Results 1 to 20 of 78

Thread: MEXT Stipendije

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    MEXT Stipendije

    Pozdrav svima, ja sam iz Crne Gore, procitao sam skoro sve na forumu otkad sam vas pronasao, prije oko godinu dana, mislim da nema boljeg mjesta za informacije o Japanu i Aziji uopste za nas sa ovih prostora, hvala vam sto postojite

    E ovako, ja sam se prosle godine prijavljivao za MEXT stipendiju, undergraduate, i dobio sam preporuku od ambasade, nazalost, ministarstvo me odbilo na zadnjem koraku. Odlucio sam da probam jos ove godine, posto mi je svakako i zadnja za ovu stipendiju konkretno, posto cu sledece godine biti prestar za to (21 godina je maximum, imam 20 sad). Testovi su dosta teski, za engleski su povecali kriterijum sa 50% iz 2013. na 90% za proslu godinu, ucio sam japanski jos tad, naucio hiraganu, katakanu, malo nesto kanjija, sad sam krenuo da se intenzivnije spremam za to, i da popravim sramne rezultate iz matematike prosle godine.
    Ja se prijavljujem za Business Administration, shvatam da nije bas najperspektivnije polje za posao sa trenutnim stanjem stvari u svijetu, ali smatram da neko i to mora da radi, buduci da nisam za engineering, probao sam mehatroniku u CG da studiram, posle 3. semestra sam shvatio da nije to za mene.

    Moj problem je to sto koga god da pitam, predlazu mi standardne univerzitete za ovo, one za koje su oni culi i vidjeli na filmovima/tv/cemu god: ono Ivy league, bla bla, ti univerziteti mozda i valjaju, ali radije bih ucio o svemu tome od Japanaca, koji po mom misljenju imaju milion puta bolju radnu etiku i morale, ne bi unistili firmu zarad licne dobiti, brinu o svojim zaposlenima.
    I konacno, pitanje: Da li znate nesto o japanskim fakultetima u toj oblasti, i koji bi bio najbolji izbor, uzimajuci u obzir i grad u kojem se nalazi, i sve to. MEXT mi nece dozvoliti da sam biram sebi fakultet, ali uzimaju u obzir moje predloge, plus ako bih imao neke dobre argumente zasto bih zelio konkretno taj fakultet, mozda bi mi jos vise olaksalo.
    Oprostite na ovolikom tekstu.

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Dobro nam dosao.

    Sada sam, za ruckom, pitao moje iz firme bas isto pitanje koje si ti pitao. Oni su elektroinzenjeri, diplomirali na Osaka University (Handai) i ne znaju koji se fakultet istice u BA, nisu culi da njihov bivsi te studije uopste ima.
    Moguce da te studije uglavnom rade privatni univerziteti. Za njih te drzava nece stipendirati. Sigurno ce negde biti i na drzavnom, samo ti smanjuje moguci izbor lokacija.


    Pogledaj na netu gde maju te studije (ja sam pogledao univerzitete Nagoya, Shizuoka, Fukuoka, nema).
    Najcenjeniji od svih, Tokyo University ima Business Administration samo mi nije jasno kako im to funkcionise.

    Savet mojih kolega je - idi negde u veci grad, ako mozes da biras. Razlog - neces imati puno prijatelja i ako si negde bez izbora, moze da ti dosadi zivot u Japanu.

    Kada naidje Raamen, njemu je to poznatije nego meni, on ce mozda znati vise.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Pogledacu jos, dosad nisam mogao nista sem privatnih, mada sam citao nesto, i nije mi skroz jasno da li drzava ipak finansira neke od privatnih, najbolje bi bilo da ambasadu pitam za to.
    Vama hvala svakako, pogledacu oko Tokyo uni jos, ali sam i ja cuo da je bas elitan, da nije lako uci u njega.

  4. #4
    Поздрав, добродошао.

    Тешко је добити стипендију за основне студије, а поготово из Црне Горе. Само унапреди своју апликацију у сваком смислу, то што си први пут прошао амбасаду је велики плус.
    Ја сам исто тако само за докторат. Једне године нисам прошао интервју, друге године сам прошао амбасаду, али су прилично срезали буџет те године, па сам ја извисио у задњем моменту. Следеће године сам добио стипендију.

    Што се факултета тиче, стварно те бизнис студије нису честе, ја не знам никог да то студира. Ја сам са Wikipedia-е лепо скинуо списак свих универзитета у Јапану (174 комада) и кренуо да гуглам. Ту видиш и колико енглеског можеш да очекујеш итд. Углавном има страница на енглеском која каже који факултети/департмани постоје. За Токијо ћеш јако тешко добити стипендију, савет моје професорице Јапанке кад сам се пријављивао за стипендију је био управо супротно од овога што кажу Јојогијеве колеге. Мањи државни универзитети, дакле, Токијо, Кјото и Осака тешко. Ја сам на Мие универзитету у граду Цу. Град је 300,000 становника, али за Јапанце то је "село". Међутим, нема у тако неком месту ништа да ти фали, а као студент не можеш остати без другара. А ни живот у Јапану као студенту не може да ти буде досадан Али свакако гледај прво веће градове и што веће универзитете.
    Држава финансира и приватне, али приоритет имају државни јер су јефтинији, а паре су јавне.

    Ја сам сад доста заузет, па пробај прво да гуглаш сам, па ако не иде, зови упомоћ.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  5. #5
    Nema frke, ja cu sad uzet da guglam, pa kad skupim neku ''top-listu'' postavicu je ovdje, cisto za vasa misljenja, ako nije problem.
    Hvala i vama puno

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    "Veci grad", u smislu Hamamatsu, Shizuoka, Yokohama, ne bas Tokyo od 35 miliona stanovnika. Tokyo, Osaka, Kyoto, Kobe University su elitni ne u smislu Harwarda da su skupi nego sto se u njih ulazi sa najvecim brojem bodova i to ne moze parama da se plati.

    Moja cerka ide u i internacionalnu skolu i svake godine nam salju neki formular da firma popuni. Na osnovu njega, skola (koja je 2.5 miliona yena godisnje) dobije od drzave nadoknadu 320,000Y za svakog djaka koji je u njoj. Toliki je trosak godisnje po djaku drzavne skole, ova ih rasterecuje, drzava im to plati, tako nekako ide. Moguce da i privatni univerziteti tako dobijaju osnovnu nadoknadu pa na to naplacuju svoje. U tom smislu je stipendija od drzave na njima prakticno nemoguca.

    "Business Adminstration" ni ja nikada nisam cuo niti mogu da shvatim da se neko sa time zaposli u Japanu. Svi menadzeri ( i ja sam) su poceli kao inzenjeri (ili sta je vec osnovno u njihovom zanimanju) pa posle godina i godina, mozda 15-20, promovisani u menadzere. Da neko pravo sa fakulteta dodje kao skolovan menadzer opste namene (tipa "Industrijski menadzer" sa MegaTrenda) nikada nisam cuo. Mozda je zato skolovanje za to zanimanje retko, drzava to ne vidi kao svoj prioritet.
    Azija, moja dežela.

  7. #7

    MEXT stipendija u Japanu

    Postovani,
    Videla sam nekoliko postova o studiranju u Japanu i cula sam za MEXT stipendiju.Imam nekoliko pitanja.Konkretno me interesuju dodiplomeske studije iz faramacije i medicine.Interesuje me da li znate neki konkretan fakultet,jer mi je ta selekcija od tri fakulteta prilicno zbunjujuca prvenstveno jer ne znam odakle da pocnem.Trazila sam drzavne fakultete i nasla mozda 20-tak iz ove oblasti,ali zaista ne znam kako da odaberem tri za aplikaciju.Naravno,zanima me kolike su realne sanse dobijanja stipendije iz ove oblasti u smislu potraznje za faramceutima prvenstveno.
    Takodje,koji je najbolji nacin za pripremu pismenog testa,da li treba prelaziti gradivo iz srednje skoli i da li je to gradivo uopste dovoljno za ovaj test(u slucaju sa farmacijom i medicinom radi se o 5 predmeta koji se polazu-matematika,hemija,biologija,japanski i engleski)pa me interesuje kako se pripremiti za ovaj test.
    Naravno,intervju znam da je posebna prica,mi ovde nazalost nemamo takvu praksu pa se nisam ni susretala sa takvom vrstom ispita,i interesuje me kao se spremiti za njega.
    Hvala Vam puno na odvojenom vremenu.

  8. #8
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Eto tacno to imas u tredu ispod "Japan Studiranje - Inostrani program", bas za farmaciju i bas za drzavni univerzitet.
    Sve sto vazi za taj vazi i za sve ostale.

    Odatle pocni.
    Azija, moja dežela.

  9. #9
    Hvala na informaciji.Procitala sam Vas post.Zanimaju se detalji samog studiranja i da li se mogu priznati ispiti sa nasih fakulteta?

  10. #10
    За конкретне универзитете:
    yoyogi је одговорио на другом треду, ја признајем да из те области не познајем ствари. Рецимо само да мој универзитет (Mie University) je изграђен око универзитетске болнице и да је прилично угледан што се тиче медицине. Потражићу мало ранг листе, али у старту могу да кажем да је у том смислу вероватно јачи од било ког у Србији.
    Хајде напиши којих 20 си нашла, можда је међу њима.

    За "реалне шансе за добијање стипендије у смислу потражње за фармацеутима":
    Пази, фармацеутима и докторима су отворена сва врата овог света, толико о генералној потражњи.
    У смислу потражње у Јапану, то не треба да те интересује јер се не пријављујеш за посао него за студирање.
    Међутим, све егзактне науке ("праве" науке) и инжењерство имају предност при селекцији у односу на хуманистичке (друштвене) науке, а поготово у односу на економију, менаџменте, чисту уметност.
    У том смислу реалне шансе су ти нешто веће. Ово нигде не пише, али из мог искуства отприлике тако функционише, што не значи да стипендије не добијају и ови са друштвених наука.
    Тако да се не оптерећујеш шансама, а поготово "реалним шансама".

    За припрему теста:
    Како би се спремала за квиз "Желите ли да постанете милионер?"
    Нема једноставног одговора. Ја сам се за новосадску архитектуру припремао тако што сам прочитао све уџбенике за 5-8 разред (историја, биологија, хемија, физика, музичко, ликовно,...) и неких 5 књига које су нам предочили на факултету.
    Имали смо тест опште културе и било шта је могло доћи.
    Ти овде имаш веома сужен избор, буди срећна
    Да сам на твом месту ја бих све што могу обновио, учио бих као кретен све што могу, јер ти ово дође као пријемни за факултет, а свакако ћеш нешто уписивати и нешто спремати.
    Од јапанског научи само најосновније, хирагану, катакану, 20 канђија и 20 израза и поздрава, чисто да знаш о чему се ту ради.
    Енглески, проради неке тестове, види неке компликованије граматичке зачкољице и то је то. Немаш пуно времена.

    За интервју:
    ћеш имати више времена, тако да отом-потом.
    што се тога тиче, битно је да добро разумеш сврху свог пријављивања и да то умеш једноставно и концизно да објасниш.
    Да разумеш зашто они уопште дају те стипендије и шта се од тебе очекује, тако да они то виде, али да се о томе нипошто не води разговор.
    Они не селектују увек најбоље по поенима, најшармантније или најозбиљније, већ људе са потенцијалом, одлучне, будуће лидере у својим земљама,
    људе који нису калкуланти већ хоће и имају потенцијал да мењају свет.
    Кад неко жели да буде доктор или да фармацеут, то у старту ојачава његову позицију, али без јасног става само по себи не значи ништа.

    Што се тиче признавања испита:
    Зависи од универзитета, али мислим да би они признали више испита са универзитета у Србији него што би "чувени" универзитет у Приштини признао испита са Харварда или Оксфорда.
    Али то важи у случају постдипломских студија, не верујем да можеш основне студије да наставиш од рецимо друге године, ако си на то циљала?

    Срећно и не устручавај се да питаш јавно. Ове ствари није срамота не знати, а ни ми не желимо да кријемо знање, већ да га поделимо на најефикаснији могући начин.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  11. #11
    Hvala Vam puno na svim informacijama,svakako cu da pitam opet uokoliko mi nesto ne bude jasno

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •