Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 201 to 218 of 218

Thread: Japan, prvi put

  1. #201
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Destinacije koje bih voleo da obidjem su T i K..,mada posto imam veliku zelju za putovanjem kroz J, jednostavno ...zelim da vidim sve sto J pruža.( festivale, muzeje, prirodu, hramove, da upoznam ljude, kulturu...)
    Ostao bih mozda od 14 pa do 20 dana, nisam siguran.Mada to su samo moje želje)"


    Kako uopšte izgleda neko ko može ovakvu glupost da izvali? Evo kako, nit su ušati nit repati. Da nema Interneta i Fejsbuka, ne bi se znalo da su 90% ljudi budale, sada se zna šta misle.

    Ovi toliko upoznaše ljude, kulturu, običaje, pa čak i veru promeniše, sve za dve nedelje!



    Ko ide u Pariz da vidi Ajfelovu kulu pa da se odene i ponaša kao Francuz, da upoznaje narod i običaje?
    Ili, u Egipat da vidi piramide pa da se ogrne u čaršave i bratimi sa lokalnim Egipćanima?
    Ili u Istanbul pa da ode u džamiju da klanja.

    Nije mi jasno što misle da to može ili da ima ikakvu vrednost za Japan i Aziju. Samo ispadaju smešni.
    Azija, moja dežela.

  2. #202
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ima serijal iz svih godisnjih doba, šta se vidi, dešava i gde su Japanci. Ide od leta 2011. i sa jednog doba na drugo se prelazi i vraća u krug, kako se menjaju.
    Ko ide u Japan, može to da pogleda, ima iz 6 leta, jeseni, zima i proleća ( za sada, 2017).

    Japan - leto

    Japan - jesen

    Japan - zima

    Japan - proleće

    Primer šta tamo ima da se vidi.

    Kao dok turisti u Beogradu na 40C idu od Kalemengdana, Skadarlije, Knez Mihailove, Hram Svetog Save, vikendom, kroz prazan grad dok su Beograđani na Adi ili na bazenima, tako i ovo: tok turisti prokuvavaju oko hramova u Kjotu, Japanci su na aqua parkovima.




    Tu treba otići vikendom ili bilo kojim letnjim danom u julu, avgustu i do pola septembra da se vidi šta oni rade po vrelim letnjim danima (japanska leta su vrelija nego tajlandska).







    Svi aqua parkovi imaju jacuzzi i onsen



    Ovo je 19. avgust 2017. još je letnji raspust i završava se bon-yasumi, nedelja za masovni letnji odmor.















    Od 15. jula do 31.avgusta ima noćno kupanje do 22h, sa vatrometom u 20h.







    Eto što su im restorani prazni, tu su oni.

    Azija, moja dežela.

  3. #203
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Uzeti Wi-fi u Japanu je noćna mora. Za sve treba lokalna adresa, japanska kreditna kartica. Firme koje to rade bez toga su skupe da je to nenormalno. Šalter na CentrAir aerodromu u Nagoji. Nikada žive duše nisam video kod njega.



    Vidi se i zašto..ove cene su kao u dinarima, za jedan dan...i max 1GB podataka dnevno



    To jedino neko kome će firma da plati može da uzme.

    Ovo je značajno jeftinije mada se i to svodi na manje od 1GB dnevno (max 20GB/mesečno) ili skuplji plan.

    Primera radi, router veličine kreditne kartice, kada živiš u japanu, košta 3,000 dinara mesečno, 100 Mbps, neograničen protok.

    Međutim, ovo tek sad vidim: hotel u kome sam bio ima besplatan wifi smart phone



    Marka je "Handy", nikad čuo.





    Besplatni telefonski pozivi za bilo gde, Japan ili inostranstvo. Kako se čekiraš iz hotela, sve se sa telefona obriše i pretvori se u ciglu dok novi gost ne dođe.



    Šta tu imamo: aparat košta možda 10$, to je kao smart phone sa router chipom, praktično WiFi namenski napravljen Skype uređaj.
    Verujem da će za Olimpijadu 2020 mnogi objekti imati ove besplatne napravice.
    Azija, moja dežela.

  4. #204
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovo je slika od nedelje 8. jula 2018. Reka nije nadošla, nije ni mutna, ljudi u koritu nasipa igraju tenis. Nekih 80km zapadno od Tokija (Shizuoka)



    Teške kiše, poplave, klizišta, su bili jul 4-5. 2018, skoro 200 žrtava.

    Ovo jeste kišna sezona a ovako strašno se desi jednom u nekoliko decenija. Poslednj put je bilo 1982.



    Najgore je bilo u Okayami i Hirošimi.

    Turistima nije dlaka sa glave falila, oni i ne idu tamo gde su bila klizišta. Oni su loše prošli na drugi način. Ako su (kao što je često) nameravali da provedu po nekoliko dana u raznim većim turističkim centrima, šinkansen je bio suspendovan skoro dva dana, išao je kako se obezbedi prohodnost. To je napravilo velike gužve na stanicama (dnevno šinkansen preveze milion putnika) a turiste je pogodilo da su izašli iz smeštaja koji su imali a do sledećeg ne mogu da dođu. Ne mogu ni da se vrate, prethodni smeštaj je gotov, novi gosti u njemu.

    Ovo može da se desi i dešava se bilo koje godine, i kada nema ljudskih žrtava. Nema tu pomoći, jedino da se, ako je moguće, za put u Japan odabere neki drugi deo godine.
    Azija, moja dežela.

  5. #205
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Ćao svima!

    Pre svega, uživam već nekoliko dana (od kako sam otkrila da postoji) u sadržajima ovog foruma i verujem da ću do svog puta u Japan da ga prođem uzduž i popreko nekoliko puta.

    Elem, 27.03. u 17.55 sam na Nariti. Po nečijoj preporuci odavde, rešila sam da bukiram hotel u blizini aerodroma za taj prvi dan... i narednih 10 dana sam u Japanu. Pored Tokija, plan mi je da provedem 3-4 dana u Kjotu, iz Kjota bih na jedan dan u Hirošimu, eventualno na neki jedno/polu dnevni izlet u Kamakuru ili neki onsen.

    Pitanje je: da li mi je najpametnije uzeti JR Pass za 7 dana za ova putovanja van Tokija? Da li JR ima smisla za Tokio uopšte?
    1. Da li uz pomoć JR mogu doći aerodroma do Shinjuku/Shibuya, tu negde planiram da odsednem?
    2. I aktiviram taj 7-dnevni pass od aerodroma i narednih 7 dana obiđem sve što želim van tokija? Kako se čini taj plan?
    3. Što se Tokija tiče, šta mi preporučujete, koje karte koristiti, jel postoje neke dnevne ili trodnevne koje se mogu koristiti u metrou i busevima?
    4. I koliko je realno da ću u Tokiju koristiti JR Pass dok mi važi?

  6. #206
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da se prvi dan odsedne na aerodromu, to ja uvek savetujem. Tamo su dobri hoteli mnogo jeftiniji nego obični u gradu.

    JR Pass za 7 dana ti je nekih 30,000 dinara. On važi i za gradske i lokalne vozove, ne znam za koje sve, mislim za mnoge, trebao bih da googlam da to nađem.
    Taj pass ne važi za Nozomi shinkansen, važi za Hikari i Kodama koji su isti vagoni samo staju na više mesta, nekad stanu pa stoje po pola sata dok Nozomi projure.

    Karta Nozomi shinkansen, Tokyo - Hiroshima, povratna, je 38,000 dinara.

    Ako odsedaš u Shinjuku, to to je kao da si na Terazijama. Sve što vredi može peške, ne treba ti prevoz. Ako i bude, karte su 120-160 dinara za te relacije.

    Jedino ako hoćeš da ideš u ekvivalente Vidikovca, Zemun Polja, Konjarnika, onda bi ti prevoz bio neka stavka. Ja sam 3 godine živeo u Shinjuku i nisam znao kako se kupuje karta za voz. Sve peške.
    Azija, moja dežela.

  7. #207
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Hvala najlepše! @yoyogi
    Da, gledam sada pojedinačne karte tokyo-kyoto (u jednom smeru oko 13.000 jena) i kyoto-hiroshima (u jednom smeru oko 11.000 jena) i čini mi se da JR Pass zaista isplati za ovo što sam ja isplanirala. Samo treba voditi računa šta je u JR mreži, a šta nije.

    Ahhh, kompeksan sistem javnog prevoza, ali savladaću uskoro, nadam se. Fascinantan mi je i sistem adresiranja. Značilo bi mi da imam pristup google map, tj. netu. Da ne znaš možda kakve su cene? I koliko je rasprostranjen free wi-fi?

    I koja je situacija sa sim karticama? Da li funkcionišu naši telefoni, vidim da se pominju neke kartice za turiste?

  8. #208
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Mnogo toga jeste u toj JR mreži. Ako nešto i nije, to bi ti bio gradski prevoz, 120-160 dinara karta.

    Opet ti kažem, ako odsedneš u Tokiju u Shinjuku, skoro sve može peške. Bio sam u Tokiju sa ćerkom poslednje nedelje juna i prve jula 2018. Shinjuku, dete je samo (14 godina) sve sama išla ili peške (Shibuya, Harajuku, Yoyogi park) ili ako naiđe kiša na gradsku železnicu.

    Imam dva saveta: ubaci Himeji, najlepši i najveći zamak u Japanu u itinerer. Ima stanicu shinkansena, treba ti pola dana. To je od Kyoto sat vremena, prema Hirošimi. Ima moj post na sajtu, lako se uoči.
    Drugi savet, sa malo sreće, ako se ponovi 2018. na kraju tvog boravka će sakura da procveta, sa Shinjuku možeš da odeš peške u Yoyogi park, ima na hiljade stabala i masovni piknik.

    Za WiFi, ima ga besplatnog skoro svugde, svaki Starbucks (ima ih na stotine), svaki MacDonalds, svi hoteli (bez obzira kako jeftini bili). Za tako kratko vreme (razumeo sam, 10 dana) ne isplati se uzimati svoj router. To se unapredilo i pojeftinilo, ako baš hoćeš.
    Tvoj telefon neće raditi u Japanu, možda samo na WiFi.

    Od smeštaja, ne postoje rupe i buvare, ako je i jeftino, biće pristojno.
    Azija, moja dežela.

  9. #209
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    Himeji zaista deluje impresivno. Probaću da ga ubacim u raspored

    Što se sakure tiče, baš sam pratila prognoze i nadam se da će se desiti za vreme mog boravka, po tome sam i izabrala datum za putovanje https://n-kishou.com/corp/news-contents/sakura/?lang=en

    Pored hramova i "starog Japana" volela bih da vidim i neki poslednji high tech u Japanu, pa planiram da obiđem Miraikan i Borderless galeriju/muzej. Kakva su iskustva i da li imate još neki predlog? Bilo bi baš sjajno da se sretnem sa nekim humanoidom

  10. #210
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vidiš Himeji, ne treba ti ni jedan drugi zamak. Nema ni veće ni lepše od njega. On je na listi UNESCO.

    Da, sa malo sreće (da ne naiđu neki hladni vetrovi iz Kine i Rusije) sakura bi bila baš tu na kraju tvog boravka. Ostavi za Tokyo zadnja dva dana. Yoyogi park, spektakularno.

    High tech je svugde, po shopping malls imaju čovekolike robote, deca ih pitaju, zbunjuju, uveseljavaju se, atrakcija.

    Šta videti u Tokiju - svima preporučujem da uzmu City tour. Jeste 8,000 Yen. Zadnja 4 dana, uzmi jedan dan City tour, sledeći dan se vrati na mesta od interesa, onda dolazi (po prognozi sakura) i 4. dan na aerodrom.

    Za ostale atrakcije i ja bih trebao da googlam.
    Azija, moja dežela.

  11. #211
    Junior Member honey_lemon's Avatar
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Belgrade
    Posts
    4
    High tech je svugde, po shopping malls imaju čovekolike robote, deca ih pitaju, zbunjuju, uveseljavaju se, atrakcija.
    Mislim da ću dosta vremena provesti i ja na ovaj način

  12. #212
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Po robnim kućama, radnjama mobilne telefonije, supermarketima. Ovde se poklonio, očekuje neko pitanje




    Zna da prepozna nekoliko ključnih reči. Deca se sa njima zezaju, ništa ozbilno.
    Azija, moja dežela.

  13. #213
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    AirBnB, video sam na još dve zgrade u Tokiju ove znake:



    Ko preko neta rezerviše, neće videti te table na ulazu u zgradu, misliće da je sve u redu.



    Turisti su preorali Japan, ima i termin "zagađenost turistima", pogotovo Kyoto. Neki koji izdaju su skinuli sa svojih sajtova engleski jezik.
    Azija, moja dežela.

  14. #214
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ja koristim Expedia za hotele kada idem privatno. Koristio sam i Booking.com i Agoda.com ali kada sam video da je Expedia moj korisnik (IT infrastruktura) rešio sam da samo njima odnesem moj biznis. Mada, realno, ne razlikuju se.

    Ne obraćam pažnju, sve mi je jedno, primetio sam da dosta puta ima opcija (nisam siguran da je uvek) "pay at hotel".

    Imao sam situacija sa otkazivanjem ili menjanjem rezervacija, sve je bilo besprekorno. Čak i smesta plaćene pa sutradan otkazane rezervacije se uredno refundiraju sledećeg meseca, automatski.

    Oni koji će masovno pokupovati smeštajne kapacitete za Olimpijadu su to već uradili - agencije.

    Ja sam živeo u Sidneju u vreme Olimpijade 2000. i sve osim samog centra je crklo, propalo, bez posla, Ne samo to nego je bilo pusto kao nikada, restorani prazni, sve se slilo u centar čak i oni koji bi inače bili na plažama i šetalištima.

    Shinkansen Rail Pass ne možeš da kupiš u Japanu. Moraš da kupiš van Japana i da ti se isporuči na adresu koju daš. Mislim da sam video na aerodromu štand "JR Rail Pass" gde možeš da je podigneš. Od 1. aprila 2019. na svakoj stanici u shinkansenu kažu na engleskom, pre nego što krene iz stanice, "This is Nozomi superexpress. Holders of Japan Rail Pass can not use this train". Ne znam kako bi neko ko je već u vagonu na sred sa stvarima imao vremena da izađe.



    Za novac ne znam, Ako ti ATM kartica radi van Srbije, radiće i ovde. Prima je svaki 7-11, pošte i sve banke osim baš lokalnih.


    Evo ti za hranu. Kada sam u Tokiju, svako, baš svako veče na večeru (i dva piva) odem u ovaj britanski pab "Hub". Ima ih na desetine, kao lanac. Ovo "No cover charge" je jer su zbog navale turista koji dođu da koriste WiFi i ne naručuju ništa mnogi uveli naplatu (ne znam kako i koliko).

    Vidiš kako je jeftino?



    Ovo je pohovani bakalar, najbolja riba na svetu, zbog ovoga sam počeo i sam kod kuće da pravim.
    Samo 630 dinara i više nego dovoljno za odraslog čoveka.



    Klimatizovano, čisto, uvek su isto namešteni, razlikuju se samo po veličini



    Sarma, 950 dinara (nije taj pab)



    Bento. Košta isto i u stanici koliko u samom vozu, 1,000 dinara. Cene su kao 7-11, nije kao po vagon restoranima.

    Azija, moja dežela.

  15. #215
    Dragi yoyogi,

    Imas li neki savet kako pronaci pristojan smestaj tokom Olimpijade?

    Mislila sam da cu uspeti da platim normalne cene ako bookiram 12 meseci unapred, ali ocigledno to nije resenje. Poslednih par nedelja ne nalazim nista po ceni koja je niza od par hiljada eura za 9 noci pocetkom avgusta 2020 (pokusala sajtove APA hotela, booking, agoda, expendia). Moja pitanja:
    - vidis li jos neki kanal/nacin rezervacije koji treba da pokusam (zanimaju me hoteli 3 zvezdice)
    - da li postoji neko mesto pored Tokyo koje je relativno lako dostupno (recimo 1-1,5h prevozom u jednom smeru, sa nekom ok cenom da putujemo svaki dan u Tokyo) koje vredi ukljuciti u razmatranje (takmicenja koja me zanimaju su u oblasti Ariake- tenis /odbojka i Olimpiski stad-atletika )

    Jos se nadam da ce se neki smestaj osloboditi pocetkom naredne godine kada krene odkazivanje ovog koji je unapred bookiran...

    I nadam se da cu uspeti da kupim karte on-line (kad krene prodaja)... bas sam optimista zar ne

    Elem, svaki savet na temu je dobrodosao!

  16. #216
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ma kakvih par hiljada EUR za 9 noći, ti hoteli kao APA su trećina, max polovina te cene. To su izgleda pokupovali špekulanti to ima da im pukne.
    Onda, za taj period, hoteli ne daju Expedijama i sličnima, sami prodaju. Još, toliko unapred se rezervišu samo elitni hoteli za gala venčanja, godinama unapred.
    Lokalcima će biti dati godišnji odmori i da rade od kuće ko može, da ne prave gužvu. Prosečna daljina stanovanja od kuće do posla je 56km, tako da sat - satipo je Japancima svakodnevnica. Naselja tipa Sremčica, Obrenovac, Pančevo a sa dobrim vezama su svugde: Saitama, Yokohama, Kanagawa, Chiba. Narita (mesto i sam aerodrom) isto.

    Karte: ja sam mislio da to ide na lutriju. Nije pojedinačna prodaja pa ko prvi dođe. Čak ovaj zvaničan sajt kaže da to važi samo za one koji žive u Japanu a da drugi idu preko ovlašćenih agencija u svojim zemljama.

    Tokyo Olympics Tickets Lottery

    Ne postoji loš smeštaj, ne postoje budžaci i buvare. Šta god da nađeš biće pristojno.
    Azija, moja dežela.

  17. #217
    Hvala za preporuku prigradskih naselja. Praticu sajtove hotela...

    Mislim da karte za lokalce idu na lutriju. Za SRB ne postoji ovlascena agencija. Olimpiski Komitet me uputio na on-line prodaju koja ce poceti u u Q1 2020.

  18. #218
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ovaj tred je star, od tada su se stvari promenile - na bolje. Sve je lakše. Nabacao sam ponešto što sam se setio.

    Obavezno uzeti osiguranje. Ako se nešto desi, cene zdravstva su kao u Americi.

    Internet, WiFi, su sada mnogo pristupačnije (kartice) i jeftiniji. Svaki hotel i restoran ima besplatan WiFi, kao i mnoga javna mesta. I Macdonalds i StarBucks, svako.
    Vozovi, ne samo Shinkansen nego i gradski , čak i autobusi imaju besplatan WiFi. Sa mobilnim telefonima, kao i svugde, "roaming" od nacionalnog provajdera može da košta i to dosta, pogotovo ako se šalju videa.

    U vreme pre i odmah posle Golden Week, gužve su strašne, u Shinkansenu se stoji kao u tramvaju dok ide 280km/h. Velike firme, kao Toyota, Nissan, Honda, ne obeležavaju državne praznike nego se zatvore i kolektivni odmor baš za Golden Week. To u javnost pusti milione ljudi na odmoru. Gde god hoćeš da odeš, još dva miliona ljudi ide isto tu.
    Rail Pass za Shinkansen ne važi za Nozomi Super Express, koji ima najmanje stanica (i ti, Nozomi, svi staju u Nagoya, Kyoto, Osaka). Vagoni svih vozova su isti, sedišta ista samo Kodama i Hikari staju i nekada sede u stanici po pola sata dok oko njih protutnjavaju Nozomi.

    Za vreme Golden Week, ja auto ne pomeram niti igde idem. Išao sam u to vreme u Bangkok, samo da ne budem u Japanu. Gužve na autoputevima su po 30km, putari stavljaju prenosne WC-e na 3 km. Za Shirakawa-go, selo iz bajki, jednom sam probao i na ulazu video da se na parking čeka 120 minuta, U-turn.

    Za hotele, preporučujem APA, jeftini su a dobri, odlični za turiste koji se samo strovale u krevet i kojima ne treba bazen, raskošni lusteri u foajeu niti ballroom. Uvek su u centru, stotine restorana i život oko njih, uglavnom u blizini železničke stanice. U Japanu su najbolji restorani baš oko železničkih stanica. To je čitava klasa hotela tog ranga i te cene i lokacije. Ne mora baš APA. Čisti, osoblje ljubazno i efikasno.

    Kyoto - preplavljen je turistima, više nego pre pandemije. Sada je 1US$ 150 yena, sve je 50% jeftinije nego pre pandemije, otuda tolika navala.
    U Kyoto su poludeli od turista, neopisive gužve po autobusima, lokalci ne mogu da uđu da idu svojim poslovima.
    Na nekim ulicama su zabranili ulaz turistima , "residents only". Bio sam u Kyoto bar 15 puta, radnim danom, mora da je vikendima ludnica.

    Tokyo - Nagoya (350km), Nagoya - Kyoto (130km) Kyoto - Osaka (52km). Tokyo - Osaka, kao Beograd - Ljubljana, Shinkansen vozom je 2 sata i 20 minuta od centra do centra.

    Osaka, Universal Studios. Bio sam sa ćerkom bar 10 puta dok je je bila mlađa od 15 godina. Ima o tome tred na sajtu. Megalopolis, ima mesta gde se može provesti vreme samo je nezgodno stići. I sam Universal Studios je nezgodno smešten, na bivšim barama i u luci. Ako se ne ide na 25-30 vožnji i atrakcija (koje se plaćaju, kao roller coaster) , dobro je za pola dana.

    Tokyo: uzeti City Tour. Pa ako se nešto posebno svidi, može da se vrati sutradan. Tokyo je veliki grad, ima više stanovnika nego Kanada.

    Ako ima nešto da se pita, slobodno pitajte ovde.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Tajland, prvi put
    By arrgh in forum Thailand
    Replies: 80
    Last Post: 03-01-20, 12:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •