Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Posao u Japanu

  1. #1

    Posao u Japanu

    Поштовани,

    Видим да доста људи одавде има искуства, па бих желео да поставим пар питања. Наиме до 2017те бих требао да завршим Факултет овде у Србији (Факултет политичких наука), ове године бих требао да путујем у Америку како бих стекао додатно радно искуство као и побољшање Енглеског језика, које је и сада добро. Уз завршени курс енглеског језика, који вам даје валидан сертификат за предавача као и завршен Факултет, колика је шанса за добијање посла у Јапану? Такође планирам да интензивније почнем да учим Јапански. Такође желео бих да напоменем још једну ствар, да ако би тај пут у Јапан постао реалан, не бих ишао искуљчиво због материјалног добитка, већ желим да видим и научим како друге нације функционишу, воле бих да научим доста из културе која је хиљадама километара удаљена од наше. Сваки одговор би ми значио. Хвала

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dobro nam dosao.

    "Dosta ljudi odavde ima iskustva" se u stvari svodi na dva clana Foruma: mene (Yoyogi, vlasnik) i Raamen. Nas dvojica zivimo u Japanu, ja od 2003. a on od 2013. mislim. Ostalo su moji klonovi, pise ispod njih.

    Zvanicno, samo drzavljani 7 zemalja u kojima je engleski maternji i zvanicni jezik mogu da budu nastavnici engleskog u Japanu. Australija, Velika Britanija, Irska, Sjedinjene Drzave, Kanada i Juzna Afrika.
    Ja sam australijski drzavljanin ali posto tamo nisam rodjen, gleda se koliko skole sam tamo zavrsio (mora biti mislim srednja i fakultet) i ja ne bih moga da predajem engleski iako bi mogli da me nazovu "native speaker".

    pre 4 godine, na Internetu sam sreo jednu nasu zenu koja je predavala engleski u Japanu, godinama. Njoj je poslodavac Gradska skupstina jednog grada i oni je salju u skole, nekada svaki dan druga, koliko se secam. Ona je zavrsila Filoloski fakultet, cak mislim da joj engleski nije ni bio prvi predmet.

    U Japanu u svakom trenutku ima bar 300 hiljada nastavnika engleskog. Za mlade, plata je 3 miliona yena godisnje, to je cisto 230,000Y mesecno. Ugovori su na dve godine.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Alen92 View Post
    Поштовани,

    Видим да доста људи одавде има искуства, па бих желео да поставим пар питања. Наиме до 2017те бих требао да завршим Факултет овде у Србији (Факултет политичких наука), ове године бих требао да путујем у Америку како бих стекао додатно радно искуство као и побољшање Енглеског језика, које је и сада добро. Уз завршени курс енглеског језика, који вам даје валидан сертификат за предавача као и завршен Факултет, колика је шанса за добијање посла у Јапану? Такође планирам да интензивније почнем да учим Јапански. Такође желео бих да напоменем још једну ствар, да ако би тај пут у Јапан постао реалан, не бих ишао искуљчиво због материјалног добитка, већ желим да видим и научим како друге нације функционишу, воле бих да научим доста из културе која је хиљадама километара удаљена од наше. Сваки одговор би ми значио. Хвала
    Добродoшао.

    Који сертификат ћеш имати? Треба ти Celta, тај отвара многа врата. TEFL (не TEOFL) такође је на цени, али је бољи CELTA. То кошта, види на нету, али око хиљаду евра, ако не и више.
    Имам другарицу која је са мном учила јапански у НС, дошла је прошлог октобра у Јапан да предаје енглески. Није native speaker, али је успела да нађе посао. Пази, није лако, али може.
    План ти је ОК, имаш времена, па сам сигуран да ћеш и успети.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  4. #4
    О сертификату се још нисам детаљније информисао, па ме и то такође занима. Ко га даје, шта је све потребно како би се стекао. Да ли то дају посебне школе језика или неке агнеције и како то генерално функционише? Хвала вам на одвојеном времену. Уз пут да кажем имам 22 године, мислим да имам још времена како бих се усавршио тако да би сваки савет добродошао

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Za certifikate bi i mi trebali da googlamo pa da ti onda kazemo.

    Ono sto znam, u Tajlandu ima na desetine hiljada nastavnika engleskog koji su zavrsili neki kurs bas u Bangkoku i tamo predaju engleski.

    Znam ih nekoliko licno, nikad ih nisam pitao koji kurs i gde, secam se da su medjusobno pricali da je bilo 2 nedelje i cena od 1,000$. Mora da je beio TEFL.

    Ovaj kurs je CELTA, 3 nedelje, 1,600$. Sa stanovanjem 2,100$ (znajuci Bangkok, mogu ti reci da sam ne mozes da nadjes smestaj po toj ceni za tako kratko vreme).

    Kurs je pun "Welsh butchers" i tipova kojima je engleski maternji a koji nemaju ni srednju skolu.

    Eto, uzmes turisticku vizu 2 meseca, mesec dana CELTA, mesec dana Krabi, Koh Phangan, Koh Samui i zavrsio si posao. Mozda i ostanes u Thai.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    http://www.ihbelgrade.co.rs/en/the-c...qualification/
    Ево ти исто то у БГ. 900 фунти стерлинга. Трећи hit на "celta certification belgrade" google претрагу Пробај сад сам за TEFL, не би требало да буде тешко.
    Сад сам заузет, али имам пријатеља међу људима што предају енглески у Јапану, па ћу их питати за нешто конкретније.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  7. #7
    Пријатељица која ради овде већ 7 година, предаје енглески у основној школи, каже CELTA и TESOL су највише на цени. Најбоље имати оба, али кошта "shitload of money", да је цитирам. О TESOL не знам ништа, и ту ти је опет Гугл први коме се треба обратити. У принципу, то нису курсеви енглеског, него курсеви за предавање енглеског. Савршен енглески се подразумева.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  8. #8
    Пре свега, хвала свима на одвојеном времену које проводите овде, курс бих вероватно завршио овде у Београду, али бих упоредо морао и на курс Јапанског. Културу сам нешто детаљније истраживао док језик само површно, претпостављам да не могу тамо све на Енглеском да постигнем, мада ми је и циљ да научим и Јапански такође.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Alen92 View Post
    Пре свега, хвала свима на одвојеном времену које проводите овде, курс бих вероватно завршио овде у Београду, али бих упоредо морао и на курс Јапанског. Културу сам нешто детаљније истраживао док језик само површно, претпостављам да не могу тамо све на Енглеском да постигнем, мада ми је и циљ да научим и Јапански такође.
    Taj deo oko ucenja Japanskog je interesantan, koliko godina mislis da treba za to? Citao sam da je uz Kineski i Arapski, Japanski najtezi jezik da se nauci. Japanci uce 9 godina tih 2000+ kanji znakova, ali verovatno moze brze da se nauce.

  10. #10
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Japanci u Thai prave 2 miliona vozila godisnje i zaposljavaju pola miliona ljudi. Ti Thai koji rade za japanske firme su mi cesti saputnici u avionu Nagoya - Bangkok (Nagoya je sediste Toyote).
    Kada ih zaposle, 6 meseci kurs japanskog do nivoa svrsenog gimnazijalca. To je 2,000 kanji. Svu korespondenciju (email) obavljaju na japanskom.

    Ja kad sam dosao, dodelili su mi prevodioca (zenska model za naslovne strane, 3 godine me pratila kao senka) i nikada nisam ozbiljno ucio, mada sam pokusavao. Mislim da su srpski ili ruski mnogo tezi od japanskog.
    Jedan primer - od vremena ima samo proslo i ne-proslo. Taman posla padezi. Ko zna Timothy John Byforda, Englez, proveo u Srbiji pola veka, tu i umro, kakav je njegov srpski bio?
    Azija, moja dežela.

  11. #11
    Ко хоће да учи јапански, препоручујем спартански приступ. Једнем недељно по сат ипо је ништа и неће те одвести никуд, а коштаће грдило пара.
    Прво научити канђи (свих 2000), па онда ударити на ово остало. Граматика је лака (до једног извесног нивоа, одатле настаје лудница).
    А кад дођеш у Јапан, онда ћеш морати да савладаш и локалне варијације да би то знање из уџбеника уопште било од користи.

    Има овај лик, мислим да треба од њега кренути:
    alljapaneseallthetime

    А он ће прво рећи да се научи канђи по Heisig-овом методу. Може да се изгугла PDF за џ. У крајњем случају имам га ја негде само што морам да га тражим по диску

    Ко хоће озбиљно, имам ја још савета, само, из мог искуства 90% људи одустане после месец дана, 99% након 6 месеци. И то не зато што је тешко, него зато што никад нису ни мислили озбиљно.

    П.С. Језик и култура су неодвојиви, учиш језик - учиш и културу, и обрнуто.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  12. #12
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Japanci u Thai prave 2 miliona vozila godisnje i zaposljavaju pola miliona ljudi. Ti Thai koji rade za japanske firme su mi cesti saputnici u avionu Nagoya - Bangkok (Nagoya je sediste Toyote).
    Kada ih zaposle, 6 meseci kurs japanskog do nivoa svrsenog gimnazijalca. To je 2,000 kanji. Svu korespondenciju (email) obavljaju na japanskom.

    Ja kad sam dosao, dodelili su mi prevodioca (zenska model za naslovne strane, 3 godine me pratila kao senka) i nikada nisam ozbiljno ucio, mada sam pokusavao. Mislim da su srpski ili ruski mnogo tezi od japanskog.
    Jedan primer - od vremena ima samo proslo i ne-proslo. Taman posla padezi. Ko zna Timothy John Byforda, Englez, proveo u Srbiji pola veka, tu i umro, kakav je njegov srpski bio?
    Па да, паметно, организован интензивни курс. Само то ради кад је језик толико другачији од матерњег. То у Србији нема, мора човек сам да створи приближне услове.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  13. #13
    Heisig tvrdi da je naucio ceo kanji 2000+ znakova za mesec dana, i tvrdi da je ostvarljivo ako se studira po ceo dan da se nauci za 4-6 nedelja. Medjutim, to podrazumeva samo prepoznavanje sta koji znak znaci, a ne i kako se izgovara.

  14. #14
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    Japanci u Thai prave 2 miliona vozila godisnje i zaposljavaju pola miliona ljudi. Ti Thai koji rade za japanske firme su mi cesti saputnici u avionu Nagoya - Bangkok (Nagoya je sediste Toyote).
    Kada ih zaposle, 6 meseci kurs japanskog do nivoa svrsenog gimnazijalca. To je 2,000 kanji. Svu korespondenciju (email) obavljaju na japanskom.

    Ja kad sam dosao, dodelili su mi prevodioca (zenska model za naslovne strane, 3 godine me pratila kao senka) i nikada nisam ozbiljno ucio, mada sam pokusavao. Mislim da su srpski ili ruski mnogo tezi od japanskog.
    Jedan primer - od vremena ima samo proslo i ne-proslo. Taman posla padezi. Ko zna Timothy John Byforda, Englez, proveo u Srbiji pola veka, tu i umro, kakav je njegov srpski bio?
    Izgleda da su ti koji odlucuju o duzini japanskog kursa, uzeli 6 meseci duzinu gledajuci seriju "Sogun", gde na jednom mestu kazu, imas 6 meseci da naucis japanski inace ce celo selo da gori i svi mestani ce biti
    pobijeni.

  15. #15
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ima ljudi talentovanih za jezike. Jedan sto je dosao kao nastavnik engleskog, tvrdio je na jednom Forumu da je za 6 meseci naucio u prosao najvisi drzavni test, to je otprilike nivo koji su oni Thai sto sam pominjao isto prosli, uz nastavu, posle 6 meseci.
    Japanski izgeda strasno kada se prvi put vidi ali nije, bar nije medju najtezim jezicima na svetu.
    Azija, moja dežela.

  16. #16
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Deks View Post
    Izgleda da su ti koji odlucuju o duzini japanskog kursa, uzeli 6 meseci duzinu gledajuci seriju "Sogun", gde na jednom mestu kazu, imas 6 meseci da naucis japanski inace ce celo selo da gori i svi mestani ce biti
    pobijeni.
    6 meseci je standard, intenzivni kurs, to radi australijska ambasada za svoje sluzbenike, americke vojne baze, isto.
    Azija, moja dežela.

  17. #17
    Тачно, и то је одлична ствар. Ни Јапанци не знају да читају све знакове. Неки од канђија имају много различитих читања. Типично два - кинески и јапански начин - али се то јако компликује касније. Не само да имају више читања, него и више значења. Зато је битно за почетак пресећи и научити само основна значења. Касније се све надограђује као слагалица. Ја сам ишао обрнутим путем иако ме учила Јапанка. 7 година сам избегавао канђије и тапкао у месту, јер нисам могао да читам нити ишта да радим самостално. Само граматика, али вокабулар због незнања канђија се није ширио. Онда сам у неколико офанзива научио већину канђија и било је много лакше. И сад жалим што нисам целу књигу до краја прешао и утврдио градиво онда јер сад немам времена па купим један по један успут и то је болно споро. Инвестираш једно три месеца у канђи, уштедиш три године касније Али 4-6 недеља је мало амбициозно, мада сигурно има ко то може, ја нисам успео. А научити канђи да можеш из главе да их пишеш, то је тек један скроз нови ниво, за који ми треба још један живот.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  18. #18
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Pitanje:

    Rado bih otputovao u Japan,nesto sam se raspitivao ali i dalje ne mogu da nadjem,kako je to ziveti tamo?Da li je skupo?
    I koji poslovi su slobodni,takodje koliko kosta viza,da li drugi smeju da zive u Japanu,itd.


    Za vizu, ja sam bio na 3+3+5 godina (Special engineering skills) i sada sam permanent resident, meni i porodici vise ne treba nikakva viza. U Japan sam dosao kao australijski drzavljanin.

    Osim turisticke, za druge vize treba sponzor - firma, skolska ustanova, organizacija. Sama viza nije skupa, mislim 30-40 EUR.

    Japan nije zemlja imigracije kao Kanada, Amerika, Australija ali drugi mogu da lepo i mirno zive. Ima 2 miliona stranaca, bar 300 hiljada mladih nastavnika engleskog u svakom trenutku. Ima i 300 hiljada Brazilaca koji rade u fabrikama na 5-godisnjim ugovorima.

    Ako te neko ne salje ili nisi neki specijalan slucaj (kao Piksi, trener ili ja sa specijalnim inzenjerskim zanimanjem koje je retko) moraces da znas japanski da bilo sta pokusas.
    Zaposljavanje je preko agencija, skoro nikada nije direktno sa firmom.

    Zaposljavanje je 1. aprila (pocetak finansijske godine) i tada se u jednom danu zaposli 900 hiljada pocetnika. Van toga, zaposljavanje je retko, uglavnom po stranim firmama. Za to bi trebao da nesto dobro znas da bi uopste razgovarali sa tobom. Cisco, Oracle, ne insistiraju na japanskom jeziku, tamo ionako ne moze da se zaposli Japanac sa engleskim TOEIC manjim od 700.

    Imas ovde na sajtu o zivotu uopste, cak ima i "Japan - da li je stvarno tako skupo kao sto se prica".

    Japan je redak izbor, ako neko nije nastavnik engleskog ili ozenjen za japanskog drzavljanina ili neka naucna razmena.
    Ako vec moras da odes, mislim da bi ti lakse bilo da gledas Dubai ili tamo negde, ima puno nasih i ima puno informacija.
    Na nacin nakoji moze da se ode u Dubai (dobijes posao preko agencije u Beogradu, radnu vizu i ides) ne vazi za Japan. A da dodjes na turisticku vizu i trazis posao, firme nece da se bakcu da ti to sredjuju.
    Azija, moja dežela.

  19. #19
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Koliko je moguce naci posao trenera u Japanu, engleski znam savrseno, japanski sam pocela da ucim i ne planiram da odustanem.
    To je za vrhunski sport, kao Piksi, Ivica Osim, sada Halilhodzic.

    Za nastavnike fizickog, internacionalne skole, kod moje cerke u skoli ih ima 3.

    Za gym: to je trziste drugacije nego po svetu i ako broj teretana i nije toliko manji, struktura posetilaca je razlicita. Tamo idu uglavnom penzioneri, provode po ceo dan. Gym je skup, kosta 120EUR mesecno za svaki dan (izuzev cetvrtka kada je svaki gym zatvoren) bilo koje vreme, 80EUR radni dan 10-18. Ima saunu sa TV, banju, restoran. Tu se druze, pricaju, ostaju od otvaranja do zatvaranja.

    Inace, Japanke se kao zenske ne raskokaju sa godinama, u 50-oj mogu da obuku skolsku uniformu iz srednje skole.
    Muskarci su isto slang a nemaju ni vremena za gym. Debelih ljudi nema.

    Ja sam isao u 2 najveca, Axtos i Ilex, lanci sa hiljadama poslovnica, nisam nikada video nikakvog trenera, bar ne "personal trainer".
    Istovremeno, moja zena je bila po ceo dan u gym (Axtos, Ilex), imali su bazen, stotine masina koje se menjaju na svake 2 godine i casove na svaka 2 sata. Casovi su bili razni, isli su po nekoliko puta dnevno, u skoro svakom trenutku se odvijao neki cas, to je bilo sa instruktorima.

    Mozda ima nesto tako gde zive stranci cije se zene dosadjuju a od njih samih se ne ocekuje da nesto ozbiljno rade (oni se tretiraju kao gosti koji ce sutra da odu, imaju vremena za sve), kao Tokyo American Club pa da moze na engleskom. Znanje japanskog, ako nije perfektno ti ne bi pomoglo. Posao tih trenera je da zadrze i privuku clanove.
    Azija, moja dežela.

  20. #20

    Pitanje

    Da li neko ko zavrsi japanski jezik u Srbiji moze da nadje posao u Japanu i koje vrste ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •