Results 1 to 20 of 39

Thread: Posao u Japanu

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Posao u Japanu

    Поштовани,

    Видим да доста људи одавде има искуства, па бих желео да поставим пар питања. Наиме до 2017те бих требао да завршим Факултет овде у Србији (Факултет политичких наука), ове године бих требао да путујем у Америку како бих стекао додатно радно искуство као и побољшање Енглеског језика, које је и сада добро. Уз завршени курс енглеског језика, који вам даје валидан сертификат за предавача као и завршен Факултет, колика је шанса за добијање посла у Јапану? Такође планирам да интензивније почнем да учим Јапански. Такође желео бих да напоменем још једну ствар, да ако би тај пут у Јапан постао реалан, не бих ишао искуљчиво због материјалног добитка, већ желим да видим и научим како друге нације функционишу, воле бих да научим доста из културе која је хиљадама километара удаљена од наше. Сваки одговор би ми значио. Хвала

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dobro nam dosao.

    "Dosta ljudi odavde ima iskustva" se u stvari svodi na dva clana Foruma: mene (Yoyogi, vlasnik) i Raamen. Nas dvojica zivimo u Japanu, ja od 2003. a on od 2013. mislim. Ostalo su moji klonovi, pise ispod njih.

    Zvanicno, samo drzavljani 7 zemalja u kojima je engleski maternji i zvanicni jezik mogu da budu nastavnici engleskog u Japanu. Australija, Velika Britanija, Irska, Sjedinjene Drzave, Kanada i Juzna Afrika.
    Ja sam australijski drzavljanin ali posto tamo nisam rodjen, gleda se koliko skole sam tamo zavrsio (mora biti mislim srednja i fakultet) i ja ne bih moga da predajem engleski iako bi mogli da me nazovu "native speaker".

    pre 4 godine, na Internetu sam sreo jednu nasu zenu koja je predavala engleski u Japanu, godinama. Njoj je poslodavac Gradska skupstina jednog grada i oni je salju u skole, nekada svaki dan druga, koliko se secam. Ona je zavrsila Filoloski fakultet, cak mislim da joj engleski nije ni bio prvi predmet.

    U Japanu u svakom trenutku ima bar 300 hiljada nastavnika engleskog. Za mlade, plata je 3 miliona yena godisnje, to je cisto 230,000Y mesecno. Ugovori su na dve godine.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Alen92 View Post
    Поштовани,

    Видим да доста људи одавде има искуства, па бих желео да поставим пар питања. Наиме до 2017те бих требао да завршим Факултет овде у Србији (Факултет политичких наука), ове године бих требао да путујем у Америку како бих стекао додатно радно искуство као и побољшање Енглеског језика, које је и сада добро. Уз завршени курс енглеског језика, који вам даје валидан сертификат за предавача као и завршен Факултет, колика је шанса за добијање посла у Јапану? Такође планирам да интензивније почнем да учим Јапански. Такође желео бих да напоменем још једну ствар, да ако би тај пут у Јапан постао реалан, не бих ишао искуљчиво због материјалног добитка, већ желим да видим и научим како друге нације функционишу, воле бих да научим доста из културе која је хиљадама километара удаљена од наше. Сваки одговор би ми значио. Хвала
    Добродoшао.

    Који сертификат ћеш имати? Треба ти Celta, тај отвара многа врата. TEFL (не TEOFL) такође је на цени, али је бољи CELTA. То кошта, види на нету, али око хиљаду евра, ако не и више.
    Имам другарицу која је са мном учила јапански у НС, дошла је прошлог октобра у Јапан да предаје енглески. Није native speaker, али је успела да нађе посао. Пази, није лако, али може.
    План ти је ОК, имаш времена, па сам сигуран да ћеш и успети.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  4. #4
    О сертификату се још нисам детаљније информисао, па ме и то такође занима. Ко га даје, шта је све потребно како би се стекао. Да ли то дају посебне школе језика или неке агнеције и како то генерално функционише? Хвала вам на одвојеном времену. Уз пут да кажем имам 22 године, мислим да имам још времена како бих се усавршио тако да би сваки савет добродошао

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Za certifikate bi i mi trebali da googlamo pa da ti onda kazemo.

    Ono sto znam, u Tajlandu ima na desetine hiljada nastavnika engleskog koji su zavrsili neki kurs bas u Bangkoku i tamo predaju engleski.

    Znam ih nekoliko licno, nikad ih nisam pitao koji kurs i gde, secam se da su medjusobno pricali da je bilo 2 nedelje i cena od 1,000$. Mora da je beio TEFL.

    Ovaj kurs je CELTA, 3 nedelje, 1,600$. Sa stanovanjem 2,100$ (znajuci Bangkok, mogu ti reci da sam ne mozes da nadjes smestaj po toj ceni za tako kratko vreme).

    Kurs je pun "Welsh butchers" i tipova kojima je engleski maternji a koji nemaju ni srednju skolu.

    Eto, uzmes turisticku vizu 2 meseca, mesec dana CELTA, mesec dana Krabi, Koh Phangan, Koh Samui i zavrsio si posao. Mozda i ostanes u Thai.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    http://www.ihbelgrade.co.rs/en/the-c...qualification/
    Ево ти исто то у БГ. 900 фунти стерлинга. Трећи hit на "celta certification belgrade" google претрагу Пробај сад сам за TEFL, не би требало да буде тешко.
    Сад сам заузет, али имам пријатеља међу људима што предају енглески у Јапану, па ћу их питати за нешто конкретније.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  7. #7
    Пријатељица која ради овде већ 7 година, предаје енглески у основној школи, каже CELTA и TESOL су највише на цени. Најбоље имати оба, али кошта "shitload of money", да је цитирам. О TESOL не знам ништа, и ту ти је опет Гугл први коме се треба обратити. У принципу, то нису курсеви енглеског, него курсеви за предавање енглеског. Савршен енглески се подразумева.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  8. #8

    Pitanje

    Da li neko ko zavrsi japanski jezik u Srbiji moze da nadje posao u Japanu i koje vrste ?

  9. #9
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by ljanmir View Post
    Da li neko ko zavrsi japanski jezik u Srbiji moze da nadje posao u Japanu i koje vrste ?
    Bilo ko moze da nadje posao u Japanu, za dva sata, bez znanja japanskog, samo prvo, treba da bude u Japanu.

    Poslovi tipa pakovanja u gajbice, slaganje na police, skoro da nema radnje koja nema pano sa oglasom za "arbaito", da, ta nemacka rec je za te poslove. Placa se 850-1,000 dinara na sat. Od 16-60 godina starosti



    Ovde je i malo vise, za vikend i nocu do 1,200Y (dinara)



    Sta za to moze da se kupi? Za jedan sat rada, moze ovaj rucak u restoranu. 8 takvih za jedan radni dan, ako neko bas hoce



    Tamo gde treba da se zna japanski, kao rad u restoranu, 7-11, radnjama gde je kontakt sa kupcima, isto za cas, isto 900-1,000 dinara na sat.

    Za nekoga ko zavrsi japanski, moze da nadje poslove sa srednjom srucnom spremom. To je za one ciji je supruznik japanski drzavljanin, koji su u Japanu na duze kroz brak ili na neki drugi nacin imaju vremena da traze i imaju legalan boravak koji dozvoljava rad.

    Ko je zavrsio japanski i ima certifikat za predavanje engleskog (te dve stvari se spajaju u jednu: visoka skolska sprema i strucnost za engleski), moze da radi u nekom od desetina hiljada skola engleskog. Moze cak da radi i u drzavnoj skoli, gde japanski nece ni koristiti.

    Nema rada na crno, tipa milioni Meksikanaca u Americi. Bez vize koja dozvoljava ostanak, niko ne bi ni razgovarao.

    Ovo sto rekoh je uopsteno, bez informacija sta bi OP mogao i znao da radi, osim japanskog. I ta diploma sa Filoloskog prakticno znaci max znanje jezika ravno lokalnom srednjoskolskom, ako ne i manje od toga. Tu ne pomaze fakultetsko znanje istorije ili literature Japana.
    Ta diploma i znanje jezika, to nije dovoljno za prevodjenje materijala firmi koje trguju sa Srbijom.
    Azija, moja dežela.

  10. #10
    Dragi yoyogi i raamen,
    Imam 38 godina, diplomirala sam engleski (i italijanski kao drugi strani jezik). Interesuje me posao nastavnika engleskog. Raspitivala sam se za Kinu preko jedne agencije i jednog posrednika (prilično mi je jasno kako to sve funkcioniše i na koji način). Međutim, naišla sam na "kineski zid". Naime, išla bih sa kćerkom (15 godina, upravo završila osnovnu školu). Opcije su da ili odloži školovanje na godinu dana i uči samo mandarinski pa da se upiše u kinesku školu (lično sam protiv ove opcije i ubijeđena sam da ona ne može za godinu dana da postigne ono što su kineska djeca učila osam godina i znam da bi imala loš uspjeh u srednjoj zbog toga) ili da se odmah upiše u međunarodnu školu u kojoj je nastava na engleskom (jezik nije problem, govori engleski kao srpski). Problem je što su te međunarodne škole u Kini preskupe, odnosno mogla bih čak da ih priuštim od plate u Kini, ali mi ne bi ostajalo ništa da uštedim (glavni razlog našeg odlaska tamo je, u stvari, da zaradim dovoljno za njen faks u SAD-u, mogu samo da sanjam o tome ako ostanem ovdje. Posle četiri godine, ja bih ostala, a ona bi išla na faks). Možete li mi, molim vas, preporučiti zemlju u kojoj bih mogla da radim, ona da se školuje, da ipak uspijem da uštedim neki novac? Da li znate nekoga ko je bio u ovakvoj situaciji? Mnogo mi je teško da sama odlučim, na internetu čitam svašta i nevjerovatno mi znači ovaj forum i vaša iskustva iz prve ruke i nesebična pomoć koju pružate ljudima.
    (Fascinirane smo Japanom inače, ali pretpostavljam da je neizvodivo).

  11. #11
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da si Japanka, u tim godinama, nastavnik bilo čega, to bi bilo moguće. Sa toliko godina bi sa iskustvom verovatno bila na plati 7 miliona yena godišnje.

    Kao stranac iz zemlje ne-engleskog govornog područja ne možeš da radiš u regularnim školama ili u srednjim. Ako bi te negde, u provinciji, i primili, to nema na netu i jedino ako tamo već živiš pa nekako saznaš ili te neko primeti pa ti ponudi posao.

    Ovako, verovatno jedino što ostaje su škole jezika. Ima naših koji to rade u Japanu. Ovaj lanac škola je svugde, bili su bankrotirali 2007. pa ih je neko kupio i ponovo rade, NOVA. Njih ima 300 po Japanu i zgrade su im impozantne.

    Tamo je plata nekako baš onolika koliko košta internacionalna škola - 3 miliona yena godišnje.

    Preko neta sam upoznao sam jednu našu koja je radila u opštini (City Council) pa su je oni slali po školama kao nastavnicu engleskog na zamene. Engleski joj je bio drugi jezik, bila je nastavnica nemačkog. I tu je plata bila tako, 3 miliona yena godišnje, to je kao 230 hiljada dinara mesečno čisto posle poreza. Kako je našla posao - već je bila u Japanu, imala je momka ili muža, nije bilo sa daljine. Takav posao i ne može da se nađe na netu, možda ko je Japanac može da nađe gde se oglašavaju.
    Slučajno, popunjavala je neki formular u opštini i kada su videli šta joj je zanimanje neko joj napomenu da ako ne radi, ima jedan zgodan posao otvoren.
    Poslednji put kada sam se dopisivao sa njom, selila se po muževom poslu u Hamamatsu i našla je bila načina da se tamo poveže i da nastavi isti posao.

    Ima bar 300 hiljada nastavnika engleskog u Japanu, mahom avanturistička omladina koja je tu da se naputuje i isprovodi 2-3 godine i da se vrate. Neki se ožene/udaju, ostanu i to su oni nastavnici engleskog koji nisu više u svojim 20-im.

    Posao u tim školama nije dovoljan da se nađe stan - niko ti ne bi izdao na osnovu takvog posla i takve škole izričito odbijaju da budu garantori. Onda se stanuje u "shared accommodation" gde je cela kuća ili manja zgrada za nastavnike i gde nema uobičajenih formalnosti i dažbina ali žurke, pijanstva i što ide uz omladinu.

    Škola je voljna da ti obezbedi smeštaj ali to je samo i isključivo za jednu osobu, 16kvm, čajna kuhinja i kupatilo. Ne znam koliko košta, čuo sam da je nastavnicima engleskog 60,000 yena (toliko i dinara) mesečno max preko kojeg se ne ide. Jedna Australijanka koja je radila kao vaspitačica u obdaništu (tu moraš da sviraš, pevaš, igraš) mi je rekla da je njena soba bila 40,000 yena mesečno.

    U školi moje ćerke radi jedna mlada Crnogorka kao nastavnica fizičkog. U stvari, više kao asistent, ona vodi treninge košarke, odbojke, organizuje turnire, ona je sama i za taj nivo je plata isto kao 230,000 dinara mesečno.

    Tamo gde je potražnja za nastavnicima engleskog (Japan, Koreja, Kina, Tajland, Vjetnam, Kambodža, Laos) tamo internacionalne škole (članice mreže od 2,200 internacionalnih škola) koštaju skoro isto : 22-25 hiljada dolara godišnje + školski autobus. U Japanu ima upola jeftinijih a isto formalno priznatih škola, kao International Christian Academy Nagoya. Sa platom nastavnika jezičke škole bi teško podnela čak i tu cenu za ćerku. Tu ne bi bilo nikakve uštede.

    Ukratko, da si sama, prošla bi nekako pa i nešto uštedela. Ako ti je ušteda cilj, u Japanu je moguće uštedeti i 1,000 EUR mesečno samo to bi bio život kao na naftnoj platformi.
    Azija, moja dežela.

  12. #12
    Hvala ti od srca na detaljnom odgovoru. Nastaviću da tražim i dalje, neću odustajati. Ako uspijem, pisaću ovdje kako sam otišla i na kakve probleme sam naišla. Pratiću forum svakodnevno, molim svakoga ko zna neku dodatnu informaciju da objavi ovdje.

  13. #13
    Da li je TEFL sertifikat dovoljan za predavanje eng u u Japanu? Iako nismo iz native zemlje. Znm da je TEFL bas za to��

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •