Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 78

Thread: MEXT Stipendije

  1. #21
    Ulazio sam prije, Jref, Japan Guide, ima i FB grupa za ovo, velika (13-14 hiljada ljudi), ali skoro nista korisno nema, pa ne gledam cesto, uzeo sam te testove od proslih godina da odradim kad zavrsim sa ucenjem, i to je to.
    Bas mi je drago bilo kad sam vidio da ste Genki preporucili, tacno u periodu kad sam radio sa njim, probao sam 10ak knjiga do sad, pa ili ubodem neke napredne nivoe, ili nekakve uzase sto su prekomplikovani bespotrebno.

  2. #22
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da, taj, jref, je obican shoder. 90% njih voli mange pa bi zato u Japan. Na taj sajt dodje neko da postavi pitanje, napravi 2-3 posta (sa pitanjima, nekada nebuloznim) a nema ko da odgovori osim isto zbunjenih. Oni koji su prosli kroz to ne dolaze na sajt a oni koji dolaze su da nesto googlaju i prave sajtu promet.
    Azija, moja dežela.

  3. #23
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Da ti kazem jos jednu smernicu za studiranje u Japanu.

    Ovde je teska srednja skola, to je crkavanje, spavaju djaci 6 sati dnevno, umiranje, da se namaknu poeni za Univerzitet. Kada prodju prijemne, studije su lake, kazu oni. Nisu lake nego su kakve treba da budu i kakve su po svetu.
    Dok ovo pisem, 22:40 subota uvece, pored kuce mi na biciklima prolaze srednjoskolci koji su bili na nekoj dodatnoj nastavi. Da, subota, 22:40, oni (i one) u skolskim uniformama na biciklima idu kuci.

    Oni sa najboljih Univerziteta biraju gde ce da rade, vec na 3-coj godini. To su Government ili najbolje japanske firme svetskog glasa.
    Skoro svi, bez obzira koji Univerzitet, imaju posao na dan diplomiranja.

    Tebe to ne zanima. Ako uzmemo obrazovnu supstancu koju je student dobio na bilo kom od tih Univerziteta, razlika moze da bude +/- 10 %. Oni na vrhu se spremaju za naucnike a oni koji nece da budu naucnici, koji su dobili 90% moguceg obrazovanja, da rade nesto korisno za kompanije.

    Nemoj da se sramis ako ne dobijes neki elitni Univerzitet.
    Azija, moja dežela.

  4. #24
    Odakle dolazim, bice mi cast ako udjem u bilo koji Univerzitet. Ovdje je obrazovanje dovedeno skoro do nule, sve propada, a prica NATO i EU su nam spas.
    A zanima me, koliko je tesko strancu da se zaposli tamo? Za to jos nisam siguran, mozda se predomislim, ali sa trenutnim razmisljanjem, ne vidim razlog zbog kojeg bih se vratio ovdje da zivim ponovo, osim porodice.
    Na intervjuu su me pitali oko toga prosli put, ja sam rekao da bih rado radio za neku japansku firmu ovdje, ali opet, radije bih radio za japansku firmu u Japanu.

  5. #25
    Отом-потом, видећеш кад дођеш. Знам једног који је дошао као ти, после уписао и мастер, од ове године ради за Cisco, али он је јако паметан и предузимљив. И инжењер је. Само тражење посла је теже него дипломски да напишеш, процес траје годину дана и захтева скоро перфектан јапански. Засад мисли о стипендији само.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  6. #26
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Maggot_Brain View Post
    Odakle dolazim, bice mi cast ako udjem u bilo koji Univerzitet. Ovdje je obrazovanje dovedeno skoro do nule, sve propada, a prica NATO i EU su nam spas.
    A zanima me, koliko je tesko strancu da se zaposli tamo? Za to jos nisam siguran, mozda se predomislim, ali sa trenutnim razmisljanjem, ne vidim razlog zbog kojeg bih se vratio ovdje da zivim ponovo, osim porodice.
    Na intervjuu su me pitali oko toga prosli put, ja sam rekao da bih rado radio za neku japansku firmu ovdje, ali opet, radije bih radio za japansku firmu u Japanu.
    Sve to zaboravi, kvalifikuj se za stipendiju. Samo na to usmeri svoj fokus.
    Ako dobijes sipendiju, tokom boravka, videces i sam druge stvari koje danas ne bi ni shvatio da ti neko kaze.
    Azija, moja dežela.

  7. #27
    Jasno, dacu sve od sebe, pa ce se valjda isplatiti.

  8. #28
    Opet ja, prekjuce sam zavrsio sa svim, dobio sam preporuku od ambasade, sa testovima nisam skroz zadovoljan, moglo je i bolje, ali sta sad, sta je tu je.
    Stavio sam Direct Placement, dali su mi iz ambasade listu svih univerziteta sto primaju studente tako, iako sam ja prije toga poslao svoj izbor po nekoj drugoj listi sto sam nasao na internetu, pa sam morao da mijenjam.
    Stavio sam Hitotsubashi, Toyama uni, i Shiga.
    O mjestima gdje se nalaze drugi i treci nisam puno nasao, ali po tome sto sam procitao, djeluju mi dovoljno ok, Shiga mi se svidjela zbog jezera ( i nindzi ), jedino mi je zao sto Yokohama nije mogla da se bira, ali dobro.
    Sad mi samo ostaje da cekam do novembra/decembra, da mi daju konacan odgovor.
    E da, bio bih vam zahvalan ako imate kakve informacije o ovim prefekturama, cisto da znam malo bolje gdje mozda podjem.

  9. #29
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Cestitke!
    Zelim ti da sve lepo zavrsis do kraja godine i da dodjes od 1. aprila 2016.

    Za Toyamu, od prosle godine im Shinkansen do Tokija. To je getaway za Najveci sneg na svetu. Toyama dobija sneg ali taman posla toliko.
    Toyama, lokacija i pristup

    Za Shigu, ako je Uni u Otsu, onda vidi Otsu, grad na jezeru Biwa, 10km od Kyota. Juce sam hteo da idem da vidim lokvanje u cvetu ali je nesto iskrslo. To je od mene sat i po.

    Ako je u Hikone, u subotu sam prosao tuda, imam negde slike od 2010. kada sam isao ceo dan.

    Otsu je zgodniji, vozom je do Kyota 12 minuta, samo prodje kroz tunel i pravo u Kyoto central.
    Azija, moja dežela.

  10. #30
    Hvala!
    A mislim da je Otsu, univerzitet je u par gradova, ali mislim da je ovaj moj dio u Otsu.
    Bas lijepo izgleda, ove slike vase su odlicne, a to sto je tako Blizu Kyotu je ogroman plus.

  11. #31
    Честитам! Сјајне вести!

    Колико ја знам, Шига универзитет је у Хиконе-у.
    То је мали универзитет, само образовање, економија и информатика у склопу образовања. Структура департмана му је овде >>>>ЛИНК
    Економски факултет им је смештен у Хиконеу. То није лоше место, јер је на сат времена од Кјота, а на по сат ипо од Осаке и Нагоје, све директни возови без преседања, а имаш и шинкансен станицу(!) у Маибара, тако да је феноменално повезано, боље него мој Цу иако географски делује исто. Мени треба три ипо сата до Осаке (2500 јена уз неколико преседања, или два ипо сата, 3500 јена без преседања), толико и до Кјота, а Нагоја ми је на 50 минута без преседања (1010 јена). Онај другар којег сам помињао што се запослио у Cisco-у је тамо завршио undergraduate (исто Mext).

    Хитоцубаши ми делује одлично. То ти је предграђе Токија, што би Јапанци рекли - село, а за пола сата си у Шинђуку и одатле ти је цео Токио доступан. Био сам скоро тамо близу, обилазио неке грађевине које изучавам. Не знам какве су цене становања али претпостављам много веће него у Шига, вероватно не иде испод 50,000 јена, а с обзиром на то да је твоја стипендија мања то може бити озбиљан фактор. Наравно, као undergraduate имаћеш више времена (а и прилике) да арбајтујеш па ту можеш да се надаш додатном буџету.

    За Тојама немам појма.
    「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"

  12. #32
    Procitah za studentski neki smjestaj sto univerzitet nudi, ide za oko 30 000, ali to se vjerovatno prebrzo izda, tako da ocekujem da ce mi pola stipendije ici na smjestaj ako tamo budem.
    Nema veze, valjda ima neki host bar u okolini, da se arbajtuje
    A za Toyamu jedina informacija koju sam nasao izvan wiki je bila: 'Bolje nego Fukui', mada mi to nije reklo puno, jer su na tom forumu Fukui ispljuvali samo tako

  13. #33
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Ne verujem da je 30,000Y mesecno univerzitetska cena. To je komercijalna renta za jednu sobu. Mozda Univerzitet koristi tu agenciju ko hoce preko nje da nadje stan. Strani student bez porodice u Japanu i bez posla mora da nadje garantore a to nije lako, verovatno ta agencija prihvata da je Univerzitet neka garancija i samo preko nje mogu da nadju smestaj. Ili je sama agencija garantor studentu pred vlasnikom sobe.

    U ovom postu imas da je 86kvm 3-soban stan u kojem porodica moze da zivi ceo zivot manje od 60,000Y.

    U slicnim zgradama (upola nizim, bez lifta) 2-soban stan 58kvm je 29,000Y. To je na 10km od Nagoje u samodovoljnom mestu velicine Hikone.

    Sudenti vise medicinske u blizini moje kuce placaju 5,000Y mesecno za sobu. Ako je smestaj od Univerziteta, to ne ide vise od 15-16,000Y. Ipak je to jedna soba.
    Azija, moja dežela.

  14. #34
    Moja greska, 5 hiljada je mjesecno, plus Asunaro-Kai (nekakva organizacija za internacionalne studente) je 13 hiljada, a prvi mjesec je 29 hiljada, nisam obratio paznju dovoljno.

  15. #35
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Quote Originally Posted by Maggot_Brain View Post
    A za Toyamu jedina informacija koju sam nasao izvan wiki je bila: 'Bolje nego Fukui', mada mi to nije reklo puno, jer su na tom forumu Fukui ispljuvali samo tako
    Stvarno, otkuda oni znaju? Da nisu studirali na jednom, pa na drugom, pa na trecem pa da porede? Da nemaju mozda u porodici jos po jednog - dva studenta pa kad se nadju da razmene beleske?
    Da nece mozda da se zaposljavaju u Japanu pa da znaju statistike sa kojim mogu da odu u bolje firme?
    Nista od toga, samo kenjaju kao oni zapadni slepci ozenjeni Japankama koji su dosli kao bekpekeri-nastavnici engleskog i tako ostali ovde.

    Jednom, u nekom baru Tokiju, neka Japanka, negde oko 35 godina stara, pocne da mi se nabacuje, kao da vezba engleski. Nisam ti ja za to, rekoh, eno ti na stotine hiljada nastavnika engleskog, vezbaj sa njima. Napravila je pokret kao da da stavlja dva prsta u usta da izazove povracanje. One koje su se ipak udale za strance, vode ih na povocu a oni, prazne se na sajtovima za strance kada vec ne mogu nista u zivotu.
    Azija, moja dežela.

  16. #36
    Pricali su o prefekturi, ali u svakom slucaju, to je taj tip ljudi, prodju jednom kroz taj dio dok je kisa bila, onda ga nagrde po forumima, kako je katastrofa tamo, bla bla, istresaju frustracije sto nista nisu postigli na gradove i sela.

  17. #37
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Bio sam u subotu, ima sa slikama ovde. Bio sam jos 10 puta, ta strana Japana je famozna po cistom moru, vikendom ujutro kolone vozila koja vuku camce i jet ski. Bas u Fukui.

    Ti tipovi na shoder sajtu bi trebali da znaju da je najgore moguce mesto za zivot od celog Japana - Tokio. Ziveo sam tamo 3 godine, preselila me firma u Nagoju kad ono - od 80 ljudi u ofisu, 40 je preslo iz Tokija u Nagoju i nemaju nameru da se vrate. Novi posao su mi rekli da se preselim u Tokio, ima da vucem noge dok ne odustanu.

    Tacno, umesto 100 alternativnih teatara u Nagoji imam samo 5 ali to je cena koju sam spreman da platim za kvalitet zivota koji tokijski cini da izgleda kao da je druga zemlja. Znas gde idu oni koji imaju para da prave ili kupe vikendice? Na jezero Biwa.
    Azija, moja dežela.

  18. #38
    Kad pomenuste tu stranu Japana, cini mi se da vise ljudi voli ove water parkove i bazene, nego samo more.
    Po ovim slikama, plaza ispod parka izgleda fantasticno, ali nema nikoga.

  19. #39
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    U Japanu ima, s obzirom da je ostrvska zemlja, relativno malo mesta (plaza) gde se ide na more. Nista kao dalmatinska ili crnogorska obala stotinama kilometara, sve mesta lepse od lepseg.
    Struje su takve da donose smece iz cele Azije. 8 sati leta daleki Filipini pa na pacifickoj strani Japana, na plazama, plasticne boce "San Miguel" oranzada, koje se u Japanu ne prodaju, svuda. Cesto, struje donesu meduze, da se jednom godisnje desi javnost pocne da se kloni tih plaza.

    Ima ovde na sajtu Shimoda, japanska rivijera o jednom takvom mestu gde sam bio prosle godine.

    Za roditelje, najbolji su ovi aqua parks, cisto, znas da u vodi nema nista. Ima tih parkova na stotine, oko mene u rasponu od sat vremena voznje ima ih bar 10 (velikih, letnjih) i bar 30 kao sajamske hale, koji rade cele godine.
    Azija, moja dežela.

  20. #40
    Shimoda super izgleda, makar ovako na slikama, izgleda da nista nije ni skupo, za razliku od naseg mora, gdje je Budva, ruglo totalno, po cijenama jednaka sa nekim od najboljih mjesta na Mediteranu. iIma plaza gdje su lezaljke bile i po 30 eura, ali sad kad je sezona pukla, cijene su relativno normalne.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •