Results 1 to 20 of 78

Thread: MEXT Stipendije

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Quote Originally Posted by yoyogi View Post
    "Veci grad", u smislu Hamamatsu, Shizuoka, Yokohama, ne bas Tokyo od 35 miliona stanovnika. Tokyo, Osaka, Kyoto, Kobe University su elitni ne u smislu Harwarda da su skupi nego sto se u njih ulazi sa najvecim brojem bodova i to ne moze parama da se plati.

    Moja cerka ide u i internacionalnu skolu i svake godine nam salju neki formular da firma popuni. Na osnovu njega, skola (koja je 1.7 miliona yena godisnje) dobije od drzave nadoknadu 320,000Y za svakog djaka koji je u njoj. Toliki je trosak godisnje po djaku drzavne skole, ova ih rasterecuje, drzava im to plati, tako nekako ide. Moguce da i privatni univerziteti tako dobijaju osnovnu nadoknadu pa na to naplacuju svoje. U tom smislu je stipendija od drzave na njima prakticno nemoguca.

    "Business Adminstration" ni ja nikada nisam cuo niti mogu da shvatim da se neko sa time zaposli u Japanu. Svi menadzeri ( i ja sam) su poceli kao inzenjeri (ili sta je vec osnovno u njihovom zanimanju) pa posle godina i godina, mozda 15-20, promovisani u menadzere. Da neko pravo sa fakulteta dodje kao skolovan menadzer opste namene (tipa "Industrijski menadzer" sa MegaTrenda) nikada nisam cuo. Mozda je zato skolovanje za to zanimanje retko, drzava to ne vidi kao svoj prioritet.
    Zavisi gde, video sam u Severnoj Americi kako profesori fizickog vaspitanja i bolnicarke zavrse neke sitne skolice (takozvano doskolovavanje) i postaju menadzeri inzinjerima, pa i u Evropi ima takvih slucajeva, zaposli se covek u firmi posle fakulteta, sedi 4-5 godina kao tester, i onda postane sitan menadzer, bez nekog tehnickog predznanja.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    U pitanju je Japan, maglovite kvalifikacije i rad u necemu o cemu nema pojma treba svecom da se traze.

    Menadzer mora da zna sve + jos vise od svih svojih radnika zajedno. Kada ne moze vise da prati (kao u IT) onda bude menadzer menadzerima ili direktor. Uvek zna prinicipe ako ne zna bas da otkuca komandnu liniju na tastaturi.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Ovde prolazim svaki dan, Aichi Institute of Technology ima Business administration, to je nesto kao FON i (ako jos postoji) "Poslovni" smer.
    Azija, moja dežela.

  4. #4
    Pozdrav, evo mene ponovo, posle par mjeseci.
    Bio sam malo zauzet ucenjem za prijemni, pa nisam mogao ranije da se javim. U svakom slucaju, skupio sam listu fakulteta koji imaju BA Undergaduate.
    Namjerno nisam stavljao one najelitnije, dovoljno sam o njima citao, i pretpostavljam da me ne bi za 3 zivota primili, tako da se necu zamajavati time.
    E ovako, ovdje cu napisati listu, pa ako iko od vas moze da mi kaze ista o tim fakultetima, eventualno tim gradovima, bio bih vrlo zahvalan.
    1: Nagoya Gakuin University;
    2:Chukyo Uni;
    3:Meijo Uni;
    4:Keiai Uni;
    5:Josai International Uni;
    6:Nagoya University of Commerce and Business;
    7:Reitaku Uni;
    8:Toyo Gakuen Uni;
    9:Fukui Prefectural Uni;
    10:Fukuoka Uni;
    11:Nakamura Gakuen;
    12:Fukushima Uni;
    13:Hiroshima Shudo Uni;
    14:Hokkaido Uni;
    15:Sapporo Gakuin Uni;
    16:Kobe Uni;
    17:Konan Uni;
    18:University of Marketing and Distribution Sciences;
    19:Niigata Uni;
    20:Yokohama City Uni;
    21:University of the Ryukyus;
    22:Yamaguchi Uni;

  5. #5
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Tier 1 su 7 Univerziteta (National Seven Universities).
    Nijedan od ovih koje si nabrojao nije medju njima.

    To ne znaci da ce neko da te gleda popreko ako nisi sa tih 7. Nema sramote tipa MegaTrend, neko takav ne bi ni imao dozvolu za rad.

    Kako to ide: diplomci sa 7 elitnih idu u drzavnu upravu (ne po katastrima nego u ministarstvo inostranih poslova i najvisi nacionalni nivo sve uprave).
    Oni koji to nece, idu u najbolje firme: Toyota, Canon, Fujitsu, Hitachi, Panasonic. Oni popune mozda 10% od svih mesta.

    Tier 2 su uglavnom ostali drzavni univerziteti.

    Tier 3 su privatni.

    Razlika u ceni studiranja na drzavnim i privatnim unverzitetima je velika: drzavni (ukljucujuci i elitne) su 70% jeftiniji. Da, jeftiniji.

    Sa gledista studenta, osim sto je potrebno vise bodova za upis na elitne, nema neke velike razlike osim sto se zna da na elitnim ima Nobelovaca (Nagoya University ih ima 6). To je znacajno nekome ko hoce da ostane u nauci i time da se bavi.

    Znajuci malo o samim univerzitetima sa liste, po gradovima, rekao bih Yokohama ili Fukuoka. Yokohama je kao grad Singapur a pola sata od Tokija. Fukuoka je 1.2 mil i vrlo zgodna za zivot.
    Azija, moja dežela.

  6. #6
    Najvise sam zato i pitao, da kad me pitaju na intervjuu gdje bih zelio da idem, kazem neki fakultet, a ono zapravo bude nekakva rupa, Kao Megatrend i slicni.
    Nadao sam se da cete predloziti neki od ova 2 grada, uz Osaku i Kyoto, najvise su me zainteresovali, ne znam koliko je Tokio za mene, imam osjecaj da bi me toliki grad pojeo.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,552
    Nema u Japanu mesta koja bi falsifikovala, prodavala ili poklanjala diplome, to se ne boj.

    Moze da bude stos koji tebe ne bi zakacio, da je neki Univerzitet bolji od drugog ako na njemu hoces da nesto drugo nastavis, da te prethodni stepen spremi za naredni bolje nego da dodjes sa strane.

    Sad vidim da ima i Hiroshima. Da mene neko pita, ja bih stavio prioritet: Hiroshima, Fukuoka, Yokohama, Nagoya.

    Sva cetiri grada su dovljno velika a opet dovoljno kompaktna da svugde moze da stigne biciklom. To je vazno jer je onda i smestaj jeftiniji a da ne mora da se ide vozom 2 sata (kao u Tokiju) plus sto i taj voz kosta, lako izadje 2,000-3,000 EUR godisnje. U Japanu firme placaju prevoz zaposlenima ali ne i Univerziteti studentima.
    Azija, moja dežela.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •