U 8 nastavaka (postovi 1-8) i sa 130 fotografija da pokazemo Kyoto, nezaobilaznu stanicu svih turista koji idu negde van Tokija.
Tih prvih 8 postova je ono sto realno moze da se vidi za jedan dan, pa i to ako se ima svoj prevoz. Sve preko toga je preambiciozno i trazi dodatne dane. Da se propisno vidi i uziva u gradu, 7 dana kao od sale.


Kyoto - grad

Grad je na 2 sata i 10 minuta Shinkansenom od Tokija, od Nagoje je istim tim vozom 45 minuta a kolima je kao Beograd - Jagodina, autoputem, shinkansen nije potreban. Bio sam 11 puta do sada.

Prva miskoncepcija je da je to stari grad, da je sve staro i idilicno. Nije, nije nista starije nego bilo koji drugi grad u Japanu gde se zgrade i kuce ruse posle 30 godina i podizu nove (zbog stalnih zemljotresa, gradjevinske konstrukcije imaju vek trajanja). Dva miliona ljudi u gradu omedjenom planinama



Zbog ogradjenosti planinama leti je kao tepsija, pakao na zemlji. To ga je i dovelo na short-list kandidata za atomsku bombu na kraju 2. Svetskog rata - jer bi planine omedjile kakvo god bilo dejstvo nepoznatog oruzja. Samo lepo vreme nad Hiroshimom ga je spasilo.



Hotel: ovo mi je bio hotel (Westin) kada sam jednom prespavao u Kjotu, dok nisam shvatio da mi je to jednodnevni izlet sa nepotrebnim spavanjem.



Druga miskoncepcija: uzmi hotel u centru ili uz neki hram da ti bude blizu. Glupost obicna. Gde god da uzmes hotel, sve ti je opet podjednako daleko i nezgodno. Tih 17 hramova na listi UNESCO-a su rastrkani u krugu od 20km, ako ti je jedan ili 2 blizu njih 15 ti je opet daleko i isto su daleko jedan od drugoga.
Tu, negde u ovom vidokrugu su svi oni, negde:



Pogled na grad, sa jednog od hramova (Kiyomizu-dera):



Evo i sam drevni Kyoto, sam grad. Nista staro, bar ne staro vise od 50 godina:





Koga zanima da ide gradom (potpuno nepotrebno i bezvredno iskustvo) ima ove strehe duz ulica , to dobro dodje po kisi i suncu



Sta da kazem, da ne znam da je Kyoto, ne bih imao pojma gde su ove ulice i slike





Ko nema svoja kola ili nije u organizovanoj turi autobusom, gradski prevoz (metro) je odlican, cist i efikasan.




Treba tu uzeti u obzir i cenu: nekada za dvoje taxi moze da bude bolji nego voz.



Ko voli da seta dvomilionskim gradom, ulice su ciste, bezbedne, bez grafita i bez ikakvih problema, dan i noc. Ima poseban post o Gionu, njihovoj Skadarliji.