Results 1 to 4 of 4

Thread: Kako dobiti vizu na godinu dana?

  1. #1

    Kako dobiti vizu na godinu dana?

    Pozdrav svima.
    Vec nekih par dana citam postove na ovom sajtu pa rekoh da se registujem da postavim par pitanja.

    Planiram da u septembru sledece godine posetim Japan na neko vreme. Pa me zanima postoji li neki nacin da se viza dobije na recimo godinu dana.

    Znam da drzavljani Srbije mogu da ostanu u Japanu do 90 dana.
    I znam za radnu i studensku vizu ali ne znam koje su sanse da nadjem zaposlenje u Japanu samo sa srednjom skolom.
    Negde sam nesto procitao da mogu da dobijem vizu na duze vreme ukoliko mogu sebe da finansiram za to vreme.
    Jel imao neko slicno iskustvo/problem?

    Hteo bih jos da pitam u vezi troskova za stanove. Koliko i kako se placa? Procitao sam gomilu stvari al mi jos uvek nije jasno kako sve to funkcionise.
    Uzimaju se preko agencija, pa onda se placa key money, neki troskovi odrzavanja, pa neko osiguranje, pa neke garancija.. u sustini nista mi nije jasno. xD

  2. #2
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Vize bez zaposlenja/studiranja su na max 6 meseci, za neke zemlje. I kod njih, dobije se prvo 3 meseca pa se ide u imigracioni ofis da se produze za jos 3, bez napustanja zemlje.
    To da mozes da finansiras sebe znaci da imas ugovor o zaposlenju koji kaze kolika je plata i da je to dovoljno. Nastavnici engleskog, ima ih bar 300 hiljada u svakom trenutku, imaju ugovor na 3 miliona yena godisnje. To je otprilike i suma koju kompanije kreditnih kartica ocekuju kada neko aplicira za kreditnu karticu.
    Da pokazes racun ili izvod iz banke da imas para, to mislim ne vredi nista.

    Ne znam kako bi nasao posao ako ne govoris japanski. Cak i da govoris, to bi onda bio posao nosenja namestaja u firmi sa kamionima za preseljenje ili tako nesto, plata je minimalna (1000 dinara na sat) i od toga se tesko ili nikako zivi.

    Da nadjes stan mislim da ne mozes bez zaposlenja i bez garantora (treba ti oboje). Jednostavno, niko ne bi hteo ni da razgovara. A bez adrese (stana) nema nista. Pogledaj ovde, Beskucnici u Japanu koliko je to strasno tacno.

    U zgradi gde sam nekada stanovao, jedan dan su pozvonili na vrata bracni par u 50-im godinama, dali mi mali poklon i predstavili njihovo dvoje dece koje upravo useljavaju u stan na istom spratu. Deca ne rade, studiraju. Roditelji su im bili garantori i agencija je od njih dobila sve sto joj treba iako deca ne rade.

    Cene stanova na lokacijama koje nisu Knez Mihalova i gde obican svet zivi ne idu nize od ovoga. Do te zgrade ima jedna sa 4 sprata (bez lifta) gde je 2-soban stan 30,000Y mesecno.

    Pre useljenja placa se:
    1 kirija unapred
    1 kirija agenciji za uslugu
    2-3 meseca kirije depozit (od koga se odbiju troskovi krecenja/retapetiranja bez obzira na stanje zidova pri iseljenju)
    1 mesec kirije key money, ne vraca se. To je uobicajena praksa, da vlasnik donekle pokrije troskove dok je stan bio i bice posle tog stanara prazan bar mesec dana.

    Troskovi nakon toga su voda, struja, gas. Komunalije i poreze placa vlasnik.
    Azija, moja dežela.

  3. #3
    Hvala na odgovoru.
    Nisam imao vremena ranije da udjem na sajt. :P

    Razmisljam da dodjem na 2 meseca, par nedelja da provedem u obilasku Japana i ako mi se svidi da probam da nadjem posao. Nekako mi to deluje kao najbolja opcija.
    Samo ne znam kakve su sanse da nadjem posao bez fakultetske diplome. Da ne znas mozda koliko su trazeni web programeri u Japanu(bez diplome)?

    ..i jel ozbiljno imaju fiber optiku???

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,527
    Trziste rada ne postoji u smislu Zapadnih zemalja gde ljudi menjaju posao na 2 godine. Svake godine 1. aprila, 900 hiljada pripravnika pocinje karijeru, svi istog dana. Posao su dobili dok su jos bili na studijama ili u srednjoj skoli. Drugog zaposljavanja ima malo, uglavnom je na visim nivoima menadzmenta.

    Sanse za posao su ti otprilke kao da Japanac koji ne govori srpski dodje u Srbiju da bude web programer. Vidim povremeno oglase, to su male pare, kao da placaju indijske plate. Bolje ti je da posao trazis kao web programeri iz Srbije koji rade za strane firme od kuce.

    Fiber optika? U kom to smislu? Moja kuca ima fiber kabl koji nam vec 10 godina dovodi Internet 1.6 Gbps (200 MB u sekundi). To je nekoliko puta brze nego lokalni disk, predvidjeno da 7 TV aparata gleda razlicite programe istovremeno.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Kako se to radi kod nas na Istoku - zanimljivosti
    By yoyogi in forum Japan: Život i rad, svakodnevnica
    Replies: 89
    Last Post: 01-02-20, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •