak i koje nisu bogate.
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    11. The tea isn’t sweetened

    Tacno, caj je nezasladjen, nemaju ni ideju da bi se mogao zasladjivati ili da se u njega dodaje mleko.



    Pije se hladan. Ko za rucak donese nesto da pije, to je skoro uvek zeleni caj.



    Japanci piju kafu (2 miliona Japanaca je emigriralo u Brazil i gaje kafu, preko 100 godina) ali caj im je ostao hladan i bez secera



    To ima jos jednu posledicu: dosta cesto, u restoranima nema koka-kole niti ikakvog drugog gaziranog pica. Samo caj. Cesto je besplatan, ceka na stolu ili se besplatno sipa i dopunjava u solje. To turisti nisu primetili.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    12. You can smoke in restaurants

    Ne samo u restoranima, nego i u firmama. Mnoge imaju sobu za pusenje sa masinama koje isissavaju dim.



    Po shopping centrima ima isto (zabranjeno unosenje hrane i pica)



    Po firmama koje nemaju sobu za pusenje a nisu previsoko da se sidje liftom,



    U svim restoranima (cak i u MacDonaldsu ali ne i u Starbucks) ima sekcija za pusenje, nije pomesano.

    U Pachinko Slot kockarnicama, ima tzv. "vazdusna zavesa" gde aircon izlouje redove sedista pusaca i nepusaca.
    Azija, moja dežela.

  13. #13
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    13. There are free samples at the supermarket

    13. There are free samples at the supermarket

    To su promocije, na primer jedna virsla se isece na kolutice 1cm debele, pa na cackalicu se nabode, da se proba.

    Ovde se prodaju australijski bifteci, koji i sa 50% carine opet budu jeftiniji od japanskih, duplo jeftiniji.
    Japanci im ne veruju, to meso je drugacije (nema masti koja se topi i nestaje tokom pecenja, kada se ispece na japanski nacin bude kao djon cizme)



    U supermarketu, ovaj decko ih pece na plotni a za probanje ih sece - makazama!


  14. #14
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    14. There are tolls on the highways, The ETC (Electronic Toll Collection) system on the highways


    Ne znam odakle je onaj koga je ovo cudilo. Jos, nije znao da ima tu jos da se kaze, kako ta kartica radi. Njega je samo zapanjilo da se na rampi ne zaustavlja.

    Ili, mozda, da se putarina uopste naplacuje? Dok se na Zapadu putarina naplacuje kroz registraciju kola i % cene benzina od svih, koristili ili ne autoput, u Japanu se naplacuje samo od onih koji ga koriste.

    Ovo je mali silazak sa autoputa, samo dve rampe. Leva je je "ETC" i cash.



    Desna je samo "ETC". ETC = Electronic Toll Charge. Samo se prodje, bez zaustavljanja i na LCD se pojavi koliko je kostalo.

    Ima to i po drugim zemljama, imao sam to i u Australiji. Ono sto je ovde bilo (ne znam da li je drugde jos uvek) novo je da u kolima ima aparat sa kreditnom karticom vezanom za Visa ili neku drugu kreditnu karticu koju vlasnik vozila ima. Ta kartica stoji u tom aparatu, moze da se izvadi. Na nju se automatski dodaje iznos putarine.
    Ono sto je zgodno je, ta kreditna kartica moze da se izvadi i da se stavi u druga kola, kao kada se sa nekime ide zajedno njegovim kolima pa se putarina placa pola -pola. Onda na drugoj polovini drugi stavi svoju karticu i tako plati.

    Da se ugradi taj aparat (kao horizontalna polovina pakla cigareta) kosta 120EUR. Stos je u tome da je putarina sa ETC 30% jeftinija nego kada se placa novcem. Usteda na radnoj snazi je preneta na korisnike autoputa. Jos, sa ETC, nikada nema guzve i cekanja na rampi.
    Azija, moja dežela.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    15. od 40 stvari koje zacudjuje posetioce u Japanu

    15. You can find absolute masterpieces of pastry at cake shops

    Peciva i kolaci Japancima nisu jaca strana, to im nije ni postojalo do pre 100 godina. Ovo je obicna radnja, u supermarketu. Stvarno, kolaci izgledaju lepo, uvek i svugde gde su izlozeni.



    Medjutim, kada ih jedes (sastavljaci liste koje je ovo zacudilo su mozda bili na budzetu pa nisu jeli kolace) moze da se prepozna da su pravljeni po receptu. Kao sto neko moze da bude dobar kuvar u Thai ili japanskom restoranu a da nikada nije bio u Japanu ili Thai. Nekako, kao da se oseti da im koliko god lepo izgledali, kolaci ne obaraju sa nogu.



    Pravo remek delo, ovu tortu, napravila je nasa zena, Srpkinja, u Japanu:



    Toliko dobro (karakter je Olaf, iz crtanog hit-filma "Frozen") da deca ne daju da se torta sece! Sve je jestivo, svi ovi ukrasi su jestivi, nista figurice od plastike, sve je rucno pravljeno od secera

    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    16. od 40 stvari koje zbunjuju posetioce u Tokiju: zbinjujuci raspored grada

    16. Confusing layout of Tokyo

    Tokio nema jedan centar, kao Terazije. Ima na desetine nezavisnih i nista kao sve ulice vode ka Trijumfalnoj kapiji kao u Parizu.




    Grad ima stanovnika kao cela Kanada, ne treba tu ni ocekivati neku semu kao Kanbera u Australiji koja ne napravljena od livade, od nule. Delovi Tokija koji su danas jedan grad su se posle 2. Svetskog rada ispovezivali i do 45km fo udaljene Yokohame nema prekida u ulicama i zgradama.
    Oaza medju zgradama je Yoyogi park.



    Do skoro svakog mesta od iole vaznosti ima voz i zato je, mada u pocetku ne izgleda, snalazenje dosta lako.




    Ne znam sta je smetalo onome ko je stavio da je Tokio zbunjujuci, verovatno jeste kao sto bi bio i 3 puta manji Njujork.

    Ginza, elitne i skupe radnje, siroka ulica - bez drvoreda. Te siroke ulice su znak da je to bilo sravnjeno sa zemljom u tepih bombardovanju 1945. i pravljeno od pocetka.



    Shinjuku, iz mog ofisa. Zgusnuti deo su ulicice koje su prezivele rat.



    Drugo je nesti bilo u pitanju, to i danas ima u manjim gradovima: da su namerno pravljeni da zbune - osvajace. To turista ne bi primetio, njemu je ionako sve novo i ne zna da cita niti govori.
    Hikone zamak i gradsko okruzenje, kao primer. Nem ani jedne prave ulice kojom neka vojska moze da jurne pravo na zamak. Mora da skrene.
    Most koji ide preko kanala ima odmah krivinu da uspori napadace.

    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    17. The buttons to summon a waiter at family-style restaurants

    Ne samo u "family style" nego u vecini restorana. Ocigledno da su oni koje je to cudilo bili na tom nivou troskova (1,000 dinara za rucak), cene po kojima se poznaju porodicni restorani u koje idu ljudi sa decom.

    Da, u svakom od njih ima to dugme. To nemoj neko osim deteta da je pritisnuo, odmah vriska.



    Ovo je CoCo curry, famozan medju sluzbenicima. Ukusno i jeftino.

    Azija, moja dežela.

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu

    18. Touch-screen menus at bars and restaurants

    To je bilo od kada sam dosao 2003. Ne svugde ali nije bila retkost. Tada su bili specijalizovani ekrani i aplikacije, firme koje se bave automatizacijom Point-of-Sale, kao Casio, TEC, NCR.

    Posto svako hoce da se otarasi proizvodnje hardvera, sada je samo aplikacija.
    Evo ga Acer Iconia kako radi to isto:



    I, bez da je konobar dolazio i zapisivao ili ukucavao u svoj kao mobilni telefon kompjuter vezan za kuhinju i sank, stize tacno kako je izgledalo na ekranu.

    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527

    40 stvari i situacija koje iznenadjuju posetioce u Japanu

    19. There are holes in the 5 and 50 yen coins

    Jeste, tacno.



    Ima i dobar razlog: sitnina je u sirokom opticaju a novcici su slicne velicine i boje a razlicite vrednosti. Za ceo dan trgovanja, bez tih rupa, bila bi osetna razlika kada se izbroji kasa a to bi kasir morao da nadoknadi ako je manjak. Ovako se lakse prepoznaju i manja je mogucnost zabune.
    Jos, mnogo je brze ovako.

    Stvarno, da vam neko izruci u saku ovo sa slike ili duplo vise, odmah se vidi kako rupe u slicnim novcicima pomazu da se brze i tacnije izbroji. Vidi se jasno razlika izmedju 10 i 5 Yen, izmedju 100 i 50 Yena.



    Vec odavno, kase po supermarketima imaju kao levak u koji se sruci sva sitnina i kasa to sama izbroji.
    Azija, moja dežela.

  20. #20
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    20. People hand out free packets of tissues on the street

    Ovo je plitko zapazanje, mada je tacno. Iz pogresnog razloga.

    Stvarno, ko izlazi da deli paketice maramica na ulicu, zbog cega? Reklama za novo mesto (restoran, klub, prodavnicu).



    Ova devojka ima da podeli bar 2-3 hiljade paketica maramica.
    10m od nje, ovaj covek isto deli maramice, za neko drugo mesto



    Da bih slikao, i ja sam uzeo, bas danas



    Reklamira se neki novi restoran. Oni se zatvaraju i otvaraju velikom brzinom. Danas nisam mogao da nadjem Thai restoran koji je tu bio u novembru.

    Da, to su ti paketici maramica.



    U cemu je racunica?
    Da se na ulici deli letak, niko nece da ga uzme, nema korpi za otpatke, ima da ga nosi u dzepu ceo dan, nekada i nekoliko dana. Sa maramicama, moze da ih koristi, ima ih 5, bar 5 puta ce da vidi reklamu, mozda i ode tamo da naruci nesto. Nece odmah da zguzva i stavi u dzep i nikada vise ne pogleda.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Japanski Nobelovci 2014: Sta su oni u stvari pronasli?
    By yoyogi in forum Generalna diskusija
    Replies: 1
    Last Post: 13-12-14, 19:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •